Dedičná sférocytóza - malo to aj druhé dieťa?

mintom
22. jan 2020

Ahojte maminky, chcem sa opýtať ak je tu niekto , komu sa narodilo dieťatko s hereditárnou sférocytózou , a čakali ste druhé, tiež malo túto chorobu? Ja mám 2,6 ročného syna, ktorý zdedil túto chorobu po otcovi, čakáme druhé dievčatko a veľmi sa bojím aby to nemala aj ona. Viem, že tam je pravdepodobnosť ,že môže to zdediť ale rada si prečítam vaše skúsenosti , či druhé bábätko nakoniec bolo zdravé. Ďakujem

a_da99
26. jan 2020

@mintom priatel ma sferocytozu, sice mame len jedno dieťa ale nezdedila ju pokial vieme.

mintom
autor
27. jan 2020

@a_da99 to je úžasné, držím palce nech je všetko v poriadku a koľko má malinká?

a_da99
27. jan 2020

@mintom 10m

pasarica
21. máj 2020

@mintom ahoj 🙂 mám dve deti, žiaľ obe ju zdedili (dcérka aj syn)... Pri rozhovore s hematologičkou mi bolo povedané, že pravdepodobnosť zdedenia je viac ako 75 % 😬 Niekomu sa príznaky po narodení prejaviť nemusia.... Kľudne sa môžu prejaviť až v puberte, dospelosti 😒 je to individuálne...

mintom
autor
21. máj 2020

Pekný večer, dcérka sa narodila zdravá, nezistili jej sferocytozu a nemala ani žltačku, tak som rada. Ale o tom počujem prvý krát, že príznaky sa môžu prejaviť až v puberte. Nám len povedali, že sa má sledovať bilirubín..

pasarica
21. máj 2020

@mintom tak super 🙏 len nech to tak ostane 💗😊 A konzultovali ste to aj s hematologičkou vášho syna? My sme boli mesiac po pôrode na testoch práve tam.

Žltačka po pôrode nemusí byť signálom sferocytózy, syn ju tiež nemal, prejavovať sa mu to začalo len po troch mesiacoch... Dcérka, tak tá bola slnená tuším len 2x 😊 KO v pôrodnici mali obaja 👌 zmeny u dcérky nastali až po cca mesiaci, u syna tuším až po troch. Ale poznám prípad, kedy netušili, že syn má sferocytózu, až v puberte ožltol... A diagnóza bola na svete 😔