Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

nanya
6. aug 2009

Ahojky,

tak jsem zde po delší době. V pátek jsme museli na pohotovost. Asi kolem 17 hodiny se mi Daneček opět u prsu zakuckal, a kuckal a kuckal a kuckal a vůbec se nenadechoval, měl snahu, ale nějak mu to nešlo, chtěl brečet, ale plakal bez zvuku, já nevěděla, co sním, štipkala jsem jej do zad, různě polohovala, foukala mu do tvářiček, ale on nakonec "omdlel", úplně se mi v rukou povolil, byl modrý až fialový, já brečela, že jsem na něj skoro přes slzy neviděla, křičela na něj, ať mi toto nedělá!!!, už jsem myslela, že je "po něm", ale třepla jsem s ním a on se jemně nadechl, začal tak povrchně dýchat, ale bezvládně a celý bílý ležel asi půl hodiny.... Bože.... Za další 2 hodiny, když se vzbudil na papu, tak pil ´, ale všudyma to teklo, prostě, jakoby mu to nešlo polykat, byl pořád tak divně prošedivělý kolem pusinky a očiček, pořád u toho plakal, takže hned, jak přijel manžel z práce, jsme se vydali na pohotovost a vylezla z toho hospitalizace. Pustili nás včera, a to s tím, že vlastně ani nevědí, čim to je, prý se "zanáší", prý snad nezralostí, snad to je jen na chvíli, možná na 3 měsíce, možná, prostě nevědí, dělali nám různá vyšetření, EEG, ORL, na které jdeme ještě znovu v pondělí, prý to bylo nepřehledné, dále mu dělali sono mozku, srdíčka...., ale nic nezjistili, jinak jsem četla, že pavcik má podobnou zkušenost. Navíc se Daneček v nemocnci začal tzv. zanášet i při větším pláči-vzteku, udělal mi to i včera doma, taky má pořád ucpaný nos, ale nic nelze odsát, tak nevím, snad ORL v pondělí ukáže více..... Já už jsem opravdu bezmocná...... Už mě to nebaví..... Nechci o něj přijít, ještě teď se z toho vzpamatovávám..... Málem jsem přišla o mlíčko, vůbec se mi nenalily prsa a malý ječel v nemocnici hlady..... Ale druhý den bylo líp, já se uklidnila a prsa se trošku nalila, malému to stačilo. Ale jak jsme přijeli domů, prsa opět stávkují, moje nervy..... Takže se vrháme na mražené zásoby....

Omlouvám se, ale musela jsem se vypsat. ☹

argousek
6. aug 2009

nanya my jsme to měli také, tedy Adámek vypadal, že má rýmu, ale nic jsem mu neodsála. Také nás poslali na ORL tam mu chtěli trhat mandli, to jsme nedali a nakonec to nebylo potřeba. Kolem 1,5 korigovaně to chrochtání vymizelo samo. Díky tomu, že jsem ho tahala po ORL tak nás zase uhánějí kvůli uzlíkům na hlasivkách. Takže pořád něco. Tenkrát jsem to do diskuse taky psala ale nikdo s tím neměl zkušenost. Takže já myslím, že je to nezralostí a také se vám to ztratí 😉

nanya
6. aug 2009

argousek: snad je to tou nezralostí, snad se to samo ztratí, ale já už to nechci znovu zažít, takovou bezmoc, já mám o něj strach, nevím přesně, jak dlouho nedýchal, ale mě to připadalo jako věčnost, ale když se na to zpětně podívám, tak nedýchal minimálně 1 minutu, ne-li déle, ale snad ne. Snad z něho nebude "pako", doufám, že mu mozeček bez kyslíčku prostě vydržel ☹

maatkka
6. aug 2009

Nanya - To sa strasne uz len cita... nie to este zazit! Drzim z celej sily palce aby sa to uz nikdy viac neopakovalo... Takeee soky... ☹ A neboj urcite mu to mozog neposkodilo - ved vam robili sono...

argousek
6. aug 2009

nanya Adámek teda jen chrčel, že to vypadalo, jako že má rýmu, ale nic tam neměl. Dech se mu takhle nikdy nezastavil 🙄 To nevím vůbec co bych dělala, já jsem hroznej plašan, když jde o takovéhle věci ¨

Taky držím palečky ať se to neopakuje a ať jste v poho 😉

fajn
6. aug 2009

nany no to děs, jak píše matka už jenom když to čtu tak je mi zle. Didka se mi tak onehdy dusila bramborem a myslela sem že je po ní nemohla sem to z ní vybouchat. Takže určitě vím a dokážu si představit jak ti bylo.

Argoušku a vy jste si užívali dovolenou jooooooooo?

fajn
6. aug 2009

Jej a kde máš fotky ?

argousek
6. aug 2009

fajn na dovolené jsme nebyli, spíš jsme byli samá návštěva, ale bylo to moc prima. Přijela za mnou kamarádka, se kterou jsem se seznámila v porodnici i s manželem a dětma. Tak jsme pořádně poklábosili a děti si pohráli. Jinak pořád lítáme někde po doktorech, už toho mám plný kecky.

Teď jsme byli u nové pedopsycholožky, ale nevím jestli jsme vybrali dobře. Když vypustila, že je Adámek autista, tak jsem značně pochybovala o jejích kvalitách. Autistou ho nazvala jen proto, že si dává ty předměty před oči. No tak jsme se o tom pobavili a ona tedy že autista ne, ale že špatně vidí. No tak já zase na to, že ne, že jsme byli u oční a ta nám tvrdí, že vidí dobře. No tak pak už nevěděla, co tak řekla, že se nechce unáhlit s žádnou diagnózou, že se uvidí zase příště. Ale že by to mohla být mentální retardace s autistickými rysy. Tak to mně fakt dostalo, když jsem se jí zeptala, proč si to myslí, tak protože už mu budou tři roky v listopadu a nemluví ☹ A navíc si tam od toho neurologa přečetla tu lehkou mozkovou obrnu, tak tam podle ní nějaké poškození mozku je. Nevím, nebyla jsem s ní moc spokojená
O to spíš by se podle mně neměla unáhlovat s nějakou diagnózou, když nemluví a tak se přesně neví, jakej ten intelekt je. No babice, jsem na ni zvědavá příště. Mně přijde teda, že je Adámek v pořádku, jen mu všechno dýl trvá. Ke všemu jsme vždycky dřív nebo později dospěli, jen nám to prostě dýl trvá. Ach jo
Jo a fotky jsem vymázla, když jsem měla depku, až budu zase v dobrý náladě, tak vložím něco aktuálního

fajn
6. aug 2009

tak tos musela být teda pořádně nasr... Víš já jsem se taky ptala jak v rané péči tak neurologa i psycholožky jestli Didka není autista ,protože jdem třeba po schodech a ona mi vždycky řekne že ten jeden se ji líbí. Nebo určity věci chce dělat furt stejně a oni mi řekli nezávisle na sobě že není že jenom potřebuje pořád ještě takovej ten rytmus jak maly mimino 😉 ,tak nevím někdy mi to jde na nervy ten její program . Já si taky myslím že je Didka v pohodě že prostě na všechno musí dozrát a to asi kdo nezažil nepochopí. I logopedka mi teď říkala že autista není ,že tam má autistu a ten si dělá co chce ,prostě hází na ňu salám.Serem na všechny ať si to ti naši prckové udělají kdy budou sami chtít a kdy jim na to dojde čas.

argousek
6. aug 2009

Ale já myslím, že bych to po tom všem i třeba unesla, takovou diagnózu, kdyby to byla pravda. Ale o autistech jsem četla a autistický dítě musí splňovat víc kritérii než jedno. No přišla mi prostě neprofesionální a jsem ráda, že jsem se nedala a rozebrala jsem to s ní. Ale kdyby o tom člověk nic nevěděl, tak by koukal jako puk a všechno odkejval a už jsme si mohli tuhle diagnózu sebou táhnout celej život. 😠

argousek
6. aug 2009

schodli jsme se spolu ale v tom, že je tak na dvouletý dítě dovednostma a chápáním, takže rok zpoždění. Ale to mi neřekla žádnou novinku, to jsem tak nějak věděla i sama 🙄 My jsme pořád nabírali zpoždění a nikdo nás neposlouchal až ten neurolog Severa a teď musíme dohánět takovej propad, no ale ten neurolog nám ho docela nakopl, tak snad to půjde vpřed a doženeme to 😉 Ty léky bereme 2 měsíce a vidíme velký pokroky.
Jinak ty lázně máme od pojišťovny schválený, tak jsem zvědavá na dopis z lázní, jakej nám dají termín 😒

andulka4
6. aug 2009

Argi je mi líto že máš takové špatné myšlenky :( Doktorka by mne tedy taky naštvala....dělá závěry aniž by to nejprve s tebou rozebrala a to se mi ani trochu nelíbí :(

Není to vaše spoždění dáno opravdu tím že jste byli motoricky trochu spoždění? A nebo máš opravdu pocit že se intelektem nerovná 3letým dětem? Ono někdo je šikovný na to a jiný zas na to a abych pravdu řekla lecjaké 2leté dítě je šikovnější než 3leté.....jestli víš jak to myslím

maria1610
6. aug 2009

Arg. viem o com hovoris - aj ja som si svoje odrevala, ked mi a to podotykam rehabilitacna sestra povedala, ze nas Filipko je ukazkovy autista - nevedela som si predstavit ako ho budem stimulovat, ako z neho dostanem co najviac a tak. A s touto "diagnozou nasej rehabilitacnej" som isla na neurologiu a pytala som sa na to - neurologicka ma vysmiala, ze Filip nie je a ani nikdy nebol autista.
Vies, aj celkom normalne deti pri nejakej vacsej psychickej zatazi upadaju do stereotypu, takze robit zaver z jedneho takeho prejavu mi pride dost unahlene - netrap sa preto, Ty si ho najlepsie poznas a tym, co ste spolu prezili aj najlepsie posudis pripadne odchylky... Tak hore hlavu...
Aj nas Filipko ma stereotypne prejavy, zoraduje si hracky do jednej rady za seba, presne v zakryte, a ked sa nahneva ma tendenciu si ublizit - ale vysetrenim bolo dokazane, ze je to prejav jeho povahy a nie prejav autizmu.

argousek
6. aug 2009

já si osobně myslím, že je to dáno celkovou nedozrálostí, ten 26. týden je opravdu hodně málo. Ale přijde mi, že opravdu souvisí všechno se vším. On nemá ještě úplně 100% vypilovanou ani hrubou ani jemnou motoriku a jak taky řekla ta psycholožka, u malých dětí je vývoj psycho-motorický, takže to znamená, že mozek je stimulovaný přes pohyb a to u nás byl problém, protože Adámek začal chodit až v 21. měsících a tak se to zpoždění tímle nahromadilo. Ale jsem si jistá, že to dožene, protože teď pokroky vidíme. Akorát mně pořád trápí, že ještě nemluví. Tedy on si žvatlá něco tou svoují japonštinou, ale nikdo mu nerozumí ☹
Maria a jak jste na tom vy?? Mluví kluci?

maartinkaa
6. aug 2009

ahojte baby, ja niekedy az zasnem nad vyplodmi niektorych studovanych ludi 😝

chcem sa vas spytat, kedy ste isli von zo svojimi dvojkilovymi prckami 😀 po prepusteni z nemocnice a ake mlieko ste im davali, ked ste nemohli kojit,alebo ste len dokrmovali?

julianna78
6. aug 2009

Argousek to sme sa bavili s primárkou a vraj všetky tieto deti majú problémy v lietadle,možu zmodriet kvôli nedostatku kyslíka.My sme chceli letiet vo februári,ale radšej to odložíme a poletíme až na další rok to bude mat malá skoro 2roky.Ona mala,len 20hodín N-CPAP a potom si v poho dýchala sama.Potešila si ma,že ste nemali v lietadle problém.
A vraj američania robili test s nedonosenými detmi a všetky mali problémy pri lete.
Kde zoženiem to seno?

andulka4
6. aug 2009

Argi já si opravdu myslím že je to tím že jste začali tak pozdě chodit....přesně se na tom vlastně obě zhodneme. Psychomotorický vývoj se rozhodně vyvýjí i po 3 roku věku a prostě Aďoš nemůže dohonit tak rychle ten velký rozdíl.

podporu mluvidel jsme tu rozebíraly už hodněkráte:
umíte zvuky zvířátek?Spojuje jednoduché slova do krátkých vět?

Můj David už třeba umí říct: co to je, kde je balon, auto není, mami papat, au to palí.....atd

dobré je foukat píšťalkou, foukat do bublifuku, ať se na tebe kouká jak něco vyslovuješ a opakuje po tobě
neměl by se koukat na TV a ani poslouchat mluvené slovo na CD nebo tak

argousek
6. aug 2009

andulko tak to si mně pobavila my žádné zvuky zvířátek neříkáme a skládat slova do vět?? 🙂) On řekne akorát máma, táta, bába, dědě, brmbrm, bác, nene, bimbam a jinak vyslovuje jen počáteční slabiky p, k, b, de atd.
Když jsem viděla Davídka říct na tvém videu balón nebo auto, tak jsem zírala, to Adámek prostě neřekne. Myslím si, že hodně rozumí, ale neřekne. Rád ukazuje v knížce, ale když se ho zeptáš, co to je, aby to pojmenoval, tak něco zadrmolí ale slovo neřekne. ☹ Foukat do píšťalky nebo bublifuku neumi, to prostě neví, co se po něm chce a neumí ani vypláznout jazyk nebo se olíznout ☹

julianna78
6. aug 2009

Maartinka my sme prišli v piatok z nemocnice a už v nedelu sme šli von asi na 20min a o týžden sme boli vonku aj 2hodinky.My máme podkrovný dom a hore je aj 30 stupnov,vonku je v chládočku a spinká ovela lepšie.Pýtala som sa aj Dr.a povedala,že môžme byt vonku kolko chceme.Teraz sme vonku aj doobeda aj poobede a ked nám minule nechcela zaspat tak sme kočíkovali o 9tej večer 🙂

andulka4
6. aug 2009

Argi Davídek je na mluvení neuvěřitelně šikovný.... 😀 nezaobírejme se ale Davídkem a pojďme probrat Adámka

v dítěti hlavně musíš probudit zájem o něco nového a ono cvičí a ani neví že to dělá

tkže radím ti aby jsi si normálně sedla naproti Adámkovi a vzala si k sobě kravičku.....denně mu munimálně 50x řekni kravička dělá bůbůbůbů a on musí pozorovat tvoje ústa

do píšťalky taky foukej a blbni s ní a snaž se v něm vzbudit zájem aby taky foukl....a nebo stačí když budeš foukat pusou třeba na kolínko /jako že bolí

taky by jsi mu měla přikazovat "ukaž jazyk" a on by ho měl vypláznout

to jsou všechno podle mne prvopočátky mluvení.....pozorování a opakování toho co dělá máma

pokud odmítá opakovat vůbec to nevadí....prostě to dělej do zblbnutí

argousek
6. aug 2009

andulko já vím, opravdu se snažím, už mi někdy přijde, že z toho budu magor ☹ Já mu i hodně zpívám, posloucháme muziku, čteme pohádky, říkanky. On mně i doplňuje v těch říkankách, ale vždycky jen těma počátečníma slabikama. Jakože Šel zajíček brázdou (on řekne b), měl kapsičku prázdnou (řekne p), potkala ho Káča (řekne jen Ká) dala mu koláča (řekne ko)
Já vím, že je to všechno o cvičení a opakování a foniatr mi řekl, že když vidí a slyší a rozumí, tak když jdou informaci dovnitř, tak dřív nebo později půjdou ven, že to je prostě přirozený zákon. Mně by to ani tak netrápilo, ale každý se nás zase ptá, on ještě nemluví?? A ta psycholožka taky. No jo. Ale u nás je to taky opravdu i tím, že nemáme ještě dobrou i tu jemnou motoriku. Já vím, že to dřív nebo později přijde, akorát že mně každej zase stresuje, jako tenkrát s tou chůzí 🙄

andulka4
6. aug 2009

Argi no jo no úplně tě chápu
myslím si že by jste měli hlavně spomalit a nedělat nic složitého

vynech říkadla a snaž se ho donutit aby říkal dvojslabičná slova p, k, b je dost málo na tříleté dítě :(

rozhodně by měl umět zvířecí zvuky....respektive snaž se o to aby opakoval

jinak na druhou stranu si myslím že je to i v povaze dítěte a když prostě nebude chtít nic s ním nenaděláš

a ještě jsem zapoměla napsat že od kamarádky 3letý klučímk (přenášený) taky nemluví

maalinkate
6. aug 2009

ahojky, tak sa aj s Tobiaskom hlasime, vzali nam krvicku, uz nas aj pripravovali nato ze sa budeme musiet ist zbalit a zostat v nemocke ak nahodou... nastastie zatial su vysledky neni tak hrozne aby nam museli podavat transfuzku..takze sme domka.teraz ideme na dalsi odber hned o tyzden znova vo stvrtok, doktor povedal ze to musime kontrolovat teraz trosku castejsie, nie kazde dva tyzdne ako predtym..takze uvidime stvrtok ako zasa dopadneme..do stvrtku si budem svojho milacika znova kazdy den sledovat, ale natom nic nezmenim, uz sa s tym zacinam zmierovat..aspon myslim 😒

maalinkate
6. aug 2009

ahoj sorbona, budem drzat palceky aby tie tvoje zlaticka mali krvinky v poriadku! 😉

maria1610
7. aug 2009

Argousek, tak nas Matusko rozpraval uplne vsetko a cisto od 1 1/2 roka, Fiipko poriadne nerozprava dodnes a to ma uz 3 a pol roka. Chodim s nim na logopediu - Ty chodis s Adamkom? Ak nie, skus sa po nejakom klinickom logopedovi poobzerat... My sme zacali, ked mal F. 3 a myslim, ze to bolo neskoro... A pod vedenim logopeda robi krasne pokroky. Napriklad mne log. povedala, ze vsetko si mame ukazovat gestami - zvierata, cinnosti, vsetko mu mam nazorne ukazat - prave pre to, ze aj u neho bol a je pozadu cely psychomotoricky vyvoj - proste aby dokazal vytazit z oboch hemisfer mozgu. Takisto nam odporucala ukazovacky, pesnicky, kde musi ukazovat...
Proste naucila ma hrat sa s nim a viac mu rozumiet - nehovorim, ze som sa s nimi nehrala, naopak, ale pri nom je ta hra proste uplne ina.
Neviem, Andulka Ty si myslim spominala, ze nie je dobre, aby deti pocuvali hlasy na CD - mne to zase odporucali, pretoze aj ja nie vzdy dokazem vsetko mu vysvetlovat, komentovat - proste aby mu siel do usi nejaky hovor - samozrejme, ze to nema suplovat mna a moj rozhovor s nim. Rozpravky nepozeravali do 3 rokov, teraz mame 1/2 hodinku denne - aj to na odporucanie, aby sa cvicil v pozornosti, sustredenosti na jednu cinnost - tak vidis, kolko ludi, tolko nazorov.
Arg., ale ak nemas logopeda, myslim, ze to by mal byt teraz prvy krok. Neodkladaj to, mna tiez presviedcali, ze ma nezoberie, ze nevie povedat suvisle neviem kolko slov, ze to este ma cas - a myslim, ze som urobila chybu, keby som zacala takto systematicky pracovat, uz mohol byt znova dalej...

susika
7. aug 2009

nanya-tak ja som mala dosť z toho,č o si napísala.mi normálne mráz chodil po chrbte. ešte, že malá je už velká, keby osm bola čerstvo z nemocky doma, tak panikárim. lebo ona nebola na kyslíku, sama si krásne dýchla od malička, stihli mi pichnúť tie hormony na vývoj plúc a pekne dozreli.hovorili, že rarita 960 gramové bábo a dáýcha krásne samo.

s tým rozprávaním je to vlastne ako? do kedy by mali detičky začať hovoriť. akože, my nie sme ten prípad, malá začala orzprávať ako 10 mesačná, v roku už hovorila pekne, v 1,5 roku spájala aj 3 slová a teraz už pekne povie aj 5 dohromady, normálne niekedy "čumím".ale mám kamošku, malý má 2,5 roka aj niečo a rozpráva horšie ako moja malá. bol to donosený chlapček a ked mal rok, ešte ani nepípol tuším sa rozbrblal len nedávno, elbo ešte ked mal niečo cez dva roky. malá mu vykladala a on na nu len "baba" a na mamu "mama", potom prišiel za malou a povedal jej "auto" , to akože jej ho doniesol. a malá mu hovorí, ako 1,5 ročný prcko, že "aj ja chcem auto". a ona si z toho žiadnu vedu nerobila. dokine radšej povedla, že malý vššetko vie, aby ju neprehánali po doktoroch, lebo videla, akko lietam ja, že to nie je žiadna slasť. ale v iných veciach šikula, len ten jazyk sa nechel rozviazať. a zasa vonku strtávať deti, čo ako dvojročné krásne rozprávajú. tak neviem, či z toho robiť vedu.
a kamoška robí v školke a sú tam malé torjročné detičky a že tiež velakrát nevie, čo od necj chcú.....asi individuálne.

prečo by to detičky nemali počúvať CD a pozerať telku?malá dlho nepozerávala, nedovolila som, že nech si nezvyká. teraz pozerá len oblubenú Bambulku a veru dalo jej to vela. ale pozerá, iba ked sedí na nočníkua ked na nom nechce byť, milá Bambuľka ide "off". cdčka ju nebavia počúvať, iba pesničky, ktoré pozná a rada počúva radio v aute🙂))to si aj sama rozkáže🙂)

maria-kedy by mohli edieť detičky ukazovať?akože zviratká?ja ked malej ukazujem slona, tak pozerá na mna ako puk🙂))alebo opičku🙂))ale ako fukať nos, to ukaže🙂))(asi jediné🙂) ale zvieratká vzkmi napodobnuje našťastie už dávno.aj rybu🙂)

argousek-aj my sa máme objednať k pedopsyhcologičke.normálne sa bojím, po tom, čo si napísala ty. to malej jedovanie sa v poslednej dobe banujem, že sme nešli, ked nás dokina z rizikovaej posielala, to vtedy ešte taká jedovitá nebola.ale vraj tam posiela deti po dovršení dvoch rokov a máme to do konca roka stihnúť. boli sme aj u normálnej psychologičky iba 2x, tá povedala, že chodiť už nemusíme, iba ak by som mala s nou vyslovene nejaký problém.no, iba to jedovanie. ale na to mám metodu, že nech sa vyjeduje v postielke, to má takú trucovnu a tam sa bud vyjeduje,a lebo prídem za nou a rozprávam jej aalebo sa ukludní sama a začne sa tam hrať aj s paplonikom a rozprávať si čokolvek. ale velakrát ju to prejde samú, ako keby si to uvedomila a normálne sa začne hambiť🙂)))schováva sa za deku 😀

petrach
7. aug 2009

Ahoj holky,
andulko krasne fotečky 😉
sorbono to řecke seno v lekarne a když nebude tak ti objednají,fakt je to zazrak ,ale nečekej že chutná 😝
at vam dobře dopadnou odbery!!!!!
malinkatee bude to dobre,nesmíš ho pořad tak pozorovat,uživej si malinkeho a nestresuj se 🙂

nanya uplne se mi udelalo zle,když jsem to četla ☹ to je hrozny zažitek..hlavne je divne že to začal delat až ted 😲 když předtím byl v pohode a doma jste už chvilku..přeju at už to nikdy nezažiješ ty ani pavčik!!!!!!!!!
taky tu nebyla pár dní,tak snad jsou v pořadku 😒

argousku to je síla 😒 co dr to nazor,ale ty diagnozy by nemeli takhle hazet po jedne navštete..
no ja bych se hrotila,tak tuším jak ti je
muj muž začal chodit v 19 mesících a je normální 😉 a donošeny taky byl

kamaradka má chlapečka ve 26tt,nevím jestli jsem to tu už nepsala a neopakuju se..
byl hodne opoždeny,naše Elin je o 9 mesícu mladší a delala všechno dřív,ona sedela v 10 mesících a on ješte ležel,chodil snad ve 2,5 letech a ješte za ruce,nemluvil desne dlouho,ve 4 letech začli chodit na logopedii a na tu rannou peči,byla to dřina,pořad s ním neco pilovala,přes den jen s ním a v noci domacnost,jak říkala ona sama..očistec ale stal za to..
ted mu bude v srpnu 7 let,na kole jezdil dřív než Eliška bez koleček,jde do školy Lidušky,lidová škola umení,protože krasne zpívá,a hrozne ho to baví a nikdo by to dnes neveřil,ja jen žasnu když ho vydím,jak se z toho všeho dostal..
takže ta mluva taky nic neznamená,ja vím že se to lehce píše a taky bych se nervovala stejne jako ty,ale Adamek je v pořadku a všechno dožene,určite!!!!!!! chce to čas a bude te to ješte nervovat,ale on jim ukaže 🙂

my jsme meli včera oční a už nas vyřadili,že mame jít ke svemu očnímu.akorat dr zdrhla dřív než jsem stihla uklidnit maleho,maminky nesmí byt u vyšetření,odnese si je sestřička a pak zas donese,takže mi nic k tomu neřekla 😠 což me fakt naštvalo,že neřekla jak ty očička,ale asi lepší,když nas vyřadili od nich z nemocnice

maatkka
7. aug 2009

Maria - ty si pred nedavnom spominala ze ste tiez mali krvacanie do mozgu III. stupen ako my. Hladala som nejake starsie prispevky od teba ale nic ohladom toho som nenasla. Prosiiiiiiim napisala by si mi k tomu nieco blizsie - ako sa to u vas vyvijalo kedy sa to vstrebalo ci mu po nom ostali nejake zmeny na mozgu alebo nie???
Ci stale chodite na neuro (nejake sono mag. rezonanciu...) A kedy ste co zacali robit (plazit sa lozit sedkat chodit...)

petrach
7. aug 2009

martinkaa nas poušteli ven už v porodnici,na jak dlouho jsme chteli do kočarku..musiš je pořadne obliknout,ale ted je horko,takže to nebude problem..
na kdy mate slíbené????

argousek
8. aug 2009

petrach a nezeptala by si se té tvé kamarádky (jak měla toho kloučka v tom 26. týdnu) na nějaké tipy a rady, jak ho stimulovat v tom mluvení?? Napiš mi to prosím do IP dík moc