Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

denisee
24. jan 2010

tanav: tak jsem se taky dostala k tvým příspěvkům, moc ti gratuluji k vašemu malýmu bojovníčkovi!!! Musím říct, že to zvládá opravdu dobře, podle toho co píšeš. Kyslík už tedy nepotřebuje? Na kojení si myslím je ještě slabý i když je dobře, že to zkoušíte. Já začla, až na 1500g, ale pořádně, až když měl Vojta 1700g.Něco jiného to bude, až budeš moc být u něj 🙂
Přeji ti hodně moc sil, které určitě potřebuješ, pokud ještě studuješ a staráš se doma o 3 chlapy, to máš můj obdiv. Hlavně hlavu vzhůru!!! Už bude jen líp 😉

petrach
24. jan 2010

tinus me to mrzí taky..pošlimkousek dortu ju? jinak přesne jak píše matka...dobře že jste zmenili neurologa a rhb..fakt u as špatná kombinace a ted se to rozjede,uvydíš...a držím pesti s očkovaním

tinuskaha
24. jan 2010

maatkka tych injek bude 30,pichat nam ich bude obvodna,V rizi´kovej sme boli min.roku v septembri to som o tych inj.este nevedela naposledy sme boli teraz v januari a povedala ze ano.zmenili sme aj neuro aj rhb ta predtym nestala za nic maleho som trapila a vysledok ziadny teraz chodime do KE a sestricka povedala ze vsetko ma stuhnute a dala uplne ine cviky,dufam len ze som ju nevymenila neskoro

denisee
24. jan 2010

tinus: Alex je fešák, v té košilce vypadá už tak dospěle 🙂 , no už mu je přeci jenom rok 😉 A moc držím pěsti, ať očkování i ostatní injekce proběhnou v pořádku. I to ostatní s neurologem atd......

tanav
25. jan 2010

Ahojte Babulienky,
ja už kmitám od 6,30 hod. Nákup, raňajky, desiata, škola ešteže dnes nemajú tréning.
Mám kopu nevypratého prádla, ďalšia kopa čaká na žehlenie a v piatok 29.1. skúška zo strategického manažmentu.
Dnes idem k Alexíkovi do Prešova, už nemôžem vydržať. Vonku v Poprade - 21 st.
Nenormálna kosa.

Maatkka, včera večer som si pozrela Tvoje albumy. Veľmi pekná rodinka. Lilinka je krásnučká, posielam do ZA
pusinku.

Tinuška, gratulujem k narodeninám Alexíkovi. Je veľmi peknučný, veľký chlapček. Volá sa Alexander, Alexej alebo
iba tak ako náš Alex. Skrátene. Včera som si pozrela album.
Tinuška kde ste chodili na neurológiu ? Ja budem potrebovať neurológa tiež.

Petrach, pozrela som aj album o Šimonkovi a Eliške. Krásne detičky. Takže 13.2.2010 budete mať
1 rok ? Môj tatko je narodený 14.2.

Denisee, Alex sa narodil 19.11.2009 a od 23.12.2009 dýchal a dýcha bez kyslíka. Neviem to porovnať, pretože
v Prešove neboli také včasne narodené detičky. Myslím, že teraz sa tam narodilo v 26. gt.
Ešte študujem. Treba mi ešte 1,5 roka študovať. Dúfam, že sa mi to podarí, pretože teraz bude pre mňa prvý Alex a chlapci, ostatné ak zvýši čas.

Dievčatá, chcela by som sa opýtať, kedy sa začína cvičiť s Vojtovkou ? Cvičí sa už v nemocnici ?

nanya
25. jan 2010

tanav - ahojky, možná to je někde jinak, ale u nás se cvičilo už v nemocnci, a to hned, jakmile bylo dítě stabilizované, cvičily tam s ním 1x denně rehabilitační sestřičky a jakmile jsem k němu nastoupila, začaly mě to učit také a pak, až vás propustí domů, budete nejspíš docházet na rehabilitaci a tam vám buď uberou či přidají cviky a taky je přizpůsobí podle toho, co zrovna maličký bude potřebovat.

petrach
25. jan 2010

tanav my jsme začli taky v nemocnici..asi po 5 tydnech,až nebyl na jipu,ale i tam s nimi co vím cvičí,jen ne třebas vojtovku..jsou cviky na zlepšení dychání atd..
nejdřív než jsem k nemu šla ležet,cvičila rhb sestra a pak mi ukazala jak a stejne me denne chodila kontrolovat a radit,než jsem se zajela..
ted chodíme co 2 tydny a cviky ruzne obmenuje podle vyvoje a potřeby..
vojtovky se neboj,opravdu moc pomáhá a stojí to za to..

pozdravuj Alexka až za ním pojedeš..posíláme pusinku

tanav
25. jan 2010

Nanya, ja som zabudla, včera som si pozrela aj Danielka. Krásny chlapček. Pekná rodinka.
S tým psíkom je perfektný.
Ja som sa totiž pýtala na cvičenie lekárky a tá mi povedala, že zatiaľ netreba, lebo má Alex zatiaľ dobrý svalový tonus.
Vieš, ja nemám žiadne skúsenností, preto sa pýtam. Nemám ani žiadnu známu, ani kamarátku, ktorá by mala
skúsenností s nedonoseným dieťatkom.
Mám ale veľmi dobrého obvodného pediatra, ten mi povedal, že má vo svojom obvode dvoch chlapčekov,
takých ako Alex, že dnes sú zdraví. Maminky sa s nimi síce vytrápili, ale stalo to za to.
On má aj súkromné detské rehabilitačné zariadenie. Takže budem chodiť cvičiť k nemu.

fajn
25. jan 2010

holky mě picne se nám pokazilo čerpadlo od topení a doma máme 16° a venku -13° jestli to ten můj chlap nespraví tak umrznem. Teď ještě tady seděl a četl si zprávy na internetu tak jsem mu řekla co tam sleduje jestli se oteplí

petrach
25. jan 2010

tanav tak to máte dobré,pokud tomu rozumí.. 😉 a s tím rhb..to je fakt super..
my jsme naštestí mohli zustat na rhb v nemocnici u te rhb co cvičí přímo v inkubatorech a učila nas to..zrovna se jí uvolnilo místoa detská je sice dobrá,ale učí se na nás,hodne vecí jí sama říkám,co mám načteno a od holek 😀 jako třebas že máme narok na prevenat zdarma a tak..

nanya
25. jan 2010

tanav - děkuji za pochvalu. Už se moc těším taky na vaší fotečku 😉 Jinak to máš dobré s tím pediatrem, já takové štěstí neměla a stále uvažuji o změně 😒 My teda zatím necvičíme, teda nijak moc a ne vojtovku, v nemocnici při propuštění nám taky bylo řečeno, že nepotřebuje a tak jsme ani nezačali, i když na rehabilitaci docházíme pravidelně, ale tam nám rehabilitační dává spíše motivační cviky z Bobathové metody. Ale možná je škoda, že jsme cvičit nezačali, třeba by se už Danielek pořádně přetáčel na bříško a kdo ví, možná by byl úplně někde jinde ☹ Nejlepší je cvičit, když je mimi zatím maličké, nemá tolik síly odporovat, udržet pak větší dítě, které na nějaké to cvíčo není zvyklé, je fakt kumšt. Navíc to nejvíce zabírá v nejútlejším věku, čím dřív, tím líp. My jsme nezačali aji kvůli problémům s promodráváním při pláči a papání. Pak z toho už nějak sešlo úplně, dokonce neuroložka říkala, že není potřeba, tak snad měla pravdu, nerada bych si to po zbytek života vyčítala 🤐

fajn, je mi vás líto, my tady máme 24 C a je mi kosa, mám dvoje ponožky a i tak mrznu. Nedokážu si představit těch vašich 16 C. 😖 😖 😖

tinuskaha
25. jan 2010

Tanav chodili sme na neurologiu do PO k starej...tu som vymenila a chodime teraz do detskej nemocnice v PO Mudr.Patrik Štofčik

sorbona13
25. jan 2010

ahoj holky, postupně vás částečně dočítám...

tanav: držíme Alexkovi palce, toho cvičení se neboj, určitě to zvládnete oba. Důležitý je mít dobrýho RHB lékaře a pak to půjde samo. My zatím cvičíme jen takový hrací cviky na otáčení a vzpor na rukou, vojtovku zatím nemusíme.

tanav
25. jan 2010

Ahoj Petrach,
práve preto sa pýtam na to cvičenie, pretože sme s tou lekárkou z centra stáli pri Alexovi pri inkubátore.
Ja som sa pýtala na cvičenie a ona na to, že neurológ ho kontroluje a, že zatiaľ cvičiť netreba.
No budem v stredu s tou Alexovou ošetrujúcou lekárkou tak sa na to znova opýtam. Dám Ti vedieť.

tanav
25. jan 2010

Tinuška,mne sa zdá, že ten Dr. Štofčík chodí vyšetrovať aj Alexa. Opýtam sa dnes, či je to on.
Pamätám sa trošku na to meno. Sestričky vraveli, že je dobrý odborník.

tinuskaha
25. jan 2010

Ano mozem potvrdit chodili k nemu aj moje kamosky s detickami.On mi odporucil ten cerebrolyzin aj kupele ak budem chciet.Vsetko pekne pri vysetreni vysvetli .Tu co som mala predtym bola totaaaaaaaaaaaaaaaaaalne o nicom.
A Alex sa vola Alex ako tvoj 😉

petrach
25. jan 2010

fajn teda umrznete ☹ je to fakt málo..to je teda smula jako trám..a bude to spravovat,pujde to?

tinus hlavne že jste ho zmenili,bud za to ráda..
nanya pokud říká neurolog že to není potřeba,tak proste není..on ví co delá a nerisknul by si,že ho budeš žalovat,to mi veř..Š se otočil taky parkrát a pak mesíc vubec,než začal pořadne 😉

tanav
25. jan 2010

Tinuška a ten cerebrolyzin sa pichá kvôli čomu ?

tinuskaha
25. jan 2010

cerebrolyzin na nastartovanie motoriky prekrvenie mozgu aspon tak som to pochopila ja.Alex nema ziadny nalez len tym ze bol 86 dni na UPV tak ten mozog potrebuje dlhsiu dobu na zregenerovanie

nanya
25. jan 2010

peti, já neurologovi věřím, to jo, dokonce ho viděli 3 neurologové a všichni se shodli, že cvičit nepotřebuje, ale rehabilitační je jiného názoru, a já, když vidím, že se neotáčí, tak začínám pochybovat, otičil se poprvé, když mu bylo korigovaně 5 měsíců, pak asi 3x v 6 korigovaných a teď zase nic, a dokonce bych řekla, že to zase neumí či co, při snaze o tento výkon se buď prohne do luku, nebo se snaží a prd z toho. Pořád na to teď musím myslet. 2.2. jdu na rehabku, tak se jí více optám a ať ho pořádně prohlídne, jestli fakt není potřeba a pak v březnu jdeme zase na neurologii, tak se pro jistotu zeptám ještě tam. Neuroložka mi dala přirovnání, jakože chirurg = neurolog, zpraví a nahradí ti kyčel, ale už se nestará, jaký máš potom postoj a jakým způsobem chodíš, kdežto rehabilitace to doladí. Tak nevím nevím.... 😒

tanav
25. jan 2010

Tinuška pýtam sa to kvôli môjmu Alexíkovi, pretože mal krvácanie do mozgu I. st. po narodení.

bera28
25. jan 2010

Petrach, no paráda! Šíma se chce před těmi narozkami předvést, co? 🙂

Tinus, nádherná oslava a ten dortík, mňam 😵 Injekce určitě pomohou. Je dobře, že máte nové lékaře. Čím dřív se se vším začne, tím líp. A masíruješ Alexe na uvolnění?

Nany, neboj, on to určitě nezapomněl, otáčet se umí. To tak je, děti něco párkrát udělají, pak klidně na 14 dní přestanou a pak zase znova začnou. Je to úplně v pořádku.

Mispuli, taky chci dát oblečení na charitu. Já vždycky každé 2 roky prosmýčím skříň. Dávala jsem to v igelitkách ke kontejnerům a během hoďky to vždy zmizelo. Teď tady máme takové ty boxy na oblečení pro charitu, tak to tam frknu.

Tanav, před tebou smekám - doma 3 chlapi, jeden v nemocnici a ty ještě zvládáš studovat! Já jsem při studiu VŠ sice taky pracovala, ale nedokážu si představit studovat s dětmi.

nanya
25. jan 2010

bera, ale to není jen 14 dní, jsou to už 2 měsíce, co tomu moc nedává, otočil se 3x, z toho už byl 2x v poloze na boku, takže se jen dotočil, vlastně mi jen 1x na zemi ukázal, že to dokáže, od té doby prostě nic 😔 A když se teď občas snaží otočit, tak mu to nejde a vzdá to. Nechápu.... ☹

tinuskaha
25. jan 2010

Bera masirujem to vies ze ano.Su nato nejake specialne masaze?Ci staci ta moja obycajna? 😉

tinuskaha
25. jan 2010

Mojej kamosky dievcatko tiez malo ale az IV.stupen vobec to na nej nie je vidiet.Zatial nic neumi ale cvicia podstivo

bera28
25. jan 2010

Jsem nedočetla poslední stránku 😎
Fajn, no tak to si musíš dát něco na zahřátí 🙂 🙂

Tanav k tomu cvičení - v porodnici s nima Vojtovku necvičili, jen s Kubou něco na vykašlávání a zlepšení dýchání. Já jsem si zařídila RHB sama ještě, když byli v porordnici a jeli jsme s nima na první vyšetření hned druhý den po propuštěn. No a od té doby jsem cvičila. S Anetkou 7 měsíců, v té době už lezla a seděla, tak jí to skončili. No a s Kubou 1,5 roku (do samostatné chůze). V Podolí říkali, že začnou cvičit až po šestinedělní kontrole, ale my jsme začali hned. A fakt se to vyplatilo. Já jsem přesvědčená, že se s takovými prťavci cvičit musí a čím dřív začneš, tím dřív také skončíš. Pár dětí z Podolí cvičit nemuselo a pak najednou začínli třeba až v půl roce korigovaně, protože nedělaly to, co už by 100% zvládnout měly. Ale to vážně mluvím o takových nedonošencích z 26 - 28 tt. Ti starší už jsou zase někde jinde.

bera28
25. jan 2010

Tinus, já mám doma knížku Masáže dětí a kojenců a když byli prckové malí, tak jsem si objednala paní, co tyto masáže dělá a ta mi sem chodila. No a vychází to z té knížky. Jenže se přiznám, že jsem to pak sama moc nepraktikovala, to spíš to plavání a cachtání večer ve vaně, do toho jsme ještě cvičili Vopjtu, tak nebyl čas. Svišťové nebyli zatuhlí, ale hypotonici. Na to zatuhnutí a spasticitu jsou masáže super.

Nanya, tak se zkus zeptat na RHB na nějakou stimulaci.

tanav
25. jan 2010

Bera, ja to urobím tak ako Ty. Vybavím si RHB dopredu. Keď nás pustia z nemocnice pôjdem s nim na
vyšetrenie k detskej RHB lekárke. A začneme. Ja si tiež myslím, že je lepšie cvičiť.
Boli aj Tvoji hneď zaočkovaní Synagisom ? Obvodný lekár pediater mi to navrhol, keď sme sa o Alexovi rozprávali.
Mám známeho primára v Šrobárom ústave detských respiračných chorôb a tuberkulózy v Dolnom Smokovci.
Budeme potrebovať aj pneumológa. Ako to bolo u Vás ?

bera28
25. jan 2010

Tanav, děláš dobře 😉
Synagis děti dostaly první zimu (od října do února), jezdili jsme na to do Podolí, kde se děti narodily a mají tam rizikovou poradnu. Tam chodí, resp. chodily k pediatrovi - imunolog, alergolog, neurologovi a psycholožce. Teď tam jedeme ve čtvrtek s Kubou na neurologii, měl se ukázat, až začne sám chodit. Tak jsem zvědavá. Anetka už je z neurologie vyřazená a oba tam pak pojedou jen ve 2 letech korigovaně na "výstupní" kontrolu. Ale zpočátku jsme tam byli každou chvíli 😝

fajn
25. jan 2010

tak už topíme,můj chlap je teda fakt dílo. Čerpadlu nic nebylo pořád odněkud bylo slyšet divny zvuky tak myslel že odešlo čerpadlo tak že tam musí našroubovat druhy co máme v záloze. Ptala jsem se jak dlouho mu to bude trvat tak prej dvě hodinytak to když řekl tak to vím že tak 4 protože už se trochu známe. Pak jsem se šla za ním podívat a on že nemůže přijít odkud ten zvuk jde(chtělo se mi říct že z Ruska jak mráz,ale zdržela jsem se hlasování).Tak poslouchám taky a pak mě napadla jít se podívat do staré špajzky a tam je darling a ten vydával ty zvuky ,takže celá kotelna vyházená (aspoň uklidil)a zima v baráku. Ale už máme 23 tak je fajn. Holky my se tak probouzíme skoro každej den včera to bylo 18 ,barák je starej a nic neudrží. Ale už jsme zvyklý . 🙂