Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

tina_
15. dec 2008

kili, ano mam satku, nosila som ju vacsinou vonku, v zvislej polohe, tak mi aj vzdy zaspala, ale von, dnu nie...Raz som skusala uvaz na kolisku, ale taky rev spustila, ze som ju hned brala...Mozno by som to este mala skusit...
Posledne dva dni, ked som videla, ze je unavena a chce spat, tak som ju dala do satky, ale znova, chvilku vydrzala,a potom sa zacala mrvit, nervacit a zase to koncilo revom...
Uz neviem, citala som chvilu aj temu " kazde dieta sa vie naucit spat"- asi posledne 4 strany, ale mi to pride dost drasticke nechat ju revat, staci mi to pri vojtovke...
Teraz napr. ju vzal manzel vonku, v kociku pospala dajake 2 hodky, a teraz mi este spi v kocikovej taske polozenej na posteli, ani som ju velmi nevyzliekala, len poodkryvala, rozopla vetrovku, dala dole ciapku - spi uz asi hodinku...

kili
autor
15. dec 2008

tina, odporúčajú knižku "Každé dieťa chce spať" či ako sa to volá a to nie je vôbec drastické, ale princíp uspávania neviem, spýtaj sa valky v téme Vzťahová výchova vo voľnej diskusii, tá ju tuším má.
Ešte môžeš skúsiť zo šatky toto https://www.modrykonik.sk/album/view.php?vImage... možno sa jej to bude páčiť.

janina77
15. dec 2008

tina, ja poznam metodu ktora sa rozobera v teme "kazde dieta..." ale si myslim, ze Ninka je na to este moc malicka, to sa odporuca az od 6 mesiacov, v krajnom pripade od 4. Ale vy korigovane este tolko nemate. Tak ja by som to s tym neskusala.

Kili, z chlapcov mas urcite velku radost! Ja sa tiez tak vytesujem ked nieco pochopi a nieco nove urobi! Je to krasne toto obdobie objavovania...

fajn
15. dec 2008

tina mě Dianka taky nechtěla spávat ,ale když jsem ju zabalila do osušky jako larvičku(ono to vypadá hrozně drasticky)tak spala klidně i 3 hodinky. usínala tak do roku a půl pak už se tam nevešla 🙂 .Dnes usíná s kapesníkem kterej si šudlá po obličeji. A když byla miminko a nebyla zní larvička tak jsem na ňu hodila plínku a ona šudlala plínku 😀 tak to třeba zkuste

tina_
15. dec 2008

vdaka za rady, budem skusat dalej... Ono aj moja starsia dcera mala "ovku"- taku usitu latkovu ovecku, v podstate vankusik s usami, bez tej nezaspala, tiez si ju pritiskala na tvaricku. Raz ju nejako stratila, ked sme boli na nakup v Kauflande, nejak jej vypadla z buginy, ci co, no to bol des vecer,...muz sa tam vracal, prehladal cely Kaufland, nakoniec to nasiel na Informaciach, nejaka dobra dusa to tam odniesla... 🙂
Este sa chcem opytat, davali ste dietatko spat v nejakom konkretnom case, myslim nejaky rezim alebo co, lebo my zatial ani to dojcenie nemame nejako presne, kazdy den je uplne iny, tak neviem, ci ju mam ukladat vzdy v istom case, aby si navykla, alebo ako...

janina77
16. dec 2008

tina, ja som "rezimova", nedodrzujem to sice na minutu presne ale odrazam sa vzdy od toho, kedy sa rano maly zobudi a potom uz dodrzujem cas bdenia. A tak to bolo aj kym bol malicky. Mne sa to velmi osvedcilo. Napr. som vedela ze mi vydrzi byt hore 1,5 hodiny, tak ked sa zobudil, kukla som na hodinky a po 1,5 hodine som ho ukladala spat. Robim to tak doteraz, akurat tie casy su ine. Casom si dietatko zvykne a potom aj spava priblizne rovnako dlhy cas.
S tym jedenim je trosku problem, to mi nie vzdy vychadzalo, ale ja som sa radsej riadila spankom ako jedlom 🙂.

kili
autor
16. dec 2008

naši naopak nemali žiaden režim hádam do roka aj dačo. Spali kedy chceli a zaspali kdekoľvek, to som ich akurát preložila niekedy ani to nie 😀 . Potom, keď som si všimla, že sa to tak ustálilo na jednom spánku u oboch, tak som ich začala dávať naraz spať a v pohode, hneď si zvykli.

argousek
17. dec 2008

Já jsem taky pro pevný režim. U nás to ani jinak nešlo, protože jsme pravidelně dávali ze začátku léky a taky cvičili Vojtovku, tak jsme si museli nějaký režim zavést. Navíc u Adámka nehrozilo, že by se sám vzbudil na jídlo. Takže já jsem měla pravidelné časy krmení a podle toho se všechno odvíjelo. Ze začátku spal skoro pořád, tak jsem ho vždycky vzbudila jen na jídlo, zacvičili jsme, přebalili a šup do postýlky a chrněl. Postupně začal spát miň a míň a to jsem ho nechávala, jak chtěl. Dala jsem mu do postýlky hračky nebo chrastidlo nad postýlku a bylo. Když pak pedopsycholožka řekla, že už ho mám dávat do volného prostoru, tak jsem ho začala dávat na zem a on se tam naučil přetáčet, jak měl víc prostoru. No a ještě jsme měli stanovený pevný režim, že jsme vyrazili po obědě tak na hodinu na procházku a to spal v kočárku hned. Mně se prostě ten pevný režim docela osvědčil. Navíc, jak to měl takhle naučený, tak jsem si i podle toho plánovala různý doktory nebo návštěvy u známých, protože jsem přesně věděla, co a jak bude 🙂 😉

kili
autor
17. dec 2008

tak už aj Samko stavia komínky 😵 . Pekne dá kocku na vrch a pustí, ale hneď ju aj zoberie 😀 . Adamko sa tiež snaží, ale má horšiu koordináciu, tak mu to moc nejde. Skôr sa súúúúúústredí, drží kocku v každej ruke nad hlavou a chce ich obe hodiť na vrch 😀 , sebavedomie mu nechýba 😀 A dnes takto chcel tiež hodiť kocku, sa súúúúústredil dlho predlho, až mu ju S. zobral z ruky 😀 . Ale niekedy ju pekne položí, ale pustiť ešte nevie.

kili
autor
17. dec 2008

kedy je asi vek, že by to mali deti vedieť? aby som vedela, o koľko sú pozadu.

andulka4
17. dec 2008

Kili myslíš jako od kdy mají děti umět vyndat předmět z ruky a podat ho matce? Od kdy mají vkládat a vykládat hračky z a do krabice? Od kdy mají umět ukázat aspoň na 3 zvířátka?......vše na roční prohlídce (aspoň podle doktorů tady u nás ve městě)

stavět kostky na sebe to nevím ale můj typ je tak v 1,5roce

Neznám ale žááádné dítě co vše splňuje....dr jsou šílení a jejich tabulky taky

kili
autor
17. dec 2008

mne dali link na túto tabulku, tak už viem http://www.rodiciaaja.sk/?page=psychvyvoj.html
zhruba sú na ten 1,5r, ale nie všetko, ale to nevadí. Najviac ma trápi, že nerozumejú, ale s tým nič moc nenarobím. Zas nemlčím pri nich ako ryba aj keď im teda celý deň neukazujem niečo, ale už by na to určite zareagovali, keby na to "mali".

andulka4
17. dec 2008

Kili myslíš že nerozumí když jim něco přikážeš! Jako třeba podej....ukaž nebo tak něco?

argousek
17. dec 2008

Kili já myslím, že je to normální. Někde jsem četla, že u dvojčátek je to, protože oni si komunikují mezi sebou a nepotřebují nikoho dalšího. Proto se naučí i některé déle mluvit, ale u dvojčátek to tak prý je. Takže se neboj oni začnou pak z ničeho nic. Já jsem měla taky pocit, že Adámek dlouho nerozumněl a pak z ničeho nic začal ukazovat v knížce a začal s námi komunikovat. Ukazovat na věci kolem začal až teď ve dvou letech (jako myslím,že natáhne ruku a ukazovákem na věci ukazuje).

kili
autor
17. dec 2008

arg, a kedy ti asi začal rozumieť?
viem že u dvojičiek je reč oneskorená, ale rozumenie hádam nie? 😕
dúfam, že to tiež bude tak, že zrazu začnú rozumieť, už nech je to tu. Oni nič neukazujú, resp. niekedy prst dá S. na niečo, ale nie aby to ukázal a chcel vedieť, že čo to je, ale skôr, že si toho chce dotknúť a použije len jeden prst, keď je to obrázok. Ukazovanie na veci, to u nás nehrozí vôbec. Pomenovanie akejkoľvek veci je tiež ešte v nedohľadne. Psychologička mi hovorila, že takéto deti by nemali mac moc hračiek, aby nemali moc podnetov, oni ich moc nemajú a ani tie čo majú nemajú povyťahované všetky naraz, takže to je v pohode. Keď im na niečo ukážem, že aby sa na niečo pozreli, tak vôbec netušia, že čo od nich chcem a toto by mali vedieť deti do 11m a s tým súvisí aj to pomenovanie vecí, že preto to ešte nevnímajú. Keď sa im to ukazovanie v hlavičke spojí a pochopia, tak potom budú rozumieť a asi im dojde všetko to, čo im teraz rozprávame. Síce toho nie je veľa, ale aspoň budú poriadne poznať tie veci, čo máme a nie im teraz ukazovať stotisíc vecí, keď na to ešte nemajú hlavu. Mi to príde zbytočné ale aj pre nich mätúce. Ma len vždy mrzí, keď mi niekto hovorí, že im mám furt niečo rozprávať a básničky a pod. Príde mi to tak zbytočné, ako donosené dvojročné dieťa učiť čítať a písať 😅

andulka4
17. dec 2008

Kili úplně s tebou souhlasím. Myslím si že na to mají ještě čas. Kamarádka má dceru a té bylo 10měsíců a dokáže v knížce ukázat 5zvířátek a napodobit jejich hlasy 🙂 No a náš David tak tak zvládá Pápá....Tak nějak jsem s tím smířená že budeme pomalejší i v jiných věcech než v motorických...ale nemyslím si že je to na škodu 🙂 Nejsem jedna z těch maminek co by frajeřily co jejich děti umí.Naopak vím že máme všechno daleko víc vydřené.Než půjdou do školy vše bude OK.

andulka4
17. dec 2008

Jo ještě mne napadla taková blbost ale myslím si že na intelekt je dobré zkoušet jestli třeba najdou daný předmět když ho schováš....nebo jestli mají zájem o nové věci nevšedních tvarů a bazev.Toto jsou věci které rozšiřují dětem obzory daleko více než nějaké paci paci nebo tak něco.

Kup klukům barvy na tělo a ať patlají na papír....nebo napusť velkou mísu s vodou a dej tam kačenky a nech je ať se koukají že něco plave něco se potopí.....nebo schovávej předměty pod kyblík....myslím že to že je to bude aspoň bavit naprosto stačí

kili
autor
17. dec 2008

andulka, schovávam skoro každé ráno mobil. to mám taký rituál, že keď sa zobudia, vybalím ich z plienky a chvíľku si luftujú zadok so mnou na posteli a ja im schovávam mobil pod perinu a hľadajú. No a hračky majú, keď sa kúpu oni. Farby sme im kúpili, lebo ideme spraviť darček z odtlačkom rúk a nôh, tak určite zostane, ale to neviem, či ich to bude baviť. Zdá sa mi, že nové veci ich zaújmajú, ale ešte som to netestovala. idú vianoce, tak potom otestujem 😀

tina_
18. dec 2008

ahojte,
dnes sme boli druhykrat po 2 mesiacoch na kontrole na neurologii. Neurolog zhodnotil, ze by sa v tomto veku - 5mesiacov (korig. tri) mala pretacat. Co sa tyka tahania do sedu, to jej ide super, aj hlavku drzi dobre, len sa nepretaca. Navyse ked ju dam na brusko, pol polminute sa zacne zlostit, konci to revom, niezeby teda mala nejaky zaujem sa este pretacat. Skor robi to, ze akoby skrci kolienka, nozky pod seba a sa snazi posunut dopredu. Je to ok, nestresovat? Cvicime aj vojtovku, tak 2-krat denne, v nemocke na kontrole v amb. nam povedali, ze staci aj dvakrat, ze mala je "dobra", dokonca neurolog na prvej kontrole hovoril, ze by podla jeho nazoru ani nemusela cvicit. My ale chodime na rehabky, aj sa snazim cvicit...no a este to som chcela, ze sestricka na rehabkach vravela, ze "normalne" deti sa otacaju v nej. 7 mesiacoch???

kili
autor
18. dec 2008

tina, sa vyprdni na takého doktora, že pretáčať v 3m, to robí minimum detí a nedonosené deti sú oneskorené aj keď sa berie korigovaný vek. Z našimi som necvičila, že nebolo treba, potom ma niekde zprdli, že som necvičila a poslali ma na rehabku a že musím čo najskôr a včera bolo neskoro a blablabla 😝 . tak sme išli, a napokon som z cvičením aj tak skončila kôli problémom s jedením a u S. mi povedali, že cvičiť netreba. všetko to pekne dohnali aj keď neskôr a nemajú žiadne problémy. Myslím, že tá vojtovka sa až moc preceňuje, ak dieťa nemá problémy, ako preferovanie určitej strany a proste iné, čo majú deti, ja sa v tom tak nevyznám, tak je zbytočné cvičiť len z toho dôvodu, aby dohlani rovesníkov. Podľa mňa im treba dať svoj čas, nech sa s tým vysporiadajú podľa seba, koľko potrebujú 😉
u nás sa S. začal pretáčať okolo vianoc min. roka, čiže to mal 8-9m (-3) a A. dokonca až v roku a sú úúúúplne v poriadku. 😵

anesim
18. dec 2008

Tina, mám malú, normálne donosená a pretáčať sa sama začala keď mala pol roka, síce ke´d mala 3-4 mesiace tak nás tiež poslali na neurológiu lebo malej sa nechcelo ťahať hlavičku keď sme ju ťahali za ruky, a z neurológie nás tiež poslali na rehabilitácie, no tam nám povedala, že cvičiť vôbec netreba, že ona si pôjde svojim tempom a tak aj bolo, pretáčať sa začala keď mala tých 6 mesiacov preč a sama chodiť začala až takmer v 15 mesiacoch, za ruku skôr , ale sama našla odvahu až neskôr. Tí doktori majú tabuľky, podľa ktrorých by sa malo napredovať, ale veď každé bábo je iné, tak najlepšie je neporovnávať 🙂

janina77
18. dec 2008

tina, tak to je riadna somarina ze by sa tvoja malá mala uz pretacat! Dovol mi na tom sa zasmiat 😀 😀 . Moj maly bol v tomto extra zameskany, pretacat sa zacal az v 11 mesiacoch, takze 8 mesiacov korigovane. A mesiac na to uz bezproblemov stvornozkoval. Cvicili sme vojtovku, ale zo zaciatku som vobec nemala pocit, ze mu to nejak pomaha ☹. Dnes si myslim, ze mu vojtovka velmi pomohla, ale neviem povedat, co by bolo keby necvicil. Mozno by bol taky isty, mozno uplne iny. Tazko povedat.

kili
autor
18. dec 2008

tak S. už začal trošku vnímať knižku, mi ju aj nosí, ale na obrázky ešte neukazuje, len ich chce chytiť. máme takú dobrú, že moja prvá knižka o číslach /anglicky/ a sú tam také dobré obrázky, nie ako inde, že nie je poriadne vidieť, čo to je. By som chcela aj iné od toho vydavateľa, neviete náhodou kde sa dajú kúpiť, nevideli ste ich? my sme ju dostali a už je po niekom, takže vôbec nemôžme zistiť. A sranda je, že S. viac zaújmajú tie čísla ako tie obrázky 😀

tamia
18. dec 2008

kili,
pozerala som tvoj albumík a zaujímalo by ma ako používaš tie návleky? ja som malej kupila a ja to používam pod nohavice ked je chladnejšie, alebo cez leto som to používala ked bolov ečer už zima a mala kratasy.

tamia
18. dec 2008

skoro som zabudla...
janina,
gratulujem, a prajem ti, aby maličké vydržalo a bolo mu dobre až do konca tehulkovania v brušku. 😉 🙂

kili
autor
18. dec 2008

tamia, momentálne nepoužívam, sú strašne tenkí a padajú im. ale už pracujem na tom, ako to vymyslieť, aby držali, len musím dokúpiť gumu a ešte som nevystrčila nos z domu, čo ma to napadlo.
ale tiež ich nosia doma alebo vonku na miesto pančušiek.

andulka4
18. dec 2008

David se začl přetáčet v 7mi měsících.Když jsme byli u neurologa taky se mu to zdálo pozdě ale mě se zdá že je to ok

kili
autor
18. dec 2008

a som ešte zabudla jednu príhodu, A. dnes pozeral 5proti5, a keď ten jeden tým odchádzal a mával, tak A. im zamával späť 😀 , bol taký zlatýýýýýý 😵 😵 😵

tamia
18. dec 2008

tak sa pochválim aj ja....
malá mala včera dva rôčky a začala konečne hovoriť auto. za nič na svete nevedela povedať "o" a už jej to ide, a tiež vie hovoriť la-la-la... to som ju dlho učila, aby jazyk dala hore 🙂

tamia
18. dec 2008

kili,
ja osm už u teby v ablume takéto niečo videla, boli ešte maličkí a mali na nohách také farebne "štucne". ja to volam štucne 😀 hihi.