Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

maatkka
3. máj 2011

@denisee dakujem 😉 teraz sa tesim ze ju vzali ale ked sa to uz bude blizit viem ze ma to nadsenie rychlo prejde 😀

maatkka
3. máj 2011

@mila01 aj tebe dakujem za pochvalu 🙂
a ze "nahate zenske" 😀 😀 😀 vsak by som mu dala! 😀
ja som tiez nebola nejaky zastanca tetovania ale jeho kerky a na nom sa mi pacia 🙂 ale uz urcite stacilo!

simicak
3. máj 2011

Ahoj holky,u nas porad slunicko,jen desne fouka uz tyden a ja jsem marod,tak lezim a umiram v posteli. Pritom se modlim,at to mury male nechytnout,jelikoz pristi tyden jedem na dovolenou 😖 A samozrejme uz snopli obe dve!!

@maatkka gratuluji ke skolce 😵 Neboj,prvni si to obrecis a pak si zvyknes,ze je pryc cely skoro cely den.
@nanya soushlasim s holkama,Danecek uz neni miminko,zvedat ho nemusis. Ja zasadne prebaluju na gauci nebo na zemi na koberci,do vany mu muzes dat stolicku malou at si preleze a ty ho jen pridrzis,v detske krmici stolicce uz urcite neji a do kocarku si vleze sam,kdyz nas Vikous je trpaslik a leze a vyliza sama. A na tuleni si muzes sednout a nebo si k nemu drepnout. Nic mene drzim mooooooc palecky at je vsechno v poradku!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
@bera28 me jsi teda osobne pekne nasr......la 😀 😀 😀 😀 Ja si o babickach muzu nechat zdat. Krasne si to uzij,docela zavidim!!!!!!

denisee
3. máj 2011

@simicak :Kam jedete na dovču? A jinak přeju, ať jste do té doby zdraví.

Dneska jsem byla s V na kontrole na gastru a zase se v krvi nic neukázalo, imuno, krevní obraz vše v pořádku, jsem teda ráda, ale není mi pořád doktorka schopna říct čím ta řídká stolice může být. Máme dávat lactobacily bez mléčného cukru a taky prý vyzkoušet Enterol na 10 dnů, ale to se mi nějak nezdá, teď to čtu na netu a je to na průjem 😕

bera28
3. máj 2011

Ahoj ženský, hlásím se ze sněhové Prahy. Fakt tady od noci prší a dopol do toho začalo sněžit 😕 😕

Maatkka, blahopřeji k přijetí do školky 😉

Nanya, musím souhlasit s holkama - Daneček je už dost velký na to, aby do vany, židličky, kočárku, atd. lezl sám. Přebalovat ho můžeš na zemi, ale ostatní fakt nechej na něm. žádný nošení!!
Dej vědět, jak jsi dopadla u Dr.

@argousek, Vlaďce jsem také psala IP, ale bez odezvy. E-mail na ní nemám. Má asi spoustu starostí s Hynečkem, tak nemá čas ☹

Denis, no chleba, jak to napsat kulantně...přežila jsem, ale příště už si ho nekoupím 😀 Uvidíš, že bude Vojtík u babí spokojený 😉 Podej mu to tak, že tam bude mít babičku jen pro sebe a tady se musíš starat ty ještě o bráchu.

Mila, to máš naprostou pravdu - svišti jsou taky hodnější. Ale jenom když jsou buď s babí nebo se mnou 🙂 Dneska dopol jsem tam jela vyzvednout Kubu a odvézt ho do Motola pro ortopedické vložky a sotva jsem tam vlezla, tak už začali řádit - všechno rozkramařili, předváděli se. Takže jsem hezky rychle vypadla a jela domů do klidu. No jo, jenže zítra už si je zase přivezu 😖 😖

Simi, kurýrovat a kurýrovat, ať si užijete dovču.

Denis, ten Enterol je sice na průjem, ale taky je na úpravu střevní mikroflory. Mně ho radili v nemocnici, jak jsem byla s Kubou s rotavirama. Na pokoji s námi byla magistra z lékárny a ta říkala, že jedině Laktobacílky a Enterol, na Smectu ať se vykašlu. Tak to zkus, za to nic nedáš a fakt mu to neublíží 😉

Holky, kuchyň se blíží do finále. Horní skříňky už jsou, pánové tak za půl ho%dky končí a já budu moct vybalovat. A zítra se dodělá zbytek 🙂 🙂 🙂 A hlašte se, kdo přijede na koláč 🙂 🙂

simicak
3. máj 2011

@denisee letime do Spanelska tyden.
@bera28 doufam,ze aspon pak hodis fotky te kuchyne a na kolac se hlasim,pak ti pisnu adresu 😝

simicak
3. máj 2011

Jej,ted prisel manzel ze skolky a vedle ve skolce,maji s nasi spolecne zachody,chodbu,radi nestovice a nejaky druh neco jako slimpavky,kulhavky nebo co to je.Tak se rozhod,ze Verunka uz do skolky nejde az po dovolene 😖 😖 To mam radost teda

denisee
3. máj 2011

@bera28 : díky, tak si mě trochu uklidnila, že si ta naše mudra jen tak něco netahá z paty, protože tam na mě koukala a fakt nevěděla co mi na tu stolici už říct. Tak vyzkoušíme. A už se taky těším na fotky, já bych taky strašně chtěla novou kuchyň, ale o té si můžu nechat zdát. A recepty asi neporadím, sama bych potřebovala 😅
@simicak : španělsko, jéééé závidím, hlavně jste ok a můžete odletět.

karmenta
3. máj 2011

prosím, jaký příkrm byste volili pro 6měsíční dítě (4korigo)? Díky

argousek
3. máj 2011

@adra22 my jsme u Adámka nebalili vůbec, ortoped řekl, že kyčle má v pořádku a jak byl nedonošenej a byl vlastně odmalička v inkubátoru s plenkou, takže měl pořád roztažené nožičky, takže se to ani nemusí a u Štěpána jsme balili do 6 týdnů, ale ten byl donošenej

@nanya taky si myslím nenosit, Adámek se hodně těhotenstvím osamostatnil. Já jsem mu všude přistrčila židli, takže když měl jít do židličky, tak jsem mu tam přistrčila židli a on se tam naučil vlézt sám, přebalovala jsem na zemi, prostě jsem to hrozně eliminovala, abych ho tahala.

@bera28 tak to jsem taky na kuchyni zvědavá, vlož foto 😉 Jinak ty kapky zyrtec jsme dneska zrovna dostali od doktorky, protože jsme tam zase byli s tím ekzémem, tam kde to měl to má už dobrý, ale zase se osypal na břiše a na noze, vůbec nevíme, co to je, tak nám napsala ten triamcinolon ředěnej, aby nebyl tak silnej a tyhle kapky.

@denisee enterol máme taky odzkoušenej a můžu doporučit, u nás zabral
@maatkka jste kočky 😀 😀 😀

Jinak u nás zima, déšť se sněhem, no hnus

argousek
3. máj 2011

@karmenta příkmy bych zkusila první lžičku od hami, začít mrkví, pak mrkve s bramborem a pak brokolice 😉

simicak
3. máj 2011

@karmenta taky bych zacala mrkvickou nebo jablickem,ale pokud nechces krmit s obchodu,tak nezacinej z obchodu,protoze se pak muze stat,ze ti nebude jist mala domaci. A nezapomen,ze pokkud nebude chtit,tak ji dej vic casu,je jeste malicka 😉
@adra22 my jsme taky nebalili,takze neporadim,nebalili jsme ani u jedne z holek

Ja ted vstala,,jeste ze je manzel doma. Vcera cely den lezela a cetla a dneska cely den prospala. Zitra uz jde do prace ☹

maatkka
3. máj 2011

Cauko baby tak uz aj u nas je hnusne 😠 vcera sme sa opalovali a dneska je zima a prsi... Sme sa doma nudili tak sme sa boli okupat v aquaparku v Dolnom Kubine a musim napisat ze nam bolo supeeer 🙂 Este lepsie ako minule leto na dovolenke Lilinka uz je zase o nieco vacsia takze si to zase viac uzila - vyblbla sa tam poriadne 🙂 Boli sme sa tam aj najest a po dlllhej dobe zjedla polievku druhe aj dezert 🙂 Teraz sme sa uz ponahlali domov na hokej - tak ideme fandit 🙂
@simicak tak sa pekne liecte aby ste si dovcu riadne uzili 😉
my ideme na dovolenku do Ciernej Hory - baby poculi ste o tom lebo ja nepoznam nikoho kto tam bol na dovolenke 😀
@nanya ako moja???

karmenta
3. máj 2011

@argousek
děkuji, zkusím se podívat po té První lžičce mrkvičce 🙂

@simicak eh, já myslela že to budu kombinovat.. Občas domácí, občas kupované. Proč by to neměla jíst? Že vařím hůř než továrna 😀

A co takhle pribináčka, to asi ne, že?

adra22
3. máj 2011

@bera28 Ahoj asi blbá otázka ale ako si to robila? Ak som si to správne preložila tak su to kostky vo vankuši z čoho to boli kostky a ako si to zohrievala? Lebo asi to je kolika aj sme dnes skorej kupali ale nepomohlo a hrozne kopcuje nohami tak asi to bude tá kolika. Ďakujem za rady a za objasnenie.

nanya
3. máj 2011

Ahoj holky moje.
Tak dneska lítání do Fakultky v Ově. Fakt mazec. Ke gynekologovi jsem neměla v úmyslu jít, ale na té hematologii po mě dr. chtěla vědět, zda plod žije, zda má vůbec po nočním krvácení vůbec uvažovat o nějakém miniheparinu. Tak mě poslala na gynekologii k úplně cizímu gyndařovi v Ově, domluvila to, a já nepřipravená.... 😅 tam šla. Mimise našli, i srdíčko, po krvi ani památka, hematom není, ale ve zprávě mám napsáno, že děloha hraniční, to nevím, co to znamená, kde svému dr. jdu až toho 9.5., hlavně, že vím, že mimis přežil, i když má jen 5 mm 😵 Na hematologii dr. strašně hodná, chápla mé obavy, říkala, že zpráva z genetiky je velmi nedostatečná, tak jsem migala ještě dneska na odběry, vzali mi asi 8 velkých zkumavek, až se mi z toho zatočila hlava a miniheparin po velkém uvážení nakonec napsala, manžel si to tam hned na mne vyzkoušel, jak mi to bude píchat, jauuu, to bolelo. Ale to vydržím. Já pořád, zda to dítě chci či ne, však víte, bojíme se financí a hlavně opakovaného předčasného porodu, ale jakmile jsem večer krvácela a ztrácela naději, že ještě žije, tak mi bylo do breku, to myslím svědčí o tom, že o něj hodně stojím. Tak prosím držte palečky, ať toto všechno dobře dopadne.
Ohledně toho zvedání, opravdu omezím, do kočárku i z něj leze sám, horší, když se po...., to ho musm umýt, myju ho v umyvadle, ale asi začnu ve sprcháči, a nejvyšší čas, aby se učil na nočník, to by pak nebylo to ho... tak rozpláclé a všude, že by stačilo i utřít dupku. Nejvíce ho asi zvedám do krmící židličky, tam asi nevyleze a jinde nejí, poslední dobou nejí skoro nic, tak tam aspoň něco sní a pak venku do houpaček, kde sám taky nevyleze, a nevymluvím mu, že tam prostě nemůže, to je mi moc líto. Ale budu se snažit ho nezvedat.

@maatkka - gratuluji ke školce. Tiše závidím. A hrozně moc děkuji, že jsi na nás tak myslela. Šlo to cítit až do ordinace v Ostravě 😉 DĚKUJI

simicak
3. máj 2011

@nanya tak to jsoui krasne zpravicky,moc drzim palecky 😉 Nauc ho jsit normalne na zidli,kde si vyleze,vzdyt uz je veliky. Nase Vicki ji s nama u stolu uz 5 mesicu. Houpacka je jasne,ale muzes ho zvedat tak,ze si k nemu drepnes a pak s nim vstanes,to zabiraji nohy a ne bricho tvoje!!!!!!!!!!!! Snad bude vse ok.!!!!!!!!!!

@karmenta,no hlavne to chutna jinak. Uvar si mrkev a pak si dej mrkev z presnidavky a uvidis,ze nema chutove nic spolecneho a ani jak privonis!!!!! Ale kdyz budes stridat,tak to mozna nebude problem. 😉

maatkka
3. máj 2011

@nanya huraaaaa!!! 😀 to si pis ze som na vas myslela a moooc 😉 aj teraz v prestavke hokeja pozeram ci sa ozves 🙂 veeelmi sa tesiiim 😵 uz mi ani tak nevadi ze s Rusmi prehravame 😀
moja birmovna "dcera" to mala trosku podobne ona tiez zo zaciatku nevedela ci to babo chce (mala 16 rokov) potom mala problemy musela byt hospitalizovana a tak sa o babo bala ze sa potom veeelmi tesila ze je vsetko o.k. 🙂
som rada ze si "pod dozorom" 😉 si super mamina a ja som si ista ze aj druhemu babatku budes!!! 😵

@karmenta pribinacik?????? 😕 co siiiiiiii 😀 to by som ti radila az tak po roku - obsahuje tvaroh... urcite zacnite zeleninkou...

nanya
3. máj 2011

Holky, teď jsem byla na WC a opět krvácím ☹ Není to moc, ale zaseeee ☹

simicak
3. máj 2011

@nanya krvacet asi budes dyl,jak to tak vypada 😖 Hlavne kdybys krvacela mooc,tak bez na pohotovost!!!! Bobku,vubec ti ten stres nezavidim,si pamatuji,jak ja zacla u Vicktorky,jak me to desilo. Ale kdyz dok.rikal,ze je vse ok. A nemyslel s tou delohou ze je jako jen nizko hodne a proto to zpusobuje to krvaceni a casem treba vyleze nahoru? Neco jak to je s tou placentou? A kde bydlis,ze jezdite do Ovy k dok.? Ja bydlela 10min. od Porubske fakultky 🙂 🙂

bera28
3. máj 2011

@adra22, jsou to třešňové pecičky v polštářku. Kupovala jsem to za cca 70 Kč v DM drogerii. Hodíš to do mikrovlny, nahřeješ a pak šupneš na břicho. Kubajz s tím kolikrát i usnul. Ty pecičky drží teplo dost dlouho. A taky mu můžeš ten polštář jakoby hladit, takže se tím i bříško masíruje.

@karmenta, s příkrmama nespěchej. A tvaroh se doporučuje až ve druhém roce života, má velký obsah proteinů a zatěžuje ledviny, takže to určitě neeeee!

Nanya, tam dnešní den dobré zprávy, ne? Až teda teď na ten večer 😔 Drž se, holka!

Fotky kuchyně hodím až bude kompletní 😉 Všem hezký večer, jdu do pelechu. Jsem ještě od ráno nějak nerozmrzla 😖

bera28
3. máj 2011
pehu
3. máj 2011

@karmenta Ahoj,
naše paní doktorka nám řekla, že si mám vybrat brambor nebo mrkev. Tak jsem vybrala brambor (mrkev staví), který jsem hodně naředila nutrilonem. Pak jsem mu do toho začala přidávat mrkev, brokolici a pastiňák (psaly i holky 🙂), vždy to má nařeďené mlékem. Potraviny, které zavádíš, by se měly dávat ze začátku 3 dny kvůli alergickým reakcím.
Až si zvykl na zeleninu (naštěstí nebyl problém), tak asi po měsíci jsme začali s ovocem na svačinky. Jinak předtím jsem mu na svačinu dávala kaše od Hami, protože mléko odmítá.
Pribiňák se teď dává až později, ale v 5 měs. kor. jsme mohli začít s obyčejným bílým jogurtem (ten nejedl), tak máme povolenou bílou activii. Taky mu dávám jogurtové přesnídávky od Hami, které jí a ty jsou od ukon 6. měsíce , ale taky je dostal dřívě. Hlavně jsou s příchutí, takže je ta strava pro něho pestřejší 🙂.
Malej je opak, ten ze začátku nechtěl jíst kupované skleničky (brokolice,mrkev). Teď se je naučil jíst s tím masem, ale dávám mu to jen příležitostně. Naše doktorka to moc nedoporučuje, ale je to věc názoru. Vím, že na dovolenou něco vezmu 🙂.

nanya Drž se, já krvácela taky dlouho, asi až do 17. tt , tak snad na tom budeš lépe. Taky jsem na to dostala ascorutin, jako holky a pak mi ještě dělali nějaké spec vyšetření krve, protože jsem si myslela, že to mám díky fraxiparinu, který jsem si píchala už od stimulace. Mám totiž trombofílii, ale mimo těhu si naštěstí nic nepíchám a neberu.
Asi by to chtělo větší klidový režim, ale s malým ti to asi nejde.

nanya
3. máj 2011

@pehu - můžu se zeptat, proč jsi rodila dříve?

simicak
3. máj 2011

Holky,my ted tady probirame s chlapem maysky kalendar a predopovedi a kruhy v polich atd. Docela vtipne,ja v to verim a verim i v duchy a sesty smysl atd. a manzel mi tady rika,ze Buh neni,ze byl v praveku blesk a oni hned ze to je Buh,tak jako Vikous veru,ze existuje bubak a ze jak Jezis vstal z mrtvych,ze to byla klinicka smrt.......... 😀 😀 Fakt vtipne,jak mame odlisne pohledy na vec a kazdy mame sve vysvetleni,velmi presvedcive 😀 😀

merj
3. máj 2011

Ahojte vsechny,
tak jsem vcera slibovala, jak vas doctu. Priznavam bez muceni ja odpoledne u toho pocitace vytuhla.

@bera28 musim, ti napsat, kdyz jsi tu provokovala 😀 😀 😀 s tim, jak jsi se "zbavila" deti, tak jsem se rozhodla i ja "zbavit" mlaleho a jednu par noci se celych vyspat. Maly spal s tainkem a ja se prestehovala do obyvaku. Prvni noc jsem spala v kuse 7 hodin (!!!), ale vcera jsem zase usinala v obyvaku, ale rano jsem se probudila v loznici u maleho a vubec netusim, kdy jsem tam v noci prisla, ja uz fakt zacinam byt zrala pro "Chocholouska" 😀

@maatkka moc gratuluji ke skolce a tise zavidim, my rok nemame ani sanci, maly neni doockovany a bez toého mi ho tady nevezmou i kdyby bylo misto, coz neni, takze neni sance ani od pololeti

@karmenta na pribinacek zatim zapomen, jednak je to silena kaloricka bomba a dost koncetrovana mlecna bilkovina. Doopravdy nejprve zeleninky jednodruhove - mrkev, brambor,dyne, pak michat a pak se doporucuje az ovoce, byva to sladci a mrnouskum vic chutna a uz by pak nejedli zeleninu a po te maso.

@nanya to jsem te nevarovala, prvni vysetreni je docela upirske 😉 promin. jinak kdyz se picha injekce, tak je zapotrebi udelat rasu, aby se nedelaly modriny, protoze, to pak nevydrzis. Ja dostala jetacek jak pichat injekce, tak pokud chces ofotim a poslu mailem, jen mi na IP napis e-mail. A s tim krvacenim, resil nekdo, zda nemas jen krehci steny vlasecnic apod. Pak by ti pomohl rutin, ktery je i v Ascorutinu, co doporucuje Fajn. A jak jsi na tom s tlakem. Ja mela podobne problemy na zacatku tehotenstvi, prestoze pri normalnim cyklu jsem nikdy problemy s extremnim krvacenim nemela a ani s krvacenim v prubehu cyklu. Na zacatku tehotenstvi se mi stavalo, ze jsem obcas krvacela. A dr. mi vysvetlovala, ze deloha zacal byt extremne vyzivovana, k tomu se zvetsuje a mohou se steny "cev" prechodne ztencovat a pak kdyz prijde zvyseni tlaku napr. ze stresu proste to steny nevydrzi. Takze rada veci je i o hlave a snaze byt, co nejvice v klidu. Vim, dobre se to pise, ale hur se to realizuje, ale snad to pujde. drz se.

pehu
3. máj 2011

@nanya Čekali jsme dvojčátka. Ve 23. týdnu mi u holčičky odtekla plodová voda. Vydrželi jsme do 25+0tt. Příčina neznámá, neměla jsem infekci, krvácení, kontrakce, prostě nic ☹. Bohužel první noc nezvládla (špatné plíce), tak to vybojoval i za ni jen Kubinek.

argousek
4. máj 2011

Tak holky před rokem ve 3:53 se nám narodil krásnej donošenej klouček 3900g 51 cm 😀 😀 😀 😀

fajn
4. máj 2011

@argousek Velká gratulace ,to je strašny jak to letí tak přeju vše nejlepší a ať vám dělá samou radost.

Já jsem byla včera s Didkou na setkání nedonošených dětí a bylo to super. Přišly sestřičky a primář Kantor a dr. z neurologie tak viděl Didku v akci a ne jen u sebe v ordinaci. Didka mu chtěla něco říct a povídá mu ... DOktore já ti něco řeknu 😀
@nanya super že je mimi tak kde má být. Měla jsem stejny pocity když jsem byla těhotná. Strašně jsem chtěla druhy a když jsem na testu zjistila dvě čárky tak jsem brečela a pořád se ptala sebe sama co budu dělat. Jestli to uživíme a jestli to vše dopadne dobře a co Andrea když budu muset do nemocnice....Ale kdzž jsem začala krvácet tak jsem se zase bála že o to miminko přijdu . Tak se drž a snaž se odpočívat aspoň co to půjde. Udělej Daníkovi jinej režim hrajte si víc na postely a prohlížejte knížky a vyvaruj se toho zvedání. Jo a miminko určitě uživíte neboj 😉
Jinak nemám dočteno tak jdu u kafe dočítat než zase přijde rarach ze školky

fajn
4. máj 2011

@bera28 jo já jedu na ten koláč .A bude i kafe?