Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

bera28
4. máj 2011

Argousek, Štěpánkovi vše neeeej narozkám. 🙂 🙂

Fajn, jasně že bude i kafe 😉 Věřím, že doktoři byli z Didky na větvi, co?

Merj, 😀 😀 😀 Tak ty místo toho, aby sis užívala volné postele, tak se nacpeš k malému do postele 😀 To mi připomnělo Kubu, který se minulý týden v noci sebral a šel si lehnout na křeslo do obýváku. Ráno jsme ho tam našli úplně tuhýho 😀

Dneska je tu hezky, svítí slunce, ale zima teda pořádná.
Tak hezký den všem 😉

kmoor
4. máj 2011

Čau holky! tak mám taky nové informace.

My jsme byli na prvního máje u našich bez chlapa, taxme se ségrou obě ocumlali Honzíčka a neuschne aspoň on 🙂

a v pondělí to začalo. Nejdřív jsme jeli k naší dr., páč malej o víkendu děsně chrčel, vůbec se mi to nelíbilo. naštěstí to byla opravdu jen rýma, nic vážnějšího. od naší dr. jsme mířili na to kožní. myslím, že @ječidlo chtěla vědět, jak to máme s tím hemangiomem. podle dr. ukázakový hemangiom, že nás s tím pošle na kožní kliniku do plzně, páč takhle velký by se musel odstranit pod celkovou narkozou! no to když jsem jim řekla, že má hydrocefalus, taxi myslí, že s tím ani nic dělat nebudou, páč by to pro něj bylo riziko, na 20% podle ní by mohl zmizet sám, páč jí připadá, že regreduje. tak já se tam objednám a uvidím, co mi řeknou ještě tam.

v úterý jsme byli na očním. tak další dobrá zpráva je to, že nenašel žádnou oční vadu! a na očním pozadí ani žádný přetlak neviděl! takže šilhání na levý oko se začlo řešit okluzivními náplastmi, kterou by měl mít na pravém oku cca 2-3h, ale malej si ji tam nechá tak 2min., takže jsem zvědavá, jak to vyřešíme 😠 ve 3 letech máme uvažovat o operačním řešení...

jinak další dobré zprávy jsou, že se konečně (!) přitáhne za ruce do sedu /na to jsme čekali celý rok, jako s tím držením hlavy/, skoro sám leze, ale ještě to pořádně nenatrénoval a hlavně se strašně změnil, už to není miminko, které najdu tam, kam ho položím a už se umí taky pěkně ozvat! stává se z něj velkej kluk!! 😀 mám z něj holky fakt radost! doufám, že to eeg příští týden taky dopadne v poho...

@leeenka26: mám se vůbec ptát? a jak to vidí dr. do budoucna? budou mu ještě něco dělat? myslím na vás snad každý den, tohle je fakt trápení ...

simicak
4. máj 2011

@kmoor teda to jsou same dobre zpravy 🙂 To je Honziceek fakt sikulka a gratuluji ke zvedani 😵
@merj tak tomu se rika zavislost,asi jsi byla uz prespana,co? 😀
@argousek vsechno nejlepsi k prvnim narozeninkam a hlavne moooc zdravicka a at vam dela jen samou radost!!!!! Uteklo to jako voda!! nedavno jsi byle tehotna.

Me uz je dneska lip,konecne. Manzel byl vcera donest potvrzeni k Verunce do skoly,tak v cervenci tam pujde na pul hodky si pohrat s ostatnima novyma detma a i s tema,co tam jsou ted a pak dalsi tyden bude velky piknick pro celou jeji tridu,deti i rodice. My zrovna mame byt v irsku,tak cekam na datum,kdy to bbude,protoze to nechci prosvihnout,tak drzte palec. Aspon nepujde uplne na slepo pak

pehu
4. máj 2011

@fajn
Ahoj,
taky jsme uvažovali, že na setkání dojedeme, ale pak nám to časově nevyšlo a hlavně jsem nevěděla, jestli to tam Kubča vydrží 🙂. Je to hrozné žihadlo 🙂. Na rukách se pořád otáčí, takže je spokojený na hrací dece. Řekli jsme si, že příští rok dojedem 🙂. S jejich přístupem jsme byli moc spokojeni (máme ještě srovnání s Brnem).
Bylo tam moc lidí? A jak ses to dozvěděla? Já to četla na nedoklubku.

fajn
4. máj 2011

@pehu je tak to je škoda že jste nedorazili.Bylo nás tam asi 10 maminek takže knim dítko a asi 3 dvojčata. Dozvěděla jsem se to z pozvánky která mi došla na mail a z Olomouckých novin. Tohle bylo 1 setkání v republice pořádané NEDOKLUBKEM. A ty jsi z přerova? Určitě by to tam vydržel

fajn
4. máj 2011

holky na FB je fotka z toho setkání

denisee
4. máj 2011

Štěpánkový vše nejlepší a krásné narozeniny. 🙂

pehu
4. máj 2011

@fajn Tak to je škoda, myslela jsem, že tam budou davy 🙂. Ještě v jednu v noci jsme řešili, jestli jo nebo ne. Jenže ty úterky jsou pro nás časově náročné. Snad to bude i příští rok, to už malej bude běhat (doufám 🙂).

Jo, jsem z Přerova. A ty jsi z Olomouce?

Také přejeme Štěpánkovi vše nej k narozeninám.

bera28
4. máj 2011

Simi, tak vidíš, do dovči budeš fit 😉

Fajn, tak už jsem fotku zkoukla a poznala jsem tebe i Didku, heeeeč 😉 🙂

Kmoor, takových dobrých zpráv není nikdy dost. Tak ať je dobré i EEG 😉

fajn
4. máj 2011

@pehu Kousek od Litovle asi 6 km
@kmoor Super zprávy

leeenka26
4. máj 2011

@kmoor ahoj ani mi nehovor o trapeni, to nema snad ani konca, uz si prajem nech to skonci...samko je na antolskej previezli ho tam, uz to cele uzavreli, ze nema sancu caka sa len na to kedy zomrie. Som na telefone a cakam, a planujem a rozmyslam nad druhym tehotenstvom, len ten, co to prezil dokaze pochopit, ze klin sa klinom vybija. Samko sice este zije, ale je to tak zle, ze musel by sa stat velky zazrak aby to prezil..A este ma aj zhorsenu hlavicku, ani neviem co nevnimala som ked mi to hovorila, ide to dole vodou, keby bolo treba ani ho resuscitovat nebudu, nebudu predlzovat jeho utrpenie...co mam viac napisat? je to bolest neskutocna a nedochadza mi nic, nenavidim sa, cely svet, cely zivot, mam pocit ze som zlyhala a 1000 ludi mi moze tvrdit opak, aj tak to tak citim a uz chcem aby bolo po vsetkom.

argousek
4. máj 2011

@leeenka26 😢 😢 😢

simicak
4. máj 2011

@leeenka26 😢 moc me to mrzi a preju ti,aby to vsechno co nejdriv skoncilo a bylo po tom celem trapeni 😔 Myslim na vas kazdy den!! Preju moc sil!!

mila01
4. máj 2011

Holky,co mi to děláte?Člověk tu chvilku nejni a pak hodinu dočítá. 😀 😀 😀 Už si skoro nepamatuju,co jsem četla. 😀

K těm příkrmům,já to dělala tak,že jsem uvařila domácí zeleninku,smíchala to s kupovanou a obě holky baštily,až měly boule za ušima. 😀 Ale pribiňák se také přimlouvám že nee a ještě dlouho nee.Vůbec bych s těma příkrmama nespěchala,dávali jsme je až dýl.

Argoušek - Štěpánkovi velké gratulace k prvním narozkám,to je neskutečný,že už je to rok.Pořádně to oslavte a že mu tety koníkovky posílaj obrovskou pusu. 😉

Bera - taky se těšim na fotky kuchyně a plně tě chápu,mi jí dělali před 3 rokama a bylo to strašný - sekala se i nová elektrika,to jsem myslela,že vykvetu.Ještě hoooodně dlouho se usazoval prach - furt jsem gruntovala - a to není zrovna moje hoby.

Fajn - jééé,mě by se taky líbilo nějaké setkání nedonošeňátek,ale máme to k vám dost daleko.Ale musí to být super.

Kmoor - výborně,jen tak dál.Držím palce na EEG.Takže holka,konec srandy,připrav svaly na nohách,ať Honzulku dohoníš. 😀

Nanya - naprosto tě chápu,také jsem krvácela téměř celé těhotenství,pokaždé,když jsem šla na záchod,tak jsem se bála i utřít,bála jsem se zakašlat,pšiknout si.Ber to tak - udělej vše proto,aby se to udrželo a pokud to tak má být,bude to.A s tím zvedáním - já to řešila i pomocí lidí okolo.Když jsme šli do krámu,vždycky jsem poprosila nějkého chlapa,jestli by mi mohl holku vyzvednout na sedátko do vozejku,pak zas jiného,aby jí sundal,stejně jsem řešila i to hřiště.Nikdy se mi nestalo,že by mi nikdo nepomohl.Styděla jsem se,ale nedalo se nic dělat a teď můžu říct - stálo to za to.

mila01
4. máj 2011

Leeenka - moc mě to mrzí.Přeju ti,ať už vše zkončí.Já vim,že trápení tím nezkončí,ale máš pravdu o tom klínu klínem - a vaše další děti budou mít nahoře velkého opatrovníčka.Moc na tebe myslím,každý den.

tanav
4. máj 2011

@leeenka26 je mi to veľmi ľúto, čo prežívaš. Čítam každý deň o Samkovi, len neprispievam, lebo mám toho trošku veľa.
To čakanie je príšerné ... Ja som sa normálne rozplakala, keď si napísala ten posledný príspevok. Už mi nedalo neozvať sa. Myslím na Teba aj na Samka. Drž sa dievča, ani neviem čo Ti napísať. Som z toho smutná. 😢

jecidlo
4. máj 2011

leenka; nevim co napsat ☹ ☹ ☹ je mi z toho strasne smutno ☹

ale jinak mam dnesni den radost, v pondeli jsem byla zadat o ten stul na cviceni, pani rikala 30-60 dni na vyrizeni a dneska mi volala ze to mame schvalene, a pristi tyden mame penize na uctu. cele nas tobude stat jen 550kc a to vcetne dopravy!!!no fakt jsem cumela, kdyz se chce tak to jde 😉
a taky jsme byli na orotpedii v ceske lipe, je to od nas asi 50km, ale co by clovek neudelal, ze, takze zadne ortezky na nohy do o nosit nemusime, protoze nohy do o proste nema, naopak ji zacinaji nohy do x. mam si vybrat boticky jake chci, a jen zavolat sestre kod a oni mi poslou zadanku postou abych tam zase nemusela, no proste pan doktor byl moc hodny, marusku uplatil vybornyma bombonama aby u vysetreni neplakala,takze si ani nevsimla ze na ni saha. Jinak nam znovu rikal, to co u z v laznich, ze jsme meli pry "z prdele kliku" to prosim cituji, ze to mohlo byt mnohem horsi, kycle zatim dobry, takze cviceni, orto sledovani a vyhledove se uvidi.

kmoor: dik za info

a takhle vypadal 3.kveten u nas🙂

fajn
4. máj 2011

@leeenka26 drž se moc na vás myslím 😢

leeenka26
4. máj 2011

tak od veci dievcata neviete mi nahodou poradit, ja viem, ze je este asi skoro aby som nad tym premyslala, ale predsa neda mi to, je to moja jedina utecha...ale k veci: my sme sa o samka snazili 14 mesiacov, nie je to sice extrem, to viem, ale teraz, ak sa stane TO:(( , tak by som chcela co najskor mat druhe, to znamena, nenastupit do prace, ale ist na pn a snazit sa, lenze to moze trvat aj viac ako rok, a to by som sa asi zblaznila. myslite ze je mozna IUI na poziadanie pacientky? Asi by mi to poistovna nepreplatila ze? Nevadi, ja by som si to zaplatila, len neviem ci by mi to gyn schvalila :,( ja viem, ze moja otazka znie mozno trochu morbidne, ale musim znova otehotniet co najskor, musim na to cele zabudnut, ale skor vyrovnat sa s tym a ist dalej, ale nemam trpezlivot cakat v mojej otrasnej situacii :,(

leeenka26
4. máj 2011

@mila01 presne tak, samko tu bude stale s nami, bude davat na nas pozor a aj na svojich surodencov, z nasich srdc nikdy nevymizne, uz sa raz narodil, bol tu, je tu, dal nam moznost ho spoznat, chcel byt velmi s nami, bojoval, a nadalej bojuje chudacik moj malinky ale ak sa raz ,a stat toto, tak sa to stane, bude a je to priserna bolest, toto by nikto nemal zazit, a nastastie to prezivam ja a nie ina, tej by mi bolo luto viac, ja sa s tym este ako tak dokazem vysporiadat, aj ked bolest bude hrozna a mozno nebudem taka silna ako si teraz myslim, mozno ma to zaskoci este viac ako si dokazem predstavit., ale ja dufam ze nie, ak uz som na to pripravena, je to trochu asi lepsie akoby ma to malo neznesitelne sokovat. Zial stavaju sa aj taketo veci, verila som do poslednej chvile ze to bude dobre a viera malinkata este stale vo mne zostala ale uz sanca je miziva...najhorsie je to, ze tak dlho bojoval, ked by mal teraz nas opustit anjelik nas, tak by som si zial asi viac priala, aby sa to stalo v ten den porodu, alebo o tyzden, ale nie teraz alebo o tyzden, alebo preboha o mesiac....

simicak
4. máj 2011

@leeenka26 dok.nevim jestli ti to dop oruci,protoze se doporucuje min.rok mezi dalsim otehotnim a to z toho duvodu,ze je vetsi sance,ze nedonosis. Telo se musi zregenerovat zase ☹ Nezni vubec morbidne,ze chces hned druhe,uplne te chapu,chces se soustredit na neco jineho. Moc ti preju,at se vam brzo s druhym zadari a mas doma krasne,zdravoucke miminko!! Snad bude brzy po vsem a bude uz pred vama jen to dobre!!

@jecidlo co vy to tam delate v tom Cesku?? 😀 😀 😀 😀 To pocasi je fakt silene,my tady leto,ktere tady teda vubec nebyva a vy tam zimu v lete!!! Uplne se mi to libi,to globalni oteplovani 😀 😀 😀 😀 😀 😝 Jinak supr zpravy se vsim 🙂 A koukam,ze uz jdes pomalicku do 7mesice 🙂

adra22
4. máj 2011

@leeenka26 moc moc ma to mrzí, prešla som si tým tak viem o čom píšeš, ja som to mala lepšie asi v tom že nám ostal Dávidko. Aj keď každý deň chodiť za Dávidkom a vidieť inkubátor kde bol Adriánko bolo pre mňa hrozne. Bolo to to najhoršie čo mohlo byť. Moja veľmi držím palčeky nech máte zachvílu druhé bábo a ver ža Samko bude na neho dávať pozor. Držkajte sa aj keď viem že je to veľmi tažké uplne ťa chápem.
Štepánkovi všetko len to naj.
Tu je tak pekne ale taký hrozný vietor akurát sme prišli z vonku tak som taká vymrznutá ale Dávidkovi je najlepšie v kočíku tam a v autosedačke spí najlepšie. To len sadneme do auta a je tvrdý.
Zohnala som ten vankúšik tak uvidíme či večer zaberie, dúfam že ano.

kmoor
4. máj 2011

@leeenka26: Leni, to co prožíváš naprosto chápu, také jsem si tím prošla. a měla jsem úplně stejné myšlenky jako ty! když mi ráno řekli, že Kubíčka také už nebudou resuscitovat, byl to pro mě konec světa a nechápala jsem, jak to mohou dopustit. a čekala jsem celý den, než to skončilo, také jsem prosila Boha, ať už je konec, ať už se Kubíček netrápí a ať už to máme za sebou. zase se mi to celý vrátilo a teď tu bulím jak želva 😢 Taky chápu to, že chceš hned další miminko, nemít Honzíčka hned vedle v inkubátoru, tak bych udělala to samé. Strašně jsem se na něj upla, nechápala jsem, že mozek dokáže takhle obrátit o stoosmdesát stupňů, když jsem se na něj podívala, cejtila jsem k němu nesmírnou lásku. Posílám Ti moc moc energie, abys to dotáhla do konce a ten kruh se konečně uzavřel. Kubíček byl také můj syn a navždy bude. ještě jednou posílám objetí...myslím na tebe...

leeenka26
4. máj 2011

@kmoor a co sa stalo kubickovi? mas pravdu je to strasne...bojim sa ako dlho to bude este trvat. Strasny pocit beznadeje, na jednej strane chces uz aby netrpel, ale kazdym dnom narasta zaroven aj moja nadej - ovsem falosna. Ja to viem, este je vela ludi, co mi dava nadej a ja na nich pozeram a pytam sa preco mi to robia...mamine otazky, nebudu ho uz operovat? a ja jej- ved nemaju co, a ona sa ma na druhy den opyta podobne asurdnu otazku...neberiem jej to za zle, ja viem, ze ona je vecny optimista a ze to mysli dobre, ale ublizuje mi tym...
takisto dnes telefonat od nej: ,,akurat pozeram na kalendar, samko bude mat v sobotu 2 mesiace" .... co na to povedat? trapi ma to, velmi, chcela by som Samka najviac na svete tu mat pri sebe, vybrat veci zo skrine co mam prenho nachystane, ale nejde to, ja viem, ja viem ze zomiera a zomrie....ach Boze netrap ma uz tolko...

mata299
4. máj 2011

@leeenka26 neexistujú slová,ktoré zmiernia tvoju bolesť,to je mi jasné a tiež plne chápem,že chceš bábo a viem,že všetci odporúčajú počkať rok,no keď sa tak nad tým zamyslím,po šestonedelí je žena schopná otehotnieť znova,keď to raz tak príroda zariadila ...samozrejme záleží od zdravotného stavu,myslím na teba

denisee
4. máj 2011

@leeenka26 : na to co prožíváš, nevím co napsat ☹ , prošla jsem si tím a vím, že ti nikdo ničím neuleví ☹ , ale věř, že mi je to strašně moc líto, čím si musíš teď projít. ☹
Souhlasím s tím co napsaly holky
@adra22
@kmoor
taky jsem si říkala, proč mi tady Michalku 3 týdny nechal, abych se s ní těšila a pak musela odejít. Vždycky když jsem šla za Vojtíškem na Jip jsem jen se strašnou bolestí koukala do místnosti kde měla inkubátor.
A mně doktoři říkali, že pokud už si byla jednou těhotná je to pro dělohu jen dobře (říkali jako pohnojená půda) a druhé těhu jde mnohem lépe. Já měla dvojčátka po IVF a teď Danečka po 4 měsících snažení přirozeně.

maatkka
4. máj 2011

@leeenka26 neviem co napisat viem ze ziadne moje slova nezmiernia tvoju bolest - neviem ako ti pomoct - chcela by som byt pri tebe a aspon ta objat...
boli ma srdiecko len co to citam - nedokazem si ani predstavit co musis citit ty... je mi to tak velmi luto...
baby napisali vsetko... prajem vela sil!!!
aj babulky ostatne - denisee kmoor adra - ste velmi silne mate moj obdiv... zasluzite si uz len a len stastie po tom vsetkom co ste museli prezit a pretrpiet...
je mi to vsetko tak luto 😢

nanya
4. máj 2011

@leeenka26 - ☹ Myslím, že všechny tady alespoň z části chápeme, co prožíváš. Přeji tobě i Samkovi, aby už to trápení skončilo. Bobešek malý Samko i ty maminko, tolik trápení a nadějí...
Nemyslím si, že ti jakákoli slova pomohou utěšit, proto chápu tvou touhu po druhém miminku. Přeji, aby to bylo co nejdříve a hlavně vpořádku. Drž se mamčo ☹

leeenka26
4. máj 2011

@denisee ja som ani netusila ze si mala dvojcatka a o jedno si prisla ☹ to som nevedela, ach boze moj preco toto musime prezivat? :( je to strasne smutne, ale snazim sa na to pozerat tak ako to je a hlavne pozerat do buducnosti, ze este budeme mat deticky, a samko na ne bude davat pozor :,(

@maatkka
@nanya
dakujem vsetkym ze ma chapu a hlavne ze chapete ze chcem co najskor dieta druhe. Moj priatel to chape, ale akosi to nechce prijat, stale mi hovori ked nacriem tuto temu, ze samka to nenahradi...ja viem ze nie, to je jasne, ale snad to pochopi a prijme. Lebo co ine mi predsa ostava, co ine nam ostava, jasne ze druhe dieta celkom nenhradi to stratene a prve, lebo prve je prve a vzdy bude...ale jedina aspon ciastocna zaplata bude to druhe babo...co uz, samko je este stale tu, nechcem to privolavat a dufam ze sa moj malinky na mna nehneva ze uz takto rozmyslam dopredu, ale mozno je to moj obranny mechanizmus, ktoremu sa jednoducho tak ci tak neubranim, musim mat nejaku viziu, pohlad do buducnosti, inak neviem jednat. Bolo by asi nezmyselne sediet doma rok, dat si pauzu, ako mi odporucila sestricka na jirs, ze aby som sa s tym vyrovnala, ale to sa neda, predsa vyrovnat sa s tym a okrem toho sa to neda vycislit, ze rok a hotovo, viem, ze ako matku ma to bude boliet do konca zivota, ale zivot ide dalej a ja sa musim snazit ho zit dalej a nie v kutiku sesiet, lutovat sa a vyplakavat sa donekonecna, to pride a odide, ta najvacsia bolest, chce to cas, jasne ale boliet to nikdy neprestane, a preto sa musim snazit naucit s tym zit a orientovat sa na druhe dieta a zahrnut ho laskou dvojnasobnou aj za samka.

irsina83
4. máj 2011

@leeenka26 zlaticko je mi to hrozne luto 😔 dlhsie som tu nebola a teraz je mi do placu co citam, zelam ti vela vela sil a optimizmu. Samko je neskutocny bojovnik, obdivuhodne babatko...chrobacik krasny..zivot je nefer ale ako pises musime s tym bojovat a ist dalej..moje treba si robit plany do buducnosti, to je dobre...mas svoj ciel a za nim si chod 😉 Samko bude vzdy s tebou a bude vas ochranovat...drzte sa..