Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

simicak
2. júl 2011

@kikimaruska neboj,on se zoceli casem. Nam jak zacla verunka,tak byla co dva tydny doma,skoro do skolky nechodila,ted uz to neni tak hrozne druhym rokem 😉

kikimaruska
2. júl 2011

@simicak no, ono když jsme to zkoušeli už na podzim, tak byl hodinku ve školce a 14 dní-3 týdny se léčil....zas na hodinku a zas 3 týdny,,,,takže pak jsem ho už ani nedávala. A ted je to to samý...navíc když je pak zahleněnej,tak strašně zvrací a prostě s ním někdo doma být musí....už má zas příšernej kašel, zvrací hleny, do toho mu vše sedá na prudušky...Babi už dovolenou nemá žádnou, já jen tak z práce jít nemužu...je to hrozný.Ted budou prázdniny,tak musí být 2 týdny u otce, ikdyž bude třeba nemocnej,protože prostě celý měsíc hlídat nemá kdo...no,ale té zimy se obávám šíleně, co s ním budu dělat pak....Navíc do naší školky mamky běžně dávaj kašlající děti a rýmující...já ho vykurýruju a on mi to domu přinese obratem znovu a v ještě horším... 😔 Co mě tak relativně drží, že máme aspon za sebou neštovice, takže ty mi snad už domu nedonese...aby musel být ještě v karanténě...

simicak
2. júl 2011

@kikimaruska u nas to taky tak bylo,Verunka chodila na 2,5hodiny jendou tydne a pak vzdycky nemocna. No hold bude chodit s kaslem a snoplama taky 😉 Chodi tak miliony deti,pokud nejsou teploty,nic jineho se nebude dat delat. A on si pak casem zvykne a nebude tak casto nemocny,nekteri rikaji,ze tak se tvori ta imunita. Ja mam taky hruzu,jak zacnu do prace,babicky nemame,holky se nakazuji vzajemne a nemocenska tady neexistuje 😖 Takze taky holky budou muset chodit nemocne,tak jak ostatni 😖

kikimaruska
2. júl 2011

@simicak hm 😒 , je to těžký...to se o snažím i otužovat, dlabe vitamíny...protože s jídlem stále v bojové pohotovosti (aspon že ve školce se s nim piplaj a dokrmujou)...no, uvidíme.

petrach
2. júl 2011

Ahoj holky,
@lucia00123 dočšítám 15stránek,jen abych vedela,jak se Vám vede..moc bych Ti přála už jen samé dobré zprávy..kluci jsou šikulky,mlíčko se naučí pít,nekterým detem to trvá dyl..Šíma byl v tomhle taky pomalejší..já už byla zoufalá,pořád padal s dechem,modral,z prsu nepil vubec a z flašky se dusill a pak behem tydne sem ho mela na pokoji...jen Mirečkovi bych moc moc přála,at se mu zlomeninky rychle hojí..je mi do breku,jak se musí drobeček trápit..posílám mu velkou pusinku do domečku a Ty se drž..BUDE LÍP A LÍP♥

@kikimaruska ahoj,jak se máte? co v práci? taky moc nestíháš net vid?
Fajn jak se máte? už je Didce líp?

@berryvajt to jsou krásné fotečky 🙂 a gratuluju k pokrokum šikulkám 🙂
@tanav tak už hotovo se školou? gratulujuuu..jsi fakt dobrá 😉 a máš krásné kluky..
Bero hezkou a klidnou dovolenou..četla sem story z té předešlé a fakt ste se nenudili
Jecidlo tak co mamino,ješte jsi celá? to tak uteklo..a gratuluju Mátovi k odplenkování..a Marušku nenut,ona si řekne sama..stejne máme užasné deti co?

@simicak hezké fotky z farmy..koukala sem,jak se Viki mení,už to není žadné mimino..
Merj koupili ste to odrážedlo? já práve taky zvažuju že ho koupím
Milo holky jsou užasné,že mají to mistrovství..GRATULUJU MOC

petrach
2. júl 2011

omlouvám se za hrubky,píšu letecky 😀
jen hlásím od nás..Eli mela jedničky,jsem moc štastná,protože meli deti i 3 v první tříde..ted má přímestský tábor,už tyden chodili,meli vysvedčení dřív o tyden..

Šíma je desný maminák..brečí mi když ho dávám na hlídaní..a i doma když třebas večer ho dává babí spát,tak brečí,že chce mamintu..holky on kecá,pusu nezavře..ted má nove..A PROČ? a skouší oponovat..ale je takoví klidas,že nakonec poslechne..

petrach
2. júl 2011

jedna hezká fotka..musím, se pochlubit.. 😀 teda dve no

lucia00123
3. júl 2011

@berryvajt ahoj nie oni ie su somnou v noci ja som s nimi rano zacinam 6h, 9h,12,15,18,21h vtedy si prebalujewm krmim cvicim a okupem vecer a to je vsetko takze na porazenie to tu je a vcera som myslela ze umrem strachom damian sa vecer tak prejedol ze cely zostal fialovy jaj sestriocka mu hned davala masaz srdca takze som celu nic ani len nespala a rozmyslala , jaj je to tu strasne ale uz nech som domka 😖

lucia00123
3. júl 2011

@petrach ahoj no prave vcera ma damian vystrasil na smrt ked dopapal tak prestal dychat cely zostal fialovy sestricka mu hned masirovala srdiecko a ja som myslela ze skolabujem pri tom, jaj bojim sa tu uz asi vsetkeho, dneska pride Mirkova lekarka tak som zvedava ci uz ma nejaky vysledky ci sa Mirkovi zlomeninky hoja ale dufam ze ano, v piatok mi povedala ze Mirko bude zaostavat z rastom ale co este vobec nic neznamena. Uz aby sa tý moji chlapci naucili papat a hlavne DYCHAT.

berryvajt
3. júl 2011

@lucia00123 napíš potom,ako s Mirkom...však som ti to hovorila,že to bude ťažké,ale zvládneš to..mysli na nich.A neboj sa,sú tam sestričky,lekári.Strážia vás.Doma bude horšie,lebo budeš musieť spolahnúť sa sama na seba...ale zvádnete to spolu..naučia sa papať,dýchať,všetko pomaličky krok za krokom....A za pár dní budete nonstop spolu...Vladko sa má ako?
Chcem sa pochváliť.Sofike vyšli 2 zúbky...konečne.
Pekný deň.Ahoj.

simicak
3. júl 2011

@lucia00123 teda ti kluci ti davaji zabrat ☹ Ja bych kolabovala s nim!!! Drzim palecky na zpravy od doktorky,snad bkudou jen same pozitivni. A ze by Mirecek zaostaval s rustem...to snad neni ani tak moc zla zprava,ne? Nase Viki ma 2roky a je velka jak 9m.mimino. Hlavne at se mu ty kosticky hoji,bobiskovi 😉 Moc na vas myslim!

lucia00123
3. júl 2011

@simicak no ved aj ja kolabujem s nimi a uz som z toho hotova a to este ani tyzden som tu neni no neviem ako to ja zvladnem 😠 to nie je zle ze by zaostaval rastom len aby horsie nebolo a to sa este nevie, len mi toto povedala lebo uz teratz nerastie ako by mal, ale mne sa nezda zasa az taky malicky,. Drzim palce aj vam dam potom vediet ako sa mame ci som sa este nezblaznila

simicak
3. júl 2011

@lucia00123 a jakto ze jsi s nima uz v nemocnici,tak brzo? nas nechavali az jak bylo dychani ok a krmeni trosku dobre,tak pak jen na posledni 3dny jsme sli do nemocnice,jeslti zvladnem kremeni. To tam treba budes mesic??

petrach
3. júl 2011

@lucia00123 jak to píšeš o Damiánkovi,žive se mi vybavil Šíma..já se bála ho krmit desne dlouho..oni mu i dali kyslíčku k nosanku,aby se nadechl..on mi to delal desne dlouho,i doma to byl horor..nechci Te tím strašit,jen že s toho vyroste a bude takoví lump,jak ten muj..drž se,skus hodne spát,řekni si o léky na sklidnení,nekteré se mužou i u kojení..já vlastne nevím,odsáváš mlíčko? a pokud máš v noci strach,nemužeš se zajít mrknout? nás na jipku poušteli i v noci,když sme chteli..přesvedčit se,jestli jsou kluci v pořádku..
S tím zaostáváním rustu..ted toho uslyšíš ješte moc,od doktoru..já díky tomu víc jak rok,skoro 18 mesícu žila v hrozném strachu co s malím bude,jestli bude zdraví,nebude postižený atd..je to hrozne težké,ale skus nemyslet moc dopředu,užívat si,co je ted,každý den,každý malí pokrok..jinak se z toho opravdu zhroutíš 😒

tanav
3. júl 2011

Ahojte,
ďakujem Vám za blahoželania a za pochvalu mojich synov
@simicak no to s tým učením bolo tak, že v priebehu semestrov to bolo tak celkom pohodové, ale vyžadovalo si denno-denne učenie v čase keď som bola sama doma, chalani v škole a Alex spal, len keď som už finišovala s diplomovkou tak mi od poobedia do večera pomáhal s Alexom manžel a potom keď zaspal tak som ťahala do tej dvanástej každý večer a posledné tri týždne pred štátnicami mi pomáhala na striedačku mamka a švagriná. ja som celý ten čas nemala čas vôbec na nič. Robila som len najnutnejšie veci, kontrolovala som chlapcom učenie, dala som vyprať prádlo, žehlila švagriná a varila buď mamka, alebo švagriná. Bola to drina, už som bola nevyspatá, Alex sem-tam vstane aj v noci o pol tretej a tak do pol piatej sa chce hrať. Nerobí to často, ale stane sa mu tok tak 2 x za 14 dní. Moja švagriná nechala doma môjmu bratovi obe deti a prišla ku mne starať sa o moje. Ich deti sú už veľké, dcéra má 18 a syn 13.
@kikimaruska aj môj Adík bol v kolektíve veľmi často chorý a to bol donosený. Pamätám sa, že v zime bolo to vo februári som ho musela nechať doma celý mesiac, lebo som si už nevedela rady. Tiež som nastúpila do práce a boli to horory.
@petrach Šimi a Eli sú krásni. Ale sme sa o nich báli. Myslím Šimiho a môjho Alexa. Ja som stresovala presne ako Ty. 🙂 🙂 🙂
@berryvajt pána, tak Tvoje princezné sú už veľké
@lucia00123 držím Tvojim synčekom palčeky, želám im veľa zdravia a nech ste už čím skôr doma. Ja som všetko nedočítala, tak sa chcem iba opýtať, že v ktorom týždni sa Tvoji synčekovia narodili ?

berryvajt
3. júl 2011

@tanav no budem rada,keď už budú také veľké ako je Alex... 🙂

tanav
3. júl 2011

@berryvajt teraz som si pozrela tie dve fotky v albume a Tvoje bábiky majú také zlaté vlásočky ako Alexík.
Ja nechápem po kom je Alexík taký blonďák. Veď my máme hnedé vlasy obaja. 😀 😀 😀.

berryvajt
3. júl 2011

@tanav ...u nás mm je taký echt blonďák a ja mám vlasy takej farby ako Hanuška.. 😅 ale fakt sú už veľké.Majú cca.70cm a 😅 7,5-8kg.Uvidím o dva tt,ideme na poradňu.Ale niekedy si želám nech sme už o rok vpred,lebo toto je teraz veľmi ťažké obdobie....stále sú niekde,všetko by chceli,ale ešte im to nejde..však poznáš..a o rok by som bola možno kľudnejšia,lebo teraz ma strašie zo Sofikou,že jej hlavička nerastie tak,ako má a možno má poškodený mozoček- má poroblémy s koordináciou... ☹takže baby sú zlaté a maminka vystresovaná (ako vždy).

lucia00123
3. júl 2011

@simicak ahoj ano som tu ale od zajtra musim domov s tym som neratala lebo musim ist este povybavovat veci ohladne domu atd,,,, ano tu je izba matiek a mozem tu byt ako dlho potrebujem aby som bola pri nich, ano chlapci budu este asi mesiac lebo to nejde a nejde dych a papat doihromady ☹ som zufala s toho

lucia00123
3. júl 2011

@tanav ahoj narodili sa v 25 tt

tanav
3. júl 2011

@berryvajt napíšem Ti do IP.

lucia00123
3. júl 2011

@petrach ahoj no presne kyslik k nosu a krmim a to je strasne ked pipne a klesne mu dych ja hned kricím 😀 jaj ano uz som hotova s toho vsetkeho a bojim sa velmi o nich myslela som ze ked budu silnejsí tak to prejkde ale veru nie, uz su ozajstne babetka ale stale sa no nich bojim, a nie nekojim mliecko som mala na zaciatku ale mojim placom a placom a zasa placom som ho stratila

tanav
3. júl 2011

@lucia00123 to sú Tvoji chlapci ako môj Alex, neboj ono to pôjde dokopy aj dýchanie aj papkanie, len to chce čas. Alex bol v nemocnici 104 dní od narodenia, domov išiel dva dni po predpokladanom termíne pôrodu. Ja som s Alexíkom nebola v nemocnici skoro vôbec. Bola som v Prešove tri dni asi dva týždne pred prepustením domov a nespala som v nemocnici, ale u môjho brata, vždy keď som prišla k nemu na návštevu aj s manželom, tak som si ho prebalila, keď sme prišli v čase kŕmenia, tak mi dali fľašu a kŕmila som ho, vždy bola pri mne pri kŕmení sestrička a nekúpala som ho vôbec. Prvýkrát som ho kúpala doma po prepustení. Alex vôbec nebol kojený. Moje odsaté mlieko mal iba chvíľu, od začiatku papal Bebu Alprem a dodnes pije Bebu Junior HA3.

simicak
3. júl 2011

@lucia00123 tak to jsou hodne brzo narozeni,to jsou sikulove jak to zvladaji a s tim dychanim a pitim,to je uplne normalni 😉 Jak budou vetsi,tak se to nauci,jeste musi trosku dozrat,vzdyt jeste neni ani jejich termin porodu,ne? 😉 A s tim strachem,na to si zvykni,toho uz se nikdy nezbavis,to je to "materstvi" 😝 Navic s tak malyma prckama je ten strach vetsi. A mluvila jsi dneska s tou doktorkou nebo teprve budes? A s mlickem neboj,aspon po sunaru rychleji vyrostou a budou baculati 😉

simicak
3. júl 2011

@tanav ty jsi teda BOREC!!!!!!!!!!!! To musel byt zahul,musis byt na sebe asi pysna a ted budes uzivat hhoodne prazdnin,co? 😉

Holky,ja toho svojeho chlapa zabiju,jaj ucim viki usnout samotnou,takze ji nechavam rvat az usne a on kdyz je doma,tak jde za ni a spi s ni 😠 😠 😠 To je uplne na prd!!!!!

lucia00123
3. júl 2011

@simicak no dnesa som s nou hovorila ale len troska lebo mala moc robotry s mirkom ako nemozem povedat velmi dobre sa o neho staraju ale moj chlapcek ma asi vsetko nic dobre mu nejde☹(( mysalela som ze to bude lahsie ale mýlila som sa

tanav
3. júl 2011

@simicak no to teda bol poriadny zahul, neviem či som na seba pyšná, jasne , že som rada a som spokojná, ale ja som taký skromný človek. Ten výraz "zahul" sa mi straaašne páči. Vložím Vám aj nejaké fotky z promócii, ale mám ich ešte u rodičov v počítači. Musím ich stiahnuť, ale naši bývajú 67 km od Popradu.
Chcela som si oddýchnuť pri mori, ale lekár neodporúča ísť s Alexom tak ďaleko, tak hľadám niečo dobré na Slovensku, ale tie svetové ceny, to je hrúza. Veď Vám napíšem, že čo som vymyslela. Hlavne, aby sa vylepšilo počasie, lebo v Poprade dnes 10 st. a Vysoké Tatry zasnežené. Paráda.

lucia00123
3. júl 2011

@tanav jaj no oni uz byudu mat tri mesiace narodili sa 7.4.2011 a este asi mesiac budu Damian by mal uz d&ychat a Vladko podoru kylsika domov by dostal to len tak teoreticky mi povedala doktorka. aj tvoj sa narodil v 25tt?

tanav
3. júl 2011

@lucia00123 Áno Alex sa narodil v 25+2 g.t. 13 dní bol na umelej pľúcnej ventilácii a 21 dní bol na CPAPe. Potom už dýchal sám, ale ešte mu niekoľko dní dávali kyslík do inkubátora. V inkubátore bol od narodenia, teda od 19.11.2009 do 9.2.2010 a potom ho 4.3.2010 pustili domov.

simicak
3. júl 2011

@lucia00123 tak to me mrzi s Mireckem,moc mu drzim palecky!!! ☹ Ja si ani tvoji situaci neumim predstavitprotoze ty to mas 3x horsi,3x vetsi strach!!! A s tou podporou dychani,jedna maminak odtud sli taky domu s kyslikem,tusim ze ho meli rok nebo dva roky doma 😉 A ted je jeji maly 3 lety cert. Ona uz tu ale nechodi,nemaji uz net.

@tanav to je jak na sibiri pomalu 😖 Tak at se vam tam vycasi a hlavne at najdes nejakou krasnou dovolenku. Me by stacila nejaka chata kousek od vody,lesa a hradu 😝