Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

kili
autor
10. máj 2009

no, a to už vlastne majú skoro 2r korigovane a inteligencia tak ročného dieťaťa ☹

argousek
10. máj 2009

Ah 😉 oj holky, tak se taky hlásím 😉 Včera u nás byli naši a bylo to moc prima, ugrilovali jsme maso, mamka je kadeřnice, tak mi trochu spravila hlavu 😅 tak jsme si to docela užili.
Zítra jedeme na oční, jak jsem říkala, že si dává Adámek věci před oči, tak uvidíme, co nám řeknou.
Jinak u nás také nic moc pokroky. Kili já myslím, že jsme na tom skoro stejně. Adámek mi přijde, že dost rozumí, ale neřekne nic. Jen třeba bá (jako bác nebo balon), bota jako bo. Prostě slabota. Ve středu k nám přijede ta paní z rané péče, tak jsem zvědavá, co nám to přinese. No a v pátek jedeme na tu hipoterapii, tak na to jsem taky zvědavá, snad se Adámek nebude bát.
Jinak kili Adámek taky ukazuje v knížce, ale nic neřekne, ani po mně nic neopakuje. Také mi dělá starost, že třeba nekývne, že ano. Když je něco ne, tak to kývá hlavou, že ne, ale ano ani náhodou. Možná jsem ho doteď dost nemotivovala nevím. Adámek na odrážedle zatím nejezdí, jen ho tlačí před sebou. Nedávno přejel na odrážedle celý obývák sám, ale udělal to jen jednou a od té doby ho to nelákalo. Já jsme začala dávat sirup s omega 3 kyselinami a nootropil (to jsem se radila s neurologem), kdyby tě to zajímalo, tak mi napiš do IP. Mělo by to podpořit vyživování mozku. Adámek to užívá krátce, ale zdá se mi, že už víc žvatlá. Ale nevím, účinek je vidět prý až po 3 měsících, tak uvidíme.

petrach
10. máj 2009

kili nevím co čeka me a radit nemužu,ale opravdu si myslím,že jim to jen dyl trvá,bude to pozdej,ale bude..ono se říka že dvojčata si rozumí bez řeči,jsou na jedne vlne a možna proto nemají potřebu mluvit..určite to doženou,ja myslím že ti rozumí a ty jim,proto je to nežene,ale bude to dobre 🙂

holky chci se zeptat jak dlouho jste kdo cvičili vojtovku?

kili
autor
10. máj 2009

arg, hmm, v júni ideme do nedonoseneckej poradne, a tam je aj neurologická prehliadka, tak sa spýtam 🙂 (ak nezabudnem 🙄 )

fajn
10. máj 2009

peti já 3 roky

kili
autor
10. máj 2009

peti, ja vôbec 🙂 /teda chvíľku, ale tých pár týždňou fakt nerátam

no a oni mi fakt nerozumejú, o rozprávanie mi ani tak nejde.

denisee
10. máj 2009

fajn: už před měsícem jsme byli na kontrole na rehabce a Mudra už na mě od dveří volala už jste na 4???? 😠 Teď se tak na břiše umí točit dokola a ty sudy..přijde mi, že vůbec neví, že by se mohl taky pohybovat směrem dopředu. Ve středu tam jdem po měsíci znova, tak už se teď bojím co nám poví.

denisee
10. máj 2009

petrach:my začli hned na neonatologii a no a zatím cvičímě už těch 12měsíců, doktorka říkala nejdřív, že budem muset cvičit, až dokud nebude správně chodit a minule, že to bude už dobrý až poloze a bude se snažit sednout, ale nevím jak ty cviky budou teď vypadat jak jsem psala, pereme se spolu a nebo už dělá mrtvýho brouka.

petrach
10. máj 2009

denise synovec ma 9 mesícu a taky nelozí a je přitom moc šikovny,jen proste nechce a vy korigovane nemate víc,takže se nestresuj

kili ja ti rozumím

denisee
10. máj 2009

petrach: díky, za povzbuzení, já na něm ty pokroky vidím, ale doktoři mě vždycky vystresujou, ale já mám čistý svědomí, my fakt s Vojtíkem makáme a poctivě 4x cvičíme, ale pamatuju, že když byl malej, tak jsem třeba někdy necvičila (na návštěvě a tak...) ☹ ale doktorka mi vysvětlila, že stačí 1den necvičit a vrátíš se zpět, jako když odhrabuješ zasněžený chodníka a on ti pak znova zapadá. Tak teď už se neflákáme 🙂

petrach
10. máj 2009

denisse my prave dnes byli na navšteve a ja taky řešila,jestli tam cvičit a nakonec jsme cvičili u nich v ložnici,je blbe že se nemužeš moc nikam opustit,třeba chcem s malou do zoo a cvič tam 😠
to jsem netušila že i 1 den tak vadí,přece kdyby byl nemocny tak taky nebudem,ne?

denisee
10. máj 2009

Já taky myslela, že lepší než to odfláknout, tak nebudu vůbec, ale rehabka mi pořád klade na srdce, ať kašlem na návšťěvy......a hlavně cvičit, cvičit, že to pomůže nejvíc. Že cvičením odhrabáváš ty zasnežené cestičky a ty se někde v tom mozku spojí a on provede ten pohyb, ale když vynecháš, tak se zbytečně zas vracíš zpět....mi cvičili i po očkování..., že si máme dávat pozor, aby nebyl nemocný(proto mi ani nedoporučila plavko)až od roku. Aby jsme zbytečně právě nevynechali to cvíčo.

vladimuraz
10. máj 2009

Ahoj holky, zdravím.
Tak jsem si myslela, jak si uděláme hezký prodloužený víkend ... a místo výletu jsme makali na zahrádce, uklízeli sklep a podobné zábavné činnosti 🙄 Mám plnou pračku Klárčiných věcí, hrozně pomáhala 😝
Stále držíme palčáky všem těhulkám!!!

Fajn, úplně to vidím. Klárka je sice mnohem mladší, ale přesně tohle dělá taky. Je teď fakt strašně vzteklá, lítá pořád jak praštěná, všem všechno bere, na písku hází pískem metr daleko... Byla jsem se s ní včera mrknout na náměstí na akci a tak strašně tam zlobila, lidi se po nás koukali, nevěřícně kroutili hlavama, chytrý jak rádia - oni by jí dali.... ha, ha. Chtěla bych je vidět, jak by si s ní poradili. Bylo to šílený, brala dětem zmrzliny, maminám kočárky, prodavačce vyrvala balónky z ruky... já lítala jak hadr na holi a stejně jí nestíhala. Doufám, že to brzy přejde, nějak špatně to nesu.

Kili, co blbneš, vždyť kluci pokroky dělají, schválně si to po sobě přečti 😉 Klárka taky v knížkách neukazuje a jak píšu, je s ní teď docela těžký pořízení. A jako bonus pořád špatně chodí kvůli těm zádíčkům. Koukám, že máte brýličky, kolik dioptrií S. má? Klárce naměřili 1 d. na každém oku a brýle zatím nedostala, tak nevím, jestli je máme čekat.

Denisee, vítej. Přejeme všechno nej, nej Vojtíškovi k narozeninám, hlavně hodně zdravíčka. ProTebe to asi bude těžký, drž se! Chodíš na rehábku k fanatičce K.? Klára když přestala reagovat na cvik, tak jsem to tam řekla sestřičce a ona nám dala jinou variantu stejného cviku a zas to šlo. Havně si s MUDry nic nedělej, nepříjemná ona opravdu být umí. Já tam pokaždé jedu se staženým zadkem 🙂 . Podle toho, co píšeš určitě chodíme ke stejné, prosím, ber jí s rezervou, ona to dost přehání - to není z mé hlavy, to mi bylo řečeno několika lékaři nezávisle na sobě 😝

Petrach, my cvičili do 10m, když se Klárka postavila. Pak jsme na to prděli, ale teď zas vojtíme kvůli té skolióze. Záleží na doktorovi, v ČB se cvičí, dokud dítě nezačne chodit. V Táboře se nemusí cvičit vůbec, doktor tu není příznivcem vojtovky.

Jecidlo, taky Tě vítám, Tvoje děti krááásně papaj, závidím.
Věk a váhu bych neřešila, ať si lidi myslí, co chtěj. Nevím, co si teda museli myslet o Klárce, měla ve 3 měsících 1,9kg. Ale je mi to jedno, není to důležitý.

vladimuraz
10. máj 2009

Mispuli, jak jste si užili výlet? Já záááviděla 😀 My jsme totiž byli s Mispuli ve čtvrtek na kafi, tak mně naladila, proto jsem naplánovala na víkend taky výlet, ale jaksi to neklaplo.

fajn
10. máj 2009

Vladi tak to sem se fakt nasmála Didka je to samé prostě ona je všude a všechno ji zajímá a chce to všechno vysvětlovat pořád dokola. Dnes čůrala na trávu a říká je to voda a já aby nechtěla napít tak říkám ne čuránky . No a ona jsou teply a já jo protože v bříšku je teplo ..a ona že kdyby měla v břichu zimu tak by ty čuránky byly studeny .. no mám doma filozofa 😀
ale miluju ju akorát fakt někdy ty nervy asíla chybí

vladimuraz
10. máj 2009

Fajn 😀 😀 😀 , je to mudrc. Klárka zatím nic vysvětlovat nechce, ale až to přijde, to bude mazec 😀

petrach
10. máj 2009

vladi zas mate jarní uklid 😀
holky z toho vyrostou uvydíte,me se Elin vždycky hodila do te nejvetší kaluže,když se stekla a ted je z ni holka rozumna,s malím pomaha,podava co potřebuju uplne v pohode,ja jsem s ni tenkrat byla i u psycholožky a ta řekla že je normalní dite,mají ted období vzdoru

v tom Taboře to teda hledím a jak to ty deti pak doženou? to moc nechapu 😒 třeba když je to važne ten nalez??

denisee
10. máj 2009

vladimuraz: to, že chodíme ke K. si poznala podle toho sněhu 😀 😀 , protože asi říká každýmu to samý ne?? Sdělujem si zážitky ještě s jednou známou co se mnou ležela v nemocnici. Já od nich odcházím vždycky, tak nějak na dně i když mi neřeknou nic strašnýho, asi už bych chtěla slyšet, že už nemusíme cvičit, ale na to si počkáme ☹ Jinak jsme taky docela drobci ve 12měs.(9m.k.) máme 7,10 a 69cm

kili
autor
10. máj 2009

vladimaruz, no ale tvoja je o 6m mladšia, tak to nemôžeš porovnávať.
S. má dioptrie tiež +1 na každom oku.

petrach
10. máj 2009

fajn 😀 😀 to je hlavička ta tvoje didka 🙂

andulka4
10. máj 2009

Kili mrzí mě že máš s pokroků jiných dětí depku :( ale ty jsi trochu na jiné koleji...
dvojčátka jsou obecně pomalejší a to všechny nejen ty nedonošené....mají ale zase spoustu jiných výhod a já osobně si myslím že toho kluci umí dost
jen je trochu obtížnější je oba naráz něco učit :( víš jak to myslím.....pořát jim to musíš opakovat dokola dokolečka :(

Denise já vojtila 12měsíců

denisee
10. máj 2009

andulko: snažím se ho motivovat, lákat na věci, koupila jsem mu ten nafukovací válec na nácvik lezení, ale na všechno mi kašle ☹ jsem z toho fakt vyčerpaná, ale nevzdávám, už jsem se lekla, že ve 30 jsem dostala artrózu 😀 , protože ráno nemůžu dát ruce v pěst jak je mám oteklé, namožené ze cvičení 🙂

vladimuraz
10. máj 2009

Kili, to je pravda, ale u nás se nebude ukazovat asi nikdy, páč Klárka si za celý den na pár vteřin nesedne, takže nemám šanci jí něco naučit. Mně naprosto ignoruje, knížky jí nebaví, vkládačky, skládačky... nic takového. Prostě jen horolezení po nábytku, padání ze schodů, skákání po hřbetě psa a podobné kratochvíle. Takže fyzicky se vybije, ale duševní potrava jí nezajímá 🙂 . Jak S. ty brýličky zvládá, já mám obavy, že by si je Klára rvala z hlavy.

Denisee, jo, to o sněhu jsem kdysi taky slyšela 😀 . Já už tam jezdím jedině s manželem, páč to se MUDRa hned chová líp. Samotnou mně tam stírala jak blázen, tak jsem se naštvala a řekla jí, že já snad nejlíp vím, jestli cvičíme, že ona s námi doma není (pokoušela se mi vsugerovat, že cvičení flákáme, ale to tenkrát nebyla pravda). Takže i ona houby pozná, jestli se cvičí nebo ne.

denisee
10. máj 2009

vladimuraz, samozřejmě se nikdy nezapomene zeptat, kolikrát cvičíme? Jenže mi fakt cvičíme poctivě, proto jsem čekala, že začne už Vojtík lézt nebo se aspoň plazit 😒 .Uvidíme ve středu a 25.5. jdem po 3 měs. na kontrolu k neuroložce. Holky já se docela těším, až už bude zítra po té Vojtíkovo oslavě. Tak se mi to všechno vybavuje a padá to na mě. Už celej tenhle víkend ☹ . Na druhou stranu zdárně zvládnutý rok je za námi a snad už bude jen dobře. A všechno nejlepší maminky. Já si minulej rok dětičky porodila na den matek.

petrach
10. máj 2009

denisse bude už jen dobře,je ti ted smutno,a bude vždycky,když si spomeneš,Vojtík ti to vynahradí a Michalku maš v srdíčko,je mi líto že se trápíš ☹

andulka4
10. máj 2009

VLADIMURAZ jo to máme doma to samé....D je taky neposeda 🙂 Je ale pravda že když mu řeknu kde je auto,pes,kostka,balon tak to bez problémů mezi harampádím hraček najde

jinak je to asi všude stejné.....každé dítě umí něco jiného a v jinou dobu

argousek
10. máj 2009

Já třeba mám pocit, že Adámek nekomunikuje. Oční kontakt má i se rád mazlí. Ale třeba se ho na něco zeptám a on mi gestem, úsměvem nebo tak nikdy neodpoví. Třeba jde a rovnou si to vezme nebo udělá. Jako se ho zeptám, jestli chce jablko a on rovnou jde a zakousne se do něj. Ale před tím třeba ani nekývne nebo tak. Nebo se ho zeptám, jestli půjde na klouzačku a on nic nereaguje ale jde a rovnou se jde sklouznout. Takže mám pocit, že rozumí. I když někdy taky ne. A to pak nevím, jestli nerozumí nebo si dělá, co chce. Doufám, že jsem to nenapsala moc zmateně. Každopádně je třeba i opožděnej v tom, že nás vůbec nenapodobuje jako nějaké naše činnosti nebo hra se zvířátka a tak. No nenapodobuje, třeba když sedí v autě, tak sahá po řadící páce. Ale mám namysli, že by třeba krmil zvířátka nebo se snažil s nimi nějak komunikovat. Když mu ukazuju, jak třeba obvazuju zvířátku nohu, jakože jsem doktor, tak ho to moc nezajímá. Teď má období, že dosáhne na kliku a tak má rád dveře a pořád je otvírá a zavírá.

petrach
10. máj 2009

jecidlo a vy vojtíte?

argousek
10. máj 2009

denisee my jsme cvičili do 15 měsíce, Adámek začal chodit až někdy kolem 22 měsíce. Už byl pevnej, tak rehabka říkala, že už se bude posilovat sám lezením a tak jsme přestali cvičit. Ale do toho 15 měsíce si myslím, že jsme cvičili hodně poctivě, i když teda na návštěvě nebo po očkování jsme teda necvičili. Vím, že po očkování mi rehabka radila alespoň den necvičit. Takže co člověk to názor 😅

denisee
10. máj 2009

argousku, mi máme asi opačnej problém od mala máme spíš zvýšený svalový napětí, větší záklon hlavy, napětí na DKK., ale před 3měs. neuroložka říkala, že je už krásně uvolněnej. Jak si vás tak čtu, tak dřív nebo později lézt, chodit budem. Mě cvičení jako takový, až tak neva, ale člověk si musí pořád organizovat a přizbůsobovat den ☹ jednou dýl spí, jindy je zas nevspalej, bežíme z procházky......no vždyť to znáte asi všechny