Zmena mena biologického otca v rodnom liste. Ako na to?

cajusik
6. okt 2010

ahoj, tak neviem, kde sa mám obrátiť,ale jednoducho potrebujem získať nejaké informácie:P
svojho biologického otca som nikdy nevidela, k mojej mame sa nezachoval práve najlepšie a jediné čo chcem je nemať s ním absolutne nič spoločné.. asi od mojich 2 rokov možno aj skor si mama našla priateľa, teda pre mňa jediného otca,ktorý sa o mňa stará celý život, nikdy osm nepocítili že nie som naozaj jeho dcéra:p..jediné čo ma trápi je že v rodnom liste mám uvedené meno svojho biologického otca.. a neviem ako ale chcela by som to nejake zrušiť .. neviem či sa ot vôbec dá.. ale nebaví ma počúvať aha vieš že toto je tvoja sesternica? ľudia ktorých som v živote nevidela, ja s touto rodinou nehcem mat nič spoločné .. čo mám robiť? :(:(

domidomi
6. okt 2010

Choď sa opýtať na matriku. Ale mysli na to, že keby nááááhodou tvoj bio otec získal nejaký majetok, tak na základe toho, že ho máš v rodnom liste môžeš dediť !!

erickaa
6. okt 2010

@cajusik vlastného biologického otca zaprieť nemôžeš. Jedine, že by si mala podozrenie, že nie je tvoj naozaj biologický. Vtedy nasleduje súdne konanie o zapretí otcovstva na návrh dieťaťa podľa §96 Zákona o rodine. V tomto konaní sa potom vedie dokazovanie medicínskeho charakteru z odborov hematologie, genetiky (DNA), gynekologie.. Ak je to tvoj biologický otec, tak by to ukázali aj testy DNA a na tomto by to konkrétne u teba stroskotalo.. Jednoducho to je tvoj otec a aj navždy papierovo bude.

andika10
6. okt 2010

moja svokra vyrastala bez otca, jej mama bola slobodná mamička, ale v r.l. bolo napísané jeho meno aj platil alimenty ale nikdy ich nenavštívil. Až keď umrel jej došiel papier kôli deditstvu, aj dedila a odvtedy si dobre vychádza so svojími nevlastnými surodencami. A jej otec dal svojej druhej dcere rovnaké meno ako ma moja svokra. Nechcem ti tym radiť aby si kôli deditstvu nechala jeho meno v r.l,

ivankova
6. okt 2010

ahoj neviem sice kolko mas rokov a ako tvoja maminka zije s priatelom ci su zosobasený ak ano a on by chcel mohol by si podat ziadost na sud o tvoje osvojenie a ak by to vyslo tak sa tvoj biol.otec maze z rod.listu, zapise sa tam manzel tvojej maminy a ty preberas jeho priezvisko...

cajusik
autor
6. okt 2010

ja jeho meno nemám už dost dlho.. ani mi to nevadi.. pre mna ten clovek nic neznamena ani nebude nikdy.. dufam ze s tou rodinou budem mat co najmenej kontaktov..lebo ja nestojim o ziadne

maznacik007
6. okt 2010

nuz toto nanestastie v nasom pravnom systeme nie je mozne... jedine ze by sa vzdal rodicovskych prav a nasledne by sa ta osvojil iny otec /myslim mamin partner ak nejakeho ma/ inak to nejde

ivankova
6. okt 2010

tak sa skus opytat maminy ci by isla do toho a samozrejme aj ten tvoj druhy ocko...ja mam akurat zajtra pojednavanie koli osvojeniu dcery mojim manzelom t.z. ze moj manzel si chce osvojit moju dceru,ktoru som mala pred manzelstvom za slobodna a vsetko zavisi od biol.otecka,ci s tym bude suhlasit alebo nie..ak ano tak ako som to uz pisala sa jej biol.otec vymaze z rodneho listu a nebude s nim mat absolutne nic spolocne...tyka sa to aj majetku a vtedy by dcera nemala na jeho majetok vobec ziadne pravo..ty s tym urobit nemozes nic ak nie si plnoleta...

ivankova
6. okt 2010

ale neviem ako je to v pripade ak tvoja mamina nie je za toho druheho otca vydata to by si si mohla zistit na UPSVAR

kaktusik007
11. okt 2010

@cajusik ako vravi maznacik, jedine ze by sa tvoj otec vzdal svojich prav - umoznil ta adoptovat, no a potom ak by ta chcel adoptovat mamin priatel... ale to by musel byt jej manzelom, aby to preslo na sude 😉 dalsia vec, nepises, kolko mas rokov, to je taktiez velmi podstatna info, lebo ak mas viac ako 14, tak.... to asi nepojde a ak uz mas 18 prec tak to nepojde urcite 😉

ja chapem ze si na neho vytocena, ze s nim nechces mat nic spolocne.... ale ako vravia dievcata, tym, ze ho mas v rodnom liste, mas moznost dedit, tak bud aspon trosku materialisticka a tuto moznost vyuzi 😉 😉 😉

kaktusik007
11. okt 2010

@ivankova prave ze ak je uz plnoleta, tak uz duplom s tym nespravi nic, pretoze adoptovat je mozne iba dieta do 18 rokov a aj to s problemami, bez problemov (v uvodzovkach) to ide s maloletymi detmi do 14 rokov.... ale ako pisem, biologicky otec by sa musel zrieknut prav 😉

ivankova
11. okt 2010

ja mam kamaratku, ktorej rodicia sa rozviedli a jej ostalo priezvisko po otcovi a po 18-nastke si ho zmenila, ale to uz neviem ako prebieha ☹ cize ona by si po 18-nastke mohla zmenit priezvisko, ale otec by ostal v rodnom liste a tym padom by aj dedila....

kittyna
12. okt 2010

ahojte, chcela by som sa spýtať: s mojím bývalým priateľom sme sa rozišli ešte pred narodeným dcérky. Počas tehotenstva na ňu kašlal a vyhováral sa aby so mnou nemusel chodiť do poradne a na kontroly srdiečka - pretože počas tehotenstva mala dcérka v brušku problémy so srdiečkom. Ako sa narodila v rodnom liste je uvedený ako otec ale priezvisko má moje. Mám terajšieho partnera s ktorým sa chceme vziať o rok a tým aj zmeniť dcérke priezvisko. Partner ju má za svoju aj malá ho oslovuje tato. Správa sa k nej ako ozajstný otec, prekonáva s ňou tie najhoršie chvíle, keď ten druhý na ňu kašle. Bývalý ju vídava raz za 2 mesiace. Má ju vlastné za vec ktorú chce vidieť raz za čas,aby vedel začo vlastne platí alimenty. Nevoláva a nevypytuje sa ako sa má a podobne. Súdom je zverená mne - matke. Hlavným problémom je že bývalí má porobených strašne veľa dlhov. je to hrozný klamár - čo slovo to klam. Vlastnú matku klame, mňa klame a všetkým naokolo, veď už ani kamarátov nemá. Malinká má 15 mesiacov a nechcela by som aby vyrastala s tým že má otca takého somára...
Dá sa nejako riešiť aby vôbec nefiguroval ako otec? aby náhodou dcérka nededila po ňom nič? ani dlhy?

andzi
16. okt 2010

@kittyna úplne ideálne riešenie by bolo, aby tvoj ex dal súhlas na osvojenie a po sobáši so súčasným partnerom by si ju tvoj manžel osvojil, adoptoval. Je to jednoduchý proces, jedno konanie na súde, ale nutné je, aby biologický otec dal súhlas. Ak ho dá, tak mu končí povinnosť platiť alimenty a v rodnom liste sa vymaže ako otec a do kolonky otec sa zapíše tvoj súčasný partner a dieťa bude mať aj vaše spoločné priezvisko. Držím palce.

kittyna
18. okt 2010

@andzi ďakujem za radu. Skúsim to riešiť takto ako si mi napísala. Ešte raz ďakujem

blcha23
17. apr 2012

Chcela by som sa spytat ci niekto vie ako z rodneho listu mojho dietata by som mohla vynat meno otca. z manzelom nezijeme otcom dietata nie je ale este sme neboli rozvedeny ked sa my narodil a tak ho mam v rodnom liste. byvaly manzel by my mohol podpisat papier ze nie je otcom mojho dietata,zijem v zahranici ale maly sa my narodil na sk vie niekto poradit ako postupovat? dakujem

liz_lemon
18. apr 2012

@blcha23 musis ty alebo muz, ktory je v rodnom liste zapisany ako otec, na sud podat navrh o zapretie otcovstva

blcha23
18. apr 2012

@liz_lemon dakujem liz

javo83
5. feb 2013

Dobrý deň. U nás je taký problém a nevieme ho vyriešiť. Má s tým niekto skúsenosti alebo vie poradiť ako sa to robí a či sa to dá spraviť? Moja manželka má z predošlého manželstva syna. Vzali sme sa takže má moje meno, narodila sa nám dcera, ktorá ma tiež moje meno. Manželkinho syna som si osvojil, aby mal tiež moje meno no problém je v tom že nám došiel rodný lis,t v ktorom bolo zmenené synove priezvisko, ja som tam vedený ako jeho otec ale matka ostala s menom po prvom manželovi. Všetko sme to robili preto, aby s tým menom nemal nič spoločné a nakoniec toto. Neviem ako to teraz bude, ked bude niekde dávať rodný list a meno matky je taká a taká meno otca taký a taký a pritom v dcerinom liste máme rovnaké priezviska. Da sa to nejako zmeniť, aby aj syn mal v rodnom liste priezvisko matky už po mne? poradte.

babalka
22. mar 2013

@javo83 Vo vydávaných rodných listoch sa v týchto prípadoch aktualizujú len údaje týkajúce sa zapísanej osoby (vo Vašom prípade syna), ostatné údaje zostávajú nemenné, t.j. ako boli platné v čase zápisu. Len okrajovo, aj keď mne je to jasné, diskutujeme o priezvisku (nie o mene). Zaujímalo by ma, či vo Vašom prípade išlo o určenie otcovstva, alebo ako píšete, skutočne k osvojeniu dieťaťa a rok kedy k zmene došlo. Pozrite rozsudok súdu - v rozhodnutí o osvojení by predpokladám, malo už byť uvedené priezvisko manželky - matky dieťaťa v tvare, na akom ste sa dohodli pri uzavretí manželstva, a ktorá podľa všetkého prijala Vaše priezvisko.

javo83
23. mar 2013

@babalka Ide o skutočne osvojenie dieťaťa a rozsudok nadobudol právoplatnosť 28.12.2012. A v rozsudku je všade uvedené už terajšie manželkyne priezvisko (čiže moje).

babalka
24. mar 2013

Ozvem sa.

babalka
25. mar 2013

@javo83 Keďže ide o osvojenie dieťaťa, je z pohľadu rodiča prirodzené, že chce, aby na RL nebola pochybnosť o rodičoch, resp. vysvetliť to dieťaťu vo vhodnom veku a chvíli. Aj keď v týchto prípadoch zostáva údaj o matke tak ako bol v čase narodenia dieťaťa, máš možnosť nasledovného postupu: zaslať na matriku písomnú žiadosť o zmenu/opravu údajov týkajúcich sa priezviska matky dieťaťa so stručným odôvodnením, že jej súčasné priezvisko je uvedené aj v rozsudku súdu o osvojení a je v záujme dieťaťa, aby z RL bolo zrejmé, že jeho matka má rovnaké priezvisko ako dieťa po osvojení, a ktoré užívajú aj ostatní členovia rodiny. V prípade negatívnej odpovede máš ďalej možnosť obrátiť sa na príslušný obvodný úrad (podľa sídla matriky), a ako posledný krok využiť možnosť o zaujatie stanoviska k vášmu konkrétnemu prípadu na MV SR, oddelenie matrík.

javo83
25. mar 2013

To všetko som už spravil. Na matriku sme zaslali žiadosť o zmenu/ opravu udajov v rodnom liste. Napísali sme im ako to je a že je to v záujme dietaťa. Odpoved nám prišla, že podla zákona o matrikách sa po osvojení dieťaťa mení len meno otca a ostatné udaje sa nemenia. Písal som aj na MV SR oddelenie matrík a odtial mi prišla rovnaká odpoved. Že vraj oni sa s tým nestotožnujú ale že podla zákona to tak je. Už fakt nevieme či sa s tým dá niečo spraviť.

babalka
25. mar 2013

Vyčerpali ste všetky možnosti ........ je nás viac ktorí sa s tým nestotožňujeme, žiaľ my nie sme kompetentní to zmeniť ☹ Už je len jedna možnosť - sledovať novely, a v prípade ak sa niečo zmení, čím skôr to využiť. Je mi ľúto.

erikaa09
6. apr 2013

baby prosim o skusenosti.Chcem aby syncek mal priezvisko pomne (nie po bio otcovi) ak by stym ssuhlasil treba ist na matriku alebo na obecny urad? dalej co tam budem vsetko pisat?+ aky je poplatok..ak stym otec nebude suhlasit ide sa to sudnou cestou-co takeho by som tam mohla uviest aby sa zmenilo priezvisko? plati sa za tento sud? dakujem pekne