Aké máte skúsenosti so životom na samote?

janula2511
27. sep 2019

Prosim vás, skúsenosti by som potrebovala od tých čo žijú na samote alebo na polosamote. Uvažujeme s muzom že by sme išli bývať na samotu. Prosím vás napíšte čo máte skúsenosti, pre a proti.

modrava
27. sep 2019

@janula2511 to je ale o tebe a nie o druhych. zalezi ako zvladas samotu, prakticke veci, ci si panikar, ci potrebujes obchody, ci sa postaras o dom a pozemok ak nebude muz doma, ci sa nebojis ked za oknom nieco zahuci, ci dokazes byt bez elektriky par dni ak vypadne. ak si prakticka, nebojacna a samostatna, tak kludne :D

janula2511
autor
27. sep 2019

@modrava ti žiješ na samote?

modrava
27. sep 2019

@janula2511 nie, ale chcela by som. takze tie otazky co som ti dala mam u seba premyslene 🙂

nevludna
27. sep 2019

My zijeme na samote a nic lepsie (pre mna) neexistuje. "Pre" je vsetko - les za domom, ticho, klud. Pracujem ale v Bratislave, takze mam to take vyrovnane, ze domov je pre mna naozaj utek z reality a vzdy sa tesim ako uz vypadnem z prace a mozem si vypit kavicku na teraske, v lese 🙂 a "proti" ti ani neviem povedat 🙂
Ale ja som bola vzdy ten typ, ktory nepotreboval obchody, ludi, podniky a pod.

Kludne sa pytaj hocico.

86488648
27. sep 2019

@janula2511 nezabudni na svoj zdravotny stav ....sestra byva cez leto na samote ....nema vodicak,najblizsie aut.zastavka je cca 5 km peso,signal o nicom....takze,ak mas chronicke choroby,ktore musia byt monitorovane pravidelne lekarom,treba si to zvazit alebo sa zmierit s tym,ze ked budes surne potrebovat pomoc,nemusi prist.....

lenka2710
27. sep 2019

@janula2511 my sme žili, boli sme tam tri domy, pri lese! Čo ti mám povedať, mne je lepšie teraz v meste, všetko mám po ruke,malá ma vela kamarátov
My sme boli s bratom sami, na okolí deti nebolo, plus bývali sme na strasnom kopci, ani sa nám nechcelo z toho kopca sa trmanit dole a potom zasa hore,dosť co sme sa trepali do školy po zavejoch, v lejakoch a kde ako 😐 elektrina koľkokrát vypadla aj na niekoľko dní, mama bola na nás aj na dom a záhradu sama, tatko chodil na tyzdnovky! Ja som vždy chcela ísť žiť medzi ludi a brat sa tiež odsťahoval do Martina, naši su tam teraz sami, plus jedna stara susedka! Musis to naozaj veľmi chcieť,ja už by som nechcela 😉

rumba01
27. sep 2019

obdivujem ludi, ktory dokazu takto zit! musi to byt na jednej strane super, ze ziadny ruch, pokoj od vsetkych ale na druhej strane si to neviem ani len predstavit.

lenka2710
27. sep 2019

@janula2511 Ale az zas nehovorím len to negatívne, plusy boli v tom,že kedykoľvek ideš do lesa,prírody, na hriby, veľa si vypestujes v záhradke, plus keď máš ovocné stromy,tak samozrejme vlastne ovocie, zeleninu, len tiez musís okolo toho chodiť a starať sa 😁 nejaké zvieratká napriklad, sliepky,mas vajicka! Ja doteraz sadim u našich v zahradke zemiaky, zeleninu, robievam dzemy z domáceho ovocia, toto mi chýba tu na byte, rada som sa hrabala v hline a keď sme zbierali urodu, no fajn pocit,čo ti poviem 😉😁

modrava
27. sep 2019

@lenka2710 no, len situaciu na samote si plne uvedomis az ked pride problem. hrabkat v hline sa da aj na dedine a v civilizacii..

petkaaa
27. sep 2019

Pre mňa by boli mínusy hlavne nepraktickosť, čo sa týka nákupov potravín, celkovo služby, ako lekár, pošta, škola, práca a všeličo iné, ďalej napríklad dostupnosť najmä v zime, keď napadne sneh a bude treba ho odhrabať, možno kým ste mladí to neriešite, ale s vekom bude ubúdať síl, pre mňa ďalšie mínus by boli nejaké sociálne väzby, čo sa týka rodiny, priateľov a takisto priateľov detí, aby sa mali s kým hrať, aby si vytvorili kamarátstva a podobne.
Nejaké extra plusy v tom, pravdu povediac, nevidím, ale ja som vyrastala na dedine, kde sme mali záhradu s vlastnou zeleninou, ovocnými stromami, mali sme sliepky, takže aj vajíčka boli domáce, les bol asi 1 km, takže kto chcel, mohol tam ísť na prechádzku či na huby hoc aj každý deň.
Takže ak vás láka vidiecky život, porozmýšľala by som nad životom na dedine. Ani víkendový dom na samote by nebol asi úplne to pravé, pretože ak chceš aj pestovať, tak v lete by bolo treba chodiť tam aj počas týždňa a polievať a starať sa.

lenka2710
27. sep 2019

@modrava ja viem, žila som na samote 25 rokov, od narodenia

lenka2710
27. sep 2019

@petkaaa suhlasim s tebou, vidiecky život a samota sú uplne dve odlišné veci

simca06022011
27. sep 2019

Záleží aká samota a kde... Ja bývam pod lesom sme tu 3 domy a 4 na ďalšej strane.. dokopy tu bude tak 10 domov.... Úplná samota to teda nie je..ale keďže.vacsina pracuje preč, cele dni tu nikto nie je... ale dedina je cca kilometer.dole kopcom a zastavka asi tiež toľko. Tiež nemám vodičák, zvládam to úplne v pohode a každý deň dochadzam do mesta do práce a dieťa do školy. Neviem co konkrétne by sme.nemali zvládnuť. Elektrina a voda tu je, keď sa pokazí rovnako rýchlo sa to opravi ako na dedine... Cesty v zime sú problém všade. Sanitka sem vyjde, minulý rok bola u chatarov aj dvakrat. Čiže za mňa je proti jedine dostupnosť všetkých vymožeností, namame optiku 😂, malo deti tu je, čiže dcéra má málo kamarátov. Ostatné všetko je rovnaké ako v kazdom inom dome.

lenka2710
27. sep 2019

Ale zas je tiez rozdiel bývať tak od narodenia, my sme si to až tak neuvedomovali, bola to súčasť nášho života a iné je prísť na samotu z mesta,kde máš všetko po ruke! Ja to viem podľa seba, keď ešte na chatu,že na víkend, to si viem predstaviť,dokonca pre mňa super ale vratit sa znova takto bývať,uz nie, uz len kvoli malej a sociálnym väzbam,čo nám veľmi s bratom chybalo, pretože na okolí nebolo deti žiadnych! Realita je úplne niekde inde ako si to niekto predstavuje 😉😁😊

janula2511
autor
27. sep 2019

@simca06022011 a koľko to máš od dediny?

janula2511
autor
27. sep 2019

@simca06022011 už čítam 1 km do dediny. Do roboty ako chodíš? Pešo ideš na autobusovú zastávku?

nevludna
27. sep 2019

@lenka2710 ja som sa narodila v meste a zila tam 27 rokov, neznasam mesto a nikdy by som sa tam uz nevratila 🙂

lenka2710
27. sep 2019

@nevludna každý sme nejaký! Keď sme boli na strednej a už sa tak rozprávali s kamoskami o plánoch do budúcna a tak, tak prisam vacku, kto žil na dome, chcel ísť na byt a kto žil na byte,chcel ísť na dom 😁
Každý chce vyskúšať niečo nove

janula2511
autor
27. sep 2019

@nevludna takže by si nemenila za dedinu alebo mesto? Mi tiež zvažujeme nad samotov niekde. Muž by nemal problém ten by hneď teraz isiel ale ja som na vazkach. Aj by som išla, ale aj nie. Zato sa toho trocha bojím. Nemám problem stým, že mi bude obchod chýbať a rušno. Ale taký ten celkový život či by som to zvládla. Mám dve deti 2 a 8 rokov muž ten na víkend chodí domov. Takže by som bola na veľa vecí sama.

ptmt1011
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lenka2710
27. sep 2019

@ptmt1011 presne ako ja, žila som s nasimi 25 rokov,každý deň, vôbec mi to tak neprišlo,že samota! Teraz keď idem s malou na pár dni k babke, tak vydržím 3 dni a už ma to ťahá naspäť 😉

petkaaa
27. sep 2019

@janula2511 V tomto prípade, že manžel je doma len na víkendy je podľa mňa absolútne nemysliteľné žiť na samote. To nie je sranda. Nečudujem sa, že on by išiel hneď, keď na celý týždeň vypadne a ty sa máš starať o všetko.

ibrunova
27. sep 2019

@janula2511 Takže ty by si bola na samote s deťmi a muž celý týždeň preč? No to je podľa mňa blbosť, radšej si potom kúpte na samote chatu, cez týždeň v meste a cez víkend spolu na chate.

nevludna
27. sep 2019

@janula2511 no to neviem povedat, ako by som sa citila, keby som cely tyzden bola sama. ALe ja deti este nemam a myslim si, ze tie by ma cely cas zamestnavali. No musis si aj premysliet, ako daleko bude skola, skolka. Ja napriklad chcem vzdelavat doma takze toto zatial neriesim a ked k tomu pride, no tak ja tiez cestujem do prace, tak by som aj dieta odviezla.
Ale neviem ci je taky rozdiel medzi dedinou a samotou. Lebo ja tu mam vsetko co ma aj dom na dedine, aj cesta je sem uplne ok, jedine viem, ze by som nikdy uz nesla do bytu. Nechapem ako to davaju v malych bytoch s 2-3 detmi.

mila23
27. sep 2019

Ja bz som urcite nechcela zit na samote - som strasny bojko. A este keby bol muz cez tyzden prec a ja tam sama...by som sa pototo od strachu......ja ked som sama v byte, tak sa v noci bojim a to byvame na 6. poschodi,cize nikto mi do okna nevlezie....
ale ako chalupu na vikendy by som brala

0silvia0
27. sep 2019

@janula2511 mysli hlavne na deti, na ich dochadzanie do skoly, to je podstatne. Ak by chodil chlap na tyzdnovky, v ziadnom pripade by som nesla na samotu s dvoma detmi, moze sa cokolvek stat a nebude ti mat kto pomoct.
Sestra zije na lazoch s manzelom a dvoma detmi, ale jej manzel chodi na turnusy, niekedy je aj mesiac prec. Nikdy nebola s dvoma detmi sama, netrufa si, vzdy je niekto s nou, ak ma manzela prec.

sheila72
27. sep 2019

Ak nemáš deti, resp ani neplánuješ mať, tak určite choď. Ak sa ti tam nebude páčiť, vždy môžeš dom predať. Avšak ak deti máš alebo budeš mať, určite to treba premyslieť... Voziť každý deň deti na krúžky neni bohviečo a navyše, budú mať núdzu o kamarátov.

simca06022011
27. sep 2019

@janula2511 na zaatavke sme za 10-15minut ale nie ráno chodíme všetci autom ,.ocko nás zavezie do mesta. Domov chodíme tiež tak alebo.busom a.pesi, ale to už je jedno potom. V rannom zhone by som to nedala len tak každy deň. Plus tie spoje dedinské to je raz za hodinu bus, ráno dva za hodinu a dosť... Inak krúžky a iné veci nie sú žiadny problém 😁 lebo už keď je malá v škole tak je to aj tak jedno, vraciame sa.domovmpompraci.vsetci, krúžky sú tak zariadené, že mala konci vždy do 16tej, predtým chodila raz do týždňa o 18tej domov a to som si zatiaľ urobila nákupy alebo ju počkala.... Dievčatá od susedov už chodia samé a keď tak zbehnu po nich na zastávku ( v zime tu napr. Nie je osvetlenie, takže peši po pol 5tej len pre odvážnych 😁), alebo chodia peši.
No a.este jedna vec... Človek sa naučí mať zásoby, lebo nezbehnem len tak do.obchodu po niečo... Čiže mám zásobu všetkého. Pekne krásne sa zavara, mrazí, aj zvery chováme.. super je, keď je pár domov, lebo viete spolu chovať niečo a potom si aj pomôcť. Problem by bol.napr ísť na dovolenku alebo aj výlet,.keby nemal kto napr. Nasypať sliepkam raz za deň.. ale aj psa nakŕmiť...

0silvia0
27. sep 2019

@sheila72 ani nejde o kruzky, skor o samotnu skolu...

simca06022011
27. sep 2019

@0silvia0 v mestách je kopec.deti,.ktoré dochádzajú.. veď aj rodičia musia dochádzať niekam....tak.vyberu školu/škôlku dostupnú po ceste.