Byt z dražby

29. jan 2023

Máte niekto skúsenosť s kúpou bytu v dražbe? Na čo si treba dávať pozor? Píšu tam, že drazobna zábezpeka je 9000e, a vyvolávacia cena 33000e. Čiže treba zaplatiť aj tých 9000 plus k tým 33000? A samozrejme finálna cena bude vyššia ako tých 33000, len chcem vedieť či mám rátať s tými 9000e ešte plus... A myslíte, že mi to dajú na hypotéku, keď by prípadne bolo treba?

dettilv
29. jan 2023

Hypotéku nedávajú ak dobre viem. A zaplatiť iba tých 9000€

zuzinabila
29. jan 2023

Na hypoteku nie

slovenka753
29. jan 2023

Hypo si pozistuj té, predtým dávala ČSOB. Zábezpeka sa od ráta od ceny vydrazenia. Ale netreba zabúdať ze o byt sa môžu dlheeeeroky vieš spory a budete sa naťahovať s bývalí mi vlastníkmi. Priemerný spor o vypratanie nehnuteľnosti od podania žaloby až po reálne vypratanie exekútorom trvá tak 5 rokov. A tie spory nie sú zadarmo....

majulino
29. jan 2023

Ak do dražby tak jedine dobrovoľnej. Nie takej sú exekúcie

mariet24
29. jan 2023

Sesternici dali hypo na taký byt ale musela mat ďalších rucitelov a dali menej ako sa bežne dáva, plus nemohli využiť hypo pre mladých to sa na takýto byť nedalo

melanta
29. jan 2023

Môžeš dostať hypotéku, ale musíš založiť inú nehnuteľnosť, pretože pri nehnuteľnosti v dražbe má pôvodný majiteľ právo v zákonnej lehote sa odvolať resp. môžu podať žalobu o neplatnosť dražby, čo sa môže ťahať aj roky. Ďalšia vec je tá, že ak sa pôvodný majiteľ nebude chcieť vysťahovať, budeš to musieť riešiť súdnou cestou.

melanta
29. jan 2023

A ešte jedna vec. Po ukončení dražby ak uspeješ, máš 15 dní na doplatenie ceny. Ak tak neurobíš, z akéhokoľvek dôvodu, zábezpeka sa to nevráti. A pozor na ťarchy, niektoré prechádzajú aj na nového majiteľa.

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mogaa
29. jan 2023

hlavne treba počítať aj s tým že byt treba dať do obývateľného stavu🙂

zalka
29. jan 2023

@melanta a ktoré ťarchy prechádzajú na nového majiteľa... napíšeš mi

dilino
29. jan 2023

Kúpiť byt z dražby je veľké riziko. Okrem toho banky na byt z dražby nedávajú hypotéku. Nedávno bolo na občanovi za dverami že mladý chlap si kúpil dom na dražbe. Majiteľ to súdne napadol ten tam býva dalej a ten chlap ktorý kúpil dom na dražbe býva inde a spláca banke hypotéku a nebýva musí platiť iný nájom. Chodí po súdoch platí dalšie peniaze. Povedal že ľutuje že sa dal ulakomiť že bol o čosi lacnejší. Právnik tam hovoril že to môže trvať aj 15 rokov s neistým výsledkom. Ja by som z dražby nehnuteľnosť nechcela je to veľké riziko.

draik
29. jan 2023

Tých 9000 je zábezpeka, o ktorú sa vydraziteľovi zníži cena dosiahnutá v dražbe. Neúspešným draziteľom bude zábezpeka vrátená. Hypo na draženú nehnuteľnosť, ak by mala slúžiť ako záloh, nedostanete.

liusa82
29. jan 2023

no a nakoniec sa to tak predraží že to si môžte kúpiť aj normálny byt ktorý nebude taký problémový.Ja osobne by som taký byt alebo dom nechcela ani darom.Pri takýchto nehnutelnostiach musíte rátať so všetkým.A čudujem sa že sa na to aj vôbec niekto dá

slovenka753
30. jan 2023

@zalka všetky ktoré sa viažu na nehnuteľnosť.... Napríklad záložné práva, večne bremena a pod.

zalka
30. jan 2023

@slovenka753 no zaujímavé, lebo som kupovala nehnuteľnosť v dražbe, a list LV mám čistý, bez tiarch. Preto tá otázka... a tá nehnuteľnosť bola predlžená, a LV mám čisté.

draik
30. jan 2023

@slovenka753
Záložné práva len tie, ktoré sú v poradí pred záložným veriteľom, ktorý inicioval dražbu.

slovenka753
2. feb 2023

@zalka no ved jasne ak tam žiadne neboli 🙈... To bol len príklad keďže ste sa pýtali ake Tarch

draik
2. feb 2023

@slovenka753
Ako by mohlo dôjsť k dobrovoľnej dražbe, ak by na nej neviazlo žiadne záložné právo?

zalka
2. feb 2023

@slovenka753 vieš ak napíšem že bola nehnuteľnosť predĺžená tak je jasné že ťarchy a veľa tiarch a exekúcii na nej boli. A LV po dražbe sa vyčistilo. Aj napriek tomu, že dražbou neboli uhradené všetky dlžoby.

slovenka753
4. feb 2023

@zalka omg.... Jasne ze záložka sa zmazu ktoré boli viazané na nejaký dlh. Ale ťarchy nie sú predsa len záložka. Ci mi chcete tvrdiť ze dražbou sa zmazu aj vecne bremena?

A okrem toho dražbou nemusia byť záložka zmazané, nepoznám podrobnosti vazho prípadu, ale výkonom dražby z jednej zmluvy nezanikne automaticky úplne všetko zapísané na nehnuteľnosti. Ale nie je výnimočné za k výkonu pristúpi napríklad veriteľ druhý v poradí a keďže musí dať prvý súhlas tak sa zmazu obe. Ale nie je to pravidlo.

slovenka753
4. feb 2023

@draik to som predsa netvrdila ze neboli vobec žiadne neboli. Tvrdila som ze žiadne iné ako tie ktoré boli základom na výkon drazby neboli.

draik
4. feb 2023

@slovenka753
Už len mlžíte...