Červotoč chlebový -ako sa ho zbaviť?

lula313
19. jún 2018

Ahojte dievcata, prosím poraďte. Mame byt čerstvo po rekonštrukcii, všetko nove a včera muž prehadzoval poličky v 2tyzdnovej skrini a nasiel larvy tohto červotoča v drahých svetroch(nových, ale aj starších možno dva týždne dozadu opratych). Kuchyňu ešte ani nemame hotovú, takze ani potraviny nemame doma žiadne. Muž vzdy donesie jedlo, ktoré zjeme, alebo dáme do chladničky, takze je možné, že sa nemali kde okotit, tak preto isli do skrine🙈😞 je nám záhada, ako sa k nám dostali. Poznáte recept, ako sa ich zbaviť? Mame 3 mesačne babo😕Dakujem

marka86
19. jún 2018

Neviem ako vyzeraaju larvy červotoča chleboveho, ale ja som mala problemy s takymi malymi chrobačikmi. Vyzerali ako kmín, a vedeli aj lietať. Objavili sa v linke, pravdepodobne som ich doniesla z nejakeho obchodu , najskor čaj si myslim. Pomohlo iba všetko vyhadzat z tej skrinky, lebo oni si nakladli vajička vsade. Fuj .

lula313
autor
19. jún 2018

@marka86 Ano, to budú oni, lebo aj dospelé kusy sme tam našli. Všetko muzove oblecenie letelo do vane a postupne sme prali, ale ako píšem, my nemame doma žiadne potraviny, takze ani nemam, čo vyhodit😕 a použila si aj nejakú chémiu?

marka86
19. jún 2018

Nie chemiu ziadnu , ja som ich mala sustredene v linke, kde mam caje, granko, kakao, bylinky susene a koreniny a tam sa množili furt som pozabijala a objavili sa nove a tak som vsetko vyhadzala, lebo som si všimla že oni robia take ako pavučinkove jniezda napr. v tej krabičke kde je caj som to videla, dokonca vosli do granka a oblubuju korenie grilovacie... preto mi to nesedi že su v oblečeni ako lietat vedia, ibaže to by tam mseli vo velkom naklast vajicka aby ich tam bolo vela....no nič asi vypratat skrinu a všetko vyprat...a asi by bodla chemia ale to sa musis informovat niekde že aka

lula313
autor
19. jún 2018

@marka86 no veď to, že je to divne, že ich mame, ale citala som, že majú radi nevetrané miesta a oni tie pavučiny s larvami vytvorili vo vnútri poskladaných svetrov😕 a logicky mi to príde, že tým, že nemame doma žiadne potraviny, tak zo zúfalstva isli do tých svetrov😕

cacianka
20. jún 2018

určite to bol červotoč ? nebola to moľa ? lebo aj tá sa rada zamotá, urobí si hniezdo kdekoľvek, pod obalmi , v servítkach, zámotok som našla aj vo vyvarených a ožehlených utierkach...

flientica
20. jún 2018

Pokial nemateš doma ziadne jedlo, tak veru nechapem, ako by tam prezili. Podla mna to bude nieco ine... Nemas nahodou foto?

lula313
autor
20. jún 2018

@cacianka
@flientica baby, kiež by nebol, ale boli tam aj dospelé a aj sme si ich vygooglili😕 v kúpeľni ešte nemame dokončený vetrak, na ktorom nie je klapka, tak šípim, či neprešli stupackami od susedov

alenky
20. jún 2018

@lula313 Si si ista, ze je to cervotoc chlebovy???Lebo oni potrebuju potravu, aby prezili. My sme ich mali v kuchyni namnozili sa v sypanych cajoch a potom presli do vegety a mali sme ich najme tam kde boli potraviny. Je dolezite najst zdroj odkial vychadzaju. Skus take sacicky ktore ich odpudzuju pokial mate prazdny byt bez kvetov mozes pouzit dymovnicu vraj ta je velmi ucinna skus si vygooglit. Ale pokial si ich mala v odeve velmi pochybujem, ze je to cervotoc chlebovy. Nam napadli len kychynu dalej ani nesli.

absurd
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
slizicek
20. jún 2018

My smw tento konkretne nemali ale v muke som si priniesla chrobacikov a hned ako som zistila, vsetko som dala premrazit aspon na 24 hodin do mraziaku

lucifera
20. jún 2018

Ja som toto mala pred 3r.v linke .Kompletka rozlezene to bolo vsade.Cestoviny,caje,muka,jedlo v linke!!!Vsetko islo do kosa.Bojovala som s tym cca tyzden,aj nie aj viac,vzdy sa to niekde naslo.Kupila som Sanytol,vydezinfikovalainku,upratala,ale tyzden som tamnwdala koeeniny,muku a istatne.Sluecila som v noci baterkou,odkial to ide.A vsetko bolo pod linkou.Povyahovala som tie listy zo spodu,dala som si savovu vodu a vyutierala vsetko co sa dalo..a FIN...zlikvidovala som to....Nieco hrozne vtedy,ja som to dovliekla z muky ☹

conic
2. okt 2022

Zdravim, mali sme ich doma tiez. Nie je to nic prijemne, ale netreba panikarit, da sa ich zbavit, len to chce trpezlivost.

Objavili sa niekedy v zime, ale videl som len zopar malych chrobacikov, tak som im ani nevenoval pozornost. Nasledne sa ale niekde rozmnozili a v lete uz ich lozilo po byte pomerne velke mnozstvo (denne som odchytil mozno aj 30). Tieto chrobaky idu vzdy za svetlom, takze najviac ich vzdy najdeme na parapetach, alebo priamo na okne. Takze pokial sa na tychto miestach objavuju, znamena to, ze maju niekde v byte liahen. Ja som povyhadzoval vsetky potraviny, kde by sa teoreticky mohli nachadzat, ale objavovali sa stale. Trvalo mi to asi 2 mesiace, kym som nasiel stare krmino pre vtaky v skrinke, kde by ma ani nenapadlo, ze som ho tam v minulosti odlozil - pri vysavaci 🙂

Liahen vzdy spozname podla toho, ze je v okoli vacsie mnozstvo tychto chrobacikov a dokonca na obale od krmiva boli vyhryzene male dierky + v krmine boli taktiez male dierky, co naznacovalo, ze sa mi konece podarilo najst ich zakladnu. Krmivo som odniesol dalej od obytnej zony - do lesa a tam som ho vysypal aj s chrobakmi. Odvtedy sa mozno este tyzden objavil sem tam niekde jeden alebo dva zostavajuce kusy. Nasledne uz nic a je od nich pokoj. Policku som samozrejme vycistil a umyl. Nepotrebujete teda ziadne specialne dezinfekcne, alebo deratizacne prostriedky. Zaklad, je najst ich zakladnu, kde sa mnozia a nasledne ju odstranit - to moze niekedy trvat, ako v mojom pripade. Tak vela stastia a trpezlivosti prajem 🙂

P.S.: Ja som cervotoce zbieral do nadoby a vzdy som ich nasledne vyniesol do prirody, nechcel som ich zabijat.