Menili ste plynový kotol za elektrický?

18. feb 2024

Ahojte, prosím vás robil to niekto?? Menil niekto kotol z plynového na elektrický tým že sa kúrilo do radiátorov elektrikou??? Chceme zatiaľ urobiť toto a na rok potom urobiť podlahovku. Len či to nevyjde draho tá elektrika keď sa bude do radiátorov kúriť. Ďakujem za odpovede

uhnakova
18. feb 2024

Za tú elektriku sa nedoplatíš, plyn je oveľa lacnejší.

viestta
18. feb 2024

Vsak aj plynovym vykuris vodu do podlahovky

autor
18. feb 2024

@uhnakova viem že je to drahšie ale nechceme plynovy preto sa pýtam ak tu niekto taký je koľko ho to cca stoji

uhnakova
18. feb 2024

Ak nechcete plyn, rozmýšľala by som nad tepelným čerpadlom.

autor
18. feb 2024

@uhnakova tam je návratnosť možno cca 30 rokov chceme elektrický kotol na rok urobiť podlahovku a kombinácia by bola s krbom

zalka
18. feb 2024

Hm...premyslaj do budúcnosti.
Kúpiš elektrokotol. .. stojí neviem cca do 1000e... Namiesto plynového za 3500e...
Rok dva v pohode kúr do radiátorov kým neporiesis podlahovku. Neverím, že by si prekurila tých 2500e.
A nezabudnite na zmenu tarifi.
Tiež kurime elektrikou do podlahovky a krbom v obývačke a mesačne nedáme za elektriku viac ako iný čo kúria plynom.

autor
18. feb 2024

@zalka áno tie tarifi viem že sa musia meniť ocino to teraz akurát tiež riešil

martina7578
18. feb 2024

Určite by som ostala pri plyne. Elektrina je 2,5 násobne drahšia. Ak si za plyn platila napr. 100€ mesačne, po novom budeš platiť 250€.

zalka
18. feb 2024

Ako my riešime všetko elektrika, kúrenie varenie ohrev , k tomu solar na streche a mesačne platíme 140e -170e .
Známy čo majú plyn na kúrenie a ohrev, tak platia dokopy plyn + elektrika v rozpätí od 160-180e mesačne ako kto.
Samozrejme výška platieb závisí od spotreby rok predtým a tá závisí od toho aká tuhá bola zima.

tundra
18. feb 2024

Podlahovka a krb je zle riesenie....Podlahovka potrebuje daleko viac casu na vyhriatie ako radiator.V rodicovskom dome kuria kombinaciou el.kurenia + peletova piecka.Mesacna splatka el.180€.Pred zateplenim povaly 250€.Ak je nehnutelnost dobre zateplena,mozno to ma zmysel,ale urcite v kombinacii s radiatormi.

jaga18
18. feb 2024

Návratnosť 30 rokov pri tepelnom cerpadle už dávno neplatí.... Podľa mňa to cerpadlo v pohode kúpiš už z nedoplatku za elektrinu pri kúrení elektrickým kotlom 😃 Teda, neviem aký veľký dom a koľko radiátorov, ná náš by hádam 8000e nestačilo na rok na vykurenie elektrickým kotlom . (Inak tiež kurime elektrikou, ale klimatizaciami, to je zas najlacnejšie možné riešenie v dnešnej dobe)

zalka
18. feb 2024

@jaga18 to máš aký veľký dom? že myslíš že toľko veľa by si platila elektriku, lebo my vykurujeme cca 200m2 a dalších 100m2 temperujeme a ako som písala platíme za elektriku tento rok 150e mesačne, minulý rok sme platili 170e mesačne

jaga18
19. feb 2024

Máme veľký dom. Deleny na 2 bytove jednotky. 12 radiátorov (+1 v garazi nepoužívaný). Predošlí majitelia tu kurili plynom, mali staré okná, dvere, fukalo ťahalo z každej strany. Platili 200e mesačne za plyn a dlh na nedoplatkoch a neplatenie záloh bol cez 6000e.
Polovica domu má vysoký strop, druhá polovica je delená na 2 podlažia. Pred cca 10 rokmi nám v rámci poradenstva robili výpočty ako čo najefektívnejšie vykurovať, u nás podlahové neprichadzalo do úvahy, a taktiež ani tepelné čerpadlo ( tie staršie typy kurili na veľmi nízkej teplote) , tak sme šli do dreva/brikiet/paliet. Elektrický kotol nam vyratali na takner 8000e ročne 🤯🤯🤯
Teraz sme opäť konzultovali s firmou, čo by bolo pre nás dom najlepšie a už nám vyrátali jednoznačne tepelné čerpadlo (barak už je ako tak zatepleny, nové okná, dvere)
Zatiaľ máme klimatizácie( 5 malych, 1 veľká), ktorými vykurime celý dom, pri veľmi nízkych teplotách zapneme aj radiátory (brikety), no tento rok ani raz netrebalo. Ale do budúcna zvažujeme to čerpadlo. Na 10 osôb máme zálohy okolo 250 mesačne - komplet všetko máme na elektriku, plyn nemáme.

zalka
19. feb 2024

@jaga18 ako jasne nezatepleny dom vykurit čosi stojí ale pri zateplenom je kúrenie elektrokotlom v pohode.

liusa82
19. feb 2024

no ja nedám na kotol na tuhé palivo dopustiť drevo atd .Priložime 2,3 krát do dňa a máme pokoj.Máme aj podlahovku aj radiatory.Ja by som tiež plyn nechcela za A mi to hrozne smrdí a za B nechcem aby mi domeček vyletel do luftu proste zlý pocit mám z plynu🙂 A elektrikou som sa aj ja bála kúriť veru za tie vysoké taksy

liusa82
19. feb 2024

no a ešte doplnim že kamoška má doma kotol na eletriku a radiatory a maju veru každý rok vysoké nedoplatky a obmedzujú sa na kúrení kvoli tomu .Maju 4 či 5 izbový dom.Ja som tiež volakedy chcela tento elektrokotol do radiatorov ale ked počujem aké taksy ludia doplácajú tak dakujem neprosim

jarka_black
19. feb 2024

Elektrické kúrenie je 3x drahšie ako plynové.
Ak máte plyn, nechajte plyn.

jarka_black
19. feb 2024

Treba začať výpočtom. Čo koľko stojí, kedy sa to vráti... Ak by ste mali záujem, robím výpočty tepelnej straty, ročnej potreby tepla na vykurovanie a výpočty rentability.