Pleseň na oknách a parapete

14. nov 2022

Ahojte nikdy sa mi to nestávalo. Dnu netopime lebo veď je teplo a okná boli hocikedy zarosene ale nikdy sa neurobila čierna plesen. Včera som ju utrela a dnes je zasa. Nerozumiem. Ako s tým zatočiť? Nikde inde nie je len na spodnom ráme okná a na parapete páru bodiek. Kvety na okne tiež nie sú čiže ani tým to nebude. Ďakujem za radu

viestta
14. nov 2022

Nízka teplota, vysoká vlhkosť. Keď začnete kúriť, možno to prestane

aurorastone2
14. nov 2022

Chcem bývať kde ty keď máte také teplo 😁, ja mam v celom byte 24/7 radiátor na max a aj tak mi je zima 🥶
Vetrať asi vetrate 🤷‍♀️ tiež by som skúsila prikúrit

autor
14. nov 2022

@aurorastone2 vetrame dosť veľa 🙂 asi ide radiátor susedom nad a pod nami 😂 ale my máme príjemne a to som zmrzlina. Iné roky som mrzla každú zimu. Tu sme prvý rok

autor
14. nov 2022

@viestta no práve tomu sa aj chcem vyhnúť. Je teplo a chceme aj šetriť keď už je to všetko také drahé 😅 neviem či existuje aj nejaké iné riešenie alebo to každý deň pracne utierat

viestta
14. nov 2022

Fyziku neobabres. Tak bud zakuris alebo budeš utierat

marca12
14. nov 2022

Mozes si kupit odvlhcovac,ale najlepsie je kurit.

marianarem
14. nov 2022

Tak pomoze aj Savo, ale tiez len docasne. Ale zase na viac ako jeden den.

kikaaa444
14. nov 2022

Odvlhcovac a plus ( vraj vetrať nárazovo nie stále , cize napr urobiť prievan ma 4 až 10 minút a potom zas pozatvárať okna . A takto urobiť niekoľko krát za den . Lebo keď sa vetra často a stále tak neuniká len vlhkosť ale hlavne aj teplo

janinamojka
14. nov 2022

Toto by som rada doriešila aj ja.No vetrame dosť,poriadne, tak isto môžeme kúriť veľa aj malo..je to úplne jedno.. akonáhle sa vonku ochladí,tečie nám voda dole oknami, doslova.Uz som to zisťovala aj po susedoch a takýto problém nemá nikto len vedľajší byt na rovnakom poschodí..údajne zle urobená stavba,alebo zateplenie v tejto časti. Takže mám smolu..

aurorastone2
14. nov 2022

No my sme rozny byt 12te poschodie pod strechou a pod nami už 3 roky nikto nebýva, deti to držia vraj pre svoje deti a kúria max na 2ke co som sa s nimi párkrát rozprávala keďže zo začiatku vôbec nekurili 🤦‍♀️

zuzudrnda
14. nov 2022

Utierať okná,vetrať, nesusit prádlo vnútri a tým nezvysovat vlhkost,ošetriť pleseň savom,podľa potreby prikurit.

euka210
14. nov 2022

Je to vlhkostou, voda sa zraza na najchladnejsich miestach. Pochopila som ze byt...aku mate vlhkost? Lebo moja mama v panelaku ma teda nizku, len 30% a pre nas z domu kde mame 50% je tam suchy vzduch...ale ako maju merace, uz neprekuruje na 24C 😁 ... ale sucho je stale a 21C
...je bytovka zateplena?
...kludne to moze byt tepelny most
...my sme v dome kurili, vetrali a i tak v mrazoch vlhky rohovy kut ci nad oknom, kde je beton. Zateplili sme, tak uvidime, lebo kazdu zimu riesit plesen uz bolo na nervy a hlavne nezdrave.

lenuska9999
14. nov 2022

@aurorastone2 mate potom veľké nedoplatky za kúrenie? Len tak zo zaujímavosti. Tiež som taká zamrznuta, tak lem čakám ci ma pri vyuctovani neporazí 😀

aurorastone2
14. nov 2022

@lenuska9999 co sme mali teraz vyúčtovanie tak sme doplatili 17 eur a zdvihli nám na 34 z 29

kornelies
15. nov 2022

Pises...sme tu prvy rok...skus odfotit radiator, okno s parapetou...myslim, ze viem, kde je problem, len si to potrebujem potvrdit...

beata_k
15. nov 2022

Zacni kurit. Zbavis sa vlhkosti. A voci susedom to tiez bude fer. Netreba to zneuzivat, ze ta vykuruju

martina8843
15. nov 2022

@beata_k Ale ved toto je osetrene, ked nejaky byt vobec nekuri, plati urcite percento zo sumy vykurovania za cely dom, uz neviem presne ako to je, takze nikto nikoho nezneuziva

beata_k
15. nov 2022

@martina8843 Normalne sa nechava vykurovat a este sa prizna. Ano, je to osetrene, ale 100% spravodlivo to teda osetrene nie je. Zneuziva susedov hore aj dole.

lorin29
15. nov 2022

Okná sú dobre utesnene?... Na stene nieje dáka dierka?
My sa akurát kvôli tomu sťahujeme nevieme sa toho zbaviť

rekira
16. nov 2022

@kornelies
Dobrý večer, máme podlahové kúrenie a prvá zima v novostavbe
Viete pls možno aj nám poradiť?
Ďakujem

kornelies
17. nov 2022

@rekira Kolko cm ma parapeta? Vyzera sirsia a zabranuje priamemu prudeniu vzduchu od podlahy smerom hore. Toto mam od znameho, ktory dlhe roky osadza plastove okna a preraba bytove jadra. Odmietol mi dat vyrobit sirsiu parapetu, lebo ludom presne takto plesneju okna.
Skus si dat nejaky ohrievac, idealne s casovacom, aby ti neisiel celu noc. Stavba je nova, tak zostava vetrat a kurit, inac ti zaplesneju steny za skrinami.
Toto je riziko novostavieb, ked sa rychlo postavi dom a nenecha sa vyzriet, vyvetrat a sadnut. Potom plesnie a mury pukaju.

lenjaona
17. nov 2022

@beata_k vôbec nezneuziva susedov, kto chce si zakuri, kto nechce nezakuri
Ani ja nekurim keďže z každej strany kuria susedia

beata_k
17. nov 2022

@lenjaona Ale ano. Rovnako ako ty. Iba sa vezies na ich teple a ich peniazoch.

lenjaona
17. nov 2022

@beata_k keď nechcú nech nekuria, ja ich do toho nenutim
Pokiaľ tu nemám zimu tak načo by som kurila ja?

beata_k
17. nov 2022

@lenjaona No jasne, ze nemas ked sa nechas vyhrievat. Ked nechcu, nech nekuria? Veeelmi rychlo by ti bola zima. Bud rada, ze kuria a vyhrievaju aj tvoj byt. Myslis, ze preco sa naklady na kurenie rozratavaju podielom? Presne kvoli takym ako si ty.

lenjaona
17. nov 2022

@beata_k keby nekurili tak zakurim ja bez problému a nerob zo mňa vinníka nič zlé nerobím

beata_k
17. nov 2022

@lenjaona Kedy si kurila, tak oni mozu znizit teplotu na radiatore a nekurit tak intenzivne. Od teba ide chlad. Musia kurit na maxime. Este raz. Preco si myslis, ze kurenie sa rozratava posielom? Daj do googlu. Ostanes nemilo prekvapena.