Presádzanie izbových rastlín

kristella
28. mar 2022

Ahoj žienky, rada by som presadila monsteru a fikus benjamin. Je teraz vhodné obdobie? Aký druh zeminy je pre ne najvhodnejší. Prípadne nejaké tipy a triky, aby sa mali rastlinky čo najlepšie? Ďakujem vopred za každú radu.

eru331
28. mar 2022

Podľa mňa na presádzanie fikusu neexistuje vhodné obdodie :D Aspoň u mňa je to rastlina, ktorá keď už si zvykne na nejaké podmienky, tak s ňou radšej ani nehýbem, aby mi zase neopadal :D

luccija
28. mar 2022

@kristella ja mám veľa kvetov Fikus Benjamin má už 2 r na male a stále sa nad ním zlutujem🙂nevyspytateľný kvet
Trčia im zo spodu korene či dlho si nepresadzala?
Teraz sa presadzujú plus pohnoj

karhu
28. mar 2022

s fikusom neporadim, tiez bojujeme, na monsteru najlepsie terakotovy kvetinac, ak mas len plastovy, tiez ok..hlavne aby mal odtok a podmisku, alebo vnutorny a vokajsi kvetinac s dostatocne velkou medzerou..inak moze na dne kvasit a nie je to ok
na dno keramzit a zeminu namiesat univerzal - perlit - orchideova zmes, primiesat na tretinky
hnojit najsrok 6 tyzdnov po presadzani, kedze v novej zemine by malo byt nejake to hnojivo, inak sa moze rastlina spali-znicit prehnojenim..

ivetta1234
28. mar 2022

😅 vidim ze nie len mne robil fikus problemy, ja s nim tiez uz radsej nehybem, ale presadzat na zaciatku jari je dobry napad, mne prezil fajn (dokonca asi aj 20 odrezkov sa mi ujalo), len miesto mu treba nechat rovnake, taktiez polievat len prefiltrovanou/dazdovou vodou, tekuté hnojivo pre zelené rastliny davam 1x2 týždne na mokrú pôdu od jari do jesene, na spodok kochlíka som dala kamienky, a do zeminy primiešala perlit aby lepšie dýchala, to je asi všetko, a monsteru zatiaľ nemám tak nemám ani tipy

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kristella
autor
28. mar 2022

Vďaka, ženy, za všetky vaše rady. Monsteru sme dostali minulý rok od mužovej starkej ako darček do nového bytu a pár mesiacov na to nám, chudiatko starká, zomrela. Tak by som bola hrozne rada, aby nám tá monstera pekne rástla a dlho vydržala, ako taká milá pamiatka na ňu. Fikus som dostala takmer 10 rokov dozadu, keď prišli kamoši na kolaudačku bytu po škole a (až sa hanbím priznať) odvtedy som ho nepresadila 🙈. Akurát sa so mnou už dvakrát sťahoval a vždy to zvládol statočne. Mám ho rada a už by som ho chcela dať doporiadku, aj sa bojím, ako také šoky zrazu zvládne. Tak dúfam, že to dopadne dobre. Dnes som bola kúpiť teracotové kvetináče, ešte substrát a do konca týždňa idem na to.
Ešte jedna otázočka - monstera už vypustila 2 korene, ktoré sa nám plazia po obývačke. Treba s nimi niečo robiť?

luccija
28. mar 2022

@kristella tak po 10 r by si to už zaslúžil🙂

bu1bu
28. mar 2022

Ja som fikus benjamin presádzala asi 2 m dozadu, už mal na mále… toto bola posledná šanca, inak by poletel preč… k dnešku ma 10 nových lístkov a asi tu najkrajšiu farbu po rokoch …. Môjmu teda presadenie nesmierne pomohlo…

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz