Žijete a nakupujete ekologicky?

26. sep 2020

Lebo ja sa snažím - triedime odpad - plasty, sklo, papier. Stare oblečenie hádžem do kontajnerov na oblečenie, bio odpad z kuchyne kompostujeme. Napriek tomu mi srdce krváca pri tom množstve plastov, ktore vyprodukujeme. Nekupujem balenú vodu, ale napr. v Tescu na mna tety nechápavo hľadia ked chcem šunku a syr do vlastných nádob. Že to oni nevedia navazit, atď. Obchod s čapovanou drogeriou u nas nemame. Minule som videla taku rodinku niekde v zahraničí, že oni vyprodukujú za mesiac tolko odpadu, ktory sa zmestí do jednej 5l fľaše. To u nas nehrozí. Nechapem to. Kde sa da este ušetriť na odpade?

autor
28. sep 2020

Mojim snom je mať vlastne sliepočky a chovať ich ako moji starkí - na dvore, s vybehom... sliepocka zniesla vajíčko hocikde vo dvoriku a psík ich v papuli nosil ku dverám. Ani jedno nerozbil! Ale zatial žijeme v bytovke a susedia by z toho asi nadšení neboli. 🤣 domáce vajíčka su domáce vajíčka. Minuly tyzden som dostala od kamošky desať domácich vajec a v sobotu som šla muzovi robit praženicu. Do misky som rozbila 4 vajíčka. Muž šiel okolo mna a pýta sa - to kolko tych vajec si tam prosim ta rozbila... a ja - no ved 4. Pozrel na mna ako na debila lebo v miske bolo 8 zltkov. Toto sa vam s kupovanymi vajciami nestane.

catalin
28. sep 2020

@krisbar ano ked sa nad tym zamyslim, tiez platime podobnu sumu, nie je to vela..vynasaju kazdy druhy tyzden, vzdy mame bednu naplnenudo jednej tretiny. pausalne poplatky za plnu bednu by bolo riesenie, ale aj dalsi masaker, opat by sa tykal len pre tych, co by palili na dvoroch, pripadne si dali tu namahu a vecer to zaviezli za dedinu..ked idem vecer dedinou take smrady idu z kominov, ze to urcite nepalia ani drevo ani pelety ani uhlie...ludia su nepoucitelni..

catalin
28. sep 2020

my mame kurky, to je radost na nich pozerat, to su take male dinosaury, mame 12 arovy pozemok, mozu si chodit kade chcu, obcas robia neplechu, ked mi idu do zahonov, tak ich vyhresim a potom sa so mnou vadia. su to male osobnosti. u nas kurky chovame len na vajicka, zomieraju na vysoky vek, v horsom pripade ked pride lisiak. nevedeli by sme ich zarezat a zjest, vsetky maju mena 🙂 za lasku sa krasne odvdacia, nesu dlho, po cely rok 🙂

sashabb
28. sep 2020

ja len, že minule som kúpila v obchode plato 30-tich vajec a každé vajce malo 2 žĺtka. Takže stane sa to aj s kupovanými, veď aj tie predsa nesú sliepky.

simca06022011
28. sep 2020

@catalin no u nas ide susedovy smrad z peliet, fakt ze pali pelety.. naozaj.. lebo dopad sa u nas normalen plati a je jedno kolko vyhodime, triedia dopad.. a v dedine taky smrad tiez stale.. co ja viem, nik tu smeti nepali ani nevyhadzuje, dost velka cast dediny uratuje dedinu, okolie, blizky les... vacsinou najvacsi bordel robia turisti, plus taky co niekde z inej dediny, alebo mesta pridu s atuom a vyhadzu smeti pri lese..

simca06022011
28. sep 2020

@catalin a inak.. tie sliepky, ale celkovo zvery doma.. to je neskutocny relax a aj zabava :D az na kohuta, no aj mi je luto suseda ... ale co uz.. dedina :D

amienne
28. sep 2020

No je vela moznosti ako produkovat menej odpadu. Zaklad je podla mna kupovat len to, co naozaj treba. A myslim naozaj treba, nie co si myslim ze treba alebo chcem. To plati hlavne u oblecenia, hraciek a pod. U nas to funguje takto: potraviny planujeme. Mame jedalny listok na tyzden a podla toho sa planuje aj nakup. Sladkosti sa kupuju velmi vynimocne (ale zase ja niekolko krat do tyzdna peciem). Maximum sa snazime kupovat bez obalu. Ziadna zelenina v celofane, vanicke a pod. Mame na vsetko sietky a do toho vazime. Ziadne sacky. Na chleba mame papierove ktore si odkladame na dalsie nakupy. Mlieko iba v skle, rovnako jogurty. Ziadne polotovary ako napr. pizza alebo balene napoje. Vsetko vyrabam doma. Co sa da sa snazime dopestovat na zahradke. Kupujeme len sezonnu zeleninu, snazime sa iba od lokalnych farmarov. Maso tiez balene nekupujeme ale u mesiara. Oblecenie sebe aj detom kupujem v second handoch, pripadne MK a dbam na zlozenie materialu. Oblecenie, ktore uz nenosime predavam dalej alebo podarujem tym, co viem ze ho realne pouziju a nevyhodia. Hracky nakupujem na 90% z druhej ruky, rovnako knizky a tie, z ktorych uz vyrastli opat predavam dalej. Ked objednavam nieco z eshopu ziadam ekologicke balenie, teda ziadne polystyreny, plasty a podobne. Dom zariadujeme tak, aby boli pouzit kvalitne prirodne materialy a nemuseli sme nic vymienat kazdych par rokov. Triedenie odpadu a kompostovanie je samozrejmost. V domacnosti pouzivam na cistenie ocot a sodu bikarbonu takze ziadne dalsie flase a nadoby s prostriedkami. Avivaz nepouzivam roky, miesto to tiez ocot. Je toho velmi vela ale aj nasa rodina ma este velmi daleko od toho aby sme sa priblizili k zero waste.

autor
28. sep 2020

@simca06022011 ja si v detstve pamatam, že mojmu dedkovi vyskočil kohút na hlavu a podobal ho do plešiny. Vyzeral ako Gorbacov. Ten kohút bol svina, aj sliepky sa ho báli 🤣🤣🤣

autor
28. sep 2020

@catalin aj z nas umierali sliepocky na starobu. Uz sa koľkokrát hluché, slepé ponevierali po dvore. Ach jaj, detstvo .... 😢😢😢

simca06022011
28. sep 2020

😂 ano toto aj ja som pocula, tento nie.. dcera ho nosi aj na rukach hocikedy...

didka206
6. okt 2020

ja tiež nakupujem eko v poslednej dobe a vždy som mala osvedčené prostriedky zo západu a našla som na to super stránku 🙂 Keďže je korona a chodiť moc nechodím, tak nakupujem tu www.rakuskadrogeria.sk

bezkagizi
18. okt 2020

My takisto si zijeme svoj eko zivot.moj maly mal 6tyzdnov,ked bol s nami prvy krat zbierat smeti.😊
vsetko triedime,mame aj komposter,oblecenie recyklujeme/darujeme socialne slabsim rodinam.takisto aj hracky.
V obchode na nakup salamy ci vazeneho syru pouzivame voskove obrusky od “moj obal”.a na ovocie a zeleninu sietkove eko tasky.

odlicovacie tampony(nekupujem) a kozmetiku na odlicenie som vyradila tiez uplne.Pouzivam denne ekologicku odlicovaciu hubku od Greenway (vydrzi roky,udrzba iba s jadrovym mydlom bez chemie) s nanosilver technologiou(vysoky obsah nanocastic striebra).Plet sa mi krasne vycistila,nezapaluje sa a odbremenila som zivotne prostredie.Pouziva sa s iba cistou vodou👌 Jedna odlicovacia rukavicka na dlhe roky.

Jednorazove hubky su tiez obrovska ekologicka zataz,tie som uz uplne prestala pouzivat.mam eko utierku zo specialneho japonskeho mikrovlakna-uplna nahrada hubky.zivotnost 2roky za 4,4€ so striebrom.dezinfikuje.nesmrdi.nemnozia sa v nej bakterie.pouziva sa iba s cistou vodou.bez jari.bez saponatu.
Takze nevadi,ze nemam na blizku capovanu drogeriu 🙂 odporucam produkty od myGreenway.Osobne odskusane.nadmierna spokojnost.V pripade otazok kontaktujte koordinatorku projektu eko-mama: marietafrid@yahoo.co.uk na facebooku; Chranime prirodu,myslime ekologicky 🙂

jana358
Odpoveď bola odstránená
Zobraz