12 hodinová cesta autom na dovolenku s 18 mesačnou dcérou

5. máj 2021

Ahojte. Chceme ísť na dovolenku k moru autom. Problem je ten, ze dcera od narodenia nenavidi cestu v aute. Vydrží max 10-15min presuny po meste, ale väčšinou strašne place. Ak ju niekto vzadu zabava, pusti DVD , tak možno 30min sa takto udržať da. Mate skusenosti s takým dieťaťom a cestovaním? Strasne sa tej cesty bojim, ale dalsi rok bez mora si uz neviem predstaviť, aj kvôli nej chcem ísť.
Nie je žiadna autistka ani nema žiaden zdravotný problém- to všetko je absolutne vylúčené. Práve naopak, je velmi bystrá . Možno keby videla z okna - ale nevidí, ...neviem ci existujú vyššie sedačky.
Ďakujem za každú radu.

autor
5. máj 2021

18mes bude mat v čase, keď plánujeme cestovat

patka06
5. máj 2021

vybrala by som si miesto pri mori, kde cesta trvá kratšie /6 - 8 hodín/ a išla by som v noci, keď väčšinu prespí

simsalabim
5. máj 2021

Treba ist v noci, pripravit nove hracky, knizky, rozpravky, oblubene jedlo.
A dovtedy privykat na dlhsie trasy.

nafka0483
5. máj 2021

Ako je spomenute ist na noc ked bude spat a bud blizsiu destinaciu, alebo urobit 6-8 hodin, zastavit v nejakom vhodnom meste, cez den popozerat mesto, najest sa, ku veceru si vziat izbu, nech sa sofer vyspi trochu a potom na noc pokracovat v ceste do ciela.

vikybotka
5. máj 2021

Treba ísť v noci no na druhu stranu aj my sme mali obdobie keď neznasala cestu autom a po dvoch mesiacoch bolo dobre 🙂 možno skúšať aj pred tým chodiť na výlety aspoň 2h autom

lusy9911
5. máj 2021

Dobrý deň.prepacte ale ak dieťa vám plače cestu autom prečo musíte ísť silou mocou k moru.zbytocne budete dieťa trápiť len kôli tomu že vy chcete ísť k moru.co keby ste pozreli na Slovensku nejaký pekný hotel s bazénom,hernickou a nebolo by to pre to dieťa také stresujúce.aj tak si to more nebude pamätať

marzuz89
5. máj 2021

V 18m už mozes dat kľudne sedačku v smere jazdy, bude mať výhľad, a cestovať na kratšiu vzdialenosť a na noc, aby zaspinkala. Kým bude hore, môžete si púšťať obľúbené pesničky, komentovať jej, čo vidí, spraviť prestávku..

Ja som napriklad v tomto prísna, za mňa je púšťanie DVD a zábavanie dieťatka v aute už od malička čistá cesta do pekla😉, samozrejme, že potom bez toho cestovať nedokáže. Vždy učím dietatko od začiatku ten variant, ktorý chcem mať do budúcna. Mám 2 ročne dieťatko, no ani teraz by som mu DVD nepustila v žiadnom prípade ani na dlhú cestu 🙂 Od narodenia cestuje, aby bol zvyknutý, ak aj ideme s manželom, sedím vždy v predu, a rozprávame sa, spievame, drobec komentuje co vidí, pripadne si zdriemne. Nikdy žiadne robenie mu špeciálneho programu v aute, pre detičky je zážitok už samotna cesta, ved z okna vidí milión nových veci a to aj keď je v protismere ❤️ len to tomu dieťatku treba ponúkať, ukazovať, učiť ho na to od malička, aby si zvyklo. Keď pozná len človeka ktorý sedí pri nom a robí zábavky, pripadne pozerá do mobilu alebo tabletu, nezvykne si nikdy na cestu "len tak" 🙂

Tak do leta je ešte dosť času chodiť s nou na výlety do okolia, postupne predlžovať čas strávený v aute, komentovať jej co vidí, aby bola pripravená. Inak nám pomáhalo napríklad aj spraviť z toho obrovskú šou a pol dna pred výletom mu stále opakovať, ako sa všetci tešíme do autíčka, že sa odvezieme, že veľa toho uvidí atď. Držím palce

choco6
5. máj 2021

PRIPNEM SA. Mna by zaujimalo ci nevadi ked deti spia taku dlhu dobu v podstate v sede. Budili ste ich po par hodinach aby sa natiahli. My planujeme s 2,5 rocnym ist tiez autom cca 10 hodín v noci, len neviem ci ho nechat spat alebo budit aby sa ponatahoval atď,, len ci ho nerozburdam velmi ked ho zobudim 🙈😬

hettinka
5. máj 2021

S takými malými sme cestovali na nič a vyberali čo najbližšiu destináciu, sever Chorvátska, kam sa dali prísť za 8-9 hodín zo severu SK. Každá hodina je dobrá.
Mali sme DVD prehrávač, nejaké hračky nové. Ale snažila som sa, aby dieťa veľký čas cesty prespalo.
Teraz s velkacmi chodíme už pár rokov cez deň, prespavame tak v 2/3 cesty v normálnej posteli, cestovanie v noci bolo pre šoféra náročné.

autor
5. máj 2021

@simsalabim ano len ju uz po tej chvilke nic nezaujme. Doslova jej vadi, ze musi sedieť, ze je priputana.

@patka06 od nás je najbližšie more 10h. S prestávkami rátame tych 11-12
@lusy9911 bazén mame aj doma. Pri mori je úplne inu vzduch, ja som astmatik, mne to veľmi pomáha a dcérke to tiez len prospeje. A zas aky stres? Ved ju nikto nebije, nema dovod a prave preto som založila tuto diskusiu. Ved je v aute so svojimi rodičmi. Radšej by som chcela zistiť príčinu a najst spôsob ako to prekonať.
@marzuz89 ma sedačku v smwre jazdy a nevidí von oknom 😲. Keby nespala tak vám aj odfotim. Chyba mozno aj 20cm aby videla. Len lampy a strechy kamiónov
Súhlasím, tiez nie som za DVD q 100x radšej by som cestu komentovala. No skúsim sa opýtať v predajni ci je to sedačkou alebo typom auta.

autor
5. máj 2021

@hettinka ved práve, ze manzel by radsej cez deň. On sa ce noc boji, ze zaspi... a zas obaja celu noc byt hore a cez deň sa venovať dcére, no to by bol pekne začiatok dovolenky
To asi fakt radsej ostaneme doma.

autor
5. máj 2021

Nasla som foto. Nevidi z okna

elizabet173
5. máj 2021

Prepac, ale skutocne je nutne ist tento rok s nou k moru, ked ti nevydrzi v aute ani chvilu? Ja sa divim, ako ta to vobec mohlo napadnut. Ja by som v tom aute nechcela byt ani soferom, by ma slahlo uz po hodine placu. O rok moze byt vsetko inac, more tam bude aj o rok. Su deti, ktore bez problemov takuto cestu daju aj partyzdnove a su deti, ktore nevydrzia ani pol hodinu. Treba to respektovat a nie dalsi rok bez mora si neviem predstavit. Pride mi to sebecke.

hettinka
5. máj 2021

No, to tak bolo. Prišli sme ráno, dieťa fit, my dvaja KO 🤣 Ja som ešte ako tak niečo v aute podriemala, ale muž vždy prvý deň na hoteli prespal.
Dovolenky sa však vzdať nemusíš, vyber nejakú Istriu alebo oblasť okolo Crikevnice a to sa sa prejsť aj za 6 hodín z BA. Tam chodíme tak, že vyrážame nadránom okolo 3:00-4:00 a cez obed sme tam. A do leta trénujte, výlety po Sk s dostupnosťou 1-3hodiny vesty.

autor
5. máj 2021

@hettinka my sme z východu 😀
Ešte mi napadlo ist do ba , tam prespať u sesternici a na druhy deň pokračovať.
Podla mna by ten vyhlad z okna veľmi pomohol

No budeme skúšať a uvidíme. Ak nezvladne ani 2h tak určite počkáme na ďalší rok

zuvelyn
5. máj 2021

Nesla by som autom k moru. Syn ma rok a nevydrží tiez dlho v autosedačke. Napriek tomu ze noc prespí bez problémov tak sme sa zhodli s muzom ze nebudeme riskovať ze v aute to tak nebude a jeho aj seba trápiť cestou autom do Chorvátska, ale radšej bookneme nieco letecky. Stojí tej cirkus za tie jervy za volantom, rozptýlenie od soferovania a prípadne nešťastie? No nie.
Ked ti raz v tom aute nevydrží a je to trápenie pre všetkých zúčastnených, nechápem preco tak silou mocou musíte ísť 🤷🏼‍♀️

a to píšem ako rodič, ktorému sa prispôsobuje na 95% dieta a nie naopak, ale tiež mam svoje hranice

evaachesa
5. máj 2021

Tiež tomu nerozumiem že rozmýšľaš nad 12 hod cestou keď vieš že tvoje dieťa vydrží max 30 minút. 12 hodín je aj na dospelého veľa, nie to ešte pre dieťa v smere jazdy čo si nemá ani kam nôžky vyložiť a tak akurát ju budú bolieť čo sa jej odkrvia. Okrem toho tak malé dieťa by som dala do protismeru už keď musíte niekam ísť a na tak dlhú trasu...jednak je to oveľa bezpečnejšie a po druhé si aspoň nôžky zloží ako jej bude príjemné. Prípadne choďte letecky. Inak tie pásy má veľmi slabo dotiahnuté a zdá sa mi že jej začínajú nad ramenami. Nie je jej tá sedačka ešte veľká?

hettinka
5. máj 2021

A čo letecky? Sú aj lety do 2h

katkaseiner
5. máj 2021

Ja uz mam starsie deti (8 a 5) ale odrastli obe na DVD a neviem si vynachvalit... este aj teraz pozeraju... starsiu to uz nebavi, ma sice par rozpravok ktore si rada pozrie, mladsi este pozera. Mojim je obcas zle, ale to je skor len kombinacia jedla, tepla a auta... inak s tak malym dietatom by som isla asi na nejake blizsie miesto. 12 hodin v aute je dost aj pre dospeleho, do chorvatska sa da dostat aj rychlejsie a to by akurat to dieta aj prespalo. Akokolvek sa rozhodnete, hlavne budte vsetci v klude

autor
5. máj 2021

@zuvelyn nie nie, silou mocou nie. Ešte len uvažujeme a asi mas pravdu. Letecky sa zas ja bojim, ale prekonam sa 😰
Urcite to prežijem aj bez mora, ale potrebujem si oddýchnuť od toho kolobehu- varenie, pratanie...a proste keď sme doma, nikdy si nežijeme spolocne chvíle tak, ako na dovolenke. Raz treba navariť, poprat, ist umyť dlažbu, muz si nájde vzdy niečo okolo domu,... keď si niekde na dovolenke, tak nebudeš polievať záhradu ani umývať auto. Chápeš.
Ako tu niektoré pisali, ze je to sebecké. No nie je, prave naopak. Chcem, aby si nas dcera oboch užila na 200%. Dovolenka nie je o mne ale o celej rodine

hettinka
5. máj 2021

Prinajhorsom date Šíravu ☺️

mattkapd
5. máj 2021

Tiež mal malý 1,5 roka keď sme vycestovali autom Prievidza - Tučepi.. Cesta 12hodin.. Malý to zvládol super cestou aj pospal aj sme mu pripevnili tablet na sedačku a kukal dokoliecka fihu tralala

autor
5. máj 2021

@evaachesa pasy dotahujem, ale ďakujem za postreh. Preverím si to.

zuvelyn
5. máj 2021

Ja chápem, aj ja chcem tento rok vypadnúť preč zo stereotypu, na jeseň sa má narodiť druhé a nevien kedy budeme mať možnosť si na dovolenke este relatívne oddýchnuť, ale zároveň rozmýšľame tak aby to naozaj bola dovolenka a nie nervy a stres, preto sme zamietli Chorvátsko autom.

janka95
5. máj 2021

Určite sa to da zvládnuť. Náš malý by sa zas od narodenia vozil. A prečo chcete ísť iba autom ? Také bulharsko letecky? Sme boli keď mal malý 1,5 roka a bolo perfektne. Ja by som to rozdelila ako píšeš ak máš v BA u koho ostať. 🙂 niekto pri nej nech sedí. Pesničky, rozprávky, knižky. Dako sa zabávať po ceste.

autor
5. máj 2021

@hettinka tak som sa rozhodla. Jedine letecky. Uz teraz sa mi trasu kolena. Ja mam panicky strach z lietania a každý let prežívam strasne zle

autor
5. máj 2021

Ďakujem za všetky názory. Tak cestu autom ruším. Popozerám letecky. Uz ma len ukludnitw, ze to prežijem ja 😅

autor
5. máj 2021

@janka95 dakujem.

hettinka
5. máj 2021

Ale čo by si neprežila .. je zo najbezpečnejšie forma dopravy.

janka95
5. máj 2021

Super. Určite nebudeš ľutovať. Tú chvíľku v lietadle zvládneš. Náš malý zvláda let ako nič. Teší sa veľmi. My sme posraty obaja,môj chlap ešte viac =D ale trápiť sa tolke hodiny šoférovanim, človek pride celý rozbity . 🙂