12 hodinová cesta autom na dovolenku s 18 mesačnou dcérou

5. máj 2021

Ahojte. Chceme ísť na dovolenku k moru autom. Problem je ten, ze dcera od narodenia nenavidi cestu v aute. Vydrží max 10-15min presuny po meste, ale väčšinou strašne place. Ak ju niekto vzadu zabava, pusti DVD , tak možno 30min sa takto udržať da. Mate skusenosti s takým dieťaťom a cestovaním? Strasne sa tej cesty bojim, ale dalsi rok bez mora si uz neviem predstaviť, aj kvôli nej chcem ísť.
Nie je žiadna autistka ani nema žiaden zdravotný problém- to všetko je absolutne vylúčené. Práve naopak, je velmi bystrá . Možno keby videla z okna - ale nevidí, ...neviem ci existujú vyššie sedačky.
Ďakujem za každú radu.

autor
5. máj 2021

@alenka7777 ďakujem. Na noc veľmi nechceme, takže asi skôr nie. Kvoli bezpečnosti a kvoli tomu, ze by sme boli obaja unavený a začiatok dovolenky by bol o nicom

elanor
5. máj 2021

osobne by som s tak maly autom nesla. Jednak, ze dieta nevydrzi, a druha vec, co je asi vaznejsia - chudak chlap - na soferovanie potrebuje hlavne klud. Z ruciaceho dietata bude akurat tak nervozny, nepozorny, rozladeny, nebude moct davat tak pozor - no bala bych sa, ze akurat tak sa nieco stane.
Bud skuste letecky, ale potom do BA autom, kludne prespat u rodiny, ako si spominala, ak by bola moznost, a do Chorvatska vlakom (z BA bola aj moznost, ze aj auto sa dalo nalozit do vlaku, to sa tusim ale najak dopredu bolo treba objednat, ale nemam osobnu skusenost, len mi to spominal rod. znami, ze sa tak da, resp. dalo. Treba zistit ci to tak este funguje. Dalo sa tak ist z BA az do Splitu). V tom vlaku by to mohlo byt kolkotolko pohodlnejsie, aj sa viete dospeli pri dietati prestriefdat aj oddychnut.

misinka26
5. máj 2021

Nechcem ti brat idealy ale ja som sla s malym lietadlom ked mal 4 roky a teda je to minimalne 6 hodin, 2 h pred, 2 - 4 h cesta v lietadle kde sa ti ludia velmi podakuju ked tam bude dieta hulakat, lebo ver mi bude, tlak v uskach a ine, potom odbavenie, transfer a to je za idealnych okolnosti lebo s meskanim tiez pocitaj, do lietadla iba uzavreta voda do 100 ml, jedlo nie, ak kojis ok ak nie pohroma, nam sa stalo, ze nas za gatom zavreli na 3 hodiny bez jedla, bez pitia az ked som hucala na rakuskeho colnika mi povolili vybehnut kupit vodu pre maleho... 4 rocny mal co robit... Videla som aj deticky okolo roka, dva, rodicia behali v ulicke, chodili hore dole, no pohroma a este ak sa ty bojis, tak z teba bude citit nervozitu... Pre tak male dieta potrebujes kocik, plienky atd to uz mas pol batoziny a strava? Tiez na zvazenie... My sme chodili dovtedy autom, prvy krat ked mal 9 mes a to az na korculu v noci, super dovolenka, vsetko ok... Ked mal rok a pol sme ostali na SK lebo mal strasne obdobie a hucal aj ked sme isli len do obchodu a to moj maly miluje auto, od malilinka sme s nim cestovali k nasim 250 km 2 x do mesiaca, najhorsia dovolenka, taki sme boli vynervaceni, ze som si normalne este po dovolenke vzala dovolenku. Ked uz mal skoro 3 uz opat pohoda, taliansko, autom v noci, super dovolenka... Od 4 rokov kazdy rok turecko a zvlada to super... Len ja vyberam vylucne nocne lety, lebo moj maly je s tym ok zaspal aj pocas burky v lietadle 😂😢😢 Vyhody auta, nabalis co chces, vyhody lietadla mozes ist aj do vzdialenych destinacii... Inak pikoska prvy rok som sla do Turecka s nocnikom v prirucnej batozine lebo mal obdobie, ze sa bal zachoda, kukali po mne na letisku ale co ja som chcela mat kludnu dovolenku 😂😂😂 drzim palce, len si zvaz ci to nebude skor trapenie ako dovolenka...

guiseppinka
5. máj 2021

Za mna osobne, do leta este 2 3 mesiace,chcela som ti napisat, ze mozete ist aj september, ale potom ma napadlo, ze ktovie co vlada vymysli a zase to zatvoria... Lietadlom by som nesla, keby sme 2 dospeli tak ok, ale stacilo mi, ked sme sa vracali z mallorky nocnym letom. Bolo tam babo, ktore polku letu prerevalo a teda mna ako bezdetnu to celkom dost iritovalo... Dalej som vystupila rozospata vo viedni, na mallorke 30st, vieden asi 15, bola mi kosa, unavena, mali sme problemy s rampou, nechxelo nas to pustit z parkoviska, museli sme to riesit, este hodinu domov autom...
Prva dovca v hr sme boli tusim stvrtok nedela (nepodstatny zaciatok), ale zrovna vtedy bol strasny vietor, takze sme sa v sobotu doobeda bavili s domacimi, ze aka je situacia a kedze zatvarali dialnicu, tak sme sa zbalili a sli vecer v sobotu domov... Vyrazili sme okolo 6 a starsiu zalomilo okolo 6 a spala skoro vkuse az kym sme nedosli v noci domov... Kolona do at bola desnaaaa, vietor bol tak silny, ze na dialnici sme sli 40tkou... Na druhy den odstavili autobusy aj auta a zatvorili dialnice... A dalsiu dovolenku sme tiez sli noc pred koncom, lebo sme boli od soboty do soboty a nechceli sme chytit kolony... Za mna je tato flexibilita s auto skvela... Zbalis si vsetko co ti treba, zastavis ked potrebujes a na ako dlho, ides ked sa da, vies si cestu rozdelit na viac casti a pozriet nieco cestou... este pred touto dovcou sme boli so znamymi na vikend v taliansku jednym autom, cesta tam piatok poobede, nedela spat. Tam sme sli celkom v pohode, akurat na konci sa uz decka, vtedy mali 3 3 a 1 rok dost nudili a uz vystrajali, zachranili nas tunely v ita😂 to bolo radosti, ked sme sli cez nejaky... Doteraz sa nasim deckam tunel paci... Zaciatok cesty naspat bol celkom vtipny, lebo kamosov syn potrebovak na zachod, zastavis, vylozis seba, vylozis decka z kufra, 1 cika druhemu netreba, nalozis decka, nasadnes, prejdes par km, treba cikat druhemu, zase to iste, nastupis pohnes sa a poserie sa ti najmladsie😂😂😂 ja som sa na tom celkom bavila, ale muza ako sofera slo porazit... Potom uz cesta bola celkom ok, ale schytali sme v grazi 10km kolonu v tuneli... Nastastie sa to deckam pacilo, takze to bolo relativne ok... Ale muz mi doteraz pripomina tento podla neho sialeny napad🙄🤭🤭🤭
Neviem odkial si, ale skusila by som skusat nejako predlzovat jazdy, napr kosice zoo, potom do tatier (ze tak po cca hodke pridavat) a skusit aj do ba ist... Ak by zvladla cestu do ba, tak by mohla do hr cestu zvladnut...

nyphadora
5. máj 2021

Presne tak isto nezanasala cestu autom dcera ( uz vajicko bol horor 🤦🏼‍♀️) ani 10 min cestu do obchodu nedavala 🤦🏼‍♀️, ale zlom nastal v 17m nejako ju zacalo zaujimat okolie 🤷🏼‍♀️. Ked bola mensia cestovali sme s nou 4-5 hod cestu a hrooza, treba si popozerat kde je ake odpocivadlo a ist na noc 😊. Naposledy sme sli, ked mala 14m, zozaciatku pozerala pesnicky, potom zaspala ( obedny spanok) a ked sa zobudila, tak hodinova pauza a potom len zabavat a pustit pesnicky🤷🏼‍♀️. Teraz ma 18m a uz celkom vydrzi 30 min cestu, podla nalady, lebo stale ma sem tam hysak🤦🏼‍♀️.

andreatytler
6. máj 2021

Som rada ze si upustila z tej cesty autom. Su deticky co proste neznasaju sediet priputane... aj my mame takeho doma. Ani prestavky by nepomohli, lebo by ho to este viac stvalo, ze musi prerusit behanie a ist zase do vazenia. Autom chodime len na nevyhnutne jazdy.
A ono to nie je len jedna ale hned 2 cesty... to by vam uplne pokazilo pohodu a celu dovolenku.

sense
6. máj 2021

Alternativa letecky alebo vlak ,ak autom tak na noc ...ak cez den tak dlhsie pausy uplne idealne niekde prespat na pol cesty a mozte uz teeaz dieta privykat ba dlhsie jazdy...ist dalej autom na vylety
A tak amlemu dietatu by som tabletbnedavala pesnicky z cd, kopec kniziel atd
A sedavas pri dietati vzadu ci vpredu pri muzovi?

maciatkolulu
6. máj 2021

Keď to more tak neuveriteľné potrebujete, tak predsa na sadnite do lietadla alebo vlaku a je po probléme. Trepať sa 12 hodín, ďakujem pekne ani s mojim 7.rocnym by som nemala chuť to absolvovať.

maciatkolulu
6. máj 2021

@misinka26 nechápem, my sme mali aj keksíky pre malého, aj kočík a to ma pat😉, nerátal sa to batožiny, v pohode si sedel, keď bol unavený, brali nás dopredu, všade boli automaty na pitie, takže do lietadla sme išli s napojmy😉jedlo okrem iného, bolo v lietadle, malý pozeral, pospal, vystúpili sme, zase kočík, od toho momentu spal až do hotela a zobudil sa ráno. Nechápem ako spoločnosťou ste isli... Ale letecká preprava pre malé dieťa je najlepšia. Keďže kočík a plienky ma rodina so sebou a teraz sú kočíky, čo môžeš zobrat so sebou na palubu.

tanicka124
6. máj 2021

Dieta by v autosedacke nemalo byt nespokojne. Skus si preverit ci mas vhodnu sedacku, poradna je aj tu na Mk, aj na Fb. Zadas parametre, vahu, vysku, vek, typ auta a poradia ti 🙂 90% deti miluje sedacku, kolise s nimi, vela z nich zaspi a motor pripomina aj sum z bruska....

misinka26
6. máj 2021

@maciatkolulu Leteli sme z Viedne do Antálye, cez Sunexpress... ale s tým nič nemala letecká spoločnosť ale letisko... letieť sme mali o 1 v noci, ale bola búrka (to bolo vtedy keď blesk tresol do Dankovho stĺpa 🙂 - hrozná búrka) tak nás držali skoro 3 h už za gatom... tam ani jeden automat nešiel a mne vyhodili vodu pri kontrole lebo bola otvorená. Colník mi to vysvetľoval, že režim keď letíš mimo EU je prísnejší. Ale po cca 2 h som už teda vyletela na neho a tak mi dovolil ísť malému kúpiť vodu. Potom už pohoda teda pre nás lebo malý mal už 6 rokov tak zaspal kdekoľvek ale čo tam boli s malými deťmi mali teda čo robiť namiesto 2 h na letisku 5 h plus let 3 a pol h... V Antályi musíš potom opäť prejsť pasovou kontrolou a to bolo tak na hodinku v rade a tam už mali nervy všetci... a potom ešte transfér, my sme šli hodinu a pol ... toto sa nám však stalo len raz ostatné razy to bola pohoda, ale treba aj s týmto počítať, lebo koľko krát sa už stalo, že ostali ľudia na letisku aj niekoľko hodín...

maciatkolulu
6. máj 2021

@misinka26 jasne, stat sa môže, treba byť prichystané, mať kúpené pitie z freeshopov zabalene, snack nejaký zabalený a ideál kočík, bollerwagen

elenka.k
6. máj 2021

@tanicka124 my sme mali 3tipy aj drahé aj lacnejšie a vždy bol uplakaný, ešte sa môže stať, či nie je horúco v tej sedačke, ale to sme riešili, vyzliekaním, čiže v pohode, to ma len tak napadlo, aj tak sa cítil najlepšie, keď som s ním bola vzadu.

simca06022011
6. máj 2021

Trenujte kratsie trasy zatial, moja vrieskala ako pavian ked bola mala a davali sme ju do vajicka(to som musela prestat pouzivat takmer hned), do sedacky.. ale ja som hnusna mater :D proste som jej povedala, ze vydrzi ideme tam a tam a pustila som radio :D A takto sme "treningovali" raz za cas, ze do stiavnice, ze do vedlajsieho mesta (ona nebola zvyknuta, ani po meste chodit atuom, nosila som ju 99% casu sama peši), a k babke 1,5h, preslo ju to, ziadne rozpravky anihranie a neviem co som nemusela riesit, zdedila po mne, ze ked sa ukludnila, za 20minut v aute zaspala... No ale potom k ceste do chorvatska.. isli sme okkolo 3(?) rano, o 8mej sme ranajkovali za chorvatskymi hranicami, cely ten cas prespala, proste ak dieta spi =dupe sa na plyn :D . Tak ako bola som ju dala do auta v pyzame s dekou a vsetkym. Isli sme az na Makarsku, ale cestou sme robili prestavky, plytvicke jazera a tak sme popoerala, vycvachtala sa tam neplanovane vo vode atd atd.. unavila sa a dalsiu cestu zase drichmala.dorazili sme tam okolo 17tej. Da sa, ale treba sa vyzbrojit na to.. a cesta lietadlom je tiez super:D rychlovka, nam to ale nevyhovuje, lebo vyletujeme a cestujeme a auto by nam chybalo :D moj chlap je cely bez seba ked nema auto a napdne ho ze niekam chce ist a ma spekulovat ako sa tam dostane🙂 Ja napr. po takej ceste autom sa davam 2-3 dni dokopy, a potom zase po dovolenke to iste :D

maciatkolulu
6. máj 2021

@tanicka124 podľa toho čo tu čítam, nejako tých 90%nesed 😉vôbec nie je pravda, že chyba je v sedačke, v každej jednej musí byť dieťa pripútaný, takže ešte možno pultikova a bez pultika, to hej, ale inak nie... Niektoré deti sedia radi v kociku, druhé nie, jedno za chrape pri naštartovaní motora, druhé vresti celú cestu, jedno z vracia, druhé sa nudí, ďalšie miluje pozerať von atď. Takže sedačka je dôvod na vriesaknie minimálny.

autor
6. máj 2021

@simca06022011 ved to ze do auta das vsetko co potrebuješ... muz povedal, ze budeme robiť častejšie prestávky a ked bude veľmi zle, skratka niekde prespíme. Navrhol vylet cestou do budapesti, a ze kdekoľvek a kedykoľvek zastavíme. On z nasej dcéry nevie byt nervozny, prave naopak. Je mu jej veľmi ľúto, ked place. Takže predsa pojdeme tým autom, cez deň a bez stresov. Ak bude veľký plac, zastavíme. A áno budeme trénovať. Dnes dala konecne cestu k babke a späť úplne v pohode 😆. Naozaj prvý krát.
Takže ja som rada, ze sa vyhnem o nejaký ten polrok letu😄 muz je rad, ze budeme autom a kvoli dcérke zastavíme koľko bude treba. 🙃

autor
6. máj 2021

@maciatkolulu ano presne tak. Ja som skúsila 3 sedačky. Najhoršia bola v protismere. Otočnou sedačkou sa to aspon trosilinku zlepsilo

simca06022011
6. máj 2021

Osobne by som nesla v lete cez deň. Moja bola zvyknutá na cestovanie už okolo 1,5r na trasy SR-hu ale tie horúčavy, v Budapešti je v lete cez deň väčšinou riadne dusno. Klímu nemusíme my ani mala velmi. Plus premávka je hrozná stále v meste. To bol rev, zvracanie, ani jest ani nič , nervozita... Proste je horúco. Tam velmi prestávka a prechádzka nepomôže, s nejakou extra úľavou ak chytíte super letné počasie neratajte v Maďarsku. Iba ak budete mat šťastie tak nebude horuco, sem tam som aj to zažila 😂. Preto sa chodí skoro ráno a veľmi akční ludia chodia večer a ráno sa už kúpu. Možno zoo, alebo tie parky okolo ešte ako tak...
Prespanie to je iná vec, tak sme chodili do talianska napríklad. Už potom v chorvátsku pri vode je to iné. Čiže ak sa tam človek tmoli niekde cez deň už je aspoň "skoro" v cieli.

elizabet173
9. máj 2021

cez deň by som určite nešla, sesternica chytila niekoľkohodinovú kolónu, stáli za haváriou, ktorá sa síce môže prihodiť aj v noci, ale v noci je neporovnateľne príjemnejšie stáť na diaľnici, ako počas dňa v rozpálenom aute. Ona mala v aute už pubertiakov, ale aj tak mali toho všetci plné zuby. Cesta, ktorá im bežne trvá 6-7 hodín, sa natiahla takmer na jedenásť. Ani neviem, prečo išli cez deň, väčšinou chodievajú na noc. Veď si pred cestou poobede manžel pospí a v noci je šanca, že ti drobec od únavy predsa len časť cesty prespí, cez deň je väčšia šanca, že ti ju prereve.

alexandra2468
9. máj 2021

Aj moja dcera (16m) od narodenia neznasa cestu autom, nie je jej zle, len proste ju to nebavi a je nervozna uz po 5minutach. Horko tazko zvladame cestu k svokrovcom (35min) a to s hrackami, jedlom a dudlom.
K moru sme isli tak v lete, ze sme isli na jej spanok. Ale aj tak by som ju nenechala tolko hodin v autosedacke, takze sme isli 3h do Mariboru, tam sme prespali a na druhy den sme pokracovali zas na spanok.

lulu0123
9. máj 2021

My sme boli v Chorvatsku s prvou dcerou v cca 10 mesiacoch,s druhou ked mala asi 16 mesiacov.Isli sme vzdy cca o 2-3 v noci.Vecer sme sli skoro spat,takze trocha sme sa vyspali.Deti sme len prelozili do auta a zobudili sa az v Chorvatsku o cca 8, po 9 sme uz boli na mieste,takze parada.A dovolenku sme si uzili aj s takymi malymi detmi.Juuj,hned by som sla.Len teraz mame mesacneho,takze tento rok nehrozi.
S prvou dcerou sme sli aj letecky ked mala 2 roky a to bol des.Vzlietanie a pristavanie strasne-malu nenormalne boleli uska.Nic nepomahalo.A s presunmi na letisko a do hotela to vyslo casovo aj rovnako.Navyse lietadla meskali a cakat s detmi na letisku hodiny tiez nie je sranda.Tie vacsie letiska aspon maju nejake detske ihriska ale take bratislavske nema nic.

slavkajurko
9. máj 2021

Nevydrží. My sme šli s našou presne mala 18. mesiacov ako vaša len na rozdiel od vašej sa rada vozila v aute. 2 hodinové cesty k mojim rodicom zvládala bez problémov. Na dovolenku sme sli 11 hodín a bol to boj. A šli sme prevažne v noci

jana_eyre_2
9. máj 2021

Môj najmladší nenávidel auto, úplne.. bol dosť urevany, nervny.. prvý krát k moru sme šli keď mal podobný vek, len troška vyšší.. šli sme na noc, prvá časť noci fajn.. druhá časť brutál, reval, nervacil, nedal sa ukľudniť nijako, už ani zastavením.. bola to najťažšia cesta, deti zaspali až okolo 5tej ráno.. starší nemohli lebo vrieskal, mladší odkvecol až keď totálne sa vyčerpal.. o rok som myslela že to bude lepšie.. bohužiaľ nebolo.. ťažké presuny ale super dovolenka.. minulý rok sme pri mori neboli, tento sa tiež nechystáme, ale už by to zvládol, zmenil sa, má takmer 5r..

Snáď to u vás dopadne lepšie ako u nas..