Cestovanie vlakom do Prahy

zaneta08
4. jan 2013

V marci by sme chceli navštíviť Prahu s 1,5 ročným synčekom. Pôjdeme vlakom spolu s manželom. Chcem Vás poprosiť o radu, aké máte skúsenosti, určite by sme chceli lôžkový a cestovať v noci. Čítala som niekde, že je možné, aby sme boli v kupé len sami, ak si priplatíme. Ocením všetky praktické skúsenosti. Ďakujem

slaviq81
4. jan 2013

@zaneta08 ano, mozte mat kupe sami pre seba - dvojlozko, prip. trojlozko. Ja som tak par krat cestovala so starsou dcerou a maminou 😉

zaneta08
autor
4. jan 2013

@slaviq81 a lístky ste si kupovali osobne? lebo na internete sa neviem prečo, nedajú kúpiť

slaviq81
4. jan 2013

@zaneta08 ano osobne, ved si zajdi na stanicu, tam ti aj poradia 😉

lienka434
4. jan 2013

urcite cestujte v noci lozkovym, ja som tak s dcerkou cestovala a spali sme spolu na dolnom poslednom lozku a celkom v pohode,ona sa vyspala,mas tam tmu,zamknes sa,nikto ta uz celu cestu neotravuje,pokial ludia este nenastupuju k tebe do kupe alebo ostatny do inych kabin.V niektorych vlakoch su take hm..ako to nazvat kabinky kde si mozes odlzit veci alebo aj kufre inak je len priestor hore a celkovo v kabinke je troska mensi priestor ale inak OK. Mas tam male umyvadlo a destil.vodu a uteracik ci co...a v zime kuria takze je teplo aj v noci myslim.Samostatne kupe si mozes kupit bud dvojlozko alebo trojlozko ako rodina. Neviem ci sa daju listky kupit cez net alebo len osobne ale ak pojdes na Eschop tam to je..alebo si zavolaj,mne stale ochotne poradia ale da sa to zvladnut aj s cudzimi ludmi len si treba dopredu kupit listok aby si mala miesto dole a bude to v pohode.

lola79
4. jan 2013

da sa kupit aj cez net. Ak idete dvaja + dieta, priplatila by som si prvu triedu. Ked su lozka 3, je strasne maly priestor medzi spodnym a strednym lozkom a hrozi ti, ze ti tam pride niekto treti (aj ked sanca je podla mna minimalna, kedze trojky sa predavaju bud muzi alebo zeny, a kedze my sme sli stale ako par, nikoho k nam nedali). Lozko pre jedneho v trojke je 12eur, lozko v jednotke (double) stoji 18eur, takze 36 pre par, dieta samozrejme zadarmo. Mas tam vela miesta, ciste pradlo. Mne sa to zda dost hlucne, ale nas syn stale celu cestu prespi, sli sme tak uz asi 7krat, naposledy pred styrmi dnami. Prvykrat sme sli ked mal 6mesiacov a bol v pohode. Cestovanie celkovo znasa dost zle, ale v tom vlaku ho len zabavime kym treba spat a ked zaspinka, je uz pokoj. (este jedna vec, mozno hlupost- medzi spodnym lozkom a stenou je medzera a stale sa bojim, ze nam tam spadne flasa alebo cumel, tak som to vypchavala extra paplonom, ktory mi raz sprievodkyna ponukla, ale odkedy mi to vsetci odmietaju, davam tam tie podlozky co maju pod vankusmi, presne tam zapadnu a mam po probleme 🙂

lola79
4. jan 2013

@zaneta08 a este- sparnight sa da kupit len cez net, ale myslim, ze do dvojky nie. Len to potom vytlacis a s tym papierom do vlaku. Vraj je to aj lacnejsie... nepamatam, sli sme tak len raz.
http://www.zssk.sk/en/aktuality/predaj-ponuky-s...

lussy23
4. jan 2013

existujeaj trojlôžkový vagón. a určite využite jednu zo zliav CITYSTAR a SPARDAY je to omnooho omnoho lacnejšie ako klasická cesta

lussy23
4. jan 2013

vy ste až piati. tak to 5lôžkový vozeň ľahko nájdete a budete tam sami

bubuca
13. aug 2014

Ahojte,
kontroluju vo vlaku aj osobne doklady? Viem ze deti musia mat pas, ale ci to aj kontroluju 🙂

mizu89
13. aug 2014

@bubuca To ti neviem povedat ale preco deti musia mat pas ved CR je v EU.Kamaratka isla asi pred 2 tyzdnami do Prahy s 2 detmi na vlaku zo Ziliny za babku ale o pasoch nespomenula ani slovo.

ivka225
13. aug 2014

@mizu89 Asi máš na mysli Schengenský priestor, to je niečo iné ako EU. Ak je krajina v Schengenskom priestore, znamená to, že na cestu do nej netreba pas, stačí osobný identifikačný doklad, čo je v našom prípade občiansky preukaz. A keďže dieťa občiansky nemá, musí teda mať pas.

bubuca
13. aug 2014

@ivka225 moze byt osobny identifikacny preukaz aj preukaz s fotkou vydany napr ZSR- vydavany na zaklade rodneho listu?

anesim
13. aug 2014

@bubuca nie, nie je to cestovný doklad

sulaiovamaja
13. aug 2014

@bubuca My sme isli do Budapeste vlakom a kazdu chvilu kontrolovali obcianske a detom pasy

bubuca
13. aug 2014

@anesim no cestovny doklad nie.... len ci to mozem vykecat ako identifikacny preukaz 😀

ivka225
13. aug 2014

@bubuca Nie, dieta MUSI mat pas.

zita19
13. aug 2014

@zaneta08 Kupte si CityStar na nocak Slovakia. Odchadza z KE v rozumnom case, v Prahe je okolo siedmej rano, je to EuroNight expres, co je vyssi standard ako ten co ide tesne za nim z Humenneho. Kupte si jedno kupe v lozkovom vozni, budete mat sukromie. Lozka sa daju rezervovat 60 dni dopredu, kupit 30 dni dopredu. CityStar je otvoreny spiatocny listok, platny jeden mesiac od nastupu na cestu. Kupuje jeden pre potrebny pocet osob, cim viac osob tym to vyjde lacnejsie per kopona. Pre dieta listok nekupujes, len lozko. Mozes si kupit aj 2 lozkove kupe 1. triedy ale 3. lozkove 2. triedy vyjde zhruba na rovnake peniaze. Lehatka neodporucam. Nevies koho vam daju do kupe.
SparDay listky su len na denne vlaky. Ceske drahy predavaju aj SparNight listky. Pri obidvoch druhoch si treba presne prestudovat podmienky. Predavaju len obmedzene mnozstvo na vlak, musis mat potvrdeny listok od slovenského sprievodcu na ceste tam aby ti platila aj cesta spat.
A dieta musi mat pas. V posladnej dobe chodi ceska cudzinecka policia po vlakoch kontrolovat cestujucih tak by som neriskovala, ci mi to prejde "bez straty kvetinky". A nezabudnite na europske karty zo zdravotnej poistovne, aj ked cestovne poistenie je istejsie.

espanola89
15. jún 2015

Cestujete, študujete alebo pracujete v zahraničí? Tak určite poznáte tú situáciu, keď sa vrátite domov a vidíte svoj účet za telefón. Už žiaden roaming v Európe! Zrušme nezmyselné poplatky za telefónne služby v zahraničí od decembra 2015. Podporte našu petíciu proti roamingu v Európe a zdieľajte: http://www.change.org/zero-roaming #zeroroaming. Nenechajme telefónne spoločnosti, aby nás okrádali. Sledujte nás na twitteri: @zeroroaming2015 a na facebooku: Zero Roaming 🙂