Vystavenie faktúry za ubytovanie cez booking

mirka7755
25. aug 2022

Dobrý deň. Rezervovali sme si ubytovanie cez booking a majiteľ ubytovania mi nemôže vystaviť faktúru za ubytovanie. Čítala som že stačí aj pisomné potvrdenie a výpis z banky o platbe, aby som si to mohla uplatniť ako rekreačný poukaz u zamestnávateľa. Má s tým niketo takúto skúsenosť? Ďakujem.

janai1
25. aug 2022

@mirka7755 prečo by ti nemohol dať účet?

janage
25. aug 2022

@janai1 moja skúsenosť, nie každý kto ponúka ubytovanie cez booking, Ti aj vystaví faktúru za pobyt. Niekto dáva len taky papier o prijatej platbe. Ja toto overujem vždy vopred lebo u nás musí byť predložená riadne vystavená faktúra.

mirka7755
autor
25. aug 2022

@janage To som zistila už aj ja 😒. Poprosila som majiteľa ubytovania o pisomne prehlásenie a vyskúšam to predložiť aj s výpisom z banky. Ale tiež si myslím že neuspejem. Škoda že ma to nenapadlo že to neni ako samozrejmosť.

miriam11
25. aug 2022

@mirka7755 musíš mat faktúru, keď chces použiť poukaz

bika10
25. aug 2022

Je to naozaj problém. Nás zamestnávateľ dopredu upozornil, že na rekreačný poukaz nebudeme mať nárok, ak ubytovanie pôjde cez sprostredkovateľa. Čiže musíš mať faktúru priamo od ubytovateľa a aj platiť rovno ubytovateľovi. Ak platíš dopredu, potrebuješ najskôr zálohovú faktúru od ubytovateľa, tú zaplatiť a po absolvovaní pobytu ubytovateľ vystaví faktúru.

srferreira
25. aug 2022

@mirka7755 ved kontaktuj booking oni ti ju vystavia. Nnie vzdy ubytovanie vystavuje, lebo niekedy platis priamo bookingu a nie zariadeniu.

akvi
25. aug 2022

Ubytovatel je vzdy povinny fakturu vystavit, aj ked ide cez booking. ved to ma booking aj v pravidlach. Ubytovatelia sa vacsinou vyhovaraju, pretoze vacsina z nich nema zivnost na ubytovanie a robia bud na cierno, alebo na zmluvy o prenajme. Kedze ubytuvam, tak som si zistovala informacie priamo na financnej sprave, nakolko fakt nepotrebujem mat opletacky s uradmi a jasne mi povedali, ze kratkodobe ubytovania nemozu fungovat cez najomne zmluvy.

akvi
25. aug 2022

@mirka7755 cekni si ubytovatela cez zivnostensky register, ci ma zivnost na ubytovacie sluzby a mas to jasne, ze ako to je..

vlado818
25. aug 2022

@srferreira booking vam neda fakturu. Booking je sprostredkovatel ubytovania. Preto si vzdy treba vopred informovat ci vam ubytovanie da aj fakturu.

kamatopo
25. aug 2022

@mirka7755 a prečo ti nemôže vystaviť faktúru??? Veď tu treba na preplatenie. Ja som s tým zatiaľ cez booking problém nemala .

srferreira
25. aug 2022

@vlado818 ale booking vyziada od ubytovania. A nasledne ho poslu.

janage
25. aug 2022

@srferreira no ak nevystavujú, bohužiaľ nepošlú alebo pošlú niečo čo nemá náležitosti faktúry. Je to ako pri arbn .
Autorka ešte jedno upozornenie faktúra má byť vystavená po absolvovaní pobytu, teda najskorsi možný dátum je posledný den ubytovania.