Cesta do Chorvátska s potravinami pre celiatika. Ako prejsť cez hranice?

alinka189
2. jún 2008

ahoj, neviem kam túto tému zaradiť a ani či mi niekto bude vedieť poradiť. ale sestra má 8r.synčeka, kt.má celiakiu (bezlpeková dieta) a chystajú sa na dovolenku do chorvatska. síce boli aj minulý rok, ale nekontrolovali až tak potraviny. teraz vraj budú mať problém. že ked budú mať vela, zostanú na colnici 😠
čo mu má ale potom dávať jesť, ked tam také potraviny nekúpi? papier od doktora vraj na hranici neprejde, takisto ako od notára. dokonca aj preložený.
máte niekto skúsenosť? kam sa má sestra obrátiť? dakujem

emjee
2. jún 2008

alinka
nesmu sa vozit masove a mliecne vyrobky - "Z nariadenia vyňali napríklad sušené mlieko pre dojčatá, potraviny pre dojčatá a zvláštne potraviny na základe lekárskeho predpisu pod podmienkou, že nevyžadujú uskladnenie v chladničke pred konzumáciou a sú zabalené s ochranným znakom výrobcu a balenie výrobku nie je poškodené."

skusila by som sa informovat na ich velvyslanectve alebo na ministerstve zahr. veci

alinka189
autor
2. jún 2008

emjee, ale práve napríklad o mäso ide. Mliečko môže, ale zase nie všetky mliečne výrobky.
jej ale povedali, že papier od lekára nezohladnujú 😒

emjee
2. jún 2008

a kde jej to povedali

alinka189
autor
2. jún 2008

no to práve teraz neviem, len viem, že spomínala, že to neplatí. pre nich aspon. možno len niekde u nás.

emjee
2. jún 2008

inak som citala, ze sa to uz chystaju aj zrusit 😀

alinka189
autor
2. jún 2008

😀 to je bordel v tomto štáte 😖

emjee
2. jún 2008

ak to ale nezrusia tento rok budu mat take nizke prijmy z turizmu, ze buduci rok to zrusia urcite - polovica ludi co tam chodi kempovat sa im na to zvysoka a podju radsej do talianska alebo do bulharska

tilly
3. jún 2008

babyyy neplašte sa a v pohode si tie potraviny zoberte, kvôli bezlepkovým piškotkam alebo mäsku vás nikto vešať nebude, ide o to, aby sa tam nevozilo neúmerne veľa mäsa 😉

toto nariadenie platí už dobre dlho a viete o niekom, komu by zhabali mäso na hraniciach? 😀

okrem toho v chorvátskych minimarketoch aj hypermarketoch nájdete všetko a nie až tak drahé, my máme strašne drahé potraviny, takže v chorvátsku to o moc drahšie nebude a hypermarkety majú tiež všade, veď sa nechystáte na mars 😀 je tam dostať všetko 😉

emjee
3. jún 2008

tilly toto nariadenie plati od nedele a je to uplny zakaz dovozu masovych a mliecnych vyrobkov - ale ja do chorvatska nechodim, takze mne je to v podstate sumafuk 😀

alinka189
autor
4. jún 2008

ano tilly, kúpiš všetko, ale nie pre CELIATIKOV 😒