Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Odlet do Warringtonu

kate1616
1. jan 2015

Ahojte mamičky. Poradte mi... S rodinou chceme odísť zo Slovenska presnejšie z Košíc do Warringtonu, len neviem akym spôsobom je to najrýchlejšie a či tam ide priamy let alebo treba prestupovať? Mamičky s rodinkami ktoré tam bývate ako sa tam žije? A na aké benefity si nárokujete? Potrebujem vedieť čo sa len dá pretože sa tam chceme s mm a detmi usadiť. Ďakujem za každú odpoveď. 🙂 😉

kate1616
autor
1. jan 2015

A ešte že odkiaľ sa tam letí lebo neviem nájsť žiadnu cestu aj s prestupom na nete. Ako cestujete zo SR vy?

domak2
1. jan 2015

1. nie kazde mesto v anglicku ma svoje letisko- podla zbezneho pohladu na mapu , musite ist asi najprv do manchestru a odtial bud vlak alebo autobus
2. neviem ako sa zije priamo vo warringtone ale su nove zmeny v zakone a uz si nemozete narokovat benefity bez toho aby ste tu pred tym zili a pracovali nejake obdobie

oladuna
1. jan 2015

@kate1616 ak nemate uz vybavenu nejaku pracu tak by som sa do UK velmi nehrnula lebo nemate narok na ziadne benefity, ani len rodinne pridavky na dieta/deti ak ste si tu uz neodpracovali a nemate tu trvaly pobyt (na trvaly pobyt musis mat odpracovanych 5 rokov bez prestavky). Na zakladny benefit v nezamestnanosti musi mat imigrant odpracovany tusim jeden cely rok bez prestavky.

oslo1
1. jan 2015

Nastastie uz v UK bol novelizovany zakon a tak my tax payers nemusime dotovat ludi, co sem pridu vycuciavat socialny system.
Narok na davky v nezamestnanosti mas po 1 odpracovanom roku, co sa tyka benefitov a ulavy na dani pre deti, tak to ani netusim.

Vo Warringtone nie je letisko, treba ist do Manchestru alebo Londyna a odtial si zobrat dalsi spoj.
Ak chcete ist ako rodina, tak odporucam, aby aspon jeden mal robotu, prisiel sem, zabezpecil vsetko, co sa tyka ubytovania a podobne a nasledne za nim prisla cela rodina.
Prajem vela stastia.

kate1616
autor
1. jan 2015

@oslo1
@oladuna
@domak2 Ďakujem za rady. My nechceme vyciciavať štát ale riadne pracovať a žiť tam aspon o niečo lepšie ako tu na Slovensku. Aby sa deti naučili angličtinu a mali lepšie vzdelanoe. Čítala som že nastali v benefitoch zmeny pretože tý nemenovaný čo tam išli s mnohopočetnou rodinou žiť tak ich vyciciavali, len sme potrebovali vedieť ake zmeny tam nastali kedže na nete o tom nepíšu. A vy ste teraz v UK? Alebo priamo vo Warringtone?

oslo1
1. jan 2015

Otazka: Preco prave Warrington? Ake mate kriteria?

Ja ked som sa stahovala z Oxfordu (Oxford bol moj sen), tak toto boli kriteria na vyber oblasti v Londyne:

Som sestricka, tak som chcela pracovat vo spickovej nemocnici, kde je dobra neurochirurgia (moja specializacia), rating nemocnic online - CQC. Mala som vybrate 3. Koli ubytovaniu som sa rozhodla pre tu, kde som.
Z nemocnice som chcela mat priamy spoj domov, nie prestupovat, ale iba jeden vlak, alebo bus. Spoj mal chodit od rana do noci, nie iba obcas.
V oblasti kde byvam musela byt nizka kriminalita (crime map London).
Dobre obcianske vybavenie - supermarket na jedlo v dosahu chodze, shoping centrum niekde nablizku.
Kedze som vtedy tancovala, mal tu byt tiez modern jive club.

Ty chces ist do Warringtonu, nevies ani zakladnu vec a to ako sa tam dost zo slovenska, a to v dobe internet, ked ti google vyhodi priemu cestu do Shanghaiu (odskusane), dufam, ze aspon rec ovladas.
Momentalne sa tu prevalila kauza otroctva slovakov, tak aby ste si boli vedomi svojich prav.
Ono, prajem ti velmi vela stastia, pretoze jedine co viete je, ze chcete warrington.
Mali by vas zaujimat skoly, oblast ako taka, crime, obcianska vybavenost, nemocnica/A&E, ci si tam najdete pracu a podbne.

kate1616
autor
1. jan 2015

@oslo1 Ahoj prečo Warrington? Pretože tam máme známych (byva tam mojej naj priateľky sesternica) s ktorou sa mám zajtra skontaktovať a pomôže nám s papiermy a pod. Prácu a ubytovanie tam budeme mať pre začiatok cez prac.agentúru do obchodu Mark spencer a angličtinu ovládam ako mierne pokročilý čiže viem viac ako základy. Rozhodli sme sa pre toto mesto len včera. V Londýne býva už 12 rokov môj bratranec ale do veľkomesta ísť nechceme. S kriminalitou a pod. v meste nám povie známa kedže má malé dieťa v školskom veku a dalšie teraz porodila a býva tam už 6 rokov takže nám poradí aj so škôlkou a školou. No a cestu sme nevedeli čo by sme sa nakoniec dozvedeli preto lebo nikto nevie nič kým sa neopýta. Vieš učený z neba nikto nespadol a trošku si ma nazačiatku podcenila. Nevedela si základy...

kate1616
autor
1. jan 2015

@oslo1 my sa na nete pohybujeme len cez telefón kedže pc nemáme, a je to cez telefon trošku ťažšie zistiť. Čo ma aj napadlo kedže som lety priamo do mesta nenašla. Tak ma napadlo že asi to pôjde kombinovane. Ale opýtať sa je istejšie a ja sa opýtať nehambím keď viem že by som mohla dostať istú a skúsenejšiu odpoveď.

oslo1
1. jan 2015

Tak ked tam mas kde na zaciatok zostat a pracu mas, tak nestresuj, ale psychicky sa priprav.
Ospravedlnujem sa za ostrejsi prispevok, ale uvodny tvoj prispevok vyznel dost naivne, nepovedala si fakty, tak sorry.
Takze na zaciatok, cela rodina chodte na preventivnu prehliadku, ty na gyndu a povinne vsetci k zubarovi - toto vsetko pokial mate povinne zdravotne poistenie na slovensku. Zubar je tu drahy, preventivky neexistuju. Nezabudnite si na ockovacie karty!!!
Vsetky doklady, certifikaty, ak si myslis (vratane manzelskeho listu) prelozit overene do anglictiny.
Vypytat referencie od zamestnavatela.
Byty, domy kukaj tu: http://www.rightmove.co.uk/. Ked pojdete pozerat property, tak dbaj o to, aby to malo GAS central heating a double glazing - nie nie je to tu automaticke, zila som v byte, kde sme to nemali a v zime v noci sme mali 11 stupnov.
Ak pojdete pozerat byt, tak sa opytajte, ci vy, alebo majitel bude platit service charge. Lebo vsade je to ine a je to od £700 - do £2500 rocne.
Ak si najdete nejaku property, tak treba sa tam ist pozriet rano, ked idu decka do skoly, na obed, po obede, vecer a v noci. Neprenajimajte si v blizkosti take - aways, pubov lebo tam potom budete mat naokolo same socky.
Ked pridete, tak hned treba ist na job center a vybavit si NINO, vsetci dospeli. Ked toto budete mat, tak aj robota hned bude lahsie hladat.
Ak budes robit cez agenturu, tak si zisti, aky mas kontrakt. Ak sa da, tak nepodpisuj 0 (zero) hours.
Hned si zacni hladat inde robotu, lebo cez agenturu je to na figu, ak nezamestnava profesionalov (setry, lekarov), tak moze zavadzat a zahmlievat vase pravidla.
Skolky (nursery) su tu extremne drahe, ak sa da, tak chod na part time, flexible hours a podobne.
Ak mozem poradit, chod robit do vacsej organizacie, tam sa musia drzat pravidiel a musia respektovat zakon.
Ak mate psa, macku, treba pas, ockovania a potvrdenie od veterinara.
Lette do Manchestru, ak vam nevyhovuje, tak na Stansted (dva krat za den). Medzimestku dopravu najdete tu: http://www.nationalexpress.com/home.aspx Smer z a na letisko zabookovat online, ak priletite neskor, tak vas v pohode zoberu do dalsieho autobusu.
Ked budete mat NINO, a najaky papier o trvalej adrese, (hociaky bill), tak sa treba zaregistrovat u GP.
Skola bude podla post code.
Prajem vela stastia.

kate1616
autor
2. jan 2015

@oslo1 Ďakujem veľmi pekne si zlatá ako si to super napísala. Tiež sa ospravedlnujem za svoje prchke konanoe a ostrejšiu odpoveď. Vidím že nie si taká na aku som si myslela že si :-P . Takže ty tam priamo bývaš? Cez tu stranku čo si mi dala si nájdem ubytovanie od súkromníka? A čo je to NINO? Je to na začiatok ťažké? Koľko nás približne bude stáť začiatok kým dostaneme prvu výplatu? A radíš nám nehladať si prácu cez agentúru. Prečo? Málo potom platia? Určite ne tolko koľko je v skutočnosti. Ak by som mohla. Smiem si s tebou o tom písať cez IP? Ďakujem

oslo1
2. jan 2015

@kate1616 Ahoj, jasne, ze mi mozes napisat 🙂

Takze, v prvom rade si musite vybavit NINO - national insurance number, k tomuto budete potrebovat doklad totoznosti a proof of address. Proof of address je hociaky bill (tusim na NINO som musela mat 2 rozdielne billy), kde budu figurovat vase mena. Je jedno, ci je to telefon, voda, plyn. Vacsinou nezamestnavaju bez NINO, ale ak budes mat stastie, ze si najdes pracu a hned aj ubytovanie zaroven, tak staci aj list od zamestnavatela, ze vam dava ubytovanie a on tam iba zada adresu, kde byvate. Viac tu: http://www.progressgb.plymouthmind.org.uk/engli...
Bude ti stacit aj vypis z banky, teraz sa da otvorit v hociakej banke (urcite v HSBC) ucet v banke pre priselsich cudzincov. Bohuzial ale za tento ucet sa plati niekolko libier mesacne. Vsetky standardne ucty v banke (potom neskor si vybavite) su zadarmo.

Na zaciatok si hladaj pracu, akokolvek len chces, kludne aj cez agenturu, pretoze zo zaciatku vam pojde o prezitie. Potom sa zacni pomaly obzerat po niecom inom. Neviem, aku mas profesiu, ako som uz pisala, ja som zo zdravotnictva a preto viem, ze vzdy hladaju opatrovatelky (care assistant) do nursing homov a do nemocnic. Je to ale za minimalnu mzdu, plus - to ale zalezi od zamestnavatela - priplatky za unsocial hours, nocne, sviatky a vikendy.
Ubytovanie si kukni na tu stranku, kam som ti dala, ale pokukaj aj na gumtree - tam su viac izby, ale daju sa najst aj domy. AK nieco najdete, a budete potrebovat polozit deposit, tak v ziadnom pripade nie cez western union, lebo to je scam. Na rightmove su ubytovanie iba od agentur, na gumtree od sukromnika. Priprav sa na palku od agentury, tusim sme platili 150 libier administrativne poplatky na hlavu.
Zo zaciatku chodte iba jeden, ten lahko prespi u niekoho z rodiny, kym sa rozkuka, najde robotu, nieco nasetri a potom najde aj ubytovanie pre zbytok rodiny. Takto to robi vacsina.
Co sa tyka stravy, ja som presedlala na LIDL, nakup pre 2 ( z toho jeden chlap, co by zjedol aj mna) nas vyjde tyzdenne okolo 50 - 60 libier, ako kedy. V tescu by ma tento nakup vysiel vyse 100-120 libier, v Sainsbury 120 - 140 libier. Vo Waitrosse asi aj 180 - 200 libier. O Asde a Morrisone nemam zdani, Morrison mi nevyhovuje kvalitou, Asdu tu nemame. Ale celkovo rataj 50 llibier na stravu na hlavu dospeleho cloveka.

Prvy rok je v UK najdrahsi, pretoze sa budete rozkukavat, nebudete vediet, kde co a ako mate nakupit, hlavne lacnejsie a tak.

Kludne mi napis postu, rada odpoviem, prajem pekny den.

katie555
2. jan 2015

ja len ze do warringtonu sa najlepsie dostanete ryanairom bratislava - liverpool..
totiz warrington je presne v strede medzi manchesterom a liverpoolom , avsak z blavy do manchestru nic neleti, jedine ze by ste sli z budapesti

kate1616
autor
2. jan 2015

@oslo1 určite napíšem veľmi ďakujem za info. 🙂

oladuna
2. jan 2015

@kate1616 neviem ci ti teraz dam zlu informaciu ale ked som si ja ziadala o NI number (NI no.) tak tam ziadali list od zamestnavatela ze si zamestnana.mozno sa to zmenilo ale som v UK 20 rokov a o zmene som nepocula.mozno som to prehliadla.zelam vela stastia vo Warringtone.

zuzulik1234
6. jan 2015

@kate1616 ja tu vo Warringtone zijem uz skoro dva roky... Benefity nemam ziadne, chodim sem Bratislava-Liverpool, let trva cca 2 hodinky a taxi k letiska sem priamo do centra okolo 30 - 35 libier... uz mate ubytko? Ked tu budes mozem pomoct najst pracu, mozem ti dat linky na nejake agentury a podobne.... ale najprv si treba otvorit ucet v banke plus vybavit NI. Vela agentur ale chape, ze ludia co sem pridu este nemaju NI, preto si ho dodatocne vypytaju zatial co pracujes... ak sa zadari, robota sa da najst a nastupit v priebehu tyzdna po registracii v agenture.... hovoris anglicky?

zuzulik1234
6. jan 2015

su tu dve skolky, velke detske ihrisko, tesco v centre - dost velke, niekedy mam pocit ze je tam cele mesto, je tu aj take mini nakupne centrum... myslim,ze detom nic chybat nebude, kriminalita skoro ziadna, mame tu aj polsky a slovensky obchod a podobne.... Akurat co mi vadi a dost je to HROZNE pocasie, neustale prsi, ci je leto ci zima no strasne...

zuzulik1234
6. jan 2015

@kate1616 ubytko stoji cca 550 - 650 libier mesacne za dvojizbovy dom + obyvacka, je tam zahrnuty aj council tax, lebo 100 platis mesacne ako dan mestu, deposit si pytaju zhruba jeden cely najom dopredu.. vsetko je tu pomerne blizko, cize ked nemas auto nie je problem, jedine ak by si nasla pracu niekde dalej... je tu vela skladov, kde pracuje vela slovakov, vlastne kazdy koho poznam pracuje v sklade..nie je to nic moc, ale ak natrafis na dobry sklad tak sa da... vacsinou sa zaraba okolo 6.50 - 7.50£ na hodinu, to vychazda tak na 1100 - 1300 £ mesacne... ceny potravin su + - rovnake ako na slovensku...

Tu začni písať odpoveď...

Odošli