Pestovanie orchidey

adka135135
14. feb 2019

Ahojte, dostala som na narodeniny semená orchidey. Viete mi prosím poradiť, ako sa to má zasadiť? Či potrebuje nejakú špeciálnu hlinu alebo tak? ďakujem

silvusias
14. feb 2019

Orchidee sú dosť háklivé na kvalitu zeme a doporučila by som ti ak by si si behla kúpiť zeminu priamo na orchidee. Ono sa im darí najlepšie v tej drevnatej

renirv
14. feb 2019

Tak 🙂 Pre ne maju vlastne vsetko "specialne" takze nejalepsie je ist do nejakeho zahradkarstva a nechat si tam poradit 🙂 aj kvetinace oni maju specialne

nicolle21
14. feb 2019

Asi ta sklamem, ale orchidea nevyrastie len tak zo semena ☹ na aliexprese je toho kopa, ale realne tym ludom vyrastie doma nejaka zerucha.. pozri si videa na ytb ako sa profi mnozia orchidey, semena sa odoberaju sterilne, davaju sa do sterilneho prostredia a tak sa vyvijaju, najprv v takom vodnom roztoku, ked maju par listkov, idu do machu, neskor az do substratu.. je okolo toho kopec videi, aj o tych klamstvach so semenami

sims4
14. feb 2019

@nicolle21 To vážne? Veď vo svojom prirodzenom prostredí je orchidea vlastne parazit, je jej tam kopa, zakorení sa kdekoľvek na strome a tak

nikaeli
14. feb 2019

@sims4 to je sice pravda, ale vo svojom prirodzenom prostredi ma tiez vlhko a teplo 😉

mam doma asi 15 orchidei uz niekolko rokov.. niektore kvitnu 2x do roka, niektore odkvitli po zakupeni a viac nekvitli vobec.. minuly rok sme sa stahovali a vsetky do jednej som presadila, zostrihla vzdusne korene, niektore uz mali "dvojicku", tak som ich rozsadila.. vsetky maju rovnake podmienky a napriek tomu mi 3 zahynuli par dni od presadenia a dalsie tri odisli zo dna na den teraz po Vianociach..

@adka135135 zo semienka nemam ani jednu.. takze ti neporadim 😕 ale skusit to mozes podla tych videi a das nam vediet 😉

nicolle21
14. feb 2019

@sims4 ano, semienka orchidky su skoro neviditelne, je to ako prasok, ked praskne ten lusk, v ktorom su, vietor ich prenesie na stromy a parazituju, uspesnost prezitia semien v prirode je mozno 50%.. skor by som vsadila na to, ze sa orchidea rozmnozi keikou ako verit, ze v domacom prostredi sa mi podari ju rozmnozit prostrednictvom semien..
Ale ved tak skus to zasadit, ono je to jedno do coho, budes z toho mat nejaku vnatku