Upratovanie bytu - systém

eviku777
11. dec 2021

Ahojte. Aky mate system upratovania bytu a kolko cca vam trva 3 izbovy byt? Ja mam 3,5 izbovy stale si hladam system, kedysi som upratovala tak ze kazdy den 1 izbu 30-40 min. ale podstate som potom nemala “ volny” ani jeden den v tyzdni co sa tyka upratovania. Teraz posledny pol rok skusam tak ze vsetko naraz len ono to zabera 3,5-4 hodiny…
neratam pranie, zehlenie, varenie to pokladam za dennu samozrejmost.
Myslim podlahy, prach… ono nemam deti , sme domacnosti dvaja ale som detailista monk🙂 ak sa najde niekto podobny povedzte aky mate system. Kupelna mi trva vyse hodiny… ked si svihnem🙂 Pre mna upratanie neznamena obist prachovkou predmety a nezdvyhnut a “ zotriet podlahy…🙂
dam priklad napr obyvacka: zaluzie, dvere, klucky, radiator, parapeta, obyvackova stena, policky, konfernecny stol, vysatie gauca podlahy, umytie podlahy, lampy to vsetko tyzdenne v kazdej izbe… ak je nejaky taky maniak poradte system🙂 uvitam rady. Mamicky co spracu hracky a “ zotru podlahu” prosim ani nepisat to pre mna nie je upratanie ale hadat sa nechcem🙂

lucka_ke
11. dec 2021

buď budeš upratovať do nemoty, alebo uberieš z nárokov, napr. žalúzie umývam spolu s oknami, inak sú mi ukradnuté 🙂 neber to v zlom, keď prídu deti a ty prídeš z práce o 18:30 ako napr. ja, upratovanie bude to posledné čo budeš riešiť

hebba25
11. dec 2021

Môžem si ta objednať na predvianočné upratanie? 🙂 Taky Monk by sa mi tu teraz zišiel.

eviku777
autor
11. dec 2021

@hebba25 Kludne🙂

thereisabear
11. dec 2021

To ozaj iba ubrať z nárokov a minimalizmus, menej vecí = menej neporiadku. Nie je šanca toto všetko spraviť za menej času.

eviku777
autor
11. dec 2021

@thereisabear ako minimalizmus a menej veci to je nemam povvykladane zbytocnosti, ani si denne nejak nerozhadzeme ale prach a smeti sa i napriek tomu nazbieraju v kazdej domacnosti🙂

elizabet173
11. dec 2021

@eviku777 aj mne kedysi takto šibalo, ale už som vyliečená. Sfúkla by som to za jeden deň, potom len udržiavala, za tri hodiny mám uprataný rodinný dom aj vypitú kávu, moc sa s tým crcáš, sorry, vidieť, že nemáš deti, chirurgický poriadok nie je to najdôležitejšie. A to o mne hovoria, že som pedant, ale nejdem sa zrútiť nervovo, ak niekde nie je dokonalý poriadok. Je predsa vidieť, čo je prevádzkový bordel a čo je zastaraná špina.

heleninamama
11. dec 2021

@eviku777 Mám veľký 120m byt s dvomi kúpeľňami a upratujem ho celý deň, ak chcem byť spokojná. Pomáha všetkých vyhnať na návštevu k babke a idem na to: od zotretia prachu, umytia zrkadiel a okien, vydrhnutie kúpeľní, WC, prezlečenia postelí a napokon umytie podláh. V lete čistím aj vonkajšie žalúzie a terasu.
Rovnako aj na chalupe. Už som to dala párkrat aj upratovacej firme alebo ako brigádu, ale nikdy som nebola spokojná. Ale robím to rada - je to môj relax po duševnej práci. Tiež som Monk na poriadok a keď vidím niektoré príbytky - nemohla by som tak žiť. A k poriadku vediem aj deti.
Pomáha mi to, že byt je pomerne nový, všetok nábytok je robený na mieru, má veľa úložného priestoru a nemáme tam žiadne lapače prachu a somariny ako koberčeky z Pepca, plastové nápisy... Chystám sa na to budúci víkend. 😂

eviku777
autor
11. dec 2021

@elizabet173 viem ze je to prehnane ale som tak roky zvyknuta🙂 Neviem sa oddosbnit od toho ze nieco vynehat🙂 mozno deti buducnosti zmenia system vsak urcite 🙂 ale zatial si neviem “ odopriet” dokladne upratanie🤷🏼‍♀️

stefka33
11. dec 2021

@eviku777 nie si z Nitry? Beriem ťa hneď aspoň na jeden deň 🤔

allie458
11. dec 2021

Fuha no ja kazdu sobotu s priatelom upracem, trva nam to dvom tak pol dna. Vzdy si v piatok povieme kto co uprace (kupelna, wc, kuchyňa, dlazky, vysavanie) a to aj urobime. Ostatne veci ako pranie, rozne veci ulozene kde nemaju byt a podobne robim priebežne. Chcem mat poriadok ale nechcem byt otrokom bytu, jedinu vec co robim denne okrem riadov a postele je upratovanie po mojej mačke 😂

eviku777
autor
11. dec 2021

@heleninamama Tak nieco podobne som ja a tiez to podstate mam ako relax len cas sa mi zda dost dlhy.. ale tiez najradsej upratujem sama ked niekto nie je byte snazim sa to tak naplanovat. Presne ako ty aj ja som spoko len ked to mam tak detialne. Vyskusala som raz brigadu - tiez nespokojna🤷🏼‍♀️ jasne ze pomaha ze mam podstate aj ja da sa povedat vsetko nove.

eviku777
autor
11. dec 2021

@stefka33 som hodinku od Nitry🙂

eviku777
autor
11. dec 2021

@allie458 mne priatel ma zaujem pomoct, skusali sme aj takto spolocne on s tym problem nema ale ja som bola ta co bola nespokojna🙂)) Takze ak neupratujem ked nie je doma( to mam radsej) tak mi pomoze umyt podlahy - to pohode.

elizabet173
11. dec 2021

@eviku777 ešte som chcela, že takýto dôkladný poriadok nerobíš predsa vždy, keď upratuješ, na čo zakaždým vysávať sedačku? Dôkladne poupratuj celý byt a potom už len udržiavaš, pamätám si, pred rokmi sme boli všetci traja chorý, podľa toho to u nás aj vyzeralo, tak som jednu sobotu pred Vianocami vyhnala muža s dieťaťom k jedným aj druhým starým rodičom a prikázala im, nech sa vrátia až večer. 😀 Byt som mala síce dvojizbový, ale zase dieťa, no do večera som stihla komplet, aj obloky, záclony oprať, podlahy, kuchyňa, kúpeľňa, dvere, aj stromček ozdobiť.

eviku777
autor
11. dec 2021

@elizabet173 ano robim taky poriadok kazdy tyzden🙂

elizabet173
11. dec 2021

@eviku777 je to tvoje rozhodnutie, ja mám síce rada poriadok, ale nechcem z toho času, ktorý na tomto svete mám, zabiť upratovaním viac, ako je nutné. Tu by bolo tiež čo robiť, ale dopijem kávu a idem von, je tam rozprávková zima, ktorá už o týždeň nebude.

luci310
11. dec 2021

No teda, by som bola zvedavá čo bude, keď príde do toho dieťa 🙂

eviku777
autor
11. dec 2021

@luci310 som zvedava aj ja🙂

eviku777
autor
11. dec 2021

@elizabet173 vsak preto sa radim aky system najst nie ktore cinnosti mam vylucit / zredukovat🙂 vedela by som si mozno tie zaluzie odpustit robit tyzdenne 😉 ostatne mi nejak nejde🤷🏼‍♀️

luci310
11. dec 2021

@eviku777 tak ešte môžete mat pani na výpomoc, čo sa toho upratovania týka, ale pochybujem, že by si bola spokojná s jej prácou :D

ckocka
11. dec 2021

Ak vieš že nezlavíš zo svojich nárokov tak akú radu chceš - čarovnú paličku?

katkamatka7
11. dec 2021

Cvik robí majstra. Každá vec má svoje miesto, má svoj dôvod, prečo súvisí s vecou vedľa. Praktické veci po ruke, zoradenie, spôsob, keď hľadám, viem, kde to je. Keď sa často používajú veci spolu súvisiace, sú čo najbližšie pri sebe. Vytriedené.
Prach zotieram handričkou s leštidlom na nábytok. Síce bude padať stále, ale viditeľný bude za dlhší čas, ktorý môžem venovať niečomu inému. Kúpeľňa mi zaberie aj hodinu pri dôkladnom čistení, potom stačí päť minút a hotovka. Podobne s upratovaním poličiek, skriniek, kuchyne (špajze, chladničky). Mala som systém, že napríklad pondelok prejdem podlahy, v stredu vysávam, v piatok kúpeľňa, sobota všetko. Inokedy si to delím na miestnosti. Z polhodiny sa cvikom dá dostať do času päť minút.

elizabet173
11. dec 2021

@eviku777 je to na tebe, aké priority si určíš, mysli ale na to, že ak budeš chcieť deti a týmto spôsobom budeš chcieť pokračovať aj popri nich, tak to nedáš, Alebo možno dáš, ale za takú cenu, že deti budú strčené v ohrádke, aby nezavadzali, nebudú si pamätať mamku, ktorá sa s nimi hrá, číta im rozprávky, ale len uštvanú ženu s handrou v ruke. Ty budeš nervózna, lebo nebudeš mať čas takto riadiť, alebo sa budeš ukracovať o spánok, o chvíle s manželom, o relax. Každá z nás má len tento jeden jediný život, je na nej, určiť si, čo je pre ňu naozaj dôležité. Tak pa, upratuj, ja idem s partnerom von, prach počká.

kinderzwillinge
11. dec 2021

@eviku777 Pridi sa zrelaxovat aj ku mne, zaplatim, pohostim a zavadzat nebudem 🙂

simsalabim
11. dec 2021

Bud zlavit z narokov, alebo upratovat do nemoty. My upratujeme v piatok vecer, aby bol vikend volny, a zapojeni su vsetci piati clenovia domacnosti. kazdemu jeho praca trva cca hodinu. Mame dom, 4 spalne, pracovna, kuchyna+obyvacka, 2 kupelne. Ono uz o dva dni je vidno, ze by nezaskodilo opat nieco urobit, ale ja mam v zivote ine priority a aj ostatni. Okrem prace a varenia sa radej povenujem sebe, cvicenie, dlha prechadzka, kniha... upratovanie je pre mna nutna povinnost, ale ked to niekto tak nevnima a je to pre neho relax, preco nie...

jaskolka
11. dec 2021

Súhlasím s ostatnými. Jednoducho "preháňas" keď chceš stále takto upratovať, nedá sa ti nijako poradiť, lebo očividne Monk v tebe je silnejší. Pre teba je upratanie úplne vyglancovanie, aké gro ľudí robí tak 2x do roka.
Pomoc nechceš, lebo dotyčný to neurobí podľa tvojich predstáv, firmu tiež nie(logicky nebudeš volať firmu 3x do týždňa)
Ako bolo spomenuté, bud budeš takto žiť len pre upratovanie, upratovať a upratovať do nemoty a keď príde dieťa, porazí ta rovno.(začneš trebárs umývať kľučky v obývačke a dieťa sa v spálni rozreve.musis k nemu bežať, a potom prebaliť, utíšiť. Potom zase kľučky, ale ejha, zase plač, chce papať.Potom chce sa len mojkat, opäť plač, opäť nedokončís tie nešťastne kľučky A bude večer a zistíš ze si stihla akurát 8 x začať umývať kľučky a nič iné. A to nehovorím, keď začne dieťa behať, všetko sťahovať, všetko packat)
Alebo spustiť z nárokov.
Ina cesta nie je.

amelie2017
11. dec 2021

Ale tak 4 hod na upratanie celeho bytu vobec nie je vela. My mame sice 4 izbak, 2 kupelne, ale ked len udrzujem, pod 3 hod to nedam. Ak umyvam ozaj vsetko, tak aj 5-6. Neviem aky lepsi system by si chcela

jankapepe
11. dec 2021

@eviku777 zbav sa monka.
Keď budeš mat deti snaha dostať byť do zelaneho stavu ti zaberie 3krat toľko času a výsledok bude vidieť pol hodinu 😁

derdia
11. dec 2021

@eviku777 ahoj my chodime v byte bosy. V ponozkach. Vsetci sa snazime udrziavat cistotu.
Upratujem tak, ze raz za tyzden utriem prach, povysavam a ked sa mi chce, tak raz za dva tydzen umyjem zem. Trva mi to hodinu alebo max hodinu a pol. Aboslutne neriesim. Cisto tu mame. A ja neznasam to, ze by som mala sluzit bytu a staraz sa o veci. Takze to robim takto. Ak sa niekomu v byte nepaci, moze ma zastupit a spravit si podla svojichpredstav🥴😂

terezka1947
11. dec 2021

@eviku777 ja som malý Monk,už len malý,lebo deti veľkého Monka vyliečili.
A mám veľký dom.
Ale upratuj pravidelne. A z času na cas-aj podľa potreby väčšie upratovanie-okna, odtiahnuť veci,upratať skrine.
Pravidelné myslím,utierať prach,vysávať..bežné veci.
Nikto ti tu univerzálnu radu nedá.
Jednak pre každý z nás znamená poriadok niečo iné a iné je upratovať dom,iné byť. Iné mať deti,iné nemať deti,iné je musieť zvládnuť aj dvor,okolie,iné nemať takto niečo.
Nerieš,koľko trvá upratovanie tebe a koľko má byť "optimum".
Urob tak,aby si bola ty spokojná s poriadkom a zároveň stíhala aj iné veci.