Ako by ste si podelili náklady na bývanie v dome?

19. apr 2024

Ahojte, rada by som počula názor nezainteresovaných osôb na moju situáciu 🙂
S priateľom sme spolu 3,5 roka z toho 3 roky bývame v mojom byte ktorý mám na hypo. Mesačné náklady na byt mám 500€( v čom je všetko hypo energie net TV). Nikdy som od neho nedostala ani cent na bývanie ( ani som to nepýtala, finančne som na tom dobre). Nastala situácia 😃 s bratom zdedil dom po rodičoch, brat o dom nemá záujem tak priateľ sa s ním dohodol že ho vyplatí v istej čiastke a to mesačne po 500€ po dobu 10 rokov. Rozhodli sme sa že do domu sa nastahujeme a ja dám byt do prenájmu ktorý mi pokryje 100% nákladov. Teraz nastáva otázka ako by ste si podelili náklady na bývanie v dome?
Náklady na energie v dome sú cca 200€/mes. +500€ splátka bratovi. Ja som priateľovi navrhla že mu mesačne dám 200€ ( čiže energie ) na čo on reagoval že ja som zrazu 300€ mesačne v pluse (keďže doteraz som platila 500€ za byt) a on je 500€ v mínuse. Ja naozaj nemám problém za seba platiť ale splácať dom ktorý nie je a ani nebude môj mi je trochu proti srsti. Prosím aký je váš pohľad na situáciu?

moonlight1210
21. apr 2024

@eeffka mir nix, dir nix je taka vyslovnost v severnom Nemecku. V juznom je zas makksia mir ništ, dir ništ. A ano je to z nemciny.
Je mi to šumafuk je zas z francuzstiny.
Je jeden kanal na insta, kde dievcina vysvetluje vznik tychto uslovi. Mna prekvapilo zistenie, ze Ja som z toho jeleň, je vlastne skryty cesky posmech Madarom.

moonlight1210
21. apr 2024

“ Ja mám pocit že on ostal vystresovaný z toho či to zrazu bude zvládať platiť že je z toho pocitu nervózny a preto prišla takáto reakcia z jeho strany.”

Ty vyzeras byt taka rozumna, planujuca, podnikava zena, co si riadi svoj zivot. Akurat potrebuje ku stastiu aj chlapa.

On zas vyzera ako ten skor orientovany na aktualnu chvilu. A splna funkciu chlapa, svojim pohlavim.

Nesnaz sa mu zachranovat zadok. Riesit za neho, ponukat riesenia, suplovat mu rodicov. Aj ked tvoja povaha ta nuti.

Nechaj ho, nech sa chopi zivota a poradi si. Daj mu sancu sa prebudit a pochopit.

Ked mu das priestor sa teraz prejavit stanu sa dve veci - milo ta prekvapi, ze si poradit vie.
Alebo ti nemilo otvori oci, ze sa dalej chova ako vypocitave decko, ktore ak kalkuluje, tak vzdy vo svoj prospech. Co on z toho ma. Nejde o teba. Ze ta naozaj mal preto, ze si bola pohodlny, zabezpeceny, bezpecny pristav. A to bola tvoja prednost v jeho ociach. Ze si sa dala pouzivat.

domkakvet
21. apr 2024

Po tej vete by som s nim neostala uz ani den.

majulino
21. apr 2024

Ak by som bola v takej situácii a nehľadala do minulosti, platila by som mu polovicu výdavkov na energie, a pri vyúčtovaní polovicu nedoplatku, respektíve preplatok tiež na polovicu. To, že ide dom splácať bratovi, nie je tvoj problém, kým nie si na liste vlastníctva.
S terajším manželom sme kupovali spoločný byť, ešte keď sme manželia neboli. Automaticky mi povedal, že budem na liste vlastníctva aj ja, či s tým nemám problém. Keďže som zarábala o 2/3 menej ako on, všetko platil on, ja som riešila stravu. Ale väčší nákup zase platil on. Keď som bola na materskej a rodičovskom, platil všetko on. Vlastne, po roku, čo sme spolu začali bývať, najprv v podnájme, mi automaticky zriadil kartu k svojmu účtu. Ja som výplatu dostávala na ruku, účet som nepotrebovala.

lienka.7
21. apr 2024

@moonlight1210 niekto je akoze vystresovany, niekto vychcany...

karolinakr
21. apr 2024

Nechapem, ako ti niekto mòže vytýkat, že sa vieš zabezpečiť..Podvedome ťa obviňuje zo svojho neuspechu - ako k tomu príde, že on musu platiť a ty si sa zariadila, že sa byt splaca sám? To je predsa svinstvo a krivda na ňom pachana, že nezobral rozum do vrecka a byt sa mu sam nespláca. Ako k tomu pride? Mala by si sa mu ospravedlniť a vykompenzovat to nejako, 3 roky charity u teba su zabudnute a nepripisane k dobru...

karolinakr
21. apr 2024

Tiež si myslim, že platit to je hlupost 10 rokov takto, bratia dnes najlepši kamarati, zajtra nemusia byt, ceny pojdu hore a ked to horko ťažko splatí, tak si brat zmysli, že este dalšich 15 rokov nech plati, aj jemu može skrachovat podnikanie a na dobre sa lahko zvyka, mat mesačne 500eur len tak a uviaze si tvoj partner slučku na krk ja by som do toho nešla, radšej predat a vyplatiť ho naraz

cacianka
21. apr 2024

Môj chlap ešte ani u mňa nebýval, ale už prispel, nie hotovosť, ale pozval na večeru, priniesol nákup, dal mi kvety a čokoládu, o niečo viac ako bežný frajer pri stretnutí. Keď som sa ohradila, povedal že veď pripravím stále jedlo, pitie, upečiem koláč, svetlo svieti ak pre neho, tv ide aj pre neho, umýva sa viac riadu, splachuje wc, viac sa umýva vaňa a podlaha, sprchuje sa. Tak je úplne jeho psia povinnost a morálna povinnosť sa podeliť o náklady, sa nenechať živiť, že nie je gigolo.
Za 3 roky ste boli iba na 1 výjazde? Aj to ste platili 1:1 ?!?
My nie sme bohatí, nemáme nadštandardné príjmy, ale výlety, dovolenky, akcie si doprajeme, platíme spolu, ale chlap ma pozve a dopraje mi radosť ako pozornosť muža k žene.
To že machruješ, že máš dosť vysoký príjem, ešte neznamená že máš chlapa hýčkať a platiť mu ubytovanie .

zmrzlinka2021
21. apr 2024

Ak chces s ním pokračovať v chodení za každú cenu, plat mu 100 eur za energie a nič viac.

lavender273
21. apr 2024

@moonlight1210 ako sa vola ten kanal na instagrame? Mozes aj ss aby sme tu nespamovali.

sisska96
21. apr 2024

Tak 3 roky neplať nič, tak ako ani on neplatil nič a po 3 rokoch pol na pol 🤷🏻‍♀️😁

sisska96
21. apr 2024

@cacianka u nás úplne rovnako ako u Vás, takto by malo aj fungovať 👍🏻

llull
21. apr 2024

Neplatila by som mu nic, keby si moja kamoska tak sa ta narovinu spytam, ci si normalna. Nie ste ani zobrati, je to jeho dom, kedykolvek sa mozte rozist.

tamitamitami
21. apr 2024

Ja by som mu na tvojom mieste prispievala 200€ to znamená že budeš platiť energie za vás oboch a on si bude iba splácať svoju nehnuteľnosť. On do teraz tebe splácal hypotéku? Nie...takže nevidím ani jeden jediný dôvod aby si ju ty platila jemu. To že zaplatíš celé energie je maximálne fér.

Ešte raz sním hod reč či si teda máš zobrať hypotéku na dom a budete ho vlastniť spolu. V tom prípade ty platíš hypotéku a on náklady 200€.
Alebo si máš zobrať hypotéku na ešte jeden byt, je maximálne rozumné investovať do nehnuteľností keď máš na to financie.

barbie1981
21. apr 2024

@tamitamitami ty by si platila celé energie v dome ktorý nie je tvoj ? , keď ti predtým priateľ nič neplatil? Ja teda nie.

lakebabe
21. apr 2024

@tamitamitami nedala by som mu ani cent nie dvesto na energie on jej tri roky u nej nedával ani euro

tamitamitami
21. apr 2024

@barbie1981, @lakebabe Mal jej aj on prispievať určitou sumou (to samozrejme bez debaty). Ona sa ale pýta ako by mu mala prispievať bez ohľadu na to ako to mali pred tým. Ja osobne by som zadarmo žiť u priateľa nechcela, cítila by som sa blbo (tak isto by som ale nebola ok stým ak by u mňa priateľ žil zadarmo).

lakebabe
21. apr 2024

@tamitamitami to je fajn ale ja by som sa absolútne blbo necítila keby ten človek zil u mňa tri roky zadarmo. A keď už prečo by mala preboha platiť celé energie a nie len polovicu

tamitamitami
21. apr 2024

@lakebabe Mne osobne by bolo proste blbé žiť zadarmo (ani by som nebola ochotná tolerovať keby to bolo naopak ale na to sa autorka nepýtala). Ak by partner zabezpečil bývanie a vedela by som že 500€ má splátku hypotéky, tak by som nemala najmenší problém zaplatiť 200€ za energie (aj za jeho polku). Tu tak mal robiť aj on keď býval u nej.
Predsa len ak žije človek v partnerovej nehnuteľnosti iba za energie má stále možnosť kúpiť si vlastný byt a prenajať ho (zatiaľ čo druhý partner svoju nehnuteľnosť prenajať nemôže lebo v nej žijú).

lakebabe
21. apr 2024

@tamitamitami za mňa určite nie ale už musí ona vedieť ako to chce urobiť. Ja by som z takým vychcanym zgrlavcom ani bývať k nemu nesla

lienka.7
21. apr 2024

@tamitamitami si si uhla, ze??? 🤦‍♀️🤣🤣🤣 z akého dovodu ma platit celé energie ona??? Ty budeš asi jej mladsia sestra, co? 🤣🤣🤣

ropucha6
21. apr 2024

Vsetko bolo uz povedane…max 100e cize polovica energii a samozrejme ziadne investicie do domu. Z coho je ako chalanko vystresovany? Moze si tiez zobrat hypoteku a snad za tie roky byvania zadarmo aj nieco usetril. Ty si mozes zobrat aj 5 hypotek, rovnako ako on…

cacianka
22. apr 2024

@sisska96 aj to len základné náklady ak už teda neprestane voňať takýto gigolo

nataliaba
22. apr 2024

Asi to nieje celkom v pohode keď si všetko platila ty za byt a to mu nevadilo a zrazu keď musí platiť aj on v dome zrazu mu to vadí?Teraz ty by si mala byť tú istú dobu ako bol on u teba zadarmo a potom sa dohodnúť ako sa podelíte nech aj ty trochu posetris.

mantilka
22. apr 2024

Keď už spravodlivo...polovica energií a nič viac...veď budeš sa o neho starať. Popravde, ja by som sa nasťahovala už iba ako manželka. Po takom dlhom chodení...postav dom, zásad strom a urob syna. O dom sa postará a svadbu treba chystať.

enmery
22. apr 2024

Akože dpč, toto vážne?to je dnes už druhá téma s totálny odrbávačom a vychcancom...ty mu ešte ideš platiť náklady v dome?A prečo on Tebe neprispieval ani centom na Tvoje náklady-energie, voda, plyn, internet? A ešte má tú drzosť Ti povedať, že si budeš v pluse....sadla by som si za stôl, spísala náklady za tie tri 3 roky kedy on platil presne 0 eur a ukázala by som mu to. Dievča, vesmír Ti práve ukázal jeho dosť podstatnú vlastnosť a odhalil jeho hodnoty a charakter-ty by si mala rozmýšľať nad odchodom a nie, že sa ideš k nemu nasťahovať a platiť mu náklady🤨

enmery
22. apr 2024

Tu nejde o tých 80 eur, ide o princíp a podstatu-ukázal Ti dosť podstatnú a škaredá časť svojho ja, ktorá je prakticky nezlučiteľná s fungovaním v šťastnom partnerstve. Tu by Ti mali blikať všetky kobtrolky-red flag ako sviňa.