Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zalka
3. mar 2012

@datanka
Ano bude mať nárok na OCR a aj na PN ak by potrebovala, vždy pred vypísaním sa treba prihlásiť z minima. Za 4 eurá to stojí ak je splnená podmienka 270 dní za posledné dva roky. :D

ada11
3. mar 2012

@zalka takže za deň poistenia 4 €, za 2 OCR /zamestnanec+ DNP - za vypísanie/ 5 €...., na plate som pri OČR stratila cca 70-80 €, takže aspoň niečo by sa mi vrýtilo

zalka
3. mar 2012

@ada11
A nezabudni sa odhlásiť po skončení OCR z DNP, lebo potom sa nedoplatíš. :D

ada11
3. mar 2012

@zalka ďakujem, júúúúj...kebyže som toto vedela, minulý týždeň som mala choré obe deti, ešte aj ja a týždeň dovolenky mám preč....no čouž, budem vedieť nabudúce... som to rátala tak z minima je to cca 62 € za 10 dní

zalka
3. mar 2012

@ada11
Tak naozaj budeš vedieť nabudúce, som tu krátko. A tak sa ešte len orientujem kde ako čo mám písať a radiť.

ada11
3. mar 2012

@zalka musím sa prihlásiť teda 1 deň vopred, nestačí v ten deň, že?
potom je to asi na dohode s doktorkou, že mi OČR nevypíše v deň návštevy ale až ten ďalší 😉

zalka
3. mar 2012

@ada11
Ano presne tak ako píšeš, den vopred. Lebo ak by to bolo v ten deň tak SP môže robiť problémy. Detto, týka sa to aj PN .
A toto sa dá využiť najbližších cca 15 mesiacov. Potom sa už spätne nenazbiera 270 dní počas posledných dvoch rokov.

ada11
3. mar 2012

@zalka OK, tak ešte raz ďakujem 😉

zalka
3. mar 2012

@ada11
Rado sa stalo 🙂

zitaje
3. mar 2012

a to sa da, prihlasit sa a hned sa odhlasit? Po starom sa dala zmena robit az po pol roku tusim, nie?

datanka
3. mar 2012

@zalka a odkial sa vyznas v tychto veciach,ak sa smiem opytat 🙂 pracujes v sp,alebo? 🙂

datanka
3. mar 2012

@zitaje no,to mas zmenu,ale prihlasit a odhlasit sa mozes kedy chces

zitaje
3. mar 2012

@datanka urcite? 😀
Inak ale napad je to kazdopadne vyborny - a takto sa da vyriesit aj pripadna materska potom? Obzvlast, ked bol clovek poisteny nie z minima.

zalka
3. mar 2012

@datanka
Datanka,
nepracujem v SP, tí majú teraz zakázané čokoľvek povedať. Ale trošku som si isté veci všimla, a ešte je jedna stránka kde kedysi minister radil, než bol ministrom .. a tam som sa toho veľa naučila. Tak prečo nepomôcť ďalej. 😉

zalka
3. mar 2012

@zitaje
No na maximálnu materskú by si musela byť prihlásená pri splnení podmienky 270 dní poistenia 26 týždnov z maxima a to je trošku drahý šport. :D
Ale za pár eur, minimálna materská sa dá zabepečiť pri splnenej podmienke.

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zalka
4. mar 2012

@evamarek77
Tak to potom Ti bude zbytočne sa dávať na OCR s mamou ak nepracuješ, lebo z DNP to zaplatené mať nebudeš...
No škoda že si nezrušila 30.1. poistenie a 31.1.2012 nezaložila nové aby TI na novo plynulo 270 dní.
A do mája daleko možno sa TI podarí otehotnieť.

sendynka01
4. mar 2012

@datanka Dakujem Ti za odpoved, ja som si myslela, ze je to uplne opacne 🙂

lubkasungirl
4. mar 2012

babenky, ked ste do 8.marca platili DNP za februar - davali ste tam do platby ten specificky symbol? ja nie... nedostanem pokutu??? 😒

annanatalia
4. mar 2012

babenky prosim vas poradte mi. Prave som sa docitala z vasich prispevkov ze tu patbu za dnp, kt.si platim trvalym prikazom z banky musim neako oznacit?Nechapem 🙂

gapa
4. mar 2012

soc.poistovna vyžaduje od 1.3.2013 uvádzať správny variabilný a špec.symbol.
Variabilný je ičp a
špecificky by mal byť v tvare MMRRRR, teda napr. platba za február 2012 v tvare 022012.
Také niečo sa nedá zadať ako trvalý príkaz, takže to dosť rozoberali predpokladám aj v mediách (no nesledovala som to). Včera som niečo zachytila, že ak sa zadá do ŠS číslo 88, tak by to mali brať za platbu za predchádz.mesiac, tj. ak je to uhrádzané v marci, tak za február. Ale to treba overiť, nie som si celkom istá, či to bolo v súvislosti so soc.poistovnou, či nespomínali už niečo iné.

A bacha, ak sa neplatí v splatnosti, už asi účtujú penále 0,05% za každý den omeškania.

gapa
4. mar 2012

tak je to cca, ako som písala, ak sa uhradí platba do 8meho so šs 88, tak sa to berie ako platba za predch. mesiac, pozrite tu:
http://www.socpoist.sk/aktuality-povinna-identi...

annanatalia
4. mar 2012

@gapa ja mam trvaly prikaz k 5 dnu v mesiaci, co je zajtra, to mam ist do banky a zmenit to? 🙂

gapa
4. mar 2012

@annanatalia
áno, mala by si

datanka
4. mar 2012

@annanatalia no ani nie zmenit,ale nech ti tam pridaju aj špec.symbol v tvare 88

annanatalia
4. mar 2012

@gapa
@datanka dakujem za info,ste zlate 🙂

annanatalia
4. mar 2012

len tak nahodou neviete kolko by som mohla dostat PN z minima za mesiac,som v marci objed, na operaciu.diiiik

datanka
4. mar 2012

@annanatalia myslim,ze 180e

datanka
4. mar 2012

@sendynka01 nemas zac,bolo to tu uz pisane,lebo ked platis a funguje ti dnp,tak mozes zmenit pracu,alebo sa zamestnat,ale ked to urobis v OL,tak ti prestane ochranna lehota plynut

lubkasungirl
4. mar 2012

@gapa a co teraz, ak mi uz odisli platby 1.3. bez speci symbolu???