Elektrické kúrenie a vysoké náklady

mimi97
20. nov 2018

Ahojte.Chcem sa Vás opýtať , bývame v byte od októbra tohto roku a máme elektrické kúrenie tzv. konvertory.Na stene máme termostat ,ktorý regulujeme.V byte je dosť zima, keď máme 21° a musíme si zakúrit na 22°deň a na noc dávame 21 ale citime ten stupeň neskutočne . Niesom maznava byvala som v byte od narodenia ale takuto zimu som nemala. Od kedy tu bývame vstavam zasoplena a cítim sa ako prechladnuta. Platíme 100eur za elektrinu mesačne v tom zahŕňa, bojler*ohrev teplej vody),kurenie,,,,bytovka je nezateplena a máme platov okná. Máte s tymto niekto podobne skúsenosti??Ale vam prislo zúčtovanie za platenie elektriny rocne??Vopred ďakujem

haluta
20. nov 2018

Naši majú 3-izbový byt. Teplučko majú stále... Platia 150€ mesačne 🙂

janulka2811
20. nov 2018

Nastav na 23st termostat uvidis ako bude teplota vyhovovat,21st je malo podla mna.El.kurenie je nic moc a drahe podobne ako plynove,ale ak nemate inu moznost bohuzial,popripade podla toho kolko m2 ma byt a priplatit alebo odlozit na pripadny nedoplatok za kurenie,kedze aj ohrev vody mate el.
Vzdy prve vyuctovanie je zaujimave no dalsi rok budete vediet kolko ste prekurili atd.

malinajahoda
20. nov 2018

My máme plynový kotol a 23 stupňov. Mame to tak nastavené. A to je tak akurát. Ak klesne na 22,5 už to cítim. Veru 21 aj 22 je veľmi málo. To by mi bola zima.

3009
20. nov 2018

Ak takto chcete šetriť na kúrení, tak si koledujete o stálu chorobu, lebo 21-22 stupnov je zima a nie teplo. Ten 1-2 stupne naviac vám až taký navýšený rozpočet naurobia. To by som radšej inde šetrila a nie na teple, aby som mrzla. Keď je väčšia zima tak ideálne je 24 stupňov.

17juraj17
20. nov 2018

@mimi97 Keby som mal doma 21 stupnov tak je moja permanentne tehotna. Skus sa poobzerat po moznosti kurenia klimov. Dnes uz je to plnohodnotna nahrada kurenia a naklady by mali byt nizzsie no za predpokladu ze nebudete moc chladit v lete.

janka2501
20. nov 2018

my mame sice plynove kurenie, ale u nas normalna teplota 21 st., v noci dokonca 20, a cez den len temperujeme na 20-21 st.

rencina_4
20. nov 2018

podla mna je to normalna teplota, neviem, ze by to malo byt nejak malo, tak isto aj cena je primerana, na to, ze sa kuri elektrikou, podla mna by vam to malo v pohode vychadzat

lula3108
20. nov 2018

my mame tiez elektricke kurenie ale podlahove a v dome a v takom prechodnom obdobi mame nastavene termostaty na denne 23 a nocne 20, a cez zimu davame nocne na 21 a denne 24. Na to ze plyn nemame a kurim len elektrikou a tiez aj zohrievam vodu elektrikou mam naklady 80 eur - kazdorocne mam preplatok cca 10 - 20 eur. Skus znizit nocnu teplotu, ovela lepsie sa spi ked je viac zima a vies sa poriadne zakryt. A cez den nastavit termostat tak aby kuril na denne teploty len ked ste realne doma - mne zapina termostat rano o 5, konci o 7mej (odchadzame do prace) a zase zacina az o 15tej a konci o 21 vecer. Cez vikendy kurime viacmenej rovnako, ked nam je zima tak si prikurim. Vela casu sme aj mimo domu tak je zbytocne ho mat vykureny na 23 stupnov denno denne 24 hodin

katarinamarkova
20. nov 2018

@mimi97 - teplotou na termostate sa moc neriad..ono je veľmi dôležité kde je umiestnený
- plastové okna sú kvalitné? Dobre osadene nastelovane? Ak nie môže cez ne dobre tahat.
- ak máte prizemny či okrajový byt tak je pocit tepla tiež iný...

Prečo si normálne neprikuris ak ti je zima?

mimi97
autor
20. nov 2018

@katarinamarkova však uz kurim na 22.5 mi je fajne len som chcela radu od vás kto mate elektrinu ako to vlastne chodí ja som sa stym prvý krát tetaz stretla.

stanno
21. nov 2018

@mimi97 Ahoj...no... konvektory.. To je dôvod prečo vstávaš zasoplená a cítiš sa ako prechladnutá. Konvektor víri prach a veľmi vysušuje vzduch, čo Ti dráždi sliznice v nose a ústach. Konvektor je žiaľ nie veľmi dobrá voľba (žiaľ ich tiež mám v dome, ale rýchlo som prešiel na kúrenie elektrickými foliami pod podlahou). Konvektorov by som sa jednoznačne zbavil v tvojom prípade a kúril niečim čo produkuje sálavé teplo a nevíri prach.

Máš viacero možností:
1. Vymeň konvektory za niečo čo teplo sála (sálavé panely). V tomto ohľade je aj také, že lacné riešenie, ktoré ja používam vo svojej izbe. Namiesto konvektora kúrim olejovým radiátorom. Ten sála teplo väčšou plochou. Dá sa to aj nainštalovať na stenu namiesto konvektora. Pocitovo je to oveľa lepšie ako konvektor (čo sa týka vysýchania sliznice). Nevýhoda, nevieš to nastavovať tak, ako to opisuje @lula3108 - teda naprogramovať na kúrenie iba keď tam si. Teda dá sa to, ale to chce trošku viac špekulovania.

2. dať pod plávačku elektrické vykurovacie folie (hrúbka asi 1mm). Nevýhoda, treba rozoberať podlahy, ťahať káble, nie je to zrovna úplne lacné - cca 500Eur/izba). Výhoda: veľmi príjemné - teplá podlaha

3. Infrapanely - s nimi ale nemám skúsenosti. Vraj sa na tom dá ušetriť na nákladoch, ale pocitovo to nie každému sadne.

Ak sa chceš poradiť, píš SS.

kathhii
23. nov 2018

To podlahové kúrenie je určite lepšie ako konvektory. Už len pocitovo, keď nie je podlaha ľadová...Aj z dizajnového hľadiska.... Vy vśak moc možností nemáte.
Na sliznice by pomohlo aj zvlhčenie vzduchu.
Ako uź písali vyšsie nemožes sa na 100 precent riadiť termostatom- presne, záleži od umiestnenia,- iné zdroje tepla, slnko z okna, prievan z chodby... a tá teplota tiež nie je presne tých 21 stupnov, ale kolíše to trochu.

dominika_klara
23. nov 2018

A vieš vobec, ked mas lacnu /drahu sadzbu?

hanata
23. nov 2018

My kurime v zime na 21,5, ale ak je pod nulou, termostat nastavime na 22, pre nas su toto idealne teploty. Mame 150m2 poschodovy dom, same francuzske okna a za plyn a elektrinu dokopy platime mesacne 90e spolu. Kurenie je plynove, dom zatepleny.

sinkl
23. nov 2018

Tiež sa prikláňam k podlahovému kúreniu. My máme kúrenie na plyn - čo je podľa mňa stále lacnejší spôsob vykurovania ako elektrika. No do určitých miestností sme dali podlahové kúrenie fénix. Dali sme to kvôli tomu, že sme v prechodnom období pociťovali chladno a nechceli zapínať kúrenie v celom dome. Je to 1mm tenká fólia, ktorá ale dokáže krásne vyhriať. Sú dve druhy týchto fólií - jedne sú len na ohriatie podlahy - aby si mala pocit tepla, keď stúpiš na podlahu aj bosými nohami - je to príjemné. druhý druh je celkový výhrev domu/bytu. Výhoda je aj v tom, že podlahovka zabezpečí stálu a rovnakú teplotu v celej miestonosti. Je to iné teplo.

kathhii
26. nov 2018

@sinkl
Tá elektrická pdolahovka do kúpelne nie je zlé riešenie na prechodné obdobie.
Veru, my máme všade vodnú podlahovku a keď nekúrime v prechodnom období tak je podlaha v kupelni trochu studená...
Alebo dať vodnú podlahovku a rebríkový radiator do elektrickej zásuvky.../ myslím, že existuje taký aj aj- že sa dá napojiť na vodné kúrenie, alebo do elektriky- len neviem, či to vie pracovať súbežne.../

ajsha123
28. nov 2018

@mimi97 A v akom byte byvate? V novostavbe, staršom byte... Akú máte vlhkosť vzduchu? je rozdiel, ci je vlhkosť cca 50 %, či 20 % (starsie nezateplene byty), alebo 80%. Ak mas vyššiu vlhkost vzduchu a 21 stupnov, je Ti pocitovo chladnejsie ako pri nižšej vlhkosti a tej istej teplote... A potom, bývali sme v byte na 1.poschodi, pod nami boli pivnice (nevykurovaný vetrany priestor). V byte bolo cca 23,mozno aj viac, ale mne aj deťom bola stále zima od nôh. Nevedela som sa zohriať, a to som robila všetko možné, nohy stále studené. Boli sme tam 5 rokov a následky mám stále. predtým sim bola otuzilá, spala bez ponoziek,vetrala v noci a chorá som nebyvala. Od toho podchladenia už bez ponožiek nemôžem byť, hned ochoriem... napr. Nemáte vlhko, ale plesne? Pri plastovych oknách a nezateplenej bytovje to býva často. V plesní môžeš byt tiez často chorá...

inovakurenie
Odpoveď bola odstránená
Zobraz