Platby za teplo

29. nov 2023

Nemate niekto skusenost? V istom byte sa po minule zimy velmi nekurilo - tym myslim vacsinu dni vypnute radiatory a par dni kedy boli pustene na par hodin denne. Ked sa tam teraz zacne kurit- radiatory na dane na 1 z piatich stupnov kazdy den, spravi to velky nedoplatok? Kolko by to az mohlo byt? V byte byvali osoby ktore nepotrebovali nejake teplo, v byte sa drzala teplota okolo 20-21-22 stupnov. Teraz tam ide niekto, kto chce aspon trochu kurit.

viestta
29. nov 2023

Nedoplatok, preplatok vzdy zavisia od zaloh a spotreby. Ked boli zalohy nastavene na hrane, taj je jasne, ze ked sa viac prekuri, tak sa musi aj viac zaplatit. Kolko zavisi od ceny za teplo a spotreby. Toto nikto dopredu nepovie

chodec15
29. nov 2023

podla mna ani nie. Teraz spriemeruju dom a finitto. Plati sa hlavne od m2. Ak mas malo prekurene, tak ti navysia sumu, lebo podla zakona automaticky vraj odoberas teplo susedom. Kto kuri vela, ten ma v pazi (najma kto prenajima), za toho cast zaplatia menej kuriaci susedia. Vysledok, neoplati sa setrit ... Mas zimu a este ti nauctuju a platis aj za plytvajucich.

draik
29. nov 2023

Náklady zrejme stúpnu, pretože doteraz Vás vykurovali susedia. Už sa ale teplo rozpočítava inak, samotná nameraná spotreba má menšiu váhu na celkovom účte.

autor
29. nov 2023

@draik je mi jasne, ze stupnu. len ma zaujima kolko asi moze byt nedoplatok. 100€, 300€, 500€ ... ide o jednoizbovy byt, cca 36m2.

viestta
29. nov 2023

A ako my vieme ake ma ten byt tepelne straty, kolko kJ bude spotrebovanych, kolko stoji kJ od dofavatela, ako je rozuctovana spotreba na pate domu? Ak 70% vymera, 30 spotreba, tak pri zvysenej spotrebe to nebude az tak vela, pretoze v sumare za cely dom ten jeden byt az tak vela neznamena. Ked je to naopak, tak ked stupne spotreba tak vyrazne stupne aj cena za dodane teplo.
Pytas sa vec, na ktoru ti neda nikto relevantnu odpoved. Pretoze ten, ktory by chcel zodpovedne odpovedat ale nepozna vsetky detaily ti nebude trieskat cisla od brucha a ten co tresne cislo od brucha, tak ci tak nemusi mat pravdu.

autor
29. nov 2023

@viestta mna zaujima ozaj hruby odhad. niekto kto dlho neprenajimal byt, alebo neprenajimal v zime a potom sa tam zacalo kurit. myslim si ze rozpatie 100-500€ je na odhad dost...

viestta
29. nov 2023

Pozri sa ake mas zalohy, a ake boli preplatky pri minimalnej spotrebe. Ked su dobre nastavene zalohy, tak by nemal byt nedoplatok

zic
29. nov 2023

Naozaj ti nikto nevie dat odhad ani medzi 100-500... Zalezi od zimy, zalezi od odobreateho tepla, ceny za teplo v tom ktorom roku, zalohy, rozpocitavania v dome ako ti uz pisali...
Ale - pozri rozpis zaloh od spravcu. Riadok teplo - zalohy... ak platis ja neviem 30 eur a mas preplatky, tak pozri kolko a tym padom to bude ked tak ta 100ka na nedoplatkoch ak vobec... Ak nemas preplatky doteraz, tak to moze byt aj viac... Ale kazda zima je ina a ceny sa asi tiez menili...

autor
29. nov 2023

@viestta
@zic neviem sa v tom vyznat. v rocnom zuctovani za rok 2020 bol preplatok 63€(podla zalohy to bolo mesacne asi 16€), k 1.1. 2022 bolo kurenie nastavene na 13, 51€ , potom k 1.4.2022 na 18,24€, v rocnom zuctovani za rok 2021 bol preplatok 47,49€, potom k 1.7. 2022 bolo kurenie dane na 18,24€, k 1.1.2023 bolo dane na 25,49€, za rok 2022 prisiel nedoplatok 8,29€ a k 1.7. 2023 bolo kurenie dane na 21,30€.

hopsadobrandejsa
29. nov 2023

Tak si skus vyziadat kopiu faktury od povodneho prenajomcu alebo od spravcu.

Hruby odhad je naozaj tazke urobit pretoze tarify sa teraz menili kazdy rok a budu sa menit aj buduci rok a pokial stat akysimi kompenzaciami nezasiahne tak ten odhad z MK ti skutocne bude nanic pretoze cena tepla raketovo vystreli nahor.

Je strasne vela premennych ktore ovplyvnuju vyslednu fakturu ako cena plynu, tepelne straty bytu, teplota jednotlivych miestnosti atd.

Najlepsie je ( ak mas moznost ) sledovat si mesacny odber plynu a na zaklade toho si aktualizovat zalohove platby. Ak cena spotreby prevysuje zalohy tak je potrebne navysit zalohy..... easy as that.

januska12323
29. nov 2023

Zvýš zálohové platby o 100 mesačne a ďalší rok uvidíš či to bolo dosť.

zic
29. nov 2023

urcite si zvys zalohy aspon na dvojnasobok (dajme tomu 40-45 eur a potom by aj ten pripadny nedoplatok nemal byt hrozny (mozno ani nebude)... A radiatory by som nevypinal nikdy ani v lete... tusim som niekde cital, ze stale ma byt aspon na 3ke aj ked sa nekuri (ale neviem, ci to nie je urban legend)

autor
29. nov 2023

@januska12323 100 mesacne na jednoizbovy byt? to by som si radsej mesacne odlozila nejaku cast na ten nedoplatok.

saxana000
29. nov 2023

Ide len o kurenie? Ono 22.stpnov neni zas.malo a ked chcu vykurit trr
Ebars na 24 co my by sme s muzom asi uz nacisto pokapali a chodili doma holi..neni to az tak vela. tie dva stupne spravia v jednoizbaku v pohode trebars.2 hodiny kurenia alebo jedno upecene kura v rure.tiez je.rozdiel.ci.tam bude.jedna.babka.sediet.a.strikovat alebo.dvaja.mladi.s.dietatom co tam aj nejake ludske.teplo vyprodukuju. nastavila by som zalohu na takych 30-40 e a nechala sa prekvapit..

autor
29. nov 2023

@saxana000 tie 2 hodiny kurenia myslis ako? lebo vsade citam, ze sa neodporuca zapinat a vypinat radiator. ze ma ist stale. ale napr. ja v spalni nepotrebujem kurit vobec, aj sa odporuca spat v chladnej izbe. a zase ked je clovek v praci cez den, tiez netreba kurit. ale ako pisem, vsade citam ze je horsie ked sa radiator vypne a zapne. aj ked neviem v com, preco...

saxana000
29. nov 2023

My mame svoj kotol teda kurime len tymto stylom.v najvacsej zime asi takto dve hodiny pred vstavanim hodinu pred prichodom zo skoly a prace a dve hodiny navecer pred vecernou sprchou.a hodinu v noci ked je fakt zima..na jesen a.na jar nam staci lrn hodinka rano a hodinka vecer.
ved ked nebudes.doma stiahni radiator na dvojku a ked prides vyturuj na plne gule za hodinu vyhreje a potom ho zas uberies na.jednotku alebo dvojku dost zalezi ci izbou prechadza.stupacka.rodicom tak ide v spalni a ti tam proste radiator nezapinaju.stupacka vykuri izbu natolko.ze to vobec neni treba.musis sama zistit ako silno kuti kolko.trva byt vykurit co ti je prijemne.prva zima bude pokusna potom uz to bude lepsie

jarka_black
29. nov 2023

Velice orientačne a velice obmedzene, zvýšiť teplotu v byte o 1°C znamená mať asi o 5% vyššiu spotrebu. Čiže ak mesačné platby zvýšite o 10-15%, alebo si takúto sumu budete odkladať bokom, bude to ok. Pozor na ďalšie možné navýšenie kvôli vyššej cene.

autor
29. nov 2023

@jarka_black vdaka 🙂

lossless
29. nov 2023

Velmi ti to asi nepomoze no pred detmi sme mali vsetko vypnute, parkrat za zimu sme zapli v obyvacke a preplatky boli cca 500e kazdy rok. Teraz s detmi zapiname mimo spalne vsetko a zatial boli prelatky okolo 50e (2 roky).