Žiadosť o invalidný dôchodok, evidencia na úrade práce a podpora

7. mar 2024

Dobrý deň v marci mi konci ročná PN,pred mesiacom som si podala žiadosť o invalidný dôchodok kedy má predvolaju je otázne.V marci keď mi konci PN dostanem v práci výpoveď mám odrobenych 6rokov pôjdem sa evidovať na úrad práce budem mať nárok na podporu?ak mi uznajú dôchodok napr.v júni budem musieť podporu vrátiť? Dakujem

alenah31
7. mar 2024

Nič nebudeš musieť vracať. Ak si zamestnaná, pričom zo zamestnania vyplýva povinné poistenie v nezamestnanosti, môžeš si po ukončení pracovného pomeru uplatniť nárok na dávku v nezamestnanosti - pokiaľ miera poklesu schopnosti pracovať bude o 70 % alebo menej ako 70 % - čiže ti nebude priznaný plný ID.

autor
7. mar 2024

@alenah31 ďakujem práveže neviem koľko percent mi uznajú čo ak to bude nad 70percent?a bohvie kedy má predvolaju keď niektorý čakajú aj pol roka na komisiu

alenah31
7. mar 2024

tak to vrátiš - ID ti bude vyplatený spätne. Keby to bol vyplatené z toho istého poistenia - ešte by si to započítali a vyplatili rozdiel.

lakebabe
7. mar 2024

Dôchodok nemá s podporou nič spoločné . Každé je platené z iného fondu podporu dostaneš z odvodov ktoré si platila č v zamestnaní. Môžu ta predvolat kedykoľvek a nic vracať nebudes
Keď si ID a pracuješ môžeš si súbežne potom vybrať aj id aj podporu

mogaa
7. mar 2024

Pri ID nemôžeš poberať podporu len ak máš mieru práceneschnosti nad 70%....takže ak ti priznajú mieru prácenescopnosti nad 70% tak vyplatenie ID ti ponížia o sumu čo ti vyplatili podporu