Kraniálna ortéza - prístupný ortopéd v Bratislave

zivika
11. nov 2013

Ahojte kocky 🙂 dufam, ze sa tu najde nejaka z vas, ktora riesila podobny problem. Mame takmer polrocneho chlapca, ktory ma uz od narodenia splostenu hlavicku...kedze mal stuhnuty sijovy sval, chodime na rehabilitacie, svalik sa napravil, ale hlavicka ostala zalezana, tak nam dr v rahabilitacnom centre odporucila kranialnu ortezu...velmi som sa tomu potesila, lebo sama som si uz predtym co-to pozistovala...lenze na zhotovenie protezky potrbujeme predpis od ortopeda a tu vznika problem...viem o tom, ze vela doktorov o tej orteze ani nevie a ked vedia, tak nie su moc pristupni...ortoped, ku ktoremu spadovo patrime ma dlhe cakacie doby a pocula aj citala som na neho nie prave pozitivne ohlasy 😖 viete mi odporucit nejakeho dobreho a ludskeho ortopeda, ktory ma skusenosti s podobnymi pripadmi, resp. vam predpisal takuto ortezu? Dakujem 🙂

zivika
autor
11. nov 2013

ziadne skusenosti? joj, to je skoda ☹

andrejka1978
12. nov 2013

ahoj, ja mam 8 mesacneho synceka a nosime uz druhy mesiac orterzu. ak to este nemate za sebou tak pred tym, nez pojdes k ortopedovi treba ist k neurologovi, ten pozrie malemu hlavicku a zisti, ci nema nahodou zrastene lebecne svy. ortoped potrebuje vyjadrenie neurologa, bez toho ti neda poukaz na ortezu. v blave je perfektny lekar ortoped Mudr Kusin, na Teslovej ulici tel. 0907043915. je to pri Bajkalskej oproti Kauflandu. ja som tam bola s malym a je fakt super. a uz ma skusenosti s ortezami. ak budes chciet kontakt na neurologa alebo len tak sa spytat koli orteze ozvi sa.

andrejka1978
12. nov 2013

@zivika inak ja mam info, ze sa moze nosit orteza aj ked je skrateny sijovy sval. len pocas cvicenia sa proste da prilba dole. my mame len zlezanu hlavu vzadu. tak sme dali ortezku. v blave je jedine pracovisko na SK kde robia ortezy. su tam velmi mili.

zivika
autor
12. nov 2013

@andrejka1978 dakujem za odpoved a za kontakt na dr Kusina, skusime to teda u neho🙂 takze ak som spravne pochopila, potrebujem okrem odporucenia neurologicky z rehab. centra (chodime do Harmony v Dubravke), treba ist aj k normalnemu neurologovi, ktory da speci potvrdenie o tom, ze kosti na hlavicke este nie su zrastene? maly ma uz ten sijovy sval ok, ale cvicime s nim dalej, lebo pri otacani z chrbatika na brusko preferuje jednu stranu, ale viem, ze cvicit sa da aj popri noseni ortezy 🙂

andrejka1978
12. nov 2013

@zivika ahoj, ak mas od nej nejaku spravu alebo odporucanie na nosenie ortezy,tak to im urcite bude stacit . ved asi je jedno aky neurolog to vystavi. len oni bez toho papiera od neurologa o hlavickovych svoch tu ortezu neurobia. to je vlastne kontraindikacia na nosenie. nech ti proste da nejaku spravu, ze je to OK a moze nosit ortezu. myslim,ze potom uz nemusis nikam inam chodit. nam vlastne neurolog odporucil ortezu a dal mi aj kontakt na ortopedicku protetiku v ruzinove. prve co sa pytali je, ci mam spravu od neurologa a druhe ze ci mam poukaz od ortopeda.

zivika
autor
2. dec 2013

@andrejka1978 ahoj, v prvom rade dakujem za kontakt na dr. kusina, dnes sme u neho boli a bol velmi mily 🙂 nakoniec predsa len potrebujem este papier od neurologa, kvoli tym kostickam na hlavicke, podarilo sa mi vybavit termin hned na zajtra, tak sa tesim...chcem sa ta este opytat, ako prebieha to vysetrenie u neurologa? robia aj sono hlavicky? alebo je to len klasicke vysetrenie? dakujem 🙂

andrejka1978
2. dec 2013

@zivika nase vysetrenie bolo zo zaciatku klasicke, skusanie reflexov kladivkom, otacanie, prehmatavanie a potom robil to sono hlavicky. my sme ale povodne isli aj koli tomu k neurologovi, ze mal velku hlavicku a ako 4mesacny este nedrzal uplne hlavu. lenze termin sme nakoniec dostali az o 2 mesiace po prazdninach a to uz hlavu drzal normalne a vsetko robil ako mal. a hlavu ma vacsiu,lebo to maju vsetci nasi chlapi v rodine. takze neviem ti az tak uplne povedat, ze co,ale ked tam uz budes, myslim si,ze ziaden neruolog by bez toho celkoveho vysetrenia nepustil dietatko dalej. tak sa drzte. ozvi sa, ako sa vam dari. my sme dnes dali prilbu po 2 mesiacoch dole. ma tu hlavicku uz celkom peknu.

zivika
autor
3. dec 2013

@andrejka1978 tak mame neurologiu za sebou, vsetko je ok, takze v piatok ideme do tej protey 🙂 ked sa este mozem opytat, kolko ste cakali, kym vam ju vyrobili? lebo rada by som, keby sa to stihlo do vianoc, nech ju drobcovi mozem co najskor nasadit...a ako si na ortezku zvykol vas syncek? trosku sa bojim, ci ten nas nebude strajkovat 🙂 a je tam viditelny rozdiel po tych dvoch mesiacoch nosenia? a este pokracujete s nosenim?

andrejka1978
4. dec 2013

@zivika aj my ideme v piatok do protey 😀 sme objednani na 13,00. tak sa mozno uvidime. idem na vystupnu kontrolu. my sme mali prilbu do tyzdna hotovu. potom sme o dalsi tyzden boli na kontrole,kde mu to este prebrusovali, lebo bolo potrebne to upravit. odvtedy su presne 2 mesiace a nic sa nemuselo uz upravovat. zlepsenie je viditelne, pred mesiacom bol posun o 7mm. teraz uvidim o kolko, ked to presne zmeria. nie je to krasna hlava ako ked vidim ostatne deti ale je to omnoho lepsie. je to asi dost individualne. a my sme mali dost velku deformitu. takze som vdacna za vsetko. my uz koncime,lebo od pondelka uz ju nenosi, bol chory a mal zvacsene uzliny na hlavicke tak sme museli dat dolu, lebo ho to tlacilo a plakal. na to si dajte pozor,vyhybat sa vsetkym chorym a kolektivom ak sa da. ja som to trochu podcenila, nastastie len na konci. ono sa to da upravit, ale sme sa dohodli s muzom, ze uz mu to nedame.zvykol si rychlo,vobec nebol problem. prvy den ked to mal 23hod bol nervozny a hlavne v noci ale potom uz OK.aj potenie prestalo po asi 7 dnoch.

zivika
autor
4. dec 2013

@andrejka1978 my ideme na 11:00 🙂 dakujem za vsetky infosky, som rada, ze sa nasiel niekto, kto ma skusenosti...ja som si uz v porodnici vsimla, ze maly ma na jednej strane vyrazne splostenu hlavicku, ale vsetci sa k tomu stavali tak, ze treba ho polohovat a ved to je len kozmeticka vada, ze ved nikto nie je dokonaly a take kecy...lenze mne to nedalo, hlavne ked som sa pozrela na dokonale okruhlu hlavicku starsieho syna, vedela som, ze urobim vsetko preto, aby ju mal aj druhy, co najkrajsiu 🙂 takze ja som si proteu sama nasla uz ked mal maly mesiac a az doteraz som sa snazila najst dokotorov, ktori by o tej orteze vobec vedeli a nerobili by problem s jej odporucenim...tak som rada, ze sa to podarilo a dufam, ze ortezka drobcovi pomoze 🙂 no a ked citam, ake mate skusenosti vy, som spokojna, lebo 7mm posun za mesia je krasny vysledok 🙂 som zvedava, aku odchylku vlastne ma nas maly...tak ak sa v piatok nestretneme, tak vam zelam co najlepsi vysledok a vela zdravicka, ja sa potom ozvem, ako sme dopadli 😉

zivika
autor
15. dec 2013

@andrejka1978 ahoj, zajtra ideme pre ortezku 🙂 chcem sa ta opytat, kolko casu ste tam stravili, ked ju drobcovi upravovali, lebo ta technicka mi povedala, ze tam mozeme stravit aj tri hodiny 😨 to ozaj? a ak ano, tak to co na tom tak dlho trva? diky 🙂

ina44
4. jún 2014

@andrejka1978 ahoj prosim ta ako dlho ste nosili tu ortezu?a denne 23 hodin?moj syn ma 4 mesiace a vcera nam ortoped povedal ze ma zalezanu hlavu a sisatu dohora ze by bolo fajn dat tu ortezu, neviem ci mu ju dat alebo nie ☹

aliza
4. jún 2014

@ina44 ahoj. odpoviem ti ja, ak mozem. Moj syn tiez nosil ortezu, nosil ju od 4.mesiaca, asi 3-4 mesiace dokopy a 23 hodin denne. Nie je to katastrofa, maly si super zvykol, vobec mu na hlavicke nevadila, akurat sme menej obliekali a v noci mali chladnejsie v izbe (otvorene okno a podobne), aby mu nebolo teplo. Hlavicka sa pekne upravila, aj ked dokonala uz nebude asi nikdy. Ale nelutujem. Neboj sa do toho ist, hlavne to zacnite vybavovat uz teraz, 4.mesiace je najidealnejsi vek....ono su zalezaniny, ktore sa casom upravia, ale to musi posudit odbornik, ci ide len o zalezanu hlavicku alebo je tam aj deformita (sisaty tvar, uska nie su v jednej linii a podobne). Moj maly mal plagiocefaliu, bolo to vidno hned od narodenia, takze to by sa zrejme same neupravilo. Pridavam ti fotku deformit, ktore treba rozhodne riesit ortezkou.

aliza
4. jún 2014

to nie je moj syn, len na ilustraciu, co je normal a co nie. tento chlapcek ortezu nosil a rozdiel je obrovsky

ina44
4. jún 2014

@aliza dakujem ti velmi pekne, nam vcera ortopedicka predpisala tu ortezu ale pred tym musime ist k neurologovi aj ked ma len 4 mesiace?

aliza
4. jún 2014

@ina44 cim skor tym lepsie 😉, kym su kosticky este makke a tvarovatelne, 4.m. je najidealnejsi cas, aj moj syn ju zacal nosit v 4.m. celkovo to tak male babatka znasaju lepsie a aj vysledky su lepsie, ako u starsich deti. Ja zijem v zahranici a tu sa da vybavit ta orteza len sukromne, cize posudok od neurologa sme nepotrebovali, ani odporucania ortopeda. Isli sme priamo na sukromnu kliniku, kde ortezy robia, tam mu naskenovali hlavicku a povedali, ze to ma na hranici medzi miernou a zavaznou formou, cize same by sa to zrejme neupravilo do takej miery, ako s ortezou.

ina44
4. jún 2014

@aliza dakujem, len neviem si to predstavit nosit tu prilbu v lete- ved sa mu bude parit hlava.
kedy to nosil tvoj syn?

aliza
4. jún 2014

@ina44 no, to moze byt problem...ja zijem v UK a tu je v lete tak maximalne 22-25 stupnov, aj to len par dni, takze o ziadne horucavy sa nejedna. Moj maly ju nosil priblizne v mesiacoch februar-maj/jun, nepamatam presne, ale hlavka sa mu potila, preto som ho menej obliekala. Slovenske leto si neviem predstavit....to by ti snad poradili kocky, co to zazili.

ina44
4. jún 2014

ved toto tu pridu horucavy a mame krasnych 35 stupnov, no este to zvazim, ale ked mu to ma pomoct som tak na 70% naklonena ze mu to dam.

andrejka1978
6. jún 2014

@ina44 ahoj. ja som sa tiez najprv bala,ze co to davam synovi na hlavu. ale som rada,ze sme tak urobili. nosil ju 2 mesiace a zlepsenie je fakt viditelne. nie je to uplne super,ale je to dobre. hlavicka sa poti, to je fakt pravda. na zaciatku velmi, ale potom si koza zvykne a je to uz ovela menej. cim skorej ju date,tym lepsie vysledky budu. my sme mali az od 7 mesiacov. necakaj kym prejde leto. daj mu to a uvidis ako to budete zvladat. keby bolo zle, tak ju proste prestanete nosit a znovu date na jesen. treba to urcite vyskusat. nas maly to znasal uplne super. a ked mal prilbu dole, tak sa s nou rad hral 🙂

ina44
6. jún 2014

@andrejka1978 ahoj,dakujem za podporu, ideme do toho. Ked mi ortoped povedal ze tu prilbu preplaca poistovna hned som vedela ze vybavenie prilby nebude kratka zalezitost, vsade kde som volala na neurologiu najskor termin 20.6, nakoniec som zohnala jednu neurologicku na pondelok, samozrejme vymenbe listky treba. Ak to malemu pomoze budem len rada.potom dam vediet ako sme dopadli.

andrejka1978
13. jún 2014

@ina44 tak vela zdaru prajem. ked budes potrebovat nejake prakticke rady ohladom nosenia, ozvi sa.

ina44
13. jún 2014

@andrejka1978 super dakujem, uz mame za sebou neurologicke vysetrenie a buduci stvrtok ideme na zmeranie hlavy

moonixi
15. jún 2014

Ahojte zienky, som velmi rada ze som natrafila na tuto temu, uz som bola zufala z toho, ze mi maly ma velmi prelezanu hlavku, napriek mojej snahe ho stale polohovat...tato orteza je nasa zachrana, velmi dufam ze mu to pomoze...Maly ma presne taku plochu hlavku ako o par komentarov chlapcek na fotke...Esteraz vdaka za tuto temu, drzte sa 🙂

sylvia20
12. dec 2014

baby, mam taku otazku, potrebovali ste niektora na vyrobu kranialnej ortezy ,okrem neurorologa /vysetrenia a sona / a poukazu od ortopeda aj CT vysetrenie? dakujem pekne

ingusz
15. apr 2015

Malemu chceme vybavit ortezu... prosim Vas kde vsade ju vyrabaju...na slovensku ?

ingusz
2. máj 2015

@zuza14 dakujem

ingusz
2. máj 2015

Ideme v pondelok do Ba drzte nam palceky nech nas vybavia pretoze sme z Ke a to je dlha cesta 🙂

ingusz
16. jún 2015

Kranialna ortéza sa dezinfikuje a čistí od potu a zápachu nasledovne.
Na dezinfekciu a čistenie potrebujeme Lieh 60% .., Incidin M Spray Extra
Nastriekať s incidentom potom s liehom vytrieť aspoň dvakrát a znovu vyfénovať.
Môžme aplikovať na hlavu.