Poradíte ohľadom užívania antikoncepcie?

dani987
22. nov 2013

Ahojte, rada by som sa spýtala, začínam brať prvýkrát antikoncepciu, a všade sa píše, že by sa antikoncepcia mala začať brať 1. deň menštruačného cyklu. Ale na to nemám čas, budúci víkend máme s priateľom výročie a chceme si spraviť krásny víkend a kondóm mu robí mierny problém a moja menštruácia je zatiaľ ešte v nedohľadne. Ak začnem antikoncepciu brať už teraz, môžu z toho nastať nejaké komplikácie, vedľajšie účinky, alebo nemusí tá ochrana byť 100%?? Prosím potrebujem poradiť, ak s tým máte dakto už nejakú skúsenosť, alebo niečo viac o tom viete.... 🙂

prstek
22. nov 2013

@dani987 myslím, že sa to môže aj inokedy ale píše sa v príbalových letákoch, že prvý týždeň ešte používať dodatočnú ochranu (napr.kondóm) ....a menštruácia by sa ti mala dostaviť po dobratí blistra (ak ide o 21tabletkovú) ...takto si môžeš menštruáciu aj oddialiť ak si neurobíš prestávku na menštruáciu a pokračuješ v užívaní, ale to sú veci fakt len na "raz za uhorský rok" a nezabúdaj, že sú to hormóny a tie narobia šarapatu v tele poriadnu 😒

zuzinka1989
22. nov 2013

ano, urcite je to napisane aj v pribalovom letaciku 🙂 len sa treba do neho kuk 🙂 ale ochranu nebudes mat hned, budes musiet este cca tyzden pouzit nieco ine....kondom, pharmatex....takze neviem, ci sa ti neoplati pockat a zacat od 1DC 🙂

mariankamk
22. nov 2013

ak nasadis pred jej prichodom, moze sa ti objavit krvacanie inokedy, ako cakas a moze byt problem napravit to...

lent1lk4
22. nov 2013

HAK ktoru som kedysi brala mala uz pri zacati uzivania v 2-5 den cyklu poznamku, ze je potrebne prvych 7 dni pouzit dalsiu antikoncepcnu metodu... nepises kde si vramci cyklu teraz, ale podla mna, ak to zacnes brat tak o chvilku tu mame otazku "zcala som brat HAK uprostred cyklu a mala som nechraneny styk, mozem byt tehotna?" (inak,odpovedala by som ze podla mna mozes 😉 ).. alebo "zacala som brat HAK a odvtedy mam spinenie, co mam robit?" .. takze asi tak.. raz sa mi podarilo vynechat tabletku.. tak som isla presne podla navodu pre taketo situacie, aj tak som namiesto slubovaneho posunutia ms mesiac spinila... 😖 verim ze priatel skor rozchodi jeden vecer s kondomom nez toto 😉 alebo skus pharmatex.. jo.. a precitaj si pribalovy letak, najdes tam vela zaujimavych informacii 😉

stanislavao
22. nov 2013

tak HAK je liek. neni to cukrik, ktory si kade, kedy mate nan chut. cize, prva tabletka sa musi uzit v prvy den menstruacie a potom pokracovat dalsich 20 dni v jednu a tu istu dobu. nemozete zacat uzivat HAK uprostred cyklu. HAK je super vec pred nezelanym oplodnenim, ale treba dodrziavat navod a uvedomit si, ze je to tabletka, nie bonbon. pribalovy letak si poriadne precitajte a riadte sa nim. a aj keby ste zacali uzivat HAK ako pisete vy {co je ale totalna blbost} tak vas to prve dni nebude chranit, lebo tie hormony z nej nezacnu ucinkovat v tele okamzite, ale az po par dnoch.

katka25m
22. nov 2013

spytaj sa svojho gynekologa alebo v lekarni.. myslim, ze sa chytia za hlavu. HAK sa zacina brat LEN s menstruaciou. Inak to nema vyznam. Ale mozes to skusit, je velka pravdepodobnost, ze o 9 mesiacov dostanete prekvapenie 😉

graceful9
22. nov 2013

Môžeš ju začať brať kedykoľvek, v prvý deň sa berie preto, aby sa vylúčilo prípadne tehotenstvo, čiže si správ najskôr test. Prvých 7 dni sa treba chranit tak či tak, nech ju začneš brať kedykoľvek, tak isto, ako ked zabudnes užiť tabletku...ja som nečakala do menzesu a lekár o tom vedel a nenamietal 🙂

domin85
22. nov 2013

Ahoj. Zalezi od toho, co znamena "je v nedohladne". Ak si povedzme tri styri dni po menstruacii a neprebehla ovulacia, kludne mozes zacat brat aj teraz. Ak ale ovulka prebehla, trebars mas dostat menstruaciu o tyzden, nema velky vyznam zacat ju brat teraz, resp. treba sa chranit aj kondomom. Okrem toho, ak zacnes brat tabletky uprostred cyklu, jeden z vedlajsich efektov moze byt spinenie az do skoncenia najblizsej menstruacie. Pre vsetky tieto dovody sa vacsinou odporuca zacat prvy den menstruacie a teda prvy den cyklu. Avsak ako pisem, nie je to podmienka.