Očkování zarděnky-příušnice-spalničky. Měly vaše děti nějakou reakci?

tiki
29. máj 2008

Holky, měly vaše dítka nějakou reakci? Mně sestra při očkování řekla, že devátý den může mít teplotu, ale trvá to prý jen jeden den. Včera to byl osmý den a Zdíša večer dostala teplotu. Měla necelých 38, dneska taky pořád nad 37 a teď večer mi přišla zase nějaká teplejší (nepodařilo se mi ji ale změřit ani rychloběžkou dokonce ani když usnula 😒 ). Trvalo to u vás taky dýl???

monka88
2. dec 2009

Ahojte maminky.
ktorych deticky mali teploty po ockovani, ako dlho ich mali? Kolko dni?
Nas Simi ma uz treti den,nastastie najvyssiu mal 38.5 a dnes rano na treti den 37.6.
Ale zda sa mi stale horuci. Reku,ze asi ako dlho to este moze trvat?
Dakujeeem

miroslava72
2. dec 2009

Ahoj Monka
Moja mala teplotovala 3 dni a stale nad 38,5,na ten treti den som sla pre istotu k lekarke a na stvrty sa cela vysypala.Znasala to velmi tazko.

meleri
2. dec 2009

monko

my to měli dva dny tu teplotu, ale jednu noc měl 40. prý to trvá kolem tří dnů (ptala sem se doktorky).

monka88
2. dec 2009

Mirka to si ma nepotesila...takze este mozem ocakavat,ze sa mi mozno zajtra vysype...
A ako dlho bola mala vysypana? Potom uz teplotu nemala?
Neboli ste totiz uz pomaly tri dni vonku a drobec je z toho dost nervozny...
Ale bojim sa ist snim von,ked ma aj len 37.6...

miroslava72
2. dec 2009

My sme este stale neboli vonku...uz tyzden a pol -presne....mame cakat dokial ten vysyp uplne nezmizne...takze ta chapem,ze je maly nervozny...moja je tiez naucena stale byt vonku.

Ale neboj,tvoj maly nemusi mat taky tazky priebeh... 😉 😉
my sme boli asi extrem...viacej lekarov skonstatovalo ze sa s takou reakciou uz davno nestretli,ze ani nepamataju kedy naposledy...tak snad vraveli naozaj pravdu 🙂

monka88
2. dec 2009

Mirka boze moj,tyzden byt doma zatvoreni,to musi byt hroza. Co doma porabate? Ako ju zabavas? Ja uz neviem co vymysliet a to sme doma len treti den...

Kiezby mu tie teploty uz odzneli a nevysypal saaaa 🙂

petja
2. dec 2009

Monka,pokud je to po odečtu 38,5,tak bych určo nestresovala a nechala horečku projít

monka88
2. dec 2009

Petja teplotu 38.5 mal len raz vcera rano.Odvtedy ma stale okolo 37.7. a nechce zliezt...
Ked mal 38.5 som mu dala aspon cipok a klesla.Ale ked pod 38 sa nic nema davat tak nedavame. Maximalne na noc trosku-nie plnu davku Nurofenu sirupu,aby mal lepsi spanok.

tin007
2. dec 2009

ahojte, no super! 😠 myslim ironicky, lebo mne mudr tvrdila, ze po ockovani v ziadnom pripade maly nemoze dostat ani jednu z chorob (mumps, rubeola, osypky). este sme nastastie neockovali

petja
2. dec 2009

Monka,já nesnižuji teplotu do 39 nijak,potom pouze zábaly nožiček,derivační koupelí,homeopatickými čípky Viburcol,myslím,že jednáš ukvapeně.Tělo se totiž snižováním teploty pomocí léků zbavuje možnosti samoozdravných pochodů.S herečkoui jde z tělíčka tvého prcka to špatné z očkování,věř,že je toho dost,tím,že snížíš teplotu lékem,jakoby nastupuje pocit,že dítě,je již bez teploty,ač tomu tak není,horečka se jen zatlačila.Nebojme se horečky,je to ochranná reakce těla.Teploty od 38,5 výrazně omezují životní podmínky virů a bakterií a jedovaté látky,které jsou jimi produkované,jsou pomocí horečky vylučovány.
37,7 bych neřešila...

kam.zyk
2. dec 2009

Maatkka- ano, Infanrix Hexa není živou vakcínou, MMR očkování ano. Pokud chce dítě lékařka kontrolovat (kontrolní EEG) před očkováním, je to jen dobře a je třeba její pečlivost velmi pochválit. Případný normální nález snižuje riziko neurol.reakce po očkování.

Meleri - důležité je, aby se v krvi ustavil určitý počet protilátek proti daným očkovaným chorobám, takže je důležité očkovací řád nějakým způsobem dokončit - dám příklad- pokud by se očkovalo poue první Hexou (a neabsolvovaly se další), nebyl by dostatečný počet protilátek (proti tetanu, záškrtu, atd.)a očkování jako takové by vyznělo vniveč, bylo by k ničemu. U různých vakcín je různý rozestup a jsou tam "vůle" (proto se také očkovací kalendář v různých zemích liší). Pro přesnější informace je dobré zeptat se v našem nejlepším pracovišti Očkovací centrum Motol, kde odborníci přesně odpoví na tyto dotazy - po-čt 14-15:30 224 433 810.

Teploty po očkování a vyrážky nejrůznějšího charakteru - mohou se dostavit až do 3 týdnů od očkování. Obecně, pokud je v rodině atopická zátěž, je třeba být obezřetnější. Také je moc důležité vědět o příp.reakci na vejce, kvůli možné (velmi závažné) reakci na očkování Priorixem (jedna z MMR vakcín), jelikož Priorix je pomnožen na kuř.embryích, jak už tu bylo několikrát zmíněno.

Teplota- jak píše Petja, do 38,5 netřeba řešit, je to přirozená reakce těla na živou vakcínu (vždyť MMR vakcína, to je taková " nemoc nanečisto"). Teplota je stav, kdy tělo mobilizuje obranné mechanismy imunity. Snižovat ano, ale až od urč.teploty.

maatkka
2. dec 2009

kam.zyk velmi pekne dakujem za tvoju reakciu... spytam sa to priamo (aj ked nikto mi to takto rovno nechce povedat) na tvoj nazor - v pripade ze bude EEG v poriadku mam dat dcerku (aj v pripade nasich neuro problemov) touto vakcinou podla teda ockovat??? alebo pockat??? alebo neockovat??? ja viem ze normalny nalez na EEG riziko znizuje ale neviem do akej miery... som uz fakt zufala - nedokazem mysliet na nic ine ☹ velmi pekne dakujem za tvoj nazor nech uz je akykolvek...

shaula
2. dec 2009

Meleri - ne ve 12 měsících, MMR se očkuje od 15 měsíců, další dávka nejdříve po 6 měsících.

Dnes večer (druhý den) měli kluci 39,9 a 39,6 😝 Naštěstí magickou čtyřicítku jsme zatím nepřekročili 😨

tin007
2. dec 2009

maatkka MMR vakcina by sa mala ockovat medzi 15 a 18 mesiacom, ale nema stanovenu hornu hranicu. dost rodicov (napr aj my) odkladame ockovanie az k nastupu do skolky (ak vobec budeme ockovat, lebo maly moze mat problemy s imunitou - po mne) a napr. nasa dr. s tym vobec nema problem. v pase mas, ze dcerka je skor narodena, ja osobne by som toto ockovanie odlozila, ved vidis, ake reakcie maju donosene deti a to pritom teploty a pripadne mierna choroba su povazovane za standard 😒

kam.zyk
3. dec 2009

Maatkka, na to ti musí odpovědět právě tvoje neuroložka, která musí na základě přesné diagnózy vyhodnotit situaci a rozhodnout. Nikdo z nás tady nezná přesný zdravotní stav tvého dítěte, nikdo z nás ti tady není kompetentní radit. Nechala bych rozhodnutí výhradně na neuroložce, už jednou se ukázala jako lékařka velmi pečlivá, já jsem přesvědčená, že nic nezanedbá a že jsi (a hlavně tvoje dítě) v dobrých rukou. Určitě se zbytečně nestresuj, to není dobré pro dcerku. Uvidí se dle nálezu EEG a dle toho se rozhodne. Ničeho se neboj, neuroložka určitě do rizika nepůjde.

meleri
3. dec 2009

kamzyk,

dík, my jsme taky teplotku neřešili až ja to stouplo nad 39. takže je lepší pokračovat....
Shaulo,

fakt nekecám toto se tu očkuje v roce...a to ještě děti které jdou do jeslí např v půl roce nebo tak, tak musejí být očkovány v 9 měsících.

pavlina05
4. dec 2009

Ahoj holky! My na té vakcíně ještě nebyli!
A te´d co jsou chřipky se mi na ni ani nechce. VAdí to něčemu? Že bych to očkování nechala až na jaro 😀

saska.t
4. dec 2009

shaula u nas sa tiez MMR ockuje v 12 mes. ale ja som nedala a ani nedam, nebudem riskovat ☹ su to bezne detske choroby ockavani sme neboli ani my a zijeme ...

artuse
4. dec 2009

pavlína, nevadí, my taky zatím nemáme očko a to je dcera už dvouletá, horní hranice není stanovena...a teď v době chřipek...

meleri
4. dec 2009

mě zas dneska doktorka přemlouvala a´t pokračujem že prý na tu rubéole (ted nevím jeslti sou to spalničky) děti umírají.. 😖 já už fakt nevím!

pavlina05
4. dec 2009

Holky, mě se do toho nechce, vážně. až na jaře 🙂 já si asi něco v úterý vymyslím, že máme kašel...nebo mám říci pravdu?

saska.t
5. dec 2009

meleri - na rubeolu sa v dnesnej dobe naozaj neumiera, ta chcela postrasit aby si nerobila problemy to je vsetko, su to klasicke detske choroby ktore sa daju liecit atb 😀 apropo v dnesnej dobe je predsa moderne umierat na chripky, nie na detske choroby...
Mam na ukazku ockovania jeden priklad, na Sk a v CR je povinne ockovanie na TBC a najlepsie hned po narodeni este v nemocnici, tu v DE je prisne zakazane, kedze bolo dokazane ze vakcina je povodcom znizenej imunity u dietata a vela inych vedlajsich ucinkov a potom si mas vybrat 😝

bramburka
5. dec 2009

PAvlino, klidně stačí když řekneš že máte rýmu, že počkáš po vánocích, Dr. nebude proti, ja odlozila 2. očko kvuli reakci a sestřička jen naštvaně řekla, že si teda mam hlídat sama 😒 to já si to pohlídám, hned jak přejdou ty chřipky, tak to dáme, ale hlavně pamatujte, že děti musí být absolutně zdravé při očkování a pak tech zhruba 10 dní nejlépe nechodit do dětského kolektivu (třeba jen na ověřené návštěvy), aby děti nechytily virozu, pak je ten průběh OK, prostě nesmějí nastydnout, reakce je většinou horší když se kt omu přidruží nějaká nemoc. Když je dítě absolutně zdravé, tak ho to očko neskolí, nebo je reakce třeba 1 den něco přes 37.

bramburka
5. dec 2009

jinak s tím snižováním horečky, pod 378 neřešit, pak ale jo, uvědomte si že každé dítě má jinou citlivost na horečky, ten kdo tady doporučuje že do 39 nesnižovat, tak je hloupý, prootže už přes 38 může být u některých dětí horečka nebezpečná, takže pozor na univerzální rady!

Naše dítě je taky takové, že když má 38,6 tak to ani nevíme, protože lítá jako splašený, že jo....ale znám i děti, které při 38,5 měly křeče, pozor!

kam.zyk
5. dec 2009

Očkování proti zarděnkám (rubeola) má význam hlavně proto, že zarděnky způsobují v těhotenství (doufám, že s tím mají naše děti ještě čas 🙂 ) těžké vrozené vady, jejich četnost a závažnost ale postupně klesají. V prvních šesti týdnech těhotenství je pravděpodobnost poškození plodu (embrya) až 56%, do 12.týdne 20-25%, do 17.týdne 10% a od 18.týdne méně než 4%. Takže, proti zarděnkám by měly být očkovány dívky nejpozději ve věku 15 let a toto očkování by mělo zajistit dlouhodobou imunitu, stejně jako onemocnění prodělané v dětství.

Čili, na rubeolu se skutečně neumírá, snaha o proočkovanost populace je v rámci ochrany těhotných žen v populaci.

saska.t
5. dec 2009

kamzyk moja neter je trojkombinaciou ockovana vyse 2 rokov a v dnesnej dobe sa lieci na rubeolu, je dokazane ze ockovanie posobi iba 5-6 rokov takze lekari vlastne odsuvaju detske choroby na neskorsi vek co je viac nebezpecne ako ked to chyti v detskom veku...
pri rubeole v tehotenstve sa podla statistik berie plod automaticky....
inak ja som zivy priklad ze nie je vzdy pravda ze mas dozivotnu imunitu, mala som 2x ovcie kiahne behom 2 rokov ani lekari neverili a studovali ma odusu ale 2x potvrdene krvnymi testami 😀

jajka78
5. dec 2009

ja napisem len tolko k MMR, neviem ci dam zaockovat, stale vaham kedze je to ziva vakcina,mame ist buduci tyzden ale kedze je vyhadzany, ma kaslik a idu mi zuby nedam ani keby co.som zvedava co povie dr.budem odsuvat ako sa len da, aspon do jari. i ked mozno nedam vobec. ja som mala mumps a mamina bola tehotna ked dostala rubeolu ( prvy trimester), popritom chuda reumatoidnu artritidu a bracho je nastastie zdravy, ma 27 rokov.

petja
5. dec 2009

Bramburka,já osobně psala,jak to s horečkou dělám já,psala jsem jen svůj názor,zdrž se prosím takového hodnocení.

xandra
5. dec 2009

My jsme dostali priorix automaticky...9.den po očkování malý dostal teplotu 38,5...trvalo to 3 dny...a zatím už je v pohodě. Jinak všechny očkování ustál bez problémů.

kam.zyk
5. dec 2009

Musím se vyjádřit k informaci "je dokazane ze ockovanie (rubeola) posobi iba 5-6 rokov" - je to informace nepřesná, tudíž nepravdivá. Těch studií bylo děláno hodně a závěr je (cituji) - přirozená imunita vůči zarděnkám přetrvává minimálně 26 let (O'Shea S, Best JM, Banatvala JE, et al. Rubella vaccination: Persistence of antibodies for 10-21 years [letter]. Lancet 2:909, 1988.) Podávání druhé dávky jako posilující se považuje za strategicky vhodné, i když výsledky studií napovídají, že ochrana po očkování proti zarděnkám je vysoce dlouhodobá, neboť se tím zajistí imunita vůči zarděnkám i v době fertilního věku žen.

ALE! Taky byly zjištěny individuální odchylky v imunoreakci - záleží ale na typu kmenu a době očkování (zda je v 15M, nebo v 7 mi letech, atd.) - existují jedinci (výjimky, protože většina studií prokázala vysokou,tj.90-95% účinnost tohoto vakcinačního kmene), kde titr protilátek už po 2 letech klesnul pod protektivní mez. Saska, tebe by stálo za to zkoumat víc 🙂