Očkovanie Tbc

baska777
7. aug 2014

Babulky chcem sa Vas opytat ci mate deturence ockovane proti TBC a kde ste sa dali ockovat??kolko to stalo??a ci ste mali nejake komplikacie???chcem dat malu zaockovat ale neviem kde...prosim o radu 🙂 dakujeeeeeem 🙂

neimed
7. aug 2014

a preco ju chces pre boha dat zaockovat proti TBC? ved to je u nas uz od oktobra-novembra 2011 nepovinne.. prav pre nepriaznive ucinky ockovacej latky.. chvalabohu sa mi syn narodil presne v tom obdobi a tak sme sa tomu vyhli.. ockovanie tbc sa robilo hned po porode, tusim nejak do tyzdna tam, kde si rodila..

zuzula001
7. aug 2014

na to Vam isto odpovie Vasa pediatricka, ale DOBRE si to zvazte, bez precitania minimalne pribaloveho letaku k danej vakcine to nie je informovane rozhodnutie a zodpovednost, nech to dopane akokolvek je iba na Vas ako rodicovi.

jasminet
7. aug 2014

@baska777 ockuje sa v kalmetizacnych pracoviskach http://www.spfs.sk/kalmetizacne-pracoviska raz za cas otvaraju ockovaci termin, treba si zavolat kedy je najblizsi a ci do neho vekovo spadate...

katarina002
7. aug 2014

ja som tiez nad tym uvazovala, ale pediatricka sa vyjadrila, ze u nas sa to na vlastnu ziadost uz neda....ze mozno ak v okolitych statoch, ale uz si nepamatam preco...

baska777
autor
7. aug 2014

@jasminet
@katarina002
viem ze sa ockuje aj na vlastnu ziadost aj na slovensku...je to tusim v martine a ziline, bystrici, nitre a v blave...niekde co som si zistila ockuju tak ze otvoria pre cca 9 deti ockovaciu davku...no musi ich byt 9 alebo tak nejak. ale vcera mi doktorka volala ze nejaka mamicka si dala dcerku zaockovat v nitre a zaockovali ich aj ked bolo iba jedno dieta...a vraj to stalo 20€! inak to vychadza okolo 50-60 €

jasminet
7. aug 2014

@baska777 nemusi ich byt 9, kludne moze byt aj jedno dieta, ale pri vacsom pocte deti je nejaka zlava. tu v ba to stoji myslim do 20€ (ale to netvrdim na 100%)...

baska777
autor
7. aug 2014

@neimed
@zuzula001
mam dve sestry...obe su zdravotne sestry...maju dokopy 5 deti...kazde je ockovane...nemali nastastie ziadne komplikacie...a u nas v nemocnici sa dost casto mozte stretnut s pacientom s TBC...co som si zistovala tak TBC je zase na vzostupe....

baska777
autor
7. aug 2014

@jasminet do BA to mam veeelmi daleko 🙂 ale dakujem...
a nie tu vakcinu asi v martine alebo v ziline ked som tam volala otvoria iba ked bude 9 deti!!!

jasminet
7. aug 2014

@baska777 poslala som ti tie kalmetizacne pracoviska, tak si skus napisat na kazde

neimed
7. aug 2014

@baska777 fiiha.. tak je to na rodicoch ci chce dieta ockovat na tbc.. ja som sa este mohla rozhodnut, mala som v prepustacej sprave, ze zaockovat sa.. ale uz som v tom case nemusela, tak som ani nesla..

lucus83
7. aug 2014

@neimed tbc je na Slovensku pomerne rozšírená. Len tak pre zaujímavosť, v plnej čakárni u pneumológa sme boli ja s podozrením na čierny kašeľ a manželský pár s podozrením na tuberkulózu. Starkú, s ktorou bývali v jednej domácnosti mali v Hágoch- kvôli potvrdenej tubere.
Len na margo mne sa čierny kašeľ potvrdil. Nikdy nevieš kto vedľa Teba sedí v MHD alebo v ambulancii. Ja mám svoje deti zaočkované povinne, ale keby som nemala dala by som ich určite zaočkovať. Viem aká je zložitá liečba a ako vysoko rezistentná tubera môže byť.

lucus83
7. aug 2014

@baska777 to s tými deviatimi deťmi je kvôli tomu, že vakcína sa pred aplikáciou riedi, pretože obsahuje viac dávok. Ak by sa v ten deň očkovalo len jedno dieťa, zvyšok vakcíny by sa musel vyhodiť.

kbeata
22. aug 2014

@neimed
@lucus83 http://www.sprievodcaockovanim.sk/myty-a-famy-o...

hlavné,ze nechrani proti plucnej forme tbc,ktora je najviac rozsirena
treba to zvazit,vakcina na sk bola zrusena z dovodu NU,a na naliehanie WHO,a taktiez samotneho vyrobcu vakciny,pretoze bola nerentabilna

zita19
22. aug 2014

@kbeata ale plucna TBC je relativne najlahsie liecitelna a aj diagnostika je pomerne jesna a jdnoducha. Horsie su TBC ochorenia koze, kosti, klbov, vajecnikov a iných vnutornach organov. Jednak sa velmi tazko diagnostikuju, lebo ich prejavy su pomerne nespecificke a aj sa velmi tazko liecia. A aj ked kochov bacil sa najrychlajsie siri kvapockovou cestou, nie je zarucene, ze ten, ktory ta navstivil cez pluca sa zrovna v plucach usuídli. Ak sa usidli v klboch, tak tam bude santit velmi dlho nepoznany a ked sa konecne v tych klboch zisti, uz su napachane nenepravitelne skody a este moze byt rezistentny na liecbu ATB. Takze preto sa oplati ockovat, nie kvôli suchotinam ale kvoli neplucnym formam TBC.