Má kváskovanie význam?

jajuska13
14. nov 2018

Ahojte, kváskujem od januára, čiže skoro rok, chlieb som skúšala viac krát malo kedy vyšiel pečiem len rožky ak do zásoby, a potom vyberám z mrazničky, alebo často pečiem kysnuté koláče.. A teraz, má to význam? Keď moje deti aj ja jeme aj tak obyčajne pečivo? Deti denno denne v škôlke alebo u babiek, tety, ujov.. Nikto z rodiny nekvaskuje, jedia to len doma odo mňa.. Ja tiež badam že ma žalúdok bolieva, a neviem ci je to tým, že striedam pečivo obyčajne a pečivo kváskove. Véd to musí robiť nášmu tráveniu poriadnu sarapatu! Rozmýšľam ze s tým prestanem. Nemá to asi význam keď jeme aj také aj také pečivo, myslite ze mam pravdu?

mikadooo
14. nov 2018

@jajuska13 Predtým ťa žalúdok nebolel? Lebo väčšinou to býva naopak, kváskové by malo byť ľahšie stráviteľné... Ale to sa dá zistiť len tak že budeš pár dní jesť len kváskové.

Ďalšia možnosť je že si citlivá na lepok a v tom prípade je úplne jedno či je kváskové alebo drožďové, ak je z pšenice, respektíve z lepkových druhov múk. A potom môže byť samozrejme milión iných príčin bolesti žalúdka a možno to s kváskovaním vôbec nesúvisí.

U nás kváskové veci nemajú moc odozvu, jednoducho rožky a chleby z obchodu chutia všetkým viac. Takže kvások dávam všade do múky - bublanina, atď. Robím normálne podľa štandardného receptu, len dám kvások, prášok do pečiva nedávam, nechám hodinu cesto stáť (alebo aj dlhšie) a potom šupnem prášok do pečiva a upečiem. Trochu to tú múku snáď natrávi a tak by to potom malo byť ľahšie stráviteľné. Ale neviem povedať, lebo u nad nikto nemá problém s trávením.

simca06022011
15. nov 2018

@mikadooo no skôr nenatravi,keď oba rozkvas trvá 12 hodín a potom ešte cca 4 hodiny kým prekysne zamieseny chlieb to stojí.

veronice
15. nov 2018

@jajuska13 pozri, toto je len a len na tebe ako uznas za vhodne 🙂 ja kvaskujem lebo ma to bavi a vsetkyn to chuti. Odkedy mam kvasok tak som chleba v obchode nekupovala - ta plna chut sa jednoducho neda porovnat s chlebikmi z obchodu. Ak ta to bavi tak sa toho nevzdavaj. Ak ti to doma nikto nechce jest, tak to neries. Ja beriem kvaskovanie ako zalubu - niekto hackuje, venuje sa sportu, sije a co ja viem co a ja kvaskujem 🙂 milujem tu vonu chleba ked sa pecie a tu jedinecnu chut ked ho rozkrojim a natriem maslom. Ale vravin, je to len na tebe 🙂

pralinka86
15. nov 2018

Mam taký pocit, ze poslednu dobu sa to kvaskovanie riadne rozrastlo. Chlieb/pečivo peciem asi 5rokov, z obchodu len v núdzi kupujeme. Mne sa na tom páči, ze mixujem recepty, múky aké chce, pridam semiačka, korenie ake chcem
Oveľa dlhšie vydrží čerstvé. Ešte sa nestalo, žeby splesnivelo cosi. A pritom ja sa s tým cestom nejak extra nehram 😀 keď sa mi vôbec nechce, vylejem ho do obdĺžnik.formy a je to 🙂
Uz len tým, ze je to domáca výroba, tak he to lepšie/zdravšie než to z obchodu. Aspoň podľa mňa.
Ak máš pocit, ze ti lepok nerobí dobre, tak by si ho praveze mala jesť isté obdobie pred alerg.testami

mikadooo
15. nov 2018

@simca06022011 no, cesto sa trochu dvihne, takže čosi to s tým cestom asi robí... 😀

simca06022011
15. nov 2018

@mikadooo jasne keďze je tam aj kypriaci.. tie kvasinky pracujú ešte pred tým ako to dáš do rúry🙂 ale to je jedno predsa 🙂

mikadooo
15. nov 2018

@simca06022011 nie je. Ten dávam až tesne pred pečením, ináč by mi vyšumel.