Pravidelné kváskové výzvy - recepty

ink
18. sep 2018

Každá kváskujúca posadnutosť má podľa mňa svoje štádiá. Táto diskusia je miestom, kde si nadšenie z kváskovania môžme utužovať spoločnými výzvami.
Ak je recept, ktorý je tvoj obľúbený, alebo taký, ktorý žiaľ nevychádza ani na niekoľko pokusov tak, ako by si chcela, sem s ním. Vyskúšame ho urobiť všetky - zapojíme sa do výzvy. A spoločne si pozdieľame tipy, čo sa nám osvedčilo.
Každá, ktorá sa do výzvy zapojí a uverejní fotku a nejakú radu, dostane véľa <3 srdiečok. 🙂

ink
autor
9. okt 2018

ok, ja zajtra idem na ten mazanec už, ešte dokúpiť čo treba 🙂

tinusiatko
9. okt 2018

@ink si cvok ...uz mam 399srdiecok 😂😂😂ak ich nazbieram 360do konca roka tak od 1.1.2019kazdy den jedno darujem 😁...striedka neviem čakám kým vychladne 😂😂😂😂

tinusiatko
9. okt 2018

@ink a zas moj mobil ,ze sviecky miesto srdiecka 😂😂😂😂😂😂dnes mi ide karta

kucerawa
9. okt 2018

@tinusiatko prosím, kde si zohnala manitobu? V kamenných obchodoch je to v Žiline žalostné, kúpila si cez internet? Pracuje sa ti s ňou dobre? Cítiš zmenu oproti klasike? 🙂

tinusiatko
9. okt 2018

@kucerawa no ja nakupujem v bezobalovom obchode v TN ,pracuje sa s nou super . Cesto je také ine ...neviem vysvetlit...vo stvrtok idem do Ziliny doveziem ti?

kucerawa
9. okt 2018

@tinusiatko to vážne by si bola taká ochotná? 😱 Strašne by som ju chcela vyskúšať. Prosím... 🙂

tinusiatko
9. okt 2018

@kucerawa jasne ,len najdem nadobku 😂😂😂pis ss a dohodneme sa kam ti ju doveziem 😉

ink
autor
18. okt 2018

Baby, ja som totálne mimo. V každom prípade, mazanec vyšiel top!
Moje presvedčenie je, že akékoľvek sušené ovocie má ísť do receptu, či už sú to hrozienka, alebo mandle, vždy sa to dá "vytunovať" verziou "máčané v čokoláde" :D takže v našom prípade išlo o čokoládové brusnice. Vyskúšala som dva tvary, jeden bochníček, jeden slimák. Múku som použila len špaldovú. A opäť som zapojila do výpomoci tibi kryštáliky.

Čo som ale riešila pri obidvoch tvaroch bolo rýchle chytanie farby. "slimáka" som robila až na ďalší deň po 24 hodinovom kvasení v chladničke. Hoci som skúšala piecť 10 minút na 200 a 40 na 170, vyskočili pekne do výšky.

Dobrý nápad tento mazanec!

siska1313
18. okt 2018

@ink parádne to máš👍👍 počuj, tebe vyjde všetko, čoho sa chytíš🌹 povedala by som, že vyberas novú výzvu😁

tinusiatko
18. okt 2018

Babulky mimo výzvy ,ale potrebujem helfnut...akoze nikdy sa mi to nestalo,ale ...splasnivel mi chlieb v lanovom vrecku...mate typ ako ho vyprat aby som sa tej pliagi zbavila?

ink
autor
19. okt 2018

@tinusiatko hmmmm, rozmýšľam rozmýšľam, ja by som to buď riskla a dala na 90tku, alebo vzala jar, dala nahusto na to miesto s plesňou, zaliala horúcou vodou z kanvice a potom šupla do práčky aspoň na 60tku. v podstate v látke ako tkanive by nemuseli ti spóry prežiť...

ink
autor
19. okt 2018

@siska1313 prosím ťa, napíš mi adresu do pošty a pošlem ti nejako tie tibi kryštáliky, uvidíš ten rozdiel. Už len v mene kváskovej vedy to stojí za pokus. 🙂

a dakujem 🙂

ink
autor
19. okt 2018

Baby, teším sa veľmi, že ste také šikovnice a všetkým nám tie recepty vychádzajú. Najväčšiu radosť majú isto naši rodinní príslušníci 🙂)

Ak teda môžem, pridávam recept ja. Teraz, keď je čas jabĺčok, hrušiek, sliviek a všakovakého sezónneho ovocia, si to pýta niečo takéto:

http://www.jarkapecie.sk/?p=551

siska1313
19. okt 2018

@ink juj, toto vyzerá dooooobre, akurát dnes som rozmýšľala o nejakom koláčiku, super tip❤

Veď som sa aj na fb pridala do skupiny tých krystalikov, citam, mám z toho trochu hokej...pisem ss, vďaka za ponuku🌹

matinka
19. okt 2018

@ink a ako funguju tie tobi krystaliky, este som s nimi nikdy nerobila. Asi ich kupim v bio obchode, ci nie?

ink
autor
19. okt 2018

@matinka nedajú sa kúpiť. Sú to také kryštáliky, ktoré potrebujú vodu a cukor by prežili a mnozili sa. Keď prijímajú cukor, vylučujú do vody vlastne probiotika ako vedľajší produkt ich trávenia.
Keď takúto vodu pridáš do kvaskovehi receptu, akoby si mala dvojitú fermentaciu.

Môžem poslať aj tebe. Len si ich ešte raz namnožím 😊

V podstate si ich dáte do nejakej sklenenej fľašky, zalejeme odstátou vodou (nemajú radi chlór) asi do litra vody dáte lyžicu cukru (môže byť obyčajný biely, hnedý, trstinový, len nie med a melasa), môžte pridať aj nejaké sladké sušené ovocie,ale nie je to podmienkou. Zamiešate lyžicou, ale nie kovovou. A je to. Do 24 - 48 hodín spapaju tibiky cukor. Takže vtedy treba zliat vodu s tibikmi cez sitko (pozor, opäť nie kovové), zaliať ich novou odstátou vodou a opäť pridať cukor a zamiešať.

A ja práve túto vodu z Tibi kov využívam na kvaskovanie. Cesto je viac elastické, ľahšie sa s ním pracuje a chlieb je viac okaty.

siska1313
19. okt 2018

@ink neskutočne dobre vysvetlujes. Ešte mi povedz, aj pijete takúto vodu? Tú vodu, zliatu z tibikov, musíš použiť dokedy? Či sa dá nejak dať do fliaš a odložiť (keby som akurát nepiekla)?

matinka
19. okt 2018

@ink wow, to znie uzasne, teda chlebik bude viac "balonikovy"? Ja peciem najma bezlepkovo, to cesto byva tazsie, tak to by som urcite skusila.

siska1313
25. okt 2018

Baby, tak som vyskúšala ten kváskový ovocný koláč. Do cesta som dala o 50g menej cz špaldy a namiesto nej dala manitobu. Cesto bolo jemnučké, nadychane. Nedala som na klasický plech, ale fo keramických foriem, deti sa nevedeli dohodnúť, či čerešne alebo marhule, tak máme obidva. Keďže ovocie bolo jedno z mraziaku, druhé zavárané, bolo mokrejsie a oba koláče sa piekli skoro hodinu. Nie sú zlé, ale dosť vyrazne tam cítiť ten kokos. Nabuduce miesto neho dám kvalitný olivový olej. Na čerešňový išla ako posypka len plátky mandlí. Na druhý som urobila posypku z ovsených vlociek, trstinoveho cukru a masla.
Okrem toho som prvýkrát robila chlebík s pridaním manitoby a bol vskutku geniálny. Bol. Už nie je. Zasa ráno pečiem😁😁 dobrú noc, dievčatá💕

ink
autor
26. okt 2018

@siska1313 super práca!!!!!!

siska1313
26. okt 2018

@ink ďakujem💖💖💖

ink
autor
28. okt 2018

Baby, ja už mám dávno napečené, aj tibíkov pomaly namnpžujem, ale skolila nás choroba. najprv krpatého a potom mňa, tak sa ospravedlňujem za moju absenciu. som kvecko.

siska1313
28. okt 2018

@ink vôbec sa netráp, hlavne skoré uzdravenie prajem všetkým💖

matinka
1. nov 2018

Cakam navstevu, dufam, ze korene a mazance dnes budu mat uspech... ved kto ma len tak cez statny sviatok takuto prilezitost? ... jedine od kvaskarok

siska1313
1. nov 2018

@matinka krásne, to sú tie švajčiarske? či talianske s olivami? Ja v poslednom čase šantím s talianskymi múkami, hlavne manitobou, sem tam semolina, ale do manitoby som sa zamilovala. Neskôr pridám nejaké foto.

matinka
1. nov 2018

@siska1313 su tie z vyzvy, olivive, len som dala 1/2 celozrnnej spaldovej muky. Navsteva este neprisla a polka jedneho je uz fuc 🙂

siska1313
1. nov 2018

@matinka u nás to tiež tak bolo, ešte poriadne ani nevychladli a jeden bol fuč. Večer sme dorazili druhý....u nás veľmi obľúbené pečivko😉

siska1313
1. nov 2018

Tak pridávam foto mojich pokusov s talianskymi mukami😉 skúšala som osvedčený, kefirovy, gazdu, maďarský, pivny, turbo, semolinovy, rožky, dalamanky, a hlavne pizzu z manitoby

siska1313
1. nov 2018
matinka
2. nov 2018

@siska1313 klobuk dole 🙂