Problémy s kojením

anicka246
16. okt 2013

Ahojte maminky chcem sa vás spýtať, mám problém s prsníkmy, vždy som mala jeden väčší ako druhý, po pôrode sa mi normálne naliali obidva, ale teraz kojím z jedného z toho väčšieho, okolo bradavky mám červené aj ma to svrbí a kúsok bolí ked sa malý prisaje a ten druhý mám úplne mäkký ako predtým akoby som tam nemala ani mlieko (odsala som si kúsok a mlieko tam je) Len neviem čo mám robiť, proste ho kojím z toho jedného lebo tam mám veľa mlieka, ale stále ma to bolí, nemáte niektorá skúsenosti?? Ďakujem

kattrin5
16. okt 2013

Tak ja som mala presne to iste. Od melej dvoch mesiacov som kojila len z jedneho prsnika az do jej 10 mesiacov. A tiez ma prsnik bolel zo zaciatku. Moze to but tym ze je vela "pouzivany" alebo aj zlym prisatim. Skus najst na mamila.ska laktacnu poradkynu a poradit sa kde je chyba.

asfodelka
16. okt 2013

@anicka246 ak sa pohrabes v inych temach najdes toho vela o kojeni. ja by som povedala ze skus kojit drobca aj z druheho. aspon na zaciatok ked je najviac hladny, mozno sa Ti zacne robit viac mlieka aj v druhom prsniku. ja som maleho kojila do 10mesiacov z oboch a potom zacal preferovat len jeden a pri tom ostal az do teraz. ale to je uz len pocuckavanie pred spanim lebo ten nas ma uz 2 a pol.
a boliet Ta moze od kojenia, mozno mas zapalenu bradavku. skus si v lekarni na to kupit kremik aby sa zahojila. budes ho potrebovat aj ked pojdu zubky 🙂 mna maly raz pohryzol do krvi.

imanuel
16. okt 2013

Ahoj, Aj ja som dojčila svoju prostrednú dcéru len z jedného prsníka 21mesiacov a najmladšiu dojčím stále, 20mesiacov tiež z toho istého, len jedného prsníka. Aj jeden prsník v pohode stačí, ak sa tvorí mliečko. Aj moja sestra takto dojčila, kamarátka dojčí tiež z jedného už skoro 3ročnú dcéru, takže to asi nebude nie bežné... 😉 A výhliadky do ďalekej budúcnosti sú dobré aj takýmto spôsobom. 😀 Len na ten boľavý prsnik si skús kúpiť v lekárni masť BIOCLIN, aj keby si mala boľavú, rozkrvavenú bradavku, len si natri masťou, nemusíš ju umývať a kojenie ťa vôbec nebude bolieť. Kým nebola na trhu, tak som si vytrpela muky pri svojej prvej dcére. Len som hrýzla plienku, aby som nekričala. ☹ Stojí okolo 17eur ale oplatí sa, vydrží aj dve detičky. 😵
O tvar pŕs sa neboj, keď som dojčila, mal som rozdiel až 2 čísel. Áu. Ten dojčiaci sa po odstavení do pol roka "vrátil" do pôvodnej veľkosti, takže nijaké estetické následky to nemá... 😉

imanuel
16. okt 2013

@anicka246 Ešte dodatok, aj ja mám stále mlieko aj v tom "nedojčiacom" prsníku, len sa ho tvorí len tak máličko, že sa samo vstrebe, nemusím ho odsávať, ako prevenciu zápalu prsníka. V začiatkoch, keď som v ňom cítila napätie alebo slabú bolesť, tak som si málinko odsala a bolo to v pohode. Potom už vôbec. A úplne sa stratilo, až keď som úplne odstavila svoju dcéru. 🙂

janinad
17. okt 2013

Nema malinky zabku v ustockach? Ja som mala neskutocne bolesti pri prisati. Myslela som si, ze bradavky si zvykaju tak som trpela. Potom som zistila ze ma maly zabku, hoci uplne malinky fiacik na boku licka a z toho vznikla kvasinkova infekcia aj na bradavke. Mala som ich jemne zacervenane. Na toto nam naozaj pomohla len gencianova violet. Mozno to bude len pokusane, ale skontroluj mu pre istotu ustocka. Lebo to svrbenie hovori skor na nejaku infekciu.

anicka246
autor
17. okt 2013

No dneska ideme na mesačnú prehliadku k pediatričke tak ho kukne poviem nak mu aj do úst pozrie... a dakujem za odpovede, myslela som že som sama s takýmto prípadom, ale asi je to teda bežné.. a čo sa týka toho začervenania to mám okolo bradavky, nie bradavku, ale aj na to sa asi spýtam dneska doktorky pre istotu.. dačo mi na to hádam dá.. ešte raz Ďakujem

milota164
29. okt 2013

ja by som asi prikladala aj k tomu druhemu a co sa tyka toho zacervenania mne pomahal Bepanthen , pouzivam ho aj pre malu takze bol po ruke 🙂 a vzdy pomohol aj mne.

anicka246
autor
1. nov 2013

@imanuel Ahoj ale tá mastička je aj na prsník? lebo ten mám taký červený aj bradavku, len neviem či si tým môžem potrieť aj ten prsník..

imanuel
1. nov 2013

Ahoj, máš začervenanú len vrchnú časť pokožky, alebo máš celý prsník napätý, tvrdý a začervenaný, skôr "mapovito" ?

imanuel
1. nov 2013
anicka246
autor
1. nov 2013

Len na vrchu a nemám ho tvrdý teraz už.. na začiatku hej ale už nie..

anicka246
autor
5. nov 2013

@imanuel Ahoj neviem či si tu nebola alebo len si neprečítala správu, písala som o tej masti či je teda aj na začervenanie prsníka okolo dvorca.. lebo stále to mám a neviem či si ju mám kúpiť ale nie..

imanuel
6. nov 2013

@anicka246 Ahoj Anička, tú masť si kľudne daj aj na prsník okolo bradavky, ak je pokožka nie v poriadku. Je to čistý medicínsky lanolín. Ja som sa pýtala na celý prsník, aby si náhodou nemala zápal, ten treba riešiť odsávaním, teplými obkladmi, prípadne teplou sprchou a následne odsávaním. Ak pokročí, tak je potrebné už vyhľadať lekára, sú na to antibiotiká. Ak máš teda problém len na povrchu, ten lanolín je ideálny. Pýtaj si masť, môžu ti ponúkať aj obklady, masť je však lepšia a oveľa dlhšie ti vydrží. Držkaj sa a daj info, ako sa ti bude dariť, Marieta.

anicka246
autor
8. nov 2013

no ahoj včera som bola u svojho gynekologa na kontrole tak som mu to vravela a sestrička mi dala také vzorky Multi-Mam sa to volá, tak uvidím či mi to pomôže ak hej tak si to kúpim ak nie tak potom vyskúšam to čo si mi radila.. ďakujem za info. Teraz mám zase s tým druhým prsníkom problém, prikladalal som ho a nechcel sa ani chytiť a včera sa konečne chytil, ale strašne ma bolí bradavka aj ked je prisatý ale aj takto hocikedy cez deň, tiež si to tý natieram len neviem či mám dalej prikladať ked to tak bolí, či sa mi nemôže niečo tam spraviť ...

imanuel
8. nov 2013

@anicka246 Ahoj, Multi-Mam sú tie obkladíky, z tej istej rady kozmetiky Bioclin. S lanolínom. Určite vyskúšaj. Myslím, že pomôže, aj keď ten krémik je praktickejší. 😉 (aj tie obkladíky mám ešte zo tri v lekárničke).
Hlavne nevzdávaj dojčenie 🙂 , aj keď to tak bolí. ☹ Ono sa to všetko ešte upraví. 😵
Len trpezlivosť, dávaj pozor na to, aby si prebytočné mliečko z prsníka stále odsala. Keď dodojčíš, tak si vyprázdni prebytočné mliečko z prsníkov a natri, skús teda tie vzorky. Odsávačka je celkom dobrá Medela a je v celkom dobrej cene. Aj tu na Mk. Ak v prsníkoch mlieko ostane, hlavne v prvých mesiacoch, zvykne byť nepríjemný pocit v prsníku, napätia a bolesti, až zápal. Neboj, pre malého sa ISTE dotvorí nové. 🙂
Čo sa týka tej bolesti pri prisatí, neboj sa prikladať. Niektoré ženy majú vééľmi citlivé bradavky, bolí to. Sama som pri prvej dcére hrýzla plienku, aby som nekričala, tak ma to bolelo. ☹ Pri druhej už ten Bioclin, alebo teda Multi-mam a nevedela som, čo to bolesť je. 🙂
Som však presvedčená, že sa to už u teba teraz už určite porieši a upraví. 😵
Daj info, ako sa ti darí.

anicka246
autor
9. nov 2013

no sú aj obklady ale ja mám mastičkui v tej vzorke... odsávačku mám dobrú celkom ale nevedela som že po dojčení si mám odsať to teda nerobím veru.. lebo väčšinou ked malý dopapá tak cez deň nespí bohvieako a ked je manžel v práci nemám si veru kedy odsať, malý má koliky ešte k tomu takže máme veselo...No a dneska mi zasa nechcel ani chytiť z toho menšieho prsníka.. raz tak raz tak.. dúfam aj ja že sa mi to upraví .. je to škoda aby som len z jedného kojila ja to viem.. ďakujem za info zatiaľ

modrofuzik11
9. nov 2013

mna, ked boleli bradavky, tak som si ich natierala bepanthenom. velmi dobre mi ich ukludnili. a ked ma naozaj boleli, pouzila som klobuciky, aby si oddychli. potom sme sa s malickymi uz nejak zladili a bolo fajn. 🙂

imanuel
15. nov 2013

@anicka246 Ahoj Anička, ako sa ti darí? Je to lepšie?

anicka246
autor
15. nov 2013

Ahoj tak červené tam mám stále, bola u mňa aj laktačná poradkyňa, ale že by mi dáko pomohla.. neviem no, ona mi povedala že červené to mám preto lebo mám upchaté mliekovody, že treba polohy kojenia striedať vraj, ale mne sa proste dobre kojí len v tej jednej klasickej polohe, a že si to mám pod horúcou vodou masírovať, ale to robím už od začiatku.. no a z toho druhého prsníka čo nechcel mi sem tam pocucá( včera ma to už nebolelo) ale neviem z čoho tam mám tú hrčku, lebo vraj keby to bolo z mlieka mala by som okolo toho červené a bolelo by ma to, ale nemám ani to nebolí.. tak neviem či to je dáka zdurenina alebo čo :( ani gynekolog mi to nepozrel len mi povedal že určite z mlieka...