Strácam materské mlieko

gabrielakin
21. nov 2012

Mam problem s mlieckom a neviem ci ho stracam uplne,alebo ho nemam momentalne len zo stresu.Manzel prisiel pred tyzdnom o pracu a od vtedy mam problem. Vcera pocas dna som este kojila,ale dnes som zo seba dostala len 10ml pri odsavani,Malicka ma 4 mesiace, kazde 2hod sa dnes v noci budila a plakala,posledne dni sa pri papkani krcila a nechcela ani sat a velmi pritom plakala,Miesto 10min ako mi predtym pila,papkala iba 4min.Moze mat krce ked ja som v strese?Pred chvilou som bola v lekarni kupit nutrilon,tak som zvedava ako zareaguje,pretoze do troch mesiacov mala koliku.Prosim o rady.

luciannka83
21. nov 2012

Podľa mňa to bude zo strese. Malo by sa to upraviť, keď sa ukľudníš. A možno prechádzate laktačnou krízou, zato malá tak často pýta. Na tvojom mieste by som skúšala robiť všetko preto, aby si dojčila. Nutrilon by som dala už fakt v krajnom prípade a určite nie cez fľašu, ale cez novorodeneckú cievku alebo lyžičkou. Prikladaj ju tak často ako bude chcieť. Kŕče podľa mňa nemá, len za zlostí, že je málo mliečka a že musí ťahať na prázdno. Tým, že jej dáš Nutrilon tak obmedzíš dojčenie a viac mliečka sa ti nedorobí, lebo mozog nedostane každé 2 hodiny informáciu, že sa prsníky vyprázdnili a musí začať tvoriť viacej mlieka. Alebo skús kontaktovať niektorú z laktačných poradkýň v tvojom okrese, mne veľmi pomohla. A to koľko odstriekaš nie je podstatné, lebo nikdy neodstriekaš všetko mliečko a počas dojčenia sa mliečo aj spúšťa.

carodejnica
21. nov 2012

@gabrielakin môže to byť aj dojčenský štrajk , preštuduj si tento protokol
http://www.mamila.sk/domain/flox/files/pre-pora...
a určite kontaktuj laktačnú poradkyňu vo svojom okolí
http://www.mamila.sk/

lienkan
21. nov 2012

@gabrielakin ja som mala mlieko do 2 mesiacov - potom som bola nutena prejst na UM - davali sme francuzke ... nemala po nom zapchu a chuti jej do teraz .. Jednoduche ked to nejde - tak to nejde ..! 🙂

gabrielakin
autor
21. nov 2012

@luciannka83 dakujem za radu,hned som si to precitala,mozno to bude prave to.Skusila som ju uspat a vlozila prsnik do pusky,tak tahala,ale nie vela

stefinka13
21. nov 2012

Nič si z toho nerob, ja som mala mlieko necelé 2 týždne a aj to málo, od začiatku je malinký dokrmovaný Bebou a bohužiaľ.A máme len 3 týždne.Určite je to stresom, mala som to isté...Toľko stresu, že proste samo odišlo. Skús sa dať do pohody a ak nie, nemaj z toho stres a strach, koľko detičiek vyrástlo na UM a sú krásne a zdravé.

eveenka
21. nov 2012

@gabrielakin ahojky, ja so to zazila presne pred tyzdnom, prsia ako vysusene slivky, mala zacala byt nervozna, ale nepodlahla som, hoci som vazne pochybovala ci sa to este vrati bola som unavena, vystresovana jest mi nechutilo, zaludok stiahnuty....niekto si povie ze co robim z kojenia taku vedu ze nebudem ani prva ani poslena ale mne na tom kojeni neskutocne zalezi, ako ma moj drobcek baca po hrudi rucickou hladka pri tom po tvari ako sa krasne pozera z oci do oci no je to skratka neopisatelny pocit kraaasny!!! a som rada ze som vydrzala, proste som len prikladala prikladala a prikladala aj ked na zaciatku to vyzeralo biedne ale postupne to nabehlo....takze aj ty musis len vydrzat a len priladat mliecka sa ti urobi viac...a na hodiny nepozeraj moja mala nie je na prsu ani 5 min a vytaha tolko mliecka ze este dokaze vygrcnut pol metrovu mlaku na zem 😀 😀 😀

gabrielakin
autor
21. nov 2012

🙂 Dakujem za psychicku podporu,aj mne velmi zalezi na kojeni,chcem svojmu dietatku dat len to najlepsie v ramci moznosti.

boka79
21. nov 2012

ahooj, ste prave v obdobi, kedy su najcaastejsie dojcenecke strajky, stava sa to vacsinou, ked sa znizi produkcia mliecka, zo vselijakych dovodov- od nespravnej techniky dojcenia, po nespravne prisatie, nedojcenie na poziadanie, cumel, flasa, tehotenstvo, antikoncepcia , ockovanie a ine ako aj stres.. Neboj , da sa to zvladnut, UM ber ako poslednu moznost. Ten protol, co ti poslala carodejnica je dolezity, skus dojcit hlavne v polospanku, ked sa prisaje, ked dokrmovat, tak odsatym mliekom , lyzickou, alebo cievkou na prsniku a dolezite, ziadna flasa, ak chces dojcit... Drzim palceky , zvladnete to, a zavolaj laktacnu, poradi ti

boka79
21. nov 2012

musela som odbehnut, nedopisala som...este , co ti odporucam, hned zacat brat senovku a benedict, uz pred tym, ako dojde laktacna a to 3 x 3, elbo cim dlhsie strajk trva, tym horsie, skus sa s nou mojkat, nosit ju stale, kontakt hole telo na jej a skus si ju dat na noc k sebe do postele, najlepsie stravit dva dni v posteli, ked to je prve dieta, mozes si to dovolit a sgtale podtrkovat cicik, ale nenutit ju, lebo to moze este zhorsit 🙂

Je to vlastna skusenost, ja som musela brat aj costi a este stale beriem, ale to, az ked by bolo vsetko ostatne v protokole splnene, inak to nema vyznam

maminamaja4
21. nov 2012

Ja som mojho takto presviedcala medzi 3. a 4. mesiacom, a kedze je to 4. Dieta, vedela som,ze v mlieku problem nebude, ze je ho dost, len on jednoducho nesal a mne sa tym tvorilo menej. Kazdy tvrdil, ze jednoducho nebude ani prvy ani posledny, co vyrastie na umelom. Moja tvrdohlava povaha mu ale nedala na vyber, povedala som , ze vydrzim. Kupila som ale flasu(tu v tvare prsnika) a ked sa mi zdalo,ze mam malo mlieka najmä vecer dostal svojich 60 ml po kojeni a hned bolo lepsie i mne i jemu. A kojila som skoro stale, v noci aj kazdu hodinu a pol. Po dvoch tyzdnoch som sem tam davku vynechala a po troch uplne. Takze kto tvrdi,ze sa neda flasa kombinovat s kojenim klame. Zalezi od presvedcenia ako velmi to chces a samozrejme od mnozstva casu, ktori si ocotna stravit pri 🙂 polihovani🙂 pri svojom milacikovi. Ale ked som si ten cas nasla pri styroch detoch doma ja, tak ty to zvladnes. A vsetko zavisi od tvojej vnutornej pohody, tak sa skludni a nikam sa neponahlaj,vsetko ostatne pocka. Mnozstvo tvojho mliecka nezavisi od tho kolko zjes,ale je to otazka ponuky a dopytu, cim viac pije, tym viac sa ho tvori a nezalezi na dlzke satia. Drzim palce.

hviezda21
21. nov 2012

Ja som prisla domov z porodnice bez mlieka.kym sme sa rozkojili boli to muky.kedze ale nas je jedak vecer nikdy nemal dost a jedol 3-4h!miestami som stracala zdravy rozum ale chcela som dojcit.modlili sme sa s manzelom doslova aby aspon prve 3.mes. tak polroka. kedze v 4.m. som zmenila stravu a jemu to nevyhovalo(na to som ale prisla o dost neskor). okolo 5.m.som kupila tiez nutrilon a vecer sme dokrmili flasou. prsnik casom nechcel vecer sat ale ja som sa nevzdala,pov.som si ze bude hladny zas par dni ale prso sat bude. Mliecko vedel od narodenia pit aj z vrchnaka flase takze sme kombinovali obcas aj to.ale akonahle som sa ja zmierila s tym ze bude papat UM ak by bolo velmi zle,mliecka som zrazu mala kopec.dnes ma 13.m.a kojim rano vecer resp.poziadanie.cez den ale len pride ocucne 3xdidu a stacilo.dnes mi lekarka zakazala dojcit kedze som opat tehu. malemu idu stolicky 3.den ma 39-40horucky.rozhodla som sa kojit dalej.ak sa nieco ma stat stane sa.ale teraz urcite neskoncim.pokial mi to neskodilo doteraz nevidim dovod prestat.akonahle sa objavi komplikacia prejdeme na Um alebo kase ci kravske.....vela trpezlivisti,lasky a podpory od najblizsich.

eveenka
21. nov 2012

@boka79 @gabrielakin mne napriklad senovka ani benedikt nezabrali, ale costi=domperidonum tiez 3x3 sa berie pomohlo po troch dnoch som mala vyrazne viac mliecka aj citim ako sa mi tvori v prsach takze je to super odporucam ked dojde dalsia nejaka kriza toto urcite nasadim plus prikladanie prikladanie a prikladanie....ono to chce par dni dokym sa to zasa upravi...treba veeela trpezlivosti ale ide to!!! 😀

carodejnica
21. nov 2012

@maminamaja4
Všetko je super, čo píšeš - až na tú fľašu, 😖 môj syn je z tých detí, čo sa po pár podaní fľaše (v pôrodnici) odmietol prisať, proste stratil sací reflex.
4 dni som len odsávala a kŕmila z fľaše, kým ho na prsník dostala len laktačná poradkyňa z Mamily, odvtedy nevidel ani fľašu, ani cumeľ - takže ten, kto tvrdí, že sa DÁ fľaša kombinovať s kojením klame 😉 - nedá sa. 🙂
To, že ty máš pozitívnu skúsenosť neznamená, že je to pravidlo, fľaša môže ohroziť dojčenie, takže s použitím princípu predbežnej opatrnosti radím @gabrielakin fľašu určite nie, ak si chceš udržať dojčenie. 🙂
Všetko ostatné je v protokole, na ktorý som dala link vyššie. 🙂

gabrielakin
autor
21. nov 2012

@boka79,stale sa s nou mojkam,,venujem sa jej tak dlho ako len mozem,spinka pri mne uz viac noci a o noseni na rukach,kolisani,uspavani a spievani ani nehovorim,to je na dennom poriadku od narodenia,pretoze s kolikou sme si uzili svoje od druheho tyzdna az donedavna.Mam aj flasu v tvare prsnika a zacala som ju pouzivat na cajik.Ide asi hlavne o moju psychiku,som unavena a partner ma uplne vycerpava svojim psych.stavom z toho ze ostal bez zamestnania a prejavuje nervozitu 😢 Este sa chcem opytat,davate svojim detickam cajik,lebo moja si ho stale vyzaduje a vypije ho velmi vela,tak 5dcl na den.Uz som jej ho dnes ani nedala,len prevarenu vodicku,lebo mam dojem ze aj to bude asi pricina bolesti bruska,no po nedavnom ockovani mi lekarka povedala ze jej ho mam davat vela a tak si nato zvykla.

ivka_666
21. nov 2012

@gabrielakin ahoj ja som mala s malou presne toto isté a mne teda nepomohlo nič aj keď som veľmi chcela dojčiť ;( dlho som to nevzdávala, bola som v kontakte s 3 laktačnými a nepomohlo ani to, takže sme pomaly ale isto prešli na nutrilon. Ale nevzdávaj to, skúšaj, niekomu laktačná pomože.

carodejnica
21. nov 2012

@gabrielakin
Čajík určite nie, čajíkom bábo oklameš, namiesto prsníka dostane čajík a potom sa niet čo diviť, že strácaš mliečko 😔 k čomu určite dopomáha aj stres, ktorý máš kvôli partnerovi - tak sa dostaneš do bludného kruhu ... lekárky občas netreba počúvať, málokedy majú dobré poznatky o dojčení, navyše akákoľvek fľaša - i v tvare prsníka od medely- môže ohroziť prisatie, takže fľašu s čajíkom zahoď...
a namiesto toho sa zaši s malou pod perinu na dva dni, veľa sa dojčite, koža na kožu, uvidíš, bude mliečko, budeš spokojnejšia, hneď budeš lepšie čeliť rodinným problémom, navyše ak idete mať teraz možno aj finančné problémy kvôli strate zamestnania partnera ☹ , tak dojčenie nič nestojí, na rozdiel do Nutrilonu.. 🙂 🙂

janka79
21. nov 2012

@gabrielakin ja som prisla o mlieko, ked som bola v nemocnici asi 4 dni, dietatko malo 4 mesiace
vzdy ked sa malo krmit, dala som mu najprv prsnik, aj ked tam nic nebolo, potom umele mlieko, aby sa najedlo...postupne sa mlieko zacalo tvorit a tusim do tyzdna som uz zas kojila
pri druhom som asi v prvom mesiaci prisla o mlieko zo stresu
mala som dietatko na prsniku hadam cely den, druhy den to iste a na treti den to uz bolo v pohode, aj ked som bola stale vystresovana
Vasa mala je aj vo veku ked si meni rezim, mozno sa aj preto budi viac

boka79
22. nov 2012

@gabrielakin

ahoj, cajik pije, lebo jej mliecko nestaci a aspon na chvilku naplni brusko, zrus aj cajik, take male nepotrebuje... to tebn strajk naozaj len zhorsi. flasku urcite nie, ked chces kojit podotykam, nemusis mat stasti, ze to tvojej malej neuskodi ako niektorym inym... my s carodejnica sa snazime o to, aby sa ti to podarilo, kojit...da sa to, psychika je dolezita a velmi, skus mysliet pozitivne.

co sa tyka costi, je to dobry liek, ale najprv treba odstranit ine mozne priciny strajku a zvysit produkciu bylinami.. ked chces este inu mienku, tak napis na poradnu na www.mamila.sk, naozaj u teba je laktacna dolezita...
snazim sa, snazim ti pomoct...

mozes aj ip napisat, ked budes chciet, 🙂

gabrielakin
autor
22. nov 2012

Dnes v noci pila iba moje mliecko a napodiv v noci som ho mala asi tolko ze jej to stacilo. 🙂 🙂 🙂Takmer celu noc som ju mala polozenu na sebe,lezala na brusku a takto na mne spinkala ,no rano ked uz bola prebudena a vlozila som jej prsnik tak chvilu sala a potom si zrazu uvedomila ze pije moje mliecko.Odtiahla sa a zase prisala,to urobila asi desat krat po sebe,no napapkala sa.Uvidim co bude dnes pocas dna.

sandulik
22. nov 2012

Ahojte ja mam rovnaky problem v porodnici som mala mliecka pre cele oddelenie doma som si musela odsavat leba som ho mala vela ked mala dcerka presne mesiac hospitalizovali ma a musela som podstupit operaciu a bola som v enmocnici tyzden samozrejme mala musela ist na umelu vyzivu vsetci mi tvrdili ze nestratim mlieko ale koli bolestam sam vacsinu stratila a kojim ju len asi 2-3 x cez den inak nutrilon lebo pri kojeni je nervozna ked uz vsetko spapala pijem aj caje na tvorbu mlieka a robievam si kazdy den vajcovo- kminovu polievku a stale nic moc strasne by som chcela vela mliecka aby jej to stacilo tak ako pred tym a zacinam byt zufala prosim poradte ak mate podobnu skusenost co by to mohlo vratit do normalu pekne dakujem

hhenike
22. nov 2012

@gabrielakin
@sandulik
mala som podobne problemy, kedze bolo malo mliecka, malej sa nechcelo sat a tym sa produkcia len viac znizovala. Ja som chvala Bohu nemusela siahnut po umelych nahradach, ale bolo to len o vlasok... Chcem povedat, ze mne dost pomohli homeopatika Ricinus communis 5ch (stoji to asi 3 eura, 3xdenne po 5 tabliet). Dost mi to nastartovalo tvorbu mliecka a potom uz bolo jednoduchsie casto, casto prikladat. Malej lepsie tieklo mliecko, viac sala a potom sa uz aj ta tvorba mliecka zvysovala.

sandulik
22. nov 2012

dakujem krasne mala ma len 2 mesiace a nerada by som ju nechala na umelej strave sice jej to chuti ale ked ybada prsnik ze jej idem dat tak je nadsena nastastie papa aj s flasky a prsnik neodmieta len v tedy ak jej uz nejde hned si to idem kupit dakujem pekne

gabrielakin
autor
22. nov 2012

@hhenike Ten racinus sa da kupit aj bez lekarskeho predpisu?

hhenike
22. nov 2012

@gabrielakin ano, je to bez predpisu. u nas to v lekarni nemali, ale vedeli objednat a na druhy den to tu bolo. Nechytaj to rukou ani nedavaj na kovovu lyzicu. Odkrut si do vrchnacika 5 ks (male gulocky) a rovno do ust - treba to nechat rozpustit pod jazykom a cca 30 min pred a po nic nejest a nepit - aspon mne to bolo takto vysvetlene a zabralo. Prvy den som si dala asi 4x5 a potom uz 3x5, resp. postupne znizovala. Vraj by sa to nemalo uzivat dlsie ako tyzden, lebo potom ma opacny efekt. Ale ked sa tvorba mliecka trocha rozbehne, tak je najpodstatnejsie casto prikladat a nedokrmovat cez flasu.

erikahp
22. nov 2012

Ahoj, skús More milk plus kapsule od Motherlove. Mala som podobne problémy v 1. mesiaci a Veľmi mi pomohli... A ešte som pila Vineu 😉