Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

prsky
9. okt 2010

@estterka ako pise strapco...neda sa prekrmit dojcenim a cajik je blbost davat (granulovane obsahuju cukor, bylinkove zas bylinky, co su drogy s roznymi ucinkami - aj do cajov od 4mesiacov davaju silne alergeny ako su napr. kamilky). pozri si annaginu stranku... http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/12/pitny-...

moja Lala bola maly mishelinko a teraz je ako palicka

divoska
10. okt 2010

@prsky dlho som vas necitala ale tiez dufam, bo nasmu sa uz robia faldiky, coraz tazsie sa mu cisti krk /som ani netusila zesa to este da tazsie/ nozicky pri bedrach mu tiez uz musim vytierat viac 😀 zapastia ma jak taky maly tucko 😅 no a tak @estterka nedaj sa. ja tiez len cakam kedy zas pridu s touto teoriou. na zaciatku to bolo ze ci ma dost, mam ho vazit a pripadne dokrmovat a teraz to bude zas ze ma prilis. rodine sa nezavdacis 😀 & nech si trhnu nohou 😀

estterka
10. okt 2010

@strapco13 presne,ako pise @divoska najprv sme priberali malo a o dva tyzdne nato uz bolo treba obmedzovat kojenie,lebo priberala vela..ked na mna sa tu ludia pozeraju tak divno,ked poviem,ze nemame rezim s malou a dostane prsnik vtedy,ked si vypyta. @prsky ja pevne verim,ze sa nam podari cisto kojit do pol roka,len mi obcas dochadzaju argumenty,kedze mala vraj grcka kvoly tomu,ze je prekrmena a musi zo seba dostat von to,co vsetko navyse poje pocas dojcenia 😒

divoska
10. okt 2010

@esterrka davas ju do vyvysenej polohy a odgrgavate? nam zo zaciatku nechcel grgat vobec tak sme ho nenutili, teraz vacsinou odgrgne do 15 sekund. ak nie tak niekedy hodne neskor alebo vobec. ale aj napriek tomu ked ho potom hned musim prebalit obcas grcne na prebalovak /trochu/ ale tak ze si v tom omoci ucho a vlasy pako maly. kazdopadne vacsinou ho davam potom aj na pol hodinu aj na viac nalezato do sedu ako keby. na vankuse, perinku, alebo najnovsie uz aj do lehatka, on potom tak aj zaspi a sranda je ta ze castokrat ked ho potom dam do rovna tak sa zobudi, zatial co ked ho necham hentak /idealne zapadnuty v kojacom vankusi - hlava vysoko nohy uplne na podlozke/ je spokojny a spi dalej, kludne ho premiestnit mozem, ale musi byt vyvyseny. a tympadom ani negrcka. sice neviem co mu to urobi s chrbatikom, ale tak zase davam ho aj nalezato ked sa da. a zas neverim ze vsetky deti na svete sa davaju na rovnu podlozku takze hadam to az taka tragedia nebude, kazdopadne takto nam negrcava a travi mu. v noci sice horsie, vydava take mrncave zvuky vselijake, tak sa ho snazim odgrgnut urcite, vyvysit ho a este s nim aj hore zostavam dokym zase nezaspi, narovno by podla mna tiez polku vygrcal a v zivote by nezaspal co by ho tazil obsah zaludka vracajuci sa mu hore

zuzkat1
10. okt 2010

@prsky no ona nezaspi inak ako na prsniku ..skusala som, ale place ... mne nevadi ze tak uspavam .. ja som len kvoli tomu kojeniu mimo uspavania myslela... take ze lahnut si k nej sa neda,lebo ona hned zacne lozit... aj uspavat musim posediacky a ju mam v naruci...

zuzkat1
10. okt 2010

@ivv 🙂 no su🙂 presne o tyzden bude mat 9 mesiacov.... ja poleziacky nemozem ani kojit ani uspavat...jedine v noci ked je rozospata... lebo ona hned zacne lozit a poleziacky si necucne... ona uz ked je unavena alebo smadna (nahodou) tak sa na mna zacne stverat a to uz viem ze si mam sadnut a ju do narucia vziat...ja ju kojim v sede jedna ruka pod hlavou a druha pod kolienkami takze vlastne ju drzim v naruci... nemusim hovorit ze krize v tahu 😅 ale ona inak nechce.... nebudem ju nutit tak ako pisete...ved uvidim...inak taku flasu mam a vobec nevie co s nou 😕 ale ked nechce vodu tak smadna asi naozaj nie je...ved uz ani nie su tie horucavy...plienku ma cikanu kazdu jednu...sice nie su take velmi tazke, len ta rano...ta je ma aspon 100 kil🙂

nevesta
10. okt 2010

@zuzkat1 moja mala je rovnako stara a tiez ju kojim len v naruci. Na zaciatku len poleziacky, ale ako objavila, ze sa da odist, je to nemozne 😉 Hned je prec a objavuje okolie 😀 Zrusit uspavanie bez prsa sa mi tiez zatial nepodaril, ale bojujeme. Mne nevadi to uspavanie, ale to, ze mi naozaj odchadza chrbat, ked sa slecna rozhodne, ze pol hodka na prsku by bodla 😝

jankamanikova
10. okt 2010

@estterka - náš najmenší má takú váhu, ako niektoré trojmesačné deti a dr. nepovedala nič a okolie nepočúvam. Je dlhý, tučnučký a krásnučky, v kuse na prsníku. Nerieš to a riaď sa srdiečkom a tým, čo a ako cítiš Ty sama.

ivv
10. okt 2010

@zuzkat1 hm.. tak to potom chapem, v sede je to ine ponukat.. nas kvietok maly zatial nelozi, len sa prevracia ako vrtula, takze aspon viem, co nas caka... 😝 mozno tiez to kojenie v naruci 😀 😀

marika1977
10. okt 2010

@zuzkat1 nic si s toho nerob 😀 tvoja malinka sa sprava uplne normalne...ja som svoje deti presne tak odkojila ako ty.bud som stala alebo sedela a po leziacky som kojila len v noci tak mi prespali ceku noc...ked sa prebrali,podudkali si a spali dalej...obe mi v postielke nariekali a nechceli mi zaspat..vzdy som brala na ruky a uspavala...ja som nemala to srdce zavriet dvere a nechat ich plakat 🙂

marika1977
10. okt 2010

@zuzkat1 jaj a starsia mi velmi dlho nechcela nic jest...ako 10mesacna sa mi horko tazko napapala polievocky alebo zemiacku s maslom alebo trosku jablcka s piskotou...ale inac niiiic nechcela.aj mlieko s flasky zacala pit az ako 1rocna dotedy mi to odmietala a mensia tak isto...dlho dlho len moje mlieko a trosticka cajika a mliecko z flasky raz ako 6mes.schutou vipila a nasledne na to ho hned vssssetko vyvratila a od vtedy flasku do pusy viac nevzala...az neskorsie aj to len z pohara 😀 😀 😀 kukni album,podvizivena nebola skor naopak 😀 😀 😀

lubif
10. okt 2010

Ahojte aj my sme na tom podobne ako @estterka teda ako jej mala, nasa malinka ma 3 mesiace a je plne kojena, tiez neustale grckame a vraj to je preto lebo sme prilis napapani, zo zaciatku sme priberali tabulkovo, teda 200 gramov tyzdenne, ale potom sme zacali 700 za dva tyzdne, neskor 1050 za 3 a teraz vyse 900 za 3 tyzdne doktorka nam tiez nakazala pit vodicku alebo cajik lebo vraj priberame dost rychlo, tak som predlzovala intervaly a stiahli sme to na tych 900 gramov teraz. Mala sa ale sama od prsnika neodpoji, takze ju po takych 20 min. davam dole ja, papa niekedy z oboch prs.Niekedy papame kazdu hodku, niekedy kazde dve, inokedy 3. Ako su na tom vase deticky?A este som sa chcela opytat, doktorka nam vravela, ze teraz sa hovorilo na konferenciach o prvych prikrmoch a ze uz aj plne kojene deti mozu zacat s prvym prikrmom ukoncenym 4. mesiacom, co si o tom myslite?

marika1977
10. okt 2010

@estterka pozeraju?????a to ked matka necha dietatko nariekat od hladu az zmodraaa,lebo este neubehly dve hodiny....tak to je v poriadku?!!!no babi nehnevajte sa ale ja som uplne proti takemuto rezimu!!!ved to babetko vie kedy ma prazdne brusko a ono vie kedy potrebuje citit pri sebe meminku...podla mna rezim je nanic pri kojeni,ten je skor pri umelich mliekach potrebny...a vycitave pohlady odignoruj!!!ti davas svojmu babatku to co potrebuje a kedy potrebuje 😀 este som nepocula ze bi teticky trpeli s kojenia obezitou....to je totalna fatalna sprostost!!!!nase mlieko je to najzdravsie co detom mozme dat,a ja ich mam uplne zdrave...mi nevieme co je to byt na liekoch,co je to alergia...budz hrda na seba zlebo maximalne vychadzas v ustrety svojmu dietatku 😀 😀 😀

marika1977
10. okt 2010

@lubif a to mas srdce ju dttrhnut od prsnika? 😅 moje deti boli tiez ako hurky ale nikdy mi lekarka nepovedala ze mam menej kojit,je to divne ze ti kaze nadajat tvoje babetko cajom a vodou 😖 nevidim v tom logiku....ja na tvojom mieste by som ju urcite nepocuvala a dala by som tolko mliecka kolko pyta...nechapem 😒 😒 😒 co su to za lekari ktori kazu obmedzovat dojcenie?!a ja som tiez pocula ze prikrmovat sa moze od 4mes.to je zavedene uz davno ale podla mojich skusenosti,plne kojene deticky tu stravu velmi ani nechcu..pokym tvoja malinka vygrcka len taky tvaroztek,to je uplne normalne,mne povedala doktorka,ze to je zbytok mliecka co zaludok babetka uz nestravil 🙂

divoska
10. okt 2010

@lubif mozu nerovna sa maju alebo musia, takze by som sa na to vyflakla. cim dlhsie mozes vylucne kojit tym lepsie podla mna. a viacmenej suhlasim s @marika1977. a rovnako som uz videla michellinkove deti v prvom roku, a potom zazrakom plynulym prechodom uplne chude respektive akurat "normalne" ani vyziabnute ani tucne. hadam aj my tak skoncime 😀

estterka
10. okt 2010

@divoska nedavam ju odgrgavat,to grckala este viac,ona si zvycajne sama odgrgne ku koncu dojcenia. a ta nasa negrcka len po jedle,zvykne sa stat,ze uz niekolko hodin spinka a zacne sa dusit,lebo zacne grcat..ale tiez sa to kazdy den meni,snazim sa ju nedat si lahnut hned po jedeni,lenze tiez treba vacsinou plienku vymenit a nechcem ju nechavat v pokakanej,lebo ked sa narodila bola na antibiotikach v nemocnici 10 dni kvoly zapalu mocovych ciest,takze tak..
@lubif nasa papa v noci,za 12 hodin 3krat a potom cez den mava tiez take dlhsie prestavky,ale su chvilky,ked je na mne nalepena a vypita si kazdu polhodku,nepapa dlho vtedy,ale casto..tazsie je to ked ideme na prechadzku,lebo vtedy si zvycajne tiez vypyta,kedze nemame rezim a neviem to odhadnut,kedy bude chciet prsnik a to je ten moment,ze ludia pozeraju stylom "co si to nenaplanuje lepsie,ide na prechadzku v case kojenia.." ked ja to ani velakrat nesledujem uz,ze ako dlho je tomu,co jedla..a najprv bolo tak,ze sme pribrali 260 za tyzden a zdalo sa to malo(??) a potom za dva tyzdne 750 a to uz bolo vela..nasa sa narodila malinka,mala 2910 a teraz ako 7tyzdnova ma okolo tych 5 kil..ale to by mi nevadilo,vsak nech len pribera,,len ma mrzi,ked mi rozpravaju,ze grcka kvoly mne a kvoly tomu kolko ju kojim..
@jankamanikova kolko vazi vas maly? 😉

zuzkat1
10. okt 2010

@marika1977 moja papa ako vrabcek ale asi jej staci🙂 je taka akurat🙂

@ivv no moja uz aj trochu "chodi" pri nabytku a aj za ruky uz ked ju drzim spravi par krokov...je velmi aktivna tak mozno aj preto tak zle papa ze na to nema cas🙂

@nevesta pol hodka?🙂 to je nic...my niekedy aj hodinu najme vecer po kupani... ale uz ten chrbat tak nejak rezignoval uz sa asi prisposobil,lebo zacina boliet az ked sa narovnam😀

marika1977
10. okt 2010

@divoska juj,kukni moj fotoalbum...skoda ze nemam v pc foto starsej ked mala par mes.prave stehienko 3hurky lave stehienko 3hurky+podbradocek a licka jak baloniky ale kukni mansiu...ocik si ju drzi na rukach a muza mam 185a90kg kus chlapa tak si pozri pomer ze aku velku som mala aj malu 😀 😀 😀 😀 a su tam aj aktualne foto..baby jak lusk 😀 😀 😀

marika1977
10. okt 2010

@estterka ved je logicke,ked sa babo poriadne napapka tak si aj grcne...to je dobre,lebo vyvrati prebytok mliecka ak by to nevyslo von bolelo by brusko ☹ inak mas malinku spokojnu?ak ano ,nevidim ziedny problem 😀

nevesta
10. okt 2010

@zuzkat1 po pol hodke ju odpajam 😉 Ona by bola schopna tam visiet aj celu noc 😅

lubif
10. okt 2010

@marika1977 @divoska no ono je to tak, ze ked mi vypije jeden prsnik a pyta druhy, tak ho ponuknem a ked krasne papa, teda glga, tak ju necham, ale ked sa zacne hrat a pustat prsnik a potom znova hladat tak ju zvycajne dam odgrgnut a to uz si nepyta a to trvy tych 20 min. to viem ze uz ma urcite dost, no a niekedy si pritom pospinka tak sme na ciciku aj hodku lebo viem, ze sa este nestihla poriadne napapat. Ale ide o to, ze ona keby mohla tak je na prsniku stale, tak to bolo na zaciatku a grckali sme ovela viac, zrejme jej to zaludocek nestihal stravit. Predtym bola proste na prsniku aj vyse hodiny a sem tam si len cuckala potom papala potom zas cuckala a urcite to bola zataz na zaludocek. Mala sama od seba nechava cicik len v noci. Ja som rada, ze tak krasne pribera a vobec mi to nevadi, nie je tucna a podla mna ked sa bude este viac hybat tak sa to da do poriadku. No a s tymi prikrmami vidim, ze vacsinou maju maminky nazor, nezacinat skor ako po 6. mesiaci, chcela som len pocut ake maju nazory aj ostatne maminy a nielen moja pediatricka aj ked ona sa nevyjadrila, ze musim, ale ze sa moze zacat, takze je to len na mne 🙂 .Ja som rada, ze mame mliecko a sme zdravy a pekne priberame, takze to nejak nebudem zatial riesit 🙂 No a este k tomu grckaniu, teraz grckame trosku menej, ale predsa. Niekedy je to prave ten tvaroh, ale grckame aj dost mliecka, po napapani aj pol hodku hadzeme sable a je to ciste mliecko no a potom do dalsieho papanie grckame uz ten syrik. Najskor nas strasili refluxom a teraz, ze je prilis plna 😒
@estterka tak vy tiez priberate krasne 🙂 my inak vecer zaspavame na ciciku a to niekedy trva aj hodku, ale nevadi mi to, hlavne ze je mala spokojna 🙂 aj my kojime aj vonku aj pri doktorke sme minule museli papat a vobec to neriesim, no co uz ked su tie nase deturence take hladne 🙂 ani my nejaky ten rezim nemame papame na poziadanie akurat mame teraz problem s dennym spanim, ked nespinkame tak sme strasne nervozni ale velmi tazko zaspavame, ani v kociku to niekedy nejde alebo to proste trva aj hodinu a potom sa budime na kazdy sum, ale hlavne, ze sme zdravi 🙂

divoska
10. okt 2010

@esterrka mrzi ma to s tymi liekmi a tak. co sa jedenia tyka a chodenia von, aspon to ta teda hadam potesim. ja s nim von preto moc ani nechodim 😠 . skusam ho davat aspon na balkon alebo k balkonu ako mi vsetci radia /obcas mi pripada ze nikto ani von nechodil, mna to totiz v zivote nenapadlo ze na balkon 🙂 ale luuubi sa mi ten napad 😀 /, minule mi vysiel az 6ty pokus, prvych 5 ked uz vyzeral kludny, skoncilo kojenim a naslednym prebalovanim. to my mame este takeho rychlotravica doma. vid moj status. predvcerom som sa odhodlala ked spal, a vydrzali sme rovnych 18 minut. postupne naberal, a ked som otvarala dvere bytu uz reval tak ze mu hlasivky odchadzali /a to behom par minut vzdy/. takze rezim veskery ziadny detto. niekedy cuca pol hodinu v kuse. inokedy 10x par minut s x prestavkami ked sa tvari ze akoze je uz najedeny a potom zase zacne mrnkat a hned sa pricucne zas ked sa priblizim. inak ale dokonale tiche a spokojne dieta. ked som nablizku a mozem mu dat hocikedy sa mu zamane. a prebalit detto. ale akonahle nema mlieko okamzite tak amen tma. s tymi prechadzkami von, /kde nemam kde nakojit a prebalit/ to ale je velka bieda. obcas vecer sa zadari s muzom, ked viem ze cely den vkuse tahal a bol hore, a zaspal tak na 2x pol hodinu to uz viem ze musi byt grogy a teoreticky aj chvilu v tom kociku vydrzi. holt mame to tazke 😀 @marika1977 mala nema chybu 😀 @lubif hm, tak to jo, to nezavidim a drzim palce. s tym prikrmom by som sa fakt neponahlala. hadam sa vam to casom ustali ako niekomu koliky. niektore veci proste mozno chcu len cas alebo co

marika1977
10. okt 2010

@lubif presne tak 🙂 lekar moze hovorit co chce,mama vie najlepsie co je pre jej babo dobre 😀 aj my sme sa tak krmili..tahali potom unavili sa pospinkali podudkali kde tu a zas tahali...ja som si myskeka ze jej vyberies prsnik s pusky a nedas ☹ uz som sa zlakla ale ako pises tak si ma vyviedla s omylu 😀 ..jedna moja kamoska mala tiez velmi uvrackaneho maleho a jemu zistili zuzeny pazerak.mliecko mu nestihalo stekat a slo von...ale on bol na sunare...nemali to lahke mali aj malo priberal ☹ ...ja som mala male hurocky detickz a teraz su obe vysoke a stihle...ono to zalezi aj pd genov..pokym su stihli rodicia deti nemaju byt po kom tlste 🙂
@divoska ja tak isto ako lubi,aj som kojila vonku aj u lekara...trosku som sa schovala nech ma kazdy neocumuje a bolo to..pokusala som sa nakojit vzdy pred tym nez sme sli von ale niekedy to nestacilo ta som to riesila vonku 😀 a co?!romky m,ozu?!tak aj my 😉 😉 😉

jankamanikova
10. okt 2010

@estterka - máte fantastickú váhu a môžeš byť absolútne spokojná. My máme niečo cez 6kg, ale to neporovnávaj a ani nech Ťa váha iných detí nezaujíma, ok?
S prechádzkami máme to isté ako Ty. Ja chodím von zásadne tak, že Paľko je v babyvaku. Deti okolo mňa behajú a ja mám malého pri sebe. Keď vidím a cítim, že už chce, tak ho diskrétne nakojím (aj počas chôdze 😀 ) a pohoda. Mám tričko na dojčenie (www.nosenie.sk) a nik nevidí. Kočiar máme, ale skôr ako nezačne sedieť ho nebudeme používať, lebo to by som furt zastavovala a kojila na každom rohu. Takto s babyvakom je to pre nás oboch najpohodlnejšie.

A ešte teraz tu čítam, že:
"Výskumy ukazujú, že dojčené deti väčšinou výraznejšie priberajú v prvých dvoch mesiacoch. Ale od veku dvoch mesiacov do šiestich mesiacov sa ich rýchlosť priberania znižuje. Nevieme, prečo dojčené deti rastú prvé dva mesiace rýchlejšie, ale niektoré štúdie ukazujú, že v tomto období dojčené deti vydajú trochu menej energie než deti pijúce z fľašky, čiže spália o trochu menej kalórií a zloženie materského mlieka umožňuje jeho zužitkovanie bezo zbytku (preto nemusia mať denne stolicu). Medzi dvoma a šiestimi mesiacmi jedia dojčené deti o niečo menej než zo začiatku, a tak sa ich rast trochu spomaľuje." Takže buď v pohode, prajem nádherne obdobie dojčenia sa 😉 😉 😉 😉 😉 .

marika1977
10. okt 2010

@jankamanikova dobre vediet...take triko si zaobstaram aj ja...ty mas 4chlapcov 😀 😀 😀 ja som sa modlila aby moje tretie bolo chlapcek 🙂 asi som si to vysnivala...tvoje praktiky ohladne kojenia si asi osvojim aj ja 😉

estterka
10. okt 2010

@marika1977 mala je uplne spokojne kludne babatko,nastastie.lekar tvrdi,ze je to kvoly upchatemu nosteku,to grckanie,tak odsavame,ale nic nejde von..
@lubif @divoska povzbudili ste ma,ze nie len u nas vyzera s prechadzkami a rezimom vselijak..no ked jas si zas sadnem vonku vzdy niekde a papame,co ine mi zostava? a presne,aj my sme minule u lekara papali,pocas toho ako kontroloval uska,ked ju chcel utisit najprv dudlikom a nedal si povedat,ze to na moje dieta nefunguje,potrebuje prsnik 😀 minule nebolo kde si sadnut pocas prechadzky,tak som si musela do kaviarne na terasu sadnut,nech sa nepozera komu vadi..
@jankamanikova neporovnavam,len ja ani netusim,ako by sa tie vahy viec-menej mali pohybovat.my mame babysatku,ale este sme sa "neskamaratili"-teda ja si na to musim zvyknut..a keby naozaj prestanem kojit vtedy,ked mala chce,ako mi vsetci radia a mam cakat,tak by mi tu len vrestala cely den a ja s nou..ale tesi ma,ze je to ocividne normalne,kedze je nas viacej takych,co maju papkacov poriadnych doma🙂

divoska
10. okt 2010

damy to ja nemam problem si sadnut hoci aj na plnej chodbe v cakarni, v aute kde chodia okolo ludia, hocikde. ale ked my tu nemame pobliz ani jednu sprostu lavicku. vsetko az hodne dalej kde som sa minule ani nedostala. a nemozem ho kojit po stojacky na rukach. ani by som ho dlho neudrzala aj jak by to vyzeralo, a ani prikryt trympadom nemam ako ked zacina byt zima. preto s tym mam problem. prebalovanie v kociku si tiez neviem dost dobre predstavit aj ked ak by sa inak nedalo tak by som skusila

lubif
10. okt 2010

@marika1977 😀 hej chapem zle som sa vyjadrila. No ja som rada, ze nasim detickam sa dari, horsie by bolo keby nam deturence nepriberali alebo keby sme nemali mliecko. Dufam ze sa upravi postupne aj to grckanie a budem velmi spokojna.
@estterka @marika1977 inak mne to nevadi ked kojim vonku pride mi to velmi prirodzene a ked presne tak ked je to pre niekoho tabu tak nech neocumuje 😝 Inak aj my sme nedavno vchadzali do ambulancie pricucnuti na cicik 😀

lubif
10. okt 2010

@divoska no to hej v zime je to dost blbe aj ja som na tom uz rozmyslala ako to budem riesit, ale nebyvame v meste takze s tym az taky problem nemam, stale mam po blizku auto, ale veru uz som v aute prebalovala a bola to poriadna fuska 😖

estterka
10. okt 2010

@lubif no problem mam len vtedy,ked si nemam kde sadnut..
@divoska ja som prebalovala uz aj v kociku,vonku sme sedeli,mala sa napapapla a prekakala sa az cez bodycko von 😀 mam take tie podlozky nepremokave,co sa aj po porode davaja na postel,aby sa neuspinila a to som dala do kocika a prebalovala a prezliekala.. 😀