Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

prsky
17. nov 2010

@nanulik dieta potrebuje pri dojceni aj oddychovat a dolezite je aj nenutritivne dudkanie - prsnik ho upokojuje, je to aj vynikajuci prostriedok na uspavanie minimalne v prvom pol roku 😉 takze kludne mozes nechat aj podudkat.
jest by mala dojciaca mamina pestru stravu, cize vsetko okrem naduvajucich potravin a alergenov (hlavne take, co mate pripadne v rodine).
vecer inak plakavaju aj deticky, co koliku ani ine problemy nemaju - moja mala bola tiez vecer nepokojna - clanok Ach ten vecer nie je len o kolikach.
Ak mozes, pocitaj si na annaginej stranke, vela aj samozrejmych veci pri ich citani cloveku docvakne 😉

prsky
17. nov 2010

@zuzub papanie prikrmov je velmi individualne...niektorym detickam chuti jest velmi, ine aj do roka ledva obliznu lyzicku. meranie podla mna nema zmysel. do roka je hlavnym zdrojom zivin aj tak MM a dieta sa zoznamuje s roznymi chutami - preto sa to vola PRIkrm. Ak je dietatko spokojne, dost cika a kaka, proste prospieva, netreba sa nicoho obavat.
Co sa tyka nocneho budenia...deti nie su stroje, niektore sa budia este v puberte, ine prespia noc pomaly od narodenia. Aj my sa niekedy budime, su noci, ked sa nam zle spi. Malym dojcatam a batolatam sa castejsie strieda hlboky spanok s plytkym, casto sa nam preto zda, ze sa zobudia (velakrat ich vlastne zobudime my, lebo reagujeme na ich pohyb). Ak sa dietatko citi bezpecne a aj vo faze lahkeho spanku usudi, ze vsetko v okoli je tak ako ma byt, je pravdepodobne, ze sa nepreberie uplne. Do minimalne roka je vsak dolezite aj dojcenie v noci. Prespat noc sa da naucit, ale je to vhodne, ak nechces dieta trapit vyplakavanim osamote, az ked ti bude rozumiet = okolo roka, skor 1,5roka a tiez tam je vela anarchie, pretoze dietatku mozu ist zubky, moze ho boliet brusko, moze byt prestimulovane, po chorobe sa zvykne rezim rozhodit...
ja neriesim, co hovoria kamaratky a okolie, riadim sa svojim pocitom...moja ma 2 roky a stale sa dojcime aj 4-5x v noci 😉
mozno ti pomoze clanky:
http://dojcenie.wordpress.com/category/zavadzan... /ohladom prikrmov/
http://dojcenie.wordpress.com/2010/10/22/nepres... a http://dojcenie.wordpress.com/2010/05/11/o-dojc... (o spani)

v clankoch o spani je v podstate popisana jedna z moznosti, ako nazerat na spanok dietata, prudov je velmi vela od velmi respektujucich az po nerespektujuce dieta (vyplakavanie, tvrda vychova)..treba si najst svoju cestu - trochu racionalne, trochu sa riadit instinktom - ty si svoje dieta poznas najlepsie 😉

demii
17. nov 2010

prosim vas o radu, syna 6m, doteraz plne kojeneho som zacala prikrmovat mrkvou a zamiakom varenym ale prestal mi kakat uz siesty den nekaka, v noci tlaci puci sa a vidim na nom ze nie je v pohode, zle spi. Predtym tyzden tiez kakal len raz. Co s tym? jest mu chuti velmi ale bojim sa zapchy predsalen mrkva a zemiak zapekaju co mu mam dat nech sa vykaka?

nevesta
17. nov 2010

@demii slivky 😉

prsky
17. nov 2010

@demii pomoct rektalnou rurkou a viac dojcit (MM posobi laxativne) + daj si probiotika, dostanu sa cez mliecko k malemu a pomozu mu. do prikrmu mozes tiez pridat svoje mliecko a trochu olivoveho oleja

elinka27
17. nov 2010

ahojte, chcem opat radu 🙂 mala ma krce,prdi neviem ale uz nejak ani nemam pocit ze by to bolo z jedla co ja zjem,lebo uz som skusala aj dietu o vode a nejakych sucharoch(nie dobrovolne podotykam -mala som zaludocne nevolnosti)ale ani tak nam krce v brusku neprestali.Mava niekedy stavy ze prdi a kruti sa vtedy sa jeduje ale prdka a tak ked to vyprdi je ok,ale stava sa nam par krat do dna ze ma stav az je fialova v tvari ruky nasiroko otvorene a strach v ociach, potom nasleduje strasny plac,mam niekedy z nej pocit akoby lapala po dychu.Neviem cim to moze byt, davam jej Sab Simplex niekedy Espumisan L,ale nemam nejak pocit ze by to pomohlo.Mam nadprodukciu pretoze si ju umelo udrziavam nakolko mala je pohodlna a inak nechce moc zabojovat o mlieko,proste ked slabsie tecie nechce a radsej si cucka ruku, dosledkom coho mala obdobie stagnacie na vahe kde sme sa museli chodit prevazovat.Paradoxne ona vterdy bola kludna,usmievala sa na mna a aj sama vedela zaspat,teraz mam mlieka dost,a mam pocit ze sa niekedy nie vzdy ale casto stava,ze je velmi rychlo najedena a grge si uz viac nechce, a potom asi 30min po dojceni krce plac.V noci mame klud,je ospala a papa pomaly a to ju normalne kojim v sede, takze polohou to nebude,ale kojim ju aj poleziacky, podla mna jej problemy suvisia s nadprodukciou ale ked ju mat nebudem tak stagnuje na vahe.Je nejaka poloha kde ju mozem nakojit proti gravitacii ale nie tak aby som ju mala len v pololehu ked sedim,ale skor taka kde by si ona na mna lahla?Skusala som to tak ale mala vtedy nostek zaboreny do prsnika takze to asi nebolo spravne.

krakulka
17. nov 2010

dobry vecer, chcem sa spytat. posledou dobou sa stretavam s nazorom, ze kojene deti maju malo vitaminov. napr. ze je uplne bezne, ze kojenym detom chyba zelezo. vraj MM ma malo vitaminov. mne sa taky nazor vobec nepaci. 😠
Ja kojim stale, Andrejko zas tak casto chory nebyva, bol len v 4 mes. kedy mal silnejsiu virozu a teraz ma slabucky zapal pluc zo zatecenych soplikov - isli mu zubky. zistili sme to az v den, kedy mu diagnostikovali z. pluc. vraj keby bolo MM take zdrave, tak by nebol vobec chory.

strapco13
17. nov 2010

@elinka27 no ono je to tou nadprodukciou...viac laktozy...moze sa to trosku horsie travit....ale podla mna si mala zachvilu zvykne..teda jej traviaci trakt
co sa tyka tej polohy...priloz si ju klasicky v sede a ked sa pricucne, daj sa do takeho pololahu az lahu /aby si bola pohodlne/ a aby nos nemala zaboreny, zapezpecis tak, ze jej nozky budu vysiet cez tvoj bok dole ...len mozes tymto oslabit tok mliecka..a tvoja dcerka je lenive stvorenie 😅 ..tak aby ste sa nedopracovali zas tam, kde ste boli

strapco13
17. nov 2010

@krakulka keby bolo MM bez vitaminov a protilatok, tak by si mala dieta chore kazdy mesiac..moj napr prvykrat ochorel az teraz ked mal rok..aj to bola taka zhoda okolnosti, ze ockovanie, zubky a stretli sme sa s ukaslanym dievcatkom 😠 /
ak matka papa vyvazenu a pestru stravu, vratanie ovocia a zeleniny tak ma dostatok vitaminov aj v mliecku 😉
dalej zavisi od prostredia, kde sa dieta pohybuje..ak je napr satsi surodenec, co nosi dompov skolkarske choroby, tak sa dieta tomu asi nevyhne, ale vdaka mliecku to bude mat lahsi priebeh, ak je niekto v rodine bacilonosic alebo byva casto chory..no tak to tiez neprospeje
dalej ak je dieta drzane v prilisnej sterilite, tak jeho imunita nie je nicim stimulovana a staci aj slaby bacil a choroba je na svete
cize dovodov preco kojene dieta ochorie je vela..ale urcite za tym nie je slabe a nezdrave MM

anulik888
17. nov 2010

dobry vecer Annag, dakujem za radu danu uz hodne davno. Moja dcerka sa odstavila krasne sama, pred niekolkymi mesiacmi, ked som otehotnela 🙂. bolo to bez placu, durdenia sa ... bola rada, ze bude male babatko a ona bude velka sestricka a tak sa zacala aj spravat 🙂. na par dni.
teraz chcem poprosit o dalsiu radu. tehotenstvo je v pohode, ale vcera v sprche som si vsimla, ze jeden dvorec aj cast bradavky mam taky - tuhsi, ako keby na nom boli nale bradavicky jedna vedla druhej a vytvarali zhluky .... tazko sa mi to opisuje, ale zbera sa mi tam vela 'spiny". vcelku je jeden dvorec aj bradavka uplne odlisny. je nejaka kozna choroba ktora postihuje prsne bradavky a dvorce? poradnu mam az o par tyzdnov. co si o tom myslis? mam s tym obtazovat lekara ? dakujem

prsky
17. nov 2010

@krakulka ako pise @strapco13 - ked mamina nema dostatok vitaminov, tak ich telo nema odkial do toho mliecka dostat - takze ak sa mamina zdravo stravuje, ma dostatok vsetkeho aj babatko. problem moze byt v zimnych mesiacoch s vitaminom D a tiez mavaju deticky nedostatok zeleza, ale to z inych pricin - annag o nich pise vo svojom clanku:
"Okolo 6 mesiacov sa objavuje potreba doplniť železo. Príčinou anémie u detí zapríčinenou nedostatkom železa je nerovnováha medzi zásobami železa a príjmom železa na jednej strane a jeho potrebou na rast na druhej strane. Napríklad obsah železa v materskom mlieku i neupravenom kravskom mlieku je rovnaký. No kým z kravského mlieka je využiteľnosť len okolo 10%, z materského mlieka je to 50-80%, podobný rozdiel je i so železom v iných potravinách. Preto pri prechode na príkrmy treba zabezpečiť veľmi dobrý prísun železa. Potrebu železa podmieňuje rýchlosť rastu bábätka. Keďže bábätko si robí zásobu železa až v posledných týždňoch pred pôrodom, deti narodené skôr, deti s nízkou pôrodnou váhou pod cca 3kg alebo deti , ktoré rýchlo rastú, si potrebujú doplniť železo už pred 6 mesiacom. Stačí, ak sa zásoba železa doplní kvapkami, plné dojčenie môže pokračovať. Veľa mamičiek je vystrašených, ak im pediater povie o anémii, nedostatku železa. Je to však bežný jav, ktorým si prejde väčšina detí v období medzi 6-24 mesiacom, ale i neskôr, v obdobiach ďalších rastových špurtov, napr. v puberte. Množstvo železa v materskom mlieku neovplyvňuje množstvo železa, ktoré prijíma mamička. Ak teda bábätku železo chýba, musí sa dopĺňať priamo nemu kvapkami." - info z clanku: http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/10/prve-p...

elinka27
17. nov 2010

@strapco13 no ved to,ale ona vtedy zahadne taha,ale tazko zistim ci herecka je napapa ked sa odlepi,alebo len preto,ze sa jej uz nechce proste tahat.Hm,takze asi si nepomozem,len ju budem nosit v satke do konca sveta😀 pocitam ze este aj k oltaru ked sa vydavat bude tak ju tam v nej odnesiem 😎

strapco13
17. nov 2010

@elinka27 😀 😀 😀

elinka27
17. nov 2010

@strapco13 podla mna toto u nas urobil dudlik ☹ takze ak toto niekto cita tak ano da sa kojit a sucastne s tym pouzivat cumlik,ale potom sa stretnete s problemom ako mam ja s malou,ja uz budem odsavat dokedy budem kojit,ale tak aspon syn to pije 🙂

strapco13
17. nov 2010

@elinka27 jediny kto ma z dudlika prospech je tvoj syn..vdaka tomu ty musis odsavat a on ma mliecko 😉
ono je to pravda..kojit a dudel sa da..ale je v tom strasne riziko pokazenia prisatia a tym pokazene kojenie ☹

elinka27
17. nov 2010

@strapco13 no ja si napriek tomu nemozem stazovat okrem bolesti bruska si to kojenie uzivam,ona ma prisatie ako tak dobre ale slabsi tah v tom to je

persseffona
17. nov 2010

Ahojte kocky chcem poprosiť o radu ako zvysit produkciu mlieka? Pijem 2x denne čaj na podporu mlieka a beriem aj homeopatika. Mlieko odsavam el. Odsavackou každé 3hodiny v noci každé 4a mliecko nosím malickejdo porodnice. Na jedenkrat odsajem iba 20ml mlieka a veľmi by som chcela viac

strapco13
17. nov 2010

@elinka27 uvidis..este zosilnie a bude mat lepsi tah 😉 ..som rada, ze si to uzivas...je to super
ja som si tiez presla svojim a teraz si to uzivam neskutocne..maly ma 6 zubkov, nehryzie, nie je vyslovene zavislak, ze by na mne len visel...ale vidim na nom, ze mliecko strasne lubi a ze sa teda odstavit nechysta 😵 😵 , on ked je nervoznejsi, staci mu len ukazat, ze sa chstam kojit a uz ma usmev na tvari a tak ku mne rychlo dobehne 😀

prsky
17. nov 2010

@elinka27 never tomu...ubehne ti to nosenie ako voda..nasa princezna nevydrzala ani chvilu sama na podlozke, stale som ju musela mat na sebe a musela som dokonca stat - akonahle som si sadla, uz zacala kricat, ze to nie je ta potrebna poloha 😀 a postupne sa to zacalo zlepsovat, od cca 8 mesiacov to bolo uz celkom znesitelne a teraz uz beha o 106, aj ked nalepena je na mne stale velmi rada 🙂

elinka27
17. nov 2010

@prsky od 8mesiacov? 🙄 no tak to uz len 5 a mame to v suchu 🙂 no co sa tyka toho nosenia,tak ja odkedy ju nosim jedavam ako v bufete na stojaka,nedajboze si s nou sadnut,vcera sme boli v satke aj vonku,lebo do kocika ani za svet hucala ako diva,tak som si ju zapla do bundy a nosila tak,oblecena aby neprechladla a pacilo sa jej,len ludia sa niektori az podkynali co sa po nas obzerali,ale zasa napriklad take kojenie v satke ked stojis v obchodaku radu na pokladnu tiez ma svoje caro 😀

prsky
17. nov 2010

@elinka27 ja som kocik tiez nepotrebovala, zobrala na milost golfky okolo roka a aj to len s muzom, teraz uz je ochotna v nich ist so mnou do obchodu, ale chodime uz casto aj peso. no a v 8 mesiacoch uz si vedela sadnut a stvornozky sa dostat tam, kam potrebovala, takze som mala parkrat denne volno + uz spavala obedny spanok v posteli, tak som mala dalsi bonus okolo 3h 😉 teraz nejdem ani hlboky kocik kupovat, az sportak zadovazim aj to asi z druhej ruky

prsky
17. nov 2010

@elinka27 jaj a ono sa to postupne nenapadko zlepsuje, uz v 6m to bolo o cosi lepsie - nebola uplne cely den na mne zavesena 😉

miskatn
17. nov 2010

@persseffona hlavne treba byt trpezliva, ono to niekedy trva, kym sa to rozbehne, niekedy kludne az v 2. mesiaci. osobne mi napriklad vobec nepomohli homeopatika (ricinus communis), ale MoreMilk ano. domperidon mam doma, ale zatial som ho neskusala, trochu mam z neho strach, predsa len je to liek na nieco uplne ine ... skus ten moremilk http://www.mojalekaren.sk/motherlove-more-milk-...

happy8051
17. nov 2010

tak... problem s bolestou bruska sme uz objasnili... Natalke nestaci grgnut si raz a uz viem, ze ten plac je potreba znova a znova grgnut v priblizne 20 minutovych intervaloch, niekedy aj patkrat... hned ako si odgrgne znovu spi ked ju polozim do postielky... zda sa mi ale skoda, aby jej spanok bol prerusovany ustavicnych grganim :(. Nevie mi niekto poradit nejaku fintu na tento problem??? dakujem

mirininu
18. nov 2010

aojte potrebovala by som poradiť : potrebujem na jeden deň t.j cca od 6.00 do 20.00 o mesiac odísť od môjho teraz 5 1/2 t syna a nemôžem ho zobrať so sebou ako zabezpečiť kŕmenie? Určite naodsávam mliečko, ale ak bude papať z fľaše nebude potom problém s prisatím?

luly13
18. nov 2010

@annaq @strapco13 , baby, viete mi, prosim, poradit. zajtra idem na trhanie zubu mudrosti a budu mi ho umrtvovat lokalnymi anestetikami nejakymi. mozem potom hned kojit? ci to prechadza do mliecka a mam sa pre istotu snazit odsat (co mi uz teda neviem ci pojde).dakujem

ivush
18. nov 2010

@luly13 lokálne anestetikum nevadí...dokonca to je vraj bezpečné aj v tehotenstve. Čo by som skôr mala obavy je RTG...To by sa vraj nemalo robiť počas kojenia...

patatina83
18. nov 2010

baby jedavate ked kojite aj mandarinky,ja si dam obcas jednu,ale nie to alergen pre dietako??a tiez jedavam hrozno,,jablka,,zacala som uz aj ladovy salat,,obcas paradajky,papriku..je to ok??kojim 4 mesiac..a ake su homeopatika na tvorbu mlieka??lebo cez den sa mi tvori menej,,a v noci ked je ho dosta moj maly mi prespi skoro celu noc,,zobudi sa iba raz max dva krat.