Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

kamajka
14. jan 2011

@cica28 dojcit dojcit dojcit 🙂 ked aj kazdu pol hodinu. cim castejsie budes babatko prikladat tym viac mliecka sa bude tvorit. mliecko neodchadza nema nohy🙂. riedke mliecko tiez neexituje, to su myty. tvoja malinka ma mozno prave rastovy sprint, byva to okolo 3 tyzdnov a 3 mesiacov...... preto pyta viac papat.
nevzdavaj sa!!!
ja mam teraz tretie babatko prvych dvoch som dojcila velmi kratucko ale len preto ze som nemala dostatok informacii o dojceni, teraz bojujeme ako sa da!!
skus sa poradit tu: http://www.dojcenie.wordpress.com/
a tu je dotaznik https://spreadsheets.google.com/viewform?formke...

julienka
14. jan 2011

@kamajka ak môžem, zareagujem... mne sa veľmi "páčia" rady - prikladať, prikladať, prikladať... moja dcérka je taká, že môžem ja ju prikladať aj každých 15 minút, keď nechce, ani do pusinky si nevezme prsník... zašpúli ústočká a maminka sa môže snažiť 😉 takže týmto smerom ja napr. mliečko nerozbehnem....

cica28
14. jan 2011

@kamajka dakujem za link aj za radu.

kamajka
14. jan 2011

@julienka ja som to nemyslela zle🙂). viem že ked sa neda tak sa neda🙂. len by som bola rada keby sa to dalo vsetkym rozbehnut lebo ja lutujem velmi ze som prve detickky malo dojcila.

julienka
14. jan 2011

@kamajka Ja to chápem... ja som preplakala hádam celé dni preto, že končíme s kojením.. je to tak krásne, neopísateľné.. keď sa maličká "cucne" a ťahá, prípadne si pospinká na maminke, ako si pritom prstíkmi brnká po mne, vyloží nožičky.... aj teraz mám slzičku v očiach.... ale čo narobím... príroda si to zariadila raz tak....

prsky
14. jan 2011

@julienka prepac, ale ked tvoje dietatko nebude na prsniku AKTIVNE pit, tak proste mliecko bude "miznut" i ked bude dietatko na prsniku 24hodin denne. Proste sa treba naucit rozoznavat, co dietatko na prsniku robi, ci je dobre prisate, ak nepije a nestrieka ti mliecko, tak prsnik stlacas, aby sa mliecko k dietatku dostalo - ono ak zachyti chut mliecka, zacne, i ked mozno zo zaciatku na chvilu, opat aktivne sat. ked si "len" dudka, tak do bruska dostane malo mliecka a automaticky bude pytat o pol hodinu znova...kebyze mam problem ako ty a neviem si poradit ani tym, ze si pocitam clanky (napr. na annaginej stranke), tak zodvihnem telefon a zavolam laktacnej poradkyni v mojom okoli (na stranke www.mamila.sk je ich zoznam)...za dojcenie by mi to stalo 😉

prsky
14. jan 2011

@cica28 kamajka ti dala link na annaginu stranku, je tam vela clankov, ktore ti mozu pomoct. ako pisala kamajka, riedke mliecko neexistuje - mliecko je takmer z 90% voda, preto napr. ani netreba dietatku davat pit cajicky a pod. Mliecko ti moze "odchadzat", ak dojcis neefektivne, prikrmujes flasou...ak chces naozaj dojcit a mas obavu, ze to sama nezvladnes, zavolaj co najskor laktacnej poradkyni v tvojom okoli, tak vyriesis svoj problem efektivnejsie, ako ked budes hodiny sediet nad internetom 😉 ono - treba sa naucit rozoznavat, co babatko na prsniku robi, t.j. ci aktivne pije, alebo len dudka, treba dbat na spravne prisatie (to sa kazi napr. dokrmovanim z flase) a kym sa laktacia neupravi do potrebneho mnozstva, tak dojcit efektivne aj kazdu pol hodinu...ono ked nedojcis, tak sa telo nema ako dozvediet, ze ma mliecko vyrabat a v akom mnozstve (laktacia sa zvykne pri spravnom dojceni upravit do tyzdna, niekedy dlhsie)..kazdym prikrmenim nutrilonom o tuto info tvoje telo pride a okrem toho vdaka UM ma tvoje dietatko dlhsie pocit nasytenosti, tak sa bude na prsnik pytat neskor...drzim palce

estterka
14. jan 2011

@prsky presne tak isto to funguje aj u nas,drobec chodi spavat neskor,ale spinka pekne aj cele doobedie kolkokrat. v podstate ma taky nocny rezim,ako som ja mala,ked som bola tehu🙂
@cica28 ja som zo zaciatku prikladala aj castejsie ako pol hodku,nemozes cakat,ze tak male babatko ti vydrzi tri hodiny nejest.aj kozistencia mlieka je v poriadku,tvori sa ti take ako potrebuje.ja by som nutrilon nedavala,ale po tej pol hodke si prilozila malu opat.

prsky
14. jan 2011
julienka
14. jan 2011

@prsky To všetko, čo píšeš, máme za sebou.S laktačnou sme v kontakte už 5 mesiacov a annaginu stránku mám prelúskanú spredu dozadu aj späť.... raz keď to nejde, tak to nejde...

prsky
14. jan 2011

@julienka hm...ty vies lepsie 😉

julienka
14. jan 2011

ále niekedy ani neviem, či viem ;)))) naozaj skúšame všetko, čo sa dá. Ale verím, že sa nám to "rozťahá" a potečie ešte dlhhooo ;)

prsky
14. jan 2011

@julienka ono podla mna velku ulohu hra aj podvedomie, dusevna pohoda, viera v svoje telo...ale to nie je tak jednoduche dosiahnut

julienka
14. jan 2011

to je pravda 🙂

cistko
14. jan 2011

prichadzam s prosbou o radu aj ked podobnych tu uz urcite velmi vela bolo ale tiez pochopite ze nemam vela casu zdrziavat sa pri pc surfovanim a studovanim tak hadam sa to takto urychli a aj sa nieco zaujimave dozviem 😉
mam druhe babatko, v nedelu bude mat dva mesiace, prveho syna som nekojila pretoze sa mi dlho vytvaralo mliecko a kym sa vytvorilo boli sme uz doma z porodnice a syncek si zvykol na flasu a nech sme sa s manzelom snazili ako to slo, nenaucila som ho uz prisat sa a tak som aspon odsavala a davala mu materske mliecko z flasky no nebolo ho vela a tak prisli na rad umele mliecka....teraz som mala to stastie a s pomocou sa mi podarilo rozbehnut dojcenie aj tvorbu mliecka a vseko bolo v poriadku aasi az do vianoc??? z nicoho nic nastal utlm, syncek viac spinkal a menej papal, kedze mam doma vahu tak som ho aj pravidelne vazila, kontorlovala stolicu...dovtedy bolo vsetko v poriadku, krasne sa vedel prisat, stolica bola ukazkova, tyzdenne priberal cca 200 v noci pekne pospinkal no pri papani sme sa zastavili na vyske maximalne 100 ml cez den asi kazde tri hodinky a v noci kazde styri ci pat....postupne sa to vsak zacalo kazit, namiesto toho aby sal viac a zo stovky sme sa splhali na 150 sal stale menej, niekedy 50 niekedy 70...vzdy zaspal pri kojeni a mohla som robit cokolvek nevedela som ho prebudit, stipanie, pichanie, hladkenie, skrabkanie, rozbalenei z perinky ponatahovanie a zase zabalenie nepomahalo nic...napapal sa lepsie len v noci ked mal dlhsiu prestavku v spinkani, ked sa uz zzobudil tak vzdy s velkym placom hysterickym zachvatom ked sme akurat rychlo prebalili dupku zabalili s5 do perinky odvazili a sup k prsniku napojil sa a bolo to ok ale o chvilku zase spal....to trvalo par dni az prisli vecer tesne pred kupanim a po kupani hystericke zachvaty, strasny plac, krik, nervy a odmietol sa k prsniku prisat uplne:/ nepomahalo nic, nepomahalo menenie poloh, ukludnenie prilozenie...nic, aj ked som ho nechala "vyhladovat" prikladala som stala po ukludneni po siedmych hodinach nepapania nakoniec dostal odstate mliecko z flasky, postupne sa kazilo aj nocne papanie a vsetko to bolo o placi nerovozite a nakoniec som uz plakala aj ja a hudnrala na kojenie, manzel mal dovolenku tak sme to nejak zvladali ale uz som bola psychicky vysporiadana s tym, ze mi kojenie nieje sudene a ze vydrzim kym mu skonci dovolenka a ak to nepojde tak prejdeme k umelemu mlieku ako pri prvom syncekovi, ako zazrakom sa to zase z jedneho dna na druhy zmenilo a kym mu dovolenka skoncila tak sme nabehli zase na krasne papanie, krasne priberanie, trvalo to tyzden a potom som prechladla:( tecie mi z nosa, boli ma hlava, boli ma hrdlo ledva sa tmolim po byte a jedine co uzivam su caje od vymyslu sveta spreje na baze morskej soli ci vody a naparovanie a stale nic, okrem toho sme sa vralitili aj ku kojacej krize:/ vcera krpec cely den prespal, ale nepokojnym spankom, zaspal cca na polhodinku zobudil sa s placom, prilozila som bol nervozny vypil trosku mliecka a zase zadrimela na prsniku a zase sa to opakovalo v roznych intervaloch hodinka polhodinka .... presne ako to bolo predtym vela spal malo papal, no a vecer po kupani vypil len 70 ale podarilo sa ho uspat, bez toho aby dostal flasku, spal zase nepokojnym spankom, o desiatej vecer som ho prilozila ale vypil len 20 a zaspinkal tvrdo ze sme ho nemali sancu prebrat az do jednej bol ako anjelik, ja som skusala odsat ale nedarilo sa po mackani stlacani a mordovani som vyzmykala z obidvoch prs len 30:/ ked sa zobudil tak sa opakovala situacia z pred tyzdna krik plac nervy hnev a prsnik bez sance do pusy ak uz torsku tak s nervozitou popotahoval obidva a za hodinu som za neho dostala len 40-tku:/nakoniec som vybrala z mraznicky mliecko ohriala a vypil z flasky stovku a zaspinkal, zobudil sa o tri hodinky a zase som prilozila no zase so zlostou nervozitou a opakuje sa cely den presne to co vcera:/ cim to je? nestretla ste sa s tym niektora? straca sa mi mliecko? moze za to choroba? viete mi poradit? viem ze je potrebne cim castejsie prikladat ale u nas to nema zmysel pretoze je to velmi spave babatko a on pri tom prsniku zaspi-prave preto lebo je nervozny a uplakany a ja ho musim cicikat hojdat a poklapkavat aby neplakal aby sa prisal a prave tym ho asi ukludnujem a uspavam.....a tiez nemozem cely den behat s prsiami von z podprsenky kedze starsieho synceka mam doma a aj on si vyzaduje moju pozornost:/ a to nehovorim o domacnosti ale nastastie manzel je chapavy a zatial ju zvlada....dakujem za kazdu radu... a ospravedlnujem sa za dlhy pribeh 😀

strapco13
14. jan 2011

@cistko v prvom rade zabudni na vazenie...tvoje dieta place od hladu a miesto toho aby si mu dala prsnik, tak ho stresujete vazenim, prebalovanim kym nie je od hladu tak vycerpany, ze nevladze jest a zaspi a potom ho nenechate ani spat, lebo ho zase vazite
dieta ma ist na prsnik pri prvych znamkach hladu, smadu..a nie na vahu, prebalovat a pod
zabudni na vazenie..stresuje teba, maleho a pri strese je menej mliecka
http://dojcenie.wordpress.com/prve-chvile-s-bab...
nastuduj si aj ostatne clanky
ale v skratke..zabudni na hodinky, vahy..kojenie ma byt na poziadanie
odsavanim neudrzisdlhodobo tvorbu mliecka..len kojenie da tvojim prsiam signal kolko mlieka maju tvorit a ake mliecko maju tvorit

strapco13
14. jan 2011

@cistko v prvom rade zabudni na vazenie...tvoje dieta place od hladu a miesto toho aby si mu dala prsnik, tak ho stresujete vazenim, prebalovanim kym nie je od hladu tak vycerpany, ze nevladze jest a zaspi a potom ho nenechate ani spat, lebo ho zase vazite
dieta ma ist na prsnik pri prvych znamkach hladu, smadu..a nie na vahu, prebalovat a pod
zabudni na vazenie..stresuje teba, maleho a pri strese je menej mliecka
http://dojcenie.wordpress.com/prve-chvile-s-bab...
nastuduj si aj ostatne clanky
ale v skratke..zabudni na hodinky, vahy..kojenie ma byt na poziadanie
odsavanim neudrzisdlhodobo tvorbu mliecka..len kojenie da tvojim prsiam signal kolko mlieka maju tvorit a ake mliecko maju tvorit

cistko
14. jan 2011

@strapco13 dakujem za radu 😉 co sa tyka vazenia tak keby ho nevazim tak uz davno je na umelom mlieku pretoze podla jeho spravania by som si myslela ze nepapa vobec ze je stale hladny a dala by som mu flasku 😕
ano ma to svoju logiku hned ako sa preberie dat mu papat hned ale to zaspi na tom prsniku zase skor, aj to som skusala hned ako zacal plakat som ho prilozila - dokonca som skusala aj bez vazenia ale potiahol par krat a zaspal a tak sa to opakovalo dookola, pytal si papat kazdu polhodinku a tak vzdy ked sa z obudi ho rozbalim, prebalim, zab alim, odvazim....

strapco13
14. jan 2011

@cistko dieta na prsniku zaspava ak ma slaby alebo ziadny tok mliecka..prsnik treba najprv trosku roztahat, kym sa mliecko spusti..skus stlacanie prsnika..zrychlis tym tok mliecka a dieta bude sat
dolezite je rozoznat ci dieta na prsniku skutocne pije alebo si len dudka..lebo moze byt aj cely den na prse, pokial nepije, nie je to dobre
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/

akdarka
14. jan 2011

@strapco13 prosim ta,5mes by dalo najavo, ze je hladne a nestaci,vsak?alebo aj to by zaspavalo?ci vlastne uspavanie je tak,ze najprv zaplni brusko s nenutr.sanie ho uspi?

strapco13
14. jan 2011

@akdarka 5 mesacne dieta da najavo ze je hladne...ale pokial si asponakotak naplnilo zaludok, tak sa moze dudkanim uspat..preto treba skusit pri dudkani stlacenie prsnika...ak je este hladne, zacne pit..ked nie, odtrhne sa od prsnika a vtedy treba prestat stlacat, priskrtiz´t tok a nechat ho len tak dudkat do uspatia

mici111
14. jan 2011

kocky, mam otazocku...ked dojcim, moze sa cvicit? lebo som sa nejako rozbehla na zumbe a ma tak napadlo, ci to nejako neprekaza mliecku..lebo by som velmi nerada o mliecko prisla ☹ dakujem

strapco13
14. jan 2011

@mici111 mliecku to neprekaza..len sa nepresil http://dojcenie.wordpress.com/2010/04/18/cvicen...

olifcek
14. jan 2011

mamicky, pls, poradte... musim si dnes kupit vitaminy popri dojceni, no centrum materna je stale stiahnuta z trhu, calibrum mi moc nevyhovuje, i ked lepsie ako nic... ake este su? poradte....

mici111
14. jan 2011

@strapco13 dakujem velmi pekne 😵

strapco13
14. jan 2011

@olifcek a musis brat? 😉 ..este je femibion, GS nieco /nezapamatala som si presny nazov/, gravimilk..je ich vela, skus sa spytat v lekarni

cistko
14. jan 2011

@strapco13 hej aj to ma napadlo, skusala som roztahat rucne, odsavackou, rozmasirovat, nahrievat...pred aj pomedzi kojenie...

olifcek
14. jan 2011

@strapco13 ide mi kupit mm cestou z prace, chcem mu teda presny nazov i balenie nadiktovat 😀 jo potrebujem, inak o tri dni som malatna, boli ma hlava, citim sa nedobre, Oliv asi berie dost... hodne sa kojime 😵 😵

olifcek
14. jan 2011

@strapco13 dakujem. Uz som sa dovolala kamaratovi, lekarnikovi, takze femibion 400s DHA kupime.

cica28
14. jan 2011

@estterka
@prsky dakujem kocky za radu dnes sme to tak zacali robit ale nedavam tomu sancu veliku lebo stale place a kazdich 15min sme na prsniku a via dudle ako taha.uvidime ci sa to rozbehne

bashka
14. jan 2011

Kde sa da zohnat ta univerzalna mast na bradavky a kolko priblizne stoji? Nevie niekto? V lekarni len tak asi nie, ze. Na predpis? Kto ho vydava? Dik