Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

zuzkat1
15. jan 2011

@andrea360 ja som presne kvoli tomu co pises zmenila lekara... aj u man chcel nech dokrmujem a ja som nechcela.. som u inej dr od jej 2 a pol mesiaca... a mala ma teraz ako rocna 8,3kg🙂 ak dost cika a pribera a je spokojna tak myslim ze je vsetko OK...moja mala skoro stale zelenu stolicu a nikomu to nikdy nevadilo 😉

zuzkat1
15. jan 2011

@smarti ak sa v pohode koji tak skus ponukat castejsie..ja som mala vtedy dost problem s tym ona proste nechcela bezne sa koji aj 8x za den este aj teraz ako rocna a pocas prvej ms to bolo len 3 max 4x☹ ale mam pocit ze uz si zvyka🙂

prsky
15. jan 2011

@zuzi2 stava sa, ze deticky docasne bojkotuju prsnik z roznych dovodov (hormonalne zmeny v tele zeny, bolesti v ustnej dutine - zaba, alebo zubky, zacinajuca choroba...)..treba prsnik ponukat, ale nenutit a laktaciu si udrziavat odsavanim...je mozne, ze mu nevyhovuje tok mliecka..kedze pises, ze mliecko nemas na rozdavanie, odhadujem skor, ze ide o slabsi tok mliecka alebo slabsi spustaci reflex (on chce pit hned a mliecku chvilu trva, kym zacne tiect). riesenim (aspon ciastocnym) moze byt nahrievanie prsnikov pred dojcenim, stlacanie prsnika pri dojceni (akoby si si chcela odsat rukou) a snazit sa byt pokojna, verit si (deticky velmi reaguju na nervozitu maminy, dokonca akoby vycitili nase obavy a presne tie splnia do bodky..treba mysliet pozitivne). mohli by ti pomoct annagin clanok:

http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/odmiet...

mici111
16. jan 2011

kocky, viete mi poradit? natieram si bradavky uz asi druhy tyzden canestenom..ale neskutocne ma boli hlavne prava..mam ju cervenu a ked mala taha, tak vidim vsetkych svatych..co by mi este mohlo pomoct?? do pusiny som jej nepozerala, lebo si nenecha..mozno si to odovzdavame navzajom..ja uz neviem..pri takejto bolesti zacinam rozmyslat, ze prastim s kojenim.. 😢 😢 😢 mozno je to nieco ine a nie mykoza..ja uz neviem..

julienka
16. jan 2011

@prsky tak toto akoby bol aj nas pripad........

andrea360
16. jan 2011

Ahojte,ďakujem všetkým za odpovede....je fakt,že ja užívam železo,som anemická a občas ho potrebujem doplniť(je možné,že preto má dozelena stolice?).
Čo sa týka zaspávania,mala som malú naučenú už zaspávať samú,položila som ju do postieľky a spala( bolo to však cez deň),lenže v tom čase som už skoro nekojila a večer ju nebolo možné uspať a problém bol aj v tom,že sa naučila ukľudňovať na fľaške a to som potom v noci behala stále raz s mliekom a raz s čajom.Takisto malá veľmi priberala.Ale dokáže zaspať aj tak, že ju po prsníku ospalú položím do postele.No a doktorku som nevymenila,inak je dobrá a podobní lekári sú všetci.Doktorka je sama rada,že dieťa kojím,a ako často sa jej radšej nepriznám 🙂.Tak uvidím ako budeme pokračovať,hl.že je teraz kľudnejšia,niekedy je trochu mrzutá,ani neviem prečo,ale napije sa a zase je všetko dobre....

andrea360
16. jan 2011

Ešte chcem dodať,že malá mi od začiatku dosť priberala,neviem,či teraz nemá už 8kg,je síce celkovo dlhá,ale myslím,aj tak,že je to dosť,pred tromi týždňami mala 7,5kg .Keď mala fľašku,nevedela sa dobre prisať,teraz vidím,že sa úplne inak prisáva....som si povedala,že keď si naplánujeme druhé dieťa toto sa už nestane....ozaj a príkrmy kedy začínajú od zač.6mes.alebo od ukončeného? A ako sa začína s príkrmami a zosúlaďuje s kojením,aby aj mlieka ostalo dosť.Opäť ďakujem za rady 🙂 🙂

prsky
16. jan 2011

@mici111 mykoza sa lieci dlhodobo /aj niekolko tyzdnov/, zvykne sa vracat...ak sa nelepsi niekolko tyzdnov, treba ist k lekarovi, nech ti predpise antimykoticku mast a kortikoid /napr. imakort/. ak by ani to nezabralo, tak treba papat lieciky.. okrem toho treba vylucit zo stravy cukor, bradavky veeelmi casto vetrat....je velmi pravdepodobne, ze si mykozu s dietatkom podavate, takze preventivne pokojne pusinu vytieraj sodou bikarbonou (namotat gazu na prst, navlhcit, vyvalat v sode bikarbone aporiadne povytierat jazyk, licka, pery zvnutra - proste vsetky sliznice)

prsky
16. jan 2011

@andrea360 zelezo sa prejavuje zelenou stolicou skor vtedy, ked ho uziva babatko, ale nie je vylucene, ze ho je aj v mliecku viac, ked uzivas tbl a tak ho viac prijima aj babatko...to je vsak iba moja domnienka. prikrmy sa zacinaju od ukonceneho 6 mesiaca, ale ja som napr. skor za zacatie s prikrmami (ak dietatko prospieva) vtedy, ked o jedlo zacne javit zaujem (natahuje sa po jedle vo vasich tanieroch atp). dobre info o zavadzani prikrmov, ako/kedy/cim/ktore potraviny su vhodne najdes tu: www.kojeni.net/prikrmy.php a aj annag ma par clankov k prikrmom http://sk.wordpress.com/tag/zavadzanie-prikrmov/

prsky
16. jan 2011

@andrea360 jaj a hlavne netreba zabudnut na to, ze do cca roka sa dietatko zoznamuje s jedlom, preto je to PRIkrm a hlavnou zlozkou jedalnicka zostava hlavne mliecko...treba sa riadit tym, co signalizuje dietatko, ist na to pomaly...zacina sa zvycajne obedom (zemiacik/mrkvicka/tekvica a pod)

estterka
16. jan 2011

@prsky ahoj,prosim ta,dosla mi ta unverzalna masticka a citrovital,len ja som sa zabudla opytat.co v pripade,ze to cerstvo po kojeni natriem a mala sa napr.preberie a este chce nachvilu prsnik? to nevadi?lebo viem,ze umyvat sa nema,lebo to mykozu len zhorsuje.

prsky
16. jan 2011

@estterka ak mas este na bradavke viditelnu vrstvu tej masticky, tak by som ju asi zotrela, ak sa stihla vstrebat, tak neries

estterka
16. jan 2011

@prsky zotriet len bez vody myslis?

prsky
16. jan 2011
andrea360
16. jan 2011

Ahoj prsky,to čo vravíš o naťahovaní sa za jedlom,je neuveriteľné,malá sa naozaj naťahuje za naším jedlom!Ale myslela som,že ako sa naťahuje za všetkým,tak aj za tým jedlom. 🙂 Lenže všetko sa mi zdá zložitejšie tým,že bola dokrmovaná a asi mala aj roztiahnutý žalúdok.Ale setká s oporou a dokáže chvíľu sedieť vystreto aj bez opory,asi sa budem musieť rozhodnúť sama,zatiaľ mi sestrička vravela,že nemám nič dávať do 6mes.a to máme aj poradňu.Inak veľká vďaka tebe aj annag,veľa som čítala z jej stránok a najväčší problém je v tom,že my ženy sme prestali veriť sebe a svojím inštinktom matky,teraz to vidím aj ja,stále som neverila,že mám dosť mlieka a tak... 🙂

elinka27
16. jan 2011

@estterka ja neumyvam,nechavam to tak, aj ked je napriklad este vidiet,a nahodou si mala vypyta jest skor ako to zaschne tak jej ponuknem druhy, natieram si to po kazdom kojeni, ale na striedacku,tak ako striedam prsniky tak aj natieram 😉

@prsky ja uz nemam ziadne priznaky mykozy ale bradavka na pravom je po kojeni biela akoby stracala farbu, to je este stale mykoza ze?

estterka
16. jan 2011

@elinka27 no ja natieram vzdy obidva po kojeni,aj ten z ktoreho nejedla,tak sa mi zda,ze mi to ta LP povedala.a tesim sa,lebo natrela aj citrovital a nevadilo to malej,ze horka chut alebo tak.a ako,uz sa ti to lepsi?kolko uz natieras? lebo mna uz to zacala boliet poriadne pri prisati,tak dufam,ze to pomoze 😉

prsky
16. jan 2011

@elinka27 a to zbelenie sa objavuje iba po dojceni, alebo aj ked ti je chladno? trva to iba chvilu, alebo dlhsie? ak je to len chvilu po dojceni alebo ked je ti zima, tak moze ist o raynaudov fenomen, ktory je sprievodnym javom mykozy, takze kvasinky este stale asi mas, len uz sa neprejavuju bolestou alebo svrbenim...treba este preventivne natierat

zuzi2
16. jan 2011

@zuzkat1 ja by som si ho aj castejsie prikladala, ale on nechce tahat. Stale sa len z prsnika vytrhuje a niekedy ho vezme do ust a bez toho, aby potiahol, ho vyüluje 😒

zuzi2
16. jan 2011

@prsky dakujem za radu. Napadlo mi, nemoze to mat aj nieco spolocne s ockovanim proti rotavirusu? Bol ockovany pred 2 tyzdnami.
Inac v porovnani so starymi casmi zacal pit velmi hltavo a intenzivne, cize je aj skor hotovy s pitim (uz su to niesu 10 Min., ale vacsinou len 7). Zacal pri odgrgnuti odgrcavat - nie vela, ale prv to nikdy nerobil. A zaspavanie na prsniku, ako som to niekedy s nim robila, je tiez minulost. Len na nom taha a ked je prazdny, vypluje ho, alebo zacne plakat. Cize prsnik sa pre neho stal len zdrojom potravy a uz nie "cumlom" ako kedysi. Potom som si este vsimla, ze to robi vacsinou len na pravom prsniku, cize s tym pomalym tokom mlieka by to mohlo byt. Ako to mozem zmenit? Co moze pomoct?

prsky
16. jan 2011

@zuzi2 kludne to moze byt aj ockovanim, alebo hocicim inym (vela podnetov cez den, zubky, nepohodlie, velmi teplo, velmi zima, skrabe visacka na obleceni..proste vela moznosti)...treba byt hlavne pokojna a na pravom prsniku sa snaz prikladat co najspravnejsie a aj polohu udrziavat co najspravnejsiu (aby nebol vykruteny, hlavicka nebola nizsie atp)...a stlacat prsnik ked prechadza z aktivneho pitia do dudkania /akoby si ho chcela odsavat rucne/...a este by mohlo pomoct nedavat ho na prsnik prilis hladneho, skusit mu ho ponuknut skor (aby nepil tak hltavo). ono to kludne moze byt prechodna zalezitost...babatka sa vyvijaju strasne rychlo a casto menia "navyky" - ak sa to tak da nazvat

zuzi2
16. jan 2011

@prsky co myslis, s ktorym prsnikom mam vzdy zacat - s tym kritickym, alebo s tym lepsim? Teraz som ho nakojila a potahal obidve strany 7Min - bez revu. Je to malo, dostal ale po 2 hodinach. A po najedeni a odgrgnuti stukal - je to znak toho, ze mal dost? Lebo ked som mu dalej prsnik tisla, zacal sa hnevat a mrncat. Dnes to bol uz 3.krat, co sa najedol bez revu. Lenze, ked uz zacnem dufat, ze je to prec, zase to bez placu nejde. Som z toho zufala ☹
Este k tomu toku mlieka: Vcera vecer mi prvykrat pravy prsnik odmietol uplne - ze si z neho ani nepotiehol a v noci (asi po 4 hod.) som sa zobudila na to, ze mi mlieko vyteka samo. Je mozne, ze napriek tomu by mohol ten tok mojho mlieka byt slaby?
A co myslis tym "hlavicka nebola nizsie "? My pijeme 99% vo futbalovej polohe. Az teraz som ho zacala prehadzovat do klasickej - ked som videla, ze sa ide jedovat a mam ho polozeneho na vankusi, takze hlavu ma vzdy nizsie. Ja sa k nemu pri kojeni trochu sklanam

zuzkat1
16. jan 2011

@zuzi2 sa vam zamontujem trochu🙂 podla mna teda mliecko mas, ked aj grcka...aj moja grckavala ked som mala pocit ze neje dost a pritom ona bola pomaly uz prejedena a co sa prsnikov tyka ja som to presvihla a uz skoro pol roka kojim len z jedneho... pre mna to bolo pohodlnejsie ako sa s malou natahovat a "hadat" sa s nou ze aj na lavy treba ist...proste radsej ostala hladna nez by si z neho dala 🙄 talkze ja by som najprv kojila zo slabsieho - kym je este hladny nech poriadne taha adokojila zo silneho a ten slabsi este aj odsavala ked je cas...
inak moja zacala zaspavat na prsniku az ked mala asi 3 a pol mesiaca
inak ak mas pocit ze mliecka nie je dost tak ak mas taku pauzu ako pises ze ho odignuruje aj na par hodin tak odsaj, aby si dala telu signal ze sa ma tvorit viac... vies ked nie je dopyt straca sa ponuka...tomu treba predist a napomoct zvyseniu ponuky 😉

zuzkat1
16. jan 2011

@andrea360 ked beries zelezo tak preto ma zelenu kaku🙂 a prikrmy az od ukonceneho a zacnes pekne zeleninkou na obed.. mrkva alebo zemiak uvareny ale to asi vies inak tema prve prikrmy ti pomoze a co sa kojenia tyka... po prikrmoch ponukaj na zapitie mliecko a vlastne asi mesiac davas len obed takze vsetko ostatne je kojenie... ja kojim asi 8x denne a mala papa uz 4 prikrmy🙂 je pravda ze papa hrozne malo ale ked zje co len 10 lyziciek tak kojenie odmieta aspon pol hodinu niekedy aj viac...

zuzkat1
16. jan 2011

@prsky ja som brala zelezo a mala mala kvoli tomu zelenu stolicu🙂

zuzi2
16. jan 2011

@zuzkat1 mne je kazdy nazor a kazda rada vzacna 🙂 Dakujem, ze si reagovala.
moja sestra mi tiez stale hovori, ze mam mlieka dost. Ale neviem, ked on taha len take 3 Min. intenzivne (ten slabsi prsnik) a ten zvysok len tak ledabolo. Ale ten silnejsi taha intenzivne dlho . Tak som si myslela, ze asi je v nom menej mlieka. Lenze po kojeni, ked si stlacim, vystriekne mlieko vzdy. Ja by som aj odsavala, ale neviem, co s tym odsatym mliekom mam robit. Uplne na zaciatku som to tak robila a potom som mu ho dala vo flasi a zacal sa zle prisavat, tak som to nechala. a vyliat mi je to skoda to mlieko 😅 Moj maly by na jednom prsniku neprezil. On je velky hlados. To sa stalo ale prvykrat, ze ho nezobral vobec (vcerajsi vecer a tato noc boli kriticke). Neviem, ci nemal aj nejake problemy s bruskom, lebo dnes rano 3krat kakal, co je u neho velmi vela. Kaka tak 1-2krat denne. A ten 3.krat bola ta stolica normalnej farby (zlta) ale taky sliz, alebo gel.....
My sme si sem-tam dopriali spanok na ciciku 🙂 Prv to mal velmi rad, ked som si ho zobrala do postele, dala mu cicik a on na nom spal - sem-tam potiahol a inac len tak cickal ako cumel a spal. Toto rano som to chcela tiez sravit (koli tej kritickej noci) a len potahal a ked neslo nic, alebo tazko, tak sa rozreval a cicik vyplul ☹

prsky
16. jan 2011

@zuzi2 no ja som sa orientovala podla tvojho vyhlasenia, ze nemas mliecka na rozdavanie...lebo ono kludne moze byt aj problem opacny...ak ti mliecko samovolne vyteka, dieta sa od prsnika odtrha a vyteka mu pritom mliecko z ust, tak mas praveze silny tok mliecka, ktory nestiha spracovat a tak sa mu na nom ani neda zaspat (dieta zaspavajuce na prsniku potrebuje nenutritivne sat = dudkat) - ak je to tak, tak v tom pripade je stlacanie prsnika kontraproduktivne, pretoze tym len tok mliecka zosilnujes a treba ho skor priskrtit..ak kojis vo futbalovej polohe a mas silny tok mliecka, tak gravitacia tento tok este umocnuje - takze je naozaj mozne, ze tvojmu malemu vadi skor toto.
a urcite by som v ramci 7 minut nestriedala prsniky, lebo to sa mu skor dostane predne mliecko ako zadne.

takze spravme si test...dojci maleho tak, ako zvyknes, ale skus priskrtit tok mliecka cigaretovym uchopom (chyt dvorec tak, akoby si uchopila cigaretu a jemne zatlac a drz stlacene - tym sa tok spomali - ak bude maly pit pokojnejsie, tak mas silny tok mliecka a bolo by vhodne dojcit skor v antigravitacnych polohach (ak zistime, ze je to ono, tak ti dam linky na tie polohy, alebo si ich pozri stranu-dve dozadu som ich uz neviem komu radila)

odsate mliecko zmrazuj a odloz do prikrmov...alebo v nom kup maleho alebo ho davaj zvieratam

zuzkat1
16. jan 2011

@zuzi2 no inak ako pise prsky pokojne mu moze aj rychlo tiect a moze mu to vadit ...dalsia vec kazde babo je ine a mozno mu naozaj staci co za tu - pre teba - chvilu vypije... a co s odsatym mlieckom ? kup si saciky na mliecko a zamraz do prikrmov... ja tak viem ze tri mesiace v mrazaku vydrzi ale baby tu pisali ze az pol roka... a aj keby si vyliala...radsej vyliat ako ho hromadit v prsniku ktore babo navyprazdni a teda sa ani organizmu neraci tvorit dalsie🙂 a inak hlavne pokoj...skus len tak kojit a neriesit to ze preco maly to a preco maly hento... pribera? cika dost? ak ano tak mlieka je dost a ked sa upokojis aj on sa upokoji...mam to odskusane na mojej🙂 mala som takeho stresujuceho dr kym som nevymenila ked mala mala 2 mesiace... to bol len plac a stres a skoro sme skoncili na UM ked som sa upokojila mala sa upokojila a zrazu aj zaspala na prsniku... aj plakat prestala🙂

zuzi2
16. jan 2011

@prsky ok, skusim, dakujem
ja som striedala prsnik po 7 Minutach. Pocas 7 Minut som striedala polohy - klasicka-futbalova, lebo sa zacinal pajedit. Takze ked pil 7 Minut, je to malo?
A este ma napada jedna vec (mozno dolezita) ked som striedala polohu - aj pri slabsom aj pri silnejsom prsniku a vzdy po tom, co bud prestaval pit alebo sa zacal hnevat, v tej novej polohe zase zacal pit intenzivne.
V poslednom case nedudka na prsniku skoro vobec 😖 Ako vravim: pije ako najaty a ked viac nejde, tak cicik vypluje alebo sa zacne hnevat....

zuzkat1
16. jan 2011

@zuzi2 inak ten sliz mohli byt hlieny...neviem len hadam...nema sopliky?