Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

leishmania
17. jan 2011

@prsky njemu je jednno ci sa nosi ci lezi hlavne ze ma cicik v puse 😀 to je jedine cim som si ista ze nma rad 😅 akurat snme sa skusili trochu ponosit v satke, no skoncilo to placom...uvidim...dam tomu este sancu...a to som sa tesila na satkovanie.. ja som to ze je prisaty ani neriesila az kym sme nezacali chodit von, k rodicom, kde som im bola cely cas chrnbtom lebo som kojila 😅 sama vidim ako tostrasne leti, uzterazsa mi zda strasnne velky oproti tomu jaky bol pri narodenni... dam vediet za par dni-tyzdnov ako pokracujeme 🙂 ci sa mu zapaci v satke a ako s kojenim

prsky
17. jan 2011

@leishmania tak mu skus dat v satke prsnik..to bude v siedmom nebi...vela satkarok tak robi a zo zaciatku je dietatko fakt takmer cely den na prsniku...ja tak tiez planujem...osvedcilo sa mi to pri prvej

akdarka
17. jan 2011

@leishmania no moj ma 5 mes a v sobotu bol v nakupnom centre v satke s cicikom v puse a spal.ako radi prsky,daj si ho do kolisky,prsko do pusy a mas volne ruky aj pre navstevu 😉

susann83
17. jan 2011

Ahojte babulky.
Zas si k vam idem po radu.
Ako zistim, ze ma moj drobec skratenu uzdicku pod jazykom? Ked mu dam prst do ust, tak jazyk nevystrci von. To nevadi?
A dalsia vec, pri piti sa rychlo unavi a nevie poriadne idrzat bradavku, vie pit len s klobucikom. Myslite ze casom sa nauci aj bez?
Este jedna: velka fontanela musi byt uplne zarovno s kostami? Ci moze byt mierne vpadnuta?

elinka27
17. jan 2011

@leishmania moja mala tiez najprv satku nechcela a teraz sa do nej vyslovene pyta,ale cicik jej neodopriem davam jej ho prave aj pocas nosenia v satke 😉 ked sa pri nom ukludni sama ho pusti a spinka. V akej polohe ju nosis v satke?Lebo moja akonahle je v koliske musi mat prsko inak mrnci a hlada, a ked ju dam na "stojaka" tak zuzle okraj satky 😀 tvoj je este malinky a nechala by som ho kludne nech si dudka, proste ta potrebuje citit, ja ked si takto dudka v satke aj porobim okolo domacnosti aj syna a sme spokojny vsetci 😉

leishmania
17. jan 2011

@akdarka @prsky zaspal, uz chrapka jak medved 😀 asi sa mu nepacila doteraz vertikalna poloha..skusila som lezato este predtym jak som si to tu precitala a s cicikom v puse, mozno sa mu to takto zapaci ze casom aj bez ciciku v tom bude...aj som si pozehlila

leishmania
17. jan 2011

@elinka27 🙂 asi aj my budeme takto praktizovat

dakujem vsetkym za povzbudenie

leishmania
17. jan 2011

@susann83 pri uzdicke maju problem pri kojeni, a jazycek moze mat pri plazeni akoby rozdvojeny mierne, srdieckovy a zaroven ho nevie dostatocne dvihat...v porodnici si to nevsimli? vacsinou to este tam prestrihnu.. a fontalnenla byva vpadnuta ked nema dost tekutin

prsky
17. jan 2011

@leishmania kraaasa 😵

elinka27
17. jan 2011

@leishmania no my to takto praktizujeme uz dlho 😀 a uz v tom aj varim,periem,zehlim, davam syna curat a tak, a pod kabatom v Kauflande som ju uz aj pri pokladni nakojila ked bolo treba v ramci nakupu 😀 😀

Mas to iny typ kolisky ako pouzivam ja,nemas k tomu video?

strapco13
17. jan 2011

@susann83 prejdi mu prstom pod jazykom..ak ta ta uzdicka zbrzdi, treba ju riesit..rovnako si vsimni spicku jazyka..ak nie je spicaty ale akoby do srdiecka..tiez treba strihnut..je to kratky zakrok, netreba ani anestezu..mozes kojit hned po zakroku
fontanela je normalne jemne vpadnuta..na spodnu uroven kosti /kedze v tom mieste kost nie je/, je to taka jemna priehlbeninka..ale nesmie byt vypukla ani prilis vpadnuta pod uroven kosti...vpadnuta je pri dehydratacii, vypukla znamena opuch mozgu, infekcia

strapco13
17. jan 2011

@leishmania moji svokrovci a vlastne cela rodina si zvykla na to, ze ja sa nikomu chrbtom pri kojeni neotacam...proste kde som sedela, tam som ho nakojila...a to teraz drobec dost na prsku po kojeni vymysla...hladka, cmucka, "prdi" na nom -ako sa to robi ustami na bruchu, len moje dietko mi to robi na prse, keca, rehli sa, obzera sa...cize obcas ma dost vystavuje 😀 😀

michaela80
17. jan 2011

@strapco13 jej blahozelam....

strapco13
17. jan 2011

@michaela80 dik 🙂

michaela80
17. jan 2011

mala zase strajkuje s kojenim ...v noci krasne papa ale cez den tak na 10 prisatie zacne pit normalne ale do vtedy sa pusta reve ,pisti, jeduje sa a zase prisava....mlieko pre istotu uz cez den odsavam aby zase neklasla tvorba...uz aj papame prikrm ale vela toho nezje na obed ..max sa stalo ze 60 gr...a vecer papa kasu na lyzicku s mojim mliekom...spapa aj 70 ml mojho mlieckaplus kasa v tom...ale pred tym ju kojim...skusila som aj nakojit po kasicke ale to sa nekonalo, vobec na neprisala...ale aj po kasicke je do 2 hodin hore a tak potom sme kazdu 1,5 hod az 2 hodiny hore na papanie...

silvia123
17. jan 2011

Ahojte baby, poradte mi ako sa mám rozhodnúť... Moja malá ma úplne začala odmietať, chytí len v spánku, aj to sa mi podarí niekedy až na 3-4 pokus, lebo keď jej vyberiem dudlík a dám prso, hneď zbadá a začne usedavo plakať, tak ju opäť uspím a skúsim nanovo, pokedy sa nepodarí.... Vzhľadom k tomu, že zaspáva hladná, mám čo robiť aby som ju uspala, ale proste bdelá odmieta papať! Som z toho vynervovaná ja aj malá, ale neviem čo mám robiť, ak je dlhšiu dobu hore a nepodarí sa mi ju ani v spánku nakojiť, tak si odsajem a dám jej z fľaše, to prijme. Myslíte že som s kojením skončila???
Alebo je to len nejaká kríza a prejde ju to? Neviem dokedy môžeme takto pokračovať, pretože v tom spánku si zrejme vytiahne len predné mliečko a potom od únavy zaspí, pretože máva zrazu zelenú stolicu. Ak začnem odsávať pravidelne veľmi rýchlo pochopí, že z fľaše lahšie tečie, tak sa zatiaľ trápime a dávam v spánku, ale neviem či je to dobrý nápad. Poradte ak viete, pretože fakt neviem či robím dobre a už mi z toho pošibáva...

seffka
17. jan 2011

@prsky Uz som zahojila trhlinky, ale stale ma pobolievaju bradavky pri kojeni. Uz sme aj zmenili techniku a mala otvara pekne pusinku. Tak snad si prsia zvyknu. Hlvane, ze nie su ziadne ranky. Tak este raz diky za rady. Chcem sa este opytat na tu techniku, ked ju mame 100% spravnu, tak by kojenie vobec nemalo boliet ani zo zaciatku? Lebo mam teraz pocit, ze sa mi vytvoria chrasticky na spici bradavky - je to aj viac citlive na dotyk.

prsky
17. jan 2011

@seffka ak ta boli na zaciatku dojcenia (take akoby pichanie) a v priebehu dojcenia to ustane, pripadne mas supinky na dvorcoch a bradavkach, zacervenanie, alebo ti beleju bradavky po dojceni, ide o mykozu ... takze treba zadovazit canesten a natierat v tenkej vrstve po kazdom dojceni, pred dalsim dojcenim nezmyvat...ked priznaky odzneju (moze to trvat aj zopar tyzdnov), tak este zo 2 tyzdne preventivne natriet prsicka canestenom zo 2x denne...treba tiez babatku skontrolovat pusinu, ci nema zabu (nemusi ju mat velmi premnozenu...ak ma na jazyku a/alebo slizniciach biely povlak, ktory sa neda len tak zoskrabnut prstom, tak to je zaba - treba vytierat pusu sodou bikarbonou - namocit gazu namotanu na prste do vody a vyvalat v sode bikarbone a poriadne pusinu vytriet). a obmedzit cukor a pripadne podporovat imunitu (napr. uzivat probiotika)

zahrika
17. jan 2011

@prsky pekne si to napisala averu mas pravdu.. ja sa s kojenim stale este trapim a dokrmujeme flasou ale tiez davam za vinu mojim zaciatkom..keby som zacala spravne v 1.tyzden,tak mozno teraz je to ine.. ma 6 tyzdnov a zle sa mi ho uz koji, ked som si zrazu po takej dobe zmyslela, ze chcem flasu elminovat. Stale som bola v tom ze mam malo mlieka, no mozno aj mam,ale uz viem ze mozem mat viac keby som chcela, lenze maly pri flase zlenivel, nechce tahat a je velke babo, vela spapa, tak som smutna ze ho plne nekojim :(

leishmania
17. jan 2011

@elinka27 mam to ako kriz s kapsou http://www.vbavlnce.cz/gallery/album/view/id/103 a do toho takto dako som ho vlozila

@strapco13 no ja sa otacam ked je tam ocino, alebo ked tu bol svokor...ale teda ked sa malemu bude pacit kojenie v satke tak to bude vyriesene...aj ked mi este chvilu trva ju na seba obliect, je to riadny kus latky zato... a gratulujem k tehotenstvu 🙂 kolko vlastne mozme byt na materskej aby sme nemuseli robit dake skusky ci co?

zahrika
17. jan 2011

baby ako dlho sa daju deti nosit v tej satke? ja som si ju blba nekupila a teraz lutujem, lebo on je tiez babo co sa chcel len nosit..a ja uz nevladzem niekedy, kedze vazi dost 😅

strapco13
17. jan 2011

@zahrika nosi sa tak dlho kym sa to matke a dietatku paci a neprekaza 😉

@leishmania tak nad tym so sa vlastne ani nezamyslala...ale snad to stihnem 😅

elinka27
17. jan 2011

@zahrika myslis ako dlho denne?kolko len chces pokial sa to krpcovi paci,no ale napriklad moja sa uz chce aj hrat v hrazdicke, v lehatku a tak,takze to striedam,ale ked mala asi mesiac tak tam bola stale lebo sa len napapala a spala 🙂

elinka27
17. jan 2011

@leishmania ani ja sa uz neotacam,kojim kde to pride 😀 uz sa mi smeju ze som ako Madonna ,ze je malo ludi co este nevidelo moje prsia 😝

bambulkabambulkova
17. jan 2011

s oboh prsnikoch vytiahnem 20ml to je hrozne malo sekciu som mala 29,11 mali ochorel stres som prezila odyslo a stale mam malo pride este vobec mliecko???dokrmujem maleho ma vyse 5Kg

elinka27
17. jan 2011

@leishmania skus tento uvaz je to sice ukazane na vacsom dietatku ale snad to podla navodu pochopis,je jednoduchsi ako ten tvoj a nezavadza ziadna latka pri kojeni, rychlejsie sa aj uviaze a lahsie sa tam dava, aspon teda podla mna.

https://www.youtube.com/watch?v=7LIqMdFb2JE
prsky
17. jan 2011

@zahrika nosit sa da dokym vladzes (do cca 20 kg, zalezi, co za satku mas, pripadne ergonomicky nosic)..najlepsie zacat co najskor, aby si tvoje telo s priberanim dietatka zvyklo na zvysujucu sa zataz..nosit sa d

prsky
17. jan 2011

@bambulkabambulkova jedna vec je odsavat a druha vec je, kolko si vytiahne dobre prisate babatko dojcene na poziadanie...predpokladam, ze tvoje babo pozna flasu, takze o to je cesta k plnemu dojceniu tazsia, nie vsak nemozna...treba k tomu odhodlanie a laktacnu poradkynu (najdes na mamila.sk). aby si vedela, asi ako to funguje, precitaj si annagin clanok: http://dojcenie.wordpress.com/2010/02/04/ako-pr...

prsky
17. jan 2011

@zahrika k dojceniu...hlavne je,ze dojcis aspon ciastocne...ono, ako som pisala o prispevok vyssie, da sa prejst aj na plne dojcenie, ale treba k tomu naozaj odhodlanie a riadit sa radami laktacnej poradkyne...je to vlastne hlavne na tvojom rozhodnuti a vydrzi...ak by si chcela naozaj prestat prikrmovat flasou, tak jedine tak, ze by si presla na dokrmovanie cievkou na prsniku..viac v annaginom clanku (odkaz o prispevok vyssie)

prom
18. jan 2011

@strapco13 Ahojte, chcela by som poprosit o radu. Prave u mna prebieha spontanny potrat v 6 tyzdni, nastastie nemusim ist na kyret, zatial. O tehotenstve som v podstate nevedela, len som mala 13dnove spinenie pocas doby, kedy mala byt menstruacia, preto som aj isla k lekarovi, ten uz iba diagnostikoval prave prebiehajuci potrat. Vyjadril sa, ze je mozne, za na tom malo vplyv aj dojcenie, dojcim 15 mesacnu dcerku..vraj hormonalna nerovnovaha. Ja o tom pochybujem, pripisujem to skorej vadnemu plodu... a priroda si tak s tym poradila. No ale k problemu. Pichli mi hned Methergin, v pripade komplikacii mam pichat opakovane. A ja teraz doma citam v letaku, ze sa neodporuca pri dojceni kvoli uterotonickym ucinkom na dieta. Myslite, ze sa stal velky pruser? 😨