Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

strapco13
8. jún 2011

@dejka77 prebalovanie..no pokial dieta nalozi vonave 😀 tak prebalis vtedy..nech nema vystipany zadocek..aj tak ich to vacinou zobudi..myslim to kakanie a po prebaleni mozes znovu ponuknut prsnik .. ten prazdnejsi na ududdkanie do snickov, ak je cas na spanie a napapana uz je ..ak je cas ze by aj papat mala..tak klasicky nakojis
pokial chces prebalit pocikanu plienku iba..tak to si naplanuj /somo podla objemu plienky/..na vtedy ked je hore, nierkedy medzi 2 kojeniami..ved nespi nonstop 😉

rosienka
8. jún 2011

ahojte, chcem sa spytat ci je u vacsich babätiek OK ked uz nemaju take siroke prisatie ako na zaciatku a ani "pauzicka" v brade sa uz neda pozorovat. ono sa to totiz u tych väcsich babätiek aj tazko koriguje, oni sa prisavaju uz sami ako chcu, nie? ja sa jej snazim aspon spodnu peru trochu vyhrnut, ale mozno uz ani to netreba, ci môzem?

dejka77
9. jún 2011

Dakujem vsetkym za odpovede 🙂 Minulu noc som ju prebalila asi po tych 6hod., nastastie to bolo ok. Ritku uz predtym zaparenu mala tak som sa trochu obavala ci teraz mat nebude, ale nastastie nemala.

strapco13
9. jún 2011

@dejka77 super...len tak..nam na zaparenu ritulu najviac zabera klasicky praskovy puder..keby vam nezaberali masticky..vyskusaj aj toto...ale snad nebudete potrebovat 😉

dejka77
10. jún 2011

@strapco13 Pouzivam na to krem a ten fakt pomaha, aj ked to ma dost zle este v ten den jej to zmizne.

yjahodka
11. jún 2011

@strapco13 Amelia ma tak 5-6 plienok denne z toho 1x kaka. a nalozi. a riadne =) uz som si to mixovanie prestala vsimat a ona to uz tolko ani nerobi. plus, niekde som videla, ze dieta sa priklada k prsu a nie prso k dietatu, takze ked sa odtrhne a zacne sa obzerat dookola, tak sa jej ponuknem znova. trosku ju k tomu nanutim.. ked prestane, skusim si mackat prso a dvorec a ked uz nic nejde, dam jej druhe. po napiti vyzera byt vzdy nespokojna, ale ja ju dam grgnut a hotovo.. keby bola hladna tak by nespinkala 3 - 4 a niekedy az 5 hodin, ale by plackala.. to, ze riadne papa viem podla toho ako hybe bradou, a pocujem ako taha.. naratala som takych cca 80 "poriadnych" potiahnuti dokopy z oboch prs. jeden riadny tah je plne usta mliecka a velky glg, vsak? takze 80 glgov v zaludocku moze byt aj celkom dost.. nie? teraz ma 11 tyzdnov. mozno by stiahla aj umele mliecko z flasky ale zas naco ju budem prepchavat? niekedy aj grcka, to znaci, ze je zaludocek fakt plny, nie? uz mam z toho tusim chaos..=)

dejka77
12. jún 2011

@prsky Ako zatial zvladas silny tok mlieka? Ja som uz znizila nadprodukciu, ale este stale mam dost silny tok a mam pocit, ze mala sa uz vobec nevie spravne prisat. Ponukam jej ten isty prsnik aj viac ako 2-3x, ale aj tak sa mi odtahuje od prsnika a ked sa odpoji hned na to sa chce zase prisat. Antigravitacne polohy vobec nefunguju. Myslim, ze je to pre nu nepohodlne a nevie takto papat.
Este tu bolo pisane, ze vacsie deti zvladaju rychly tok mlieka lepsie, to znamena 3mes., 6mes. alebo este starsie? Moja ma len 6 tyz. a je este malicka.

prsky
12. jún 2011

@dejka77 mne silny tok mliecka neprekaza 😀 ale nie...moj 2,5mesacny si s nim uz vie poradit lepsie, u mna tak skoro nehrozi, ze by sme nadprodukciu rychlo poriesili, lebo dojcim 2 deticky .. predpokladam, ze ani u vas este nadprodukcia nie je uplne vyriesena - ked sa ti mala zakuckava, vyteka jej mliecko a odtahuje sa, tak je este stale tam. ak vam nevyhovuju polohy lezmo na tebe, tak skus aj klasicku polohu, ale skus sa napolohovat tak,ze bude mat hlavicku vyssie ako tvoj prsnik = sed v takom pololahu ... babatka silneju velmi rychlo, takze uz coskoro bude aj tvoje babo pit v pohode a v akejkolvek polohe (ked bude uz chodiaca, tak bude skusat pomaly dojcenie v stojke 😀 )
inak ked sa odtrha od prsnika potom, co sa uz chvilu dojcila, skus ju dat odgrgnut - u nas taketo dobkanie znamena prave tuto potrebu

dejka77
12. jún 2011

@prsky Nadprodukciu este stale mam, ale nie je to take ako predtym ked mi mlieko tieklo cez den aj v noci, teraz uz pomenej. Momentalne ju kojim v klasickej polohe a opriem sa trochu dozadu takze nie som vystreta. Lenze potom nema bradu zaborenu v prsniku, je to aj takto spravne? Davam ju aj odgrgavat, uz sa to celkom naucila, aj grcka menej. Len to prisavanie ma trapi, no nic ine mi neostava len vydrzat 😒

dejka77
12. jún 2011

@yjahodka Tak to sa mas ked ti kaka len 1x denne, moja kaka v kuse 🙂 , a vraj kojene deti kakaju raz denne, no to u mna neplati.
Umele mlieko by som jej urcite nedavala, ked ti normalne pribera tak to neries. Iba by si tym skomplikovala kojenie.
Moja mala napr. grcka kazdy den, niekedy len kusok niekedy aj viac, ale pribera tak je to v poriadku. Na zaciatku ked som si myslela, ze mam malo mlieka som jej skusala dat svoje odsate z flasky a potom aj um z flasky ked som nemala svoje, ale nastastie to nechcela, ani z lyzicky nechcela (sikovne dievcatko 🙂 ). A ked je tvoja po kojeni a odgrgnuti spokojna tak to fakt neries, urcite pije dost.

prsky
12. jún 2011

@dejka77 kakanie sa upravi, neboj...ono kazde dieta je ine, niektore kakaju niekolkokrat denne, ine raz za 10 dni a vsetko je pritom v norme...moj drobec sa teraz ustalil na raz za 2 dni, ale ked si dam acidko, tak da aj 2x denne 😉
co sa tyka prisatia..spravne je, ked ma vacsiu cast dvorca zo strany spodnej pery ... proste jej prejdi bradavkou po hornej pere, pockaj si na otvorene usta a pritlahni babo k prsniku

lucy1990
12. jún 2011

@rosienka presne, aj my uz nemame zdaleka take prisatie ako ked bola male babatko a aj tu pauzu v bradicke nevidim, skor pocujem ako prehlta, ale beriem to ze to je normalnym vyvojom...som zvedava co ostatne baby na to povedia 🙂

prsky
12. jún 2011

@rosienka
@lucy1990 mna neskor uz ani nenapadlo skumat prisatie starsieho dojcata, u 2,5 rocnej ani neviem, ci je prisata spravne 😅 .. pokial nebolia bradavky, pripadne nevznikaju ragady, tak sa nad tym podla mna netreba zamyslat...ak naopak bolia, treba dietatko poziadat, aby sa prisalo znova a dbat pritom na otvorenu pusinu

strapco13
12. jún 2011

@yjahodka no cika a kaka ti pekne..takze to vyzera ze aj papa dobre ..aj podla dalsieho tvojho opisu
nemusis sledovat presne kolko je tych pauz, ratat to a pod..len sleduj ci ich robi 😉
netreba davat flasku s UM..naco..mliecko mas a to je pre malu to naj 😉

marsi28
13. jún 2011

ahoj mamicky, potrebujem poradit a pomoct... Mam 25 dnovu dcerku. Uz v porodnici som mala problem s dojcenim. Mala bola velmi spava. Kedze ja som bola po sekcii, prve 3 dni mi ju nosili kazde 3 hodiny. Mala sa mi bud vobec neprisala, lebo spinkala alebo sme ju doslova kmasali a prisala sa a tahala max. 2-3 min. Kedze zacala velmi chudnut, tak ju prikrmovali. Povedali mi, ze s MM z banky. Neskor som zistila ze Bebou AR, kedze vrackala a potrvdili jej reflux. Ked sme odchadzali domou, uz som niesla so sebou UM. Ja by som ale velmi chcela plne dojcit. Dr. mi radila najskor prilozit k jednemu prisniku na 10 min, k druhemu na 10 min. a potom dokrmit UM. Mala taha ale iba max. 5 min a hned zaspinka. Kedze tak slabo pije, mne sa nejako mliecko slabo rozbieha. Neviem ako si s tym poradit. Zacala som si odsavat, no z oboch prsnikov to je len 30ml. Podarilo sa vam niektorej lepsie rozbehnut laktaciu aj po takej dobe? Po 25 dnoch? UM vypije aj 120ml, po tom co ju drzim aj 20 min., budim, ona cuca...ako by som mala postupovat?skuste dat radu... vdaka

zuzkat1
13. jún 2011

@marsi28 moj nazor je ten ze UM ti vypije aj viac , nie kvoli hladu ale preto lebo davas a tecie tak pije.... koj z oboch aj 15 minut aj viac, proste kym vidis ze pije a ked das z druheho tak na zaver daj zas z prveho.... (teda lavy, pravy, lavy...) a koj aj kazdu hodinu proste nie podla hodimn ze kazde tri hodiny 😝 ale tak casto ako sa da, aj v noci a ked mas pocit ze mliecka je malo tak vzdy po kojeni odsaj... na to ze ma mala 3 tyzdne pekne odsajes (30ml je pekne) UM podla mna odloz..... aspon sa o to pokus odlozit ho a malu si po tyzdni odvaz...ak co len trosilinku pribrala tak je to OK... ak bude chciet mliecko pol hodku po kojeni pokojne ju zas nakoj (mne moja dr povedala ze to je akoby zakusok 😉 ) a ked odsavas a mas pocit ze mliecka je malo tak radsej daj to odsate..24 hodim ho mozes mat v chladnicke ... potom uz do mrazaku... nepodavaj flaskou, ale lyzickou ....

zuzkat1
13. jún 2011

@marsi28 a koj aj v noci...

ivet78
13. jún 2011

@marsi28 skús si na nete nájsť laktačnú poradkinu, a ona by mohla aj k vám domov prísť.. určite sa dá laktácia obnoviť, alebo zvýšiť... len treba vydržať.. ja kojím 23 mesiacov a veru tiež boli niekedy ťažké časy, hlavne ked bábatko zrazu potrebuje viac mliečka... moja rada v lekárni si kúp homeopatiká ricinus comunis 5 ch, ( budeš si to dávať 5 guličiek a 3x denne- ráno , na obed a večer, pred jedlom vždy) a tvorba sa určite zvýši a popri tom musíš stále dojčiť, nie flašku, lebo pri flaške dieťatko zlenivie, zvlásť teraz ked chceš tvorbu zvýšiť... a piť veľa veľa... jaked malá mala rastový špunt tak som vypila aj 3 flašky videi... ta je dobrá na podporu mliečka a čaj na ranajky.. ale v každom prípade skús laktačnú, ona ti aj poradí ako si napolohovať dieťaťko a tak ho budeš dojčiť a aj techniku aby bola správna...lebo niekedy zlá technika zapríčiní dokkusané bradavky... 🙂

ivet78
13. jún 2011

poradkyna je s y, opravujem preklep

marsi28
13. jún 2011

dakujem vam za rady 🙂 tak dam sa do boja, ved urcite to stoji za to! Len skoda ze v nasom meste nie je laktacna poradna... budem hladat inde

zuzkat1
13. jún 2011

@marsi28 len hladaj ...urcite sa oplati... ja som kvoli UM dokonca zmenila pediatra..stale mi ho nukal ze mala zle pribera...nova dokina je fajn🙂 mala ako 17mesacna vazi 9kil🙂 ja keby som to vtedy vzdala tak uz davno je na um a to este stale kojim takze hlavu hore🙂

stvura
13. jún 2011

@marsi28 a odkial si, ze tam nie je laktacna? Ked si pozries na strankach Mamily, tak urcite najdes niekde pobliz a mnoho z nich pride ak preplatis cestovne naklady, prip. jej pracu. Tak ci tak ta to vyjde lacnejsie ako 2 roky kupovat UM.

krhlicka
13. jún 2011

Ahojte baby, trosku sa vam sem zamotam z augustovych mamiciek 2011 🙂
Ak by ste mi vedeli poradit masticku na svrbiace bradavky, budem hrozne vdacna.
Nezda sa mi to normalne, aby ma neustale svrbeli, bojim sa, aby to nebola mykoza a potom sa
kojenim preniesla na babatko.
Moj lekar mi povedal, ze je to v tehotenstve bezne, no nezda sa mi to, kedze pocas tehu
sa mi neustale opakuje mykoza dolu ☹ a aj na to mi lekar povedal, ze pokial nemam zapal, netreba to riesit, len
upravit stravu. Nuz unho som nepochodila, tak som si davala na to hrozne svrbenie aspon Canesten masticku.

mate nejaky tip na masticku, ktora vam pomohla pri podobnom probleme?
dakujem, zelam pekny vecer a vela zdravicka vam aj vasim drobcekom 🙂

kukucg
13. jún 2011

@krhlicka skus kokosovy olej, ja mam dobre skusenosti a nie je to dalsia chemia a okrem toho ma aj mnoho inych vyuziti, mozes s nim bradavky natierat a mozes ho aj jest, pomoze aj zvnutra... tu je popis :

#

Imunita: Kokosový olej posilňuje imunitný systém, pretože obsahuje antimikrobiálne lipidov, kyseliny laurovej, kaprinová a kyseliny kaprylovej kyseliny, ktoré majú fungicídne, antibakteriálne a antivírusové vlastnosti.Kyseliny laurovej je transformovaný do monolaurin orgánom, ktorý je imúnna posilnenie antivírusové, antibakteriálne monoglyceridov ktoré telo používa na ničenie vírusov, ako je herpes, chrípka a dokonca aj HIV.
#

Infekcie: kyseliny laurovej a kaprylovej kyseliny kokosového oleja robí jedinečne účinný v boji proti všetkým druhom baktérií a vírusov. Kyseliny kaprylovej najmä je známe, že zabiť húb a kvasiniek. Kokosový olej zabíja vírusy, ktoré spôsobujú chrípka, osýpky, herpes, hepatitída, SARS, atď Tiež zabíja baktérie, ktoré spôsobujú vredy, infekcie hrdla, infekcie močových ciest, pneumónia, atď Kokosový olej sa používa aj na podporu hojenia. Pri aplikácii na infekcie, olej vytvára chemickú vrstvu, ktorá chráni pred vonkajšími dráždidlo ako je prach a baktérie. Je tiež známe, k urýchleniu opravy poškodených buniek a tkanív.

krhlicka
13. jún 2011

@kukucg dakujem velmi pekne za odpoved, kokosovym olejom sa natieram 🙂
je vyborny, len na svrbenie mi nepomaha ☹

strapco13
13. jún 2011

@krhlicka ak mas mykozu aj dole, tak si nasad probiotika, vynechaj sladke, bielu muku
svrbenie pocas tehu je naozaj bezne..duplom v tychto horucavach
ten canesten mozes natierat, nemusis ho umyvat aspon 2-3xdenne, mozes skusit kalciovu masticku, vyhybaj sa mastickam co obsahuju lanolin, casto vetraj, najlepsie bez podprdy
je mozne ze budes mat /ale nemusis 😉 / mat mykozu aj po porode...dbaj na spravne prisatie
kukni si stranku http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/ najdes tam uzitocne rady a ked sa preluskas temou bolave prsniky je tam venovane aj mykoze

marsi28
14. jún 2011

ahoj, tak mame noc za sebou... bolo to dost narocne, kedze mala saje tak max. 5 min. a spi....aj ked ju prelozim na druhy prsnik, nepomaha to. Tak som ju stale dala do postielky ale o 20-30min bola hore a znova to iste.... ako dlho asi trva nabehnut na normalny system, sak tak ani na krok sa nedostaneme z domu...ako ste to zvladali?

marsi28
14. jún 2011

a este, kupila som si ricinus comm... len pre istotu, berie sa naraz 5 gul. rano, 5 gul. na obed a 5 gul. vecer? Nie je to vela?

zuzkat1
14. jún 2011

@marsi28 ved ju nechaj spat s tebou...lepsie si oddychnes a mala sa nemusi uplne prebrat,len si ju prisunies ked sa trochu preberie.... no moja sa donedavna budila este stale 7x... a boli noci ked aj kazdu hodinu... a to ma uz 17 mesiacov a je to asi 1,5 mesiaca co sa budi len 3x🙂 treba to prekonat spociatku babo ma slabsi tah a teda sa aj skor unavi, neboj ako bude rast bude to lepsie...a tu poradkynu urcite kontaktuj cim skor tym lepsie...

kukucg
14. jún 2011

@krhlicka no treba pravidelne, dlhodobo, lebo nezabera tak rychlo ako chemia a treba ho aj papat, likviduje ti to vnutra, ale chce to trpezlivost 😉