Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

zuzkat1
6. mar 2012

@strapco13 inak v puse nema nic, ale na puse priamo na spodnej pere ma ranku - neviem ci sa kusla alebo o nieco - nejaku hracku ktoru stale hryzie porezala...ma to uz teraz take biele nema to tam ale dlho.. max 2-3 dni... lenze ine papa a mliecko nechcela ani z pohara... moze to byt tym? viem ze ju to boli lebo ked jej po jedle utieram pusu tak vzdy povie au...

zuzkat1
6. mar 2012

@strapco13 v pripade ze je to kvoli tej ranke tak ako to mam riesit?? ked ju to boli a preto nechce tak ju nepresvedcim...

strapco13
6. mar 2012

@zuzkat1 moze mat aftu..ta boli pri dotyku..cize ine jedlo co si da do ust a nedotkne sa to pery tak neboli
skus calgel alebo iny gel na zubky maju aj zlozku proti bolesti
afta boli tak tyzden

strapco13
6. mar 2012

@zuzkat1 no a k tomu menzesu..ak bol iny ako zvycajne..testni sa radsej

strapco13
6. mar 2012

@lucka.lucy prsia nemusis striedat pri kazdom kojeni..prsia sa striedaju az ked je to prve dopite do dna
cize nechas pit dieta na jednom prsniku..kym vidis ze robi pauzy v brade http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/kedy-b... ked uz vidis ze nepije tak stlacis prsnik http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca... tak umoznis dietatku vypit viac mliecka z jedneho prsnika ..cize nie je dolezity cas na prsniku ale to ci dieta pije alebo nie
ak uz ani po stlacani nepije a javi znamky ze chce tak ponuknes druhy prsnik..postup mozes opakovat aj niekolkokrat pocas dojcenie..ak dieta chce pit
mliecko sa tvori hlavne pocas dojcenioa, cize sa nemusis sa bat ze do dalsieho dojcenia nebude mliecko
kedze dokrmujes..neviuem sa vyjadrit k tvojej tvorbe mliecka..skus sa skontaktovat osobne s laktacnou poradkynou www.mamila.sk ..a nedokrmuj flaskou ale cievkou na prsniku http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca...

curly6
6. mar 2012

ahojte, mam 7 tyzdnoveho synceka, mali sme zo zaciatku problemy s kojenim aj papanim, vsetko sa ale upravilo, pribera aj papa.
pred tyzdnom sme pravdepodobne prekonali laktacnu krizu...ale moja otazka je:
cez den papa kazde 2-4 hodiny, je to individualne, podla spania atd., vychadza to ale na cca 5-6 kojeni denne, co sa mi zda malo??? v noci totiz prespi cca 7-9 hodin.
pocas toho minuleho tyzdna som odsavala aj v noci, ked som mala naliate prsia a aj aby sa viac tvorilo. treba odsavat nadalej v noci, ked mam plne prsniky, alebo sa to casom upravi a netreba odsavat? nebude sa mi koli tomu tvorit menej mlieka?
syn je takmer vzdy z oboch prsnikov, z prveho cca 10-15min, z druheho 5-10 min, ale byva to rozne.
robim vsetko dobre, nemalo by sa nieco zmenit?
inak je spokojny /aj ked sa casto hneva na prsniku.../, v podstate sme konecne prekonali, ze chcel byt stale na prsniku, len sa teraz zase obavam, ci je vsetko ok 🙂

dakujem

lucik106
7. mar 2012

@strapco13 prosím o radu, malá sa mi vysypala: môže to byť zo senovky, ktorú som začala brať po prestávke, alebo môže to byť zo syrovátky, alebo jedla som palacinku plnenú syrom a boli v tom aj huby , tie som povyberala, ale aj tak... mám ešte čaj z byliniek, ale všetko sú to bylinky,ktoré by mali podporovať dojčenie... neviem. mám strach, aby nemala ekzém. ☹ plus ešte praskla mi bradavka, ako to mám čím skôr vyliečiť? ďakujem

glee
7. mar 2012

Prosim vas o radu - ked sa mi mala jeduje pri prsniku, ale zaroven pri nom aj rychlo zaspinka, znamena to, ze mam malo mliecka? Mam podozrenie na laktacnu krizu....

beton
8. mar 2012

@lucka.lucy
dokrmovanie cievkou na prsniku najdes tu>
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/musim-...

beton
8. mar 2012

@lucik106 ked ste zo senovky predtym nemali reakciu ani z laktacnych cajov, tak hladaj skor niekde inde. co si jedla nove, ine. skus postupne pridavat nove jedla po jednom tak, aby si si stihla reakciu priradit ku konktretnej potravine.
prasknuta bradavka znamena nespravne prisavanie dietatka, pripadne nespravnu polohu pri dojceni. skus si to odsledovat podla
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...
ak si to netrufas sama, najlepsie osobne s laktacnou poradkynou, ktorych zoznam najdes podla svojho bydliska na www.mamila.sk.
nespravne prisavanie babatka sposobi casto pouzivanie cumlika alebo flasky, nepises viac o vasom dojceni, tak len pre upozornenie.

beton
8. mar 2012

@glee napis nieco viac, lebo toto bola veeelmi strucna otazka :o)) zhruba by sme potrebovali vediet:
ako sa celkovo sprava, kolko sa dojcite cez den, v noci, kolko mokrych plienok vymenite, ci pouzivate flasku, cumlik. ked je na prsniku naozaj pije alebo len dudlikuje? napis viac, urcite sa riesenie najde. ak mas pocit, ye je to na osobnu navstevu laktacnej poradkyne, tak ich zoznam najdes na www.mamila.sk.

babatienko27
8. mar 2012

ahojte chcem sa spytat je dobre dieta krmit bez perinky totoiz on sa mi nasyti iba tak v nemocke nas strasili ze tym sa kazi chrbtica sklioza a tak a este zvazovali k telu ruky babatku aby nebolo nekludne ale moj chce byt telo na telo pekne sa prisaje a drzat mi ruku aby som ho hladkala v perinke place , nevie najst prsnik prisatsa horor a ak diata pribera cize prepustili nas 23 . 2 z 3360kg a dnes mame 3, 92 nemam riesit dokrmovanie ?

zvonkohra
8. mar 2012

@babatienko27 ja som malu mala v perinke len v porodnici a ked sme sli do poradne...preco prikrmovat?ved krasne pribera

babatienko27
8. mar 2012

najprv bol na prsniku 24h denne myslela som ze malo mlieka dostavame sa zo zltacky spava na prsniku teraz az ked neni v pernke ma rezim vcelku ale raz som mu uz dala bebu 60 ml a vypil ju aj ked dostal moje mlecko hodinu som kojila a o 5 min plakal a zadonil znova a tak to slo dokolo asi tyzden chcela som aby v pokoji zaspal a nasytil sa

22miska22
8. mar 2012

Ahojte.Po dlhom case prosim o radu.Mam štyudn.synceka.v porodnici krasne pakal,vyprazdnil prsnik,a spal 3hodky.Teraz si potiahne predne mlieko,a po par minutkach(2)zaspava na prsniku.Budim vsemozne,ale neuspech.Zvolila som taktiku,ze ked zadrieme,tak ho prebalenim zobudim,pomasirujem chrbat,a dopije.ale on spi.a samozrejme za hodinu je hladny.Pediatricka vravela,ze po sestonedeli sa to zmeni.Poradte baby,co ste sa s tymto popasovali.oi..uz mam dcerku,ktora s papanim problem nemala...diki 😀

22miska22
8. mar 2012

oprava.3tyzdnoveho synceka

glee
8. mar 2012

@beton Tak v prvom rade sa zmenilo to, ze cez noc si pyta castejsie prilozenie - zhruba cca kazdu 1,5hodinu a predtym to bolo tak, ze prve nocne dojcenie bolo zhruba po 5tich hodinach a dalsie nocne uz kazde 2 hodiny. No a papa len chvilku, mozno pol minuty, minutu a hned zaspinkava. Potom cele doobedie bola zaplakana a nechcela sa mi ani prisat, resp. ked sa prisala, tak hned bradavku pustala a plakala. Flasu ani cumlik vobec nepouzivame. Flasu som jej doteraz ani len neskusala davat a cumlik ona uplne odmieta, napina ju z neho. Na prsniku aj pije, to viem rozpoznat, ale kratko - bud mi proste na nom zaspi, aj cez den alebo potom je nervozna a pusta ho. Celkovo aj prsniky mam ovela makksie, akoby prazdne a to aj v noci, co doteraz sa mi kazdu noc krasne plnili, citila som to. Od vcera vecera som zacala uzivat senovku a benedikt, 3x3tbl z kazdeho. Zda sa mi, ze je to trooooosku lepsie uz teraz cez den. Noc bola tiez taka, ze si casto pytala cicik a aj poplackavala - co ona doteraz sa pri kojeni ani nezobudila, vytiahla si z prsnika mliecko a kludne spinkala dalej. Co sa tyka pocikanych plienkok, zatial sa mi to zda nezmenene - od rana mala zatial 3 pocikane. Mohlo by to poukazovat na laktacnu krizu?

beton
8. mar 2012

@babatienko27 ten postup, ktory si popisala v prvom prispevku je uplne idealny, ukazkovy, prodojciaci. neviem, co ta viedlo k postupu podla druheho pripevku, lebo absolutne odporuje principom dojcenia. takze sa drz svojich instinktov, pocitov a sleduj spravanie babatka. kontaktom koza na kozu sa riesa mnohe problemy s dojcenim, takisto dosledky zltacky pominu rychlejsie. dietatko sa moze dojcit na poziadanie, kedy chce, aj cely den. ty si oddychujes, spolu si lezite v posteli, takto ma vyzerat sestonedelie. preco si mu dala bebu? a dolezitejsie, z coho si mu ju dala? ak z flase, tak co mal, chudak, robit, ked mu to tieklo do hrdla, ako to prehltat? na rozbeh dojcenia a dostatocnej tvorby mlieka je dolezite, aby dieta pri najmensom naznaku nepokoja, je jedno z akych dovodov, si prikladala a upokojovalo sa na prsniku. ziadna nahrada mu lepsie problem nevyriesi. dieta neplace len od hladu, ale aj od bolesti, unavy, nedostatku kontaktu s tebou a pod.
drz sa svojich povodnych postupov a dojcenie budete mat take ukazkove, ako su vase hmotnostne prirastky :o)) hlavne si ver, nenechaj sa zneistit mudrymi tetami, babkami atd. UM nie je ziadny zazrak, ze po nom treba hned pri akomkolvek probleme siahnut a vsetko vyriesi. dojcenie prekazi a casto uplne zbytocne. takze hor sa do dojcenia, zacali ste vyborne :o))

beton
8. mar 2012

@glee podla mna mas uplne typicke trojmesacne babatko. to, ze si zmenilo nocny rezim je normalne, to sa este velakrat stane a nielen kvoli zubkoma pod. najma ak mas pocit, ze je mliecka menej, tak nocne dojcenie je omnoho efektivnejsie v zvyseni jeho tvorby. to ti pisem len preto, aby, ked si uz velmi vycerpana z tych noci, ti aspon toto dodalo sily. najlepsie je mat aspon jedno nocne dojcenie medyi 1 a 5 rano. a to asi mate. cey den prikladaj na poziadanaie, ak myslis, ze treba mliecka viac, tak prikladaj a ponukaj este pomedzi to. najlepsie sa zvysi tvorba mlieka, castejsim dojcenim. je vyborne, ze si ju "nezmagorila" cumlikom ani flaskou, ani to nerob, situaciu by to este zhorsilo. mam pocit, ze mliecko sa ti spusta neskor, citis to, kedz sa spusta? moze to byt pichnutie alebo vyslovene tok mlieka v prsniku... vyskusaj stlacanie prsnika, to by malo zabrat:
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca...
Ked mas makke prsia, to nic nehovori o mnozstve mliecka v nich. mnostvo mlieka sa prisposobuje dopytu a tvorba mlieka sa ti po prvotnom nalievani ustalila podla potreby babatka. skus dietatko viac nosit, spat s nim v posteli, aby malo dostatok kontaktu. to tiez pomoye, ak je dieta niekedy nepokojne. urcite sa vsetko podari, len vytrvat :o}

glee
8. mar 2012

@beton Co sa tyka spustania mliecka, ano citim to. Vyslovene mala najprv len dudlikuje bradavku a po istom case v druhom prsniku zacitim take brnenie a hned na to ona zacne prehltat. Dojcenie medzi 1 - 5hod. v noci sme doteraz mali vzdy. Aj prikladam na poziadanie. Link, ktory si mi tu hodila poznam, uz som tuto stranku davnejsie zo zvedavosti precitala a skusam aj to stlacanie 🙂 ale ci to ma efekt, to ja posudit neviem. Dakujem a dufam, ze je to len prechodne, ze to prejde a zas to bude ako predtym.
Este otazka ohladom senovky a benedikta - odporucas? Ked uz budem mat pocit, ze mam zas dost mliecka, mozem razom vysadit?

babatienko27
8. mar 2012

@glee ahoj aj ja berem tu senovku 4 kapsule denne ako je tam napisane plus homeo ricinus a myslim si ze to budem muset brat stale pokial chcem kojit aj ked 22eur ta senovka nelacna zalezitost na 3tt

jja
8. mar 2012

@strapco13 mam k tebe jednu otazku...mozem obstrek na bolave rameno ked dojcim? dakujem 🙂

enya00
8. mar 2012

@glee skus aj vineu mne pomohla...moj maly je tiez velky paokac tiez mam niekedy maksie prsia,ale pribera pekne tak to uz neriesim 🙂

beton
8. mar 2012

@glee senovka a benedikt sa berie na zvysenie tvorby mlieka, potom motes vysadit. mozes to brat, ale podla tvojho popisu nemam pocit, ze mas malo mlieka. skus aj viac oddychovat, to tiez pomaha. babatko si za prve minuty dojcenia vytiahne okolo 90percent toho, co potrebuje. takze ked papate kratko, to vobec nevadi. kazde babo je ine. ked je nepokojna, nemoze jej ist zub alebo mat problem s niecim inym? lebo ta nocna placlivost moze znamenat nieco z toho. casto si tak deti napriklad kompenzuju nedostatok osobneho kontaktu a pozornosti cez den.

strapco13
8. mar 2012

@jja mozes

glee
8. mar 2012

@beton ja to skusim teraz trosku aj s tou senovkou. Nuz s tym oddychom mas asi troska aj pravdu, lebo prave v tu noc, kedy sa ten problem spustil som mala za sebou narocny den. Teda ja som ho nejak narocne nevnimala, ale vecer sa mi az vypinal mozog od unavy. S tymi zubkami tazko povedat, ma este len 3m, aj ked je pravda, ze prave dnes som si vsimla, ze nejak vela slinta 😕 kazdopadne, ja vydrzim, len dufam v to, ze je to len prechodne a ze to neznamena, ze dojcenie nam o chvilu konci 😨

@enya00 prave vineu pijem 🙂 mm mi kupil

enya00
8. mar 2012

@glee tak to mas sikovneho manzela 🙂 aj moj maly toto robi pri kojeny ,kupila som mu krem na zubky a je to lepsie a tiez ma 3mes.2.tyz. tak uz len nemysli nato ze mas malo mliecka,lebo hlavne psychika robi svoje uvidis to sa upravi 😉

lucik106
8. mar 2012

@beton ono praskla mi,lebo sa mi malá pri kojení odtiahne od prsníka s bradavkou v puse. pri ľavom prsníku mi to nerobí, len pri pravom- neviem prečo. budem sa musieť skontaktovať s laktačnou-ako vravíš.

glee
8. mar 2012

@enya00 vazne? tak zeby zubky? no mam aj ja taky krem doma pripraveny... to si davala na cele dasienka, ci len na spodnu celust?

enya00
8. mar 2012

@glee aj na vrchnu,aj na spodnu troska...neviem zda sa mi ze idu spodne,ale pre istotu som dala aj hore 🙂 no ved skus ci to je v tom...a placka iba ked papa?