Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

strapco13
30. júl 2012

@moni 😕 moj gynekolog s tym nemal problem ..ale aj tu su lekari ktory o tom nevediia a boja sa toho
ja som ho uzivala..super mi zabral 😵 a ziadne neziaduce ucinky

moni
30. júl 2012

@strapco13 a ake je tam prosim ta davkovanie? to sa nejako postupne vysadza, ze?

strapco13
30. júl 2012

@moni hej dva sa 3x3 tabletky /cize treba na zaciatok vela tabletiek/ a ked sa zvysi tvorba mlieka, tak znizis o jednu tabletkiu do dna cize 3-3-2, pockas 4-5 dni a zase o jednu menej , cize beries 3-2-2, zase pockas a zas znizit o jednu..takto az do uplneho vysadenia ..pokial mas pocit a vidis, ze v niektorej faze laktacia prilis klesla, tak zvysis o jednu tabletku spat a pockas tak 2 tyzdne a znovu skusis znizovat
http://dojcenie.webnode.sk/ako-uzivat-riedit-na...

nici66
31. júl 2012

Ahojte. Kojim tyzden a dnes rano som vsimla ze na konci bradavky mam biele mechure. Malu kojim väcsinou z tejto bradavky lebo druhu bradavku mi nechce zobrat. Moze byt problem ze papka iba z jednej strany? Mozom ju z toho kojit alebo mam to dajako vyliecit?

beton
1. aug 2012

@nici66 citis aj nejaku bolest, pichanie, svrbenie pocas dojcenia, medzi dojceniami? nemas niekde prilis horuce, cervene alebo tvrde miesto? kolko tych mechurikov je, akej asi velkosti?
dojcit mozes urcite, priam musis, aby sa ti nezastavila laktacia. su deticky, co uprednostnuju iba jednu stranu. v kazdom pripade treba skusat, podsunut jej v poslednej chvili ten horsi prsnik. vyuzivat cas, ked je velmi hladna a urcite sa prisaje, pripadne v polospanku. su baby, co dojcia len z jednej strany, da sa to.

liliandax
1. aug 2012

@strapco13
dakujem za radu, vcera som skusila ako si radila a polohu som nezmenila, len som mu supla lavy prsnik, no ani do pusy ho nezobral a uz plakal - tak sme boli len na pravom, a lavy som mu dala az ked bol v polospanku,
v noci tiez OK, vtedy nezaregistroval, ktory som mu dala 🙂 - len neviem co sa deje, ale uz druhu noc je hore 5-6 krat, co je pre nas nove, kedze predtym 1 x papal az okolo stvrtej rano a teraz uz od polnoci kuvika 😠

@zuzanka7117 - stále máte také trampoty?

liliandax
1. aug 2012

inak, dnes zacal Svetový týždeň na podporu dojčenia 🙂

zuzanka7117
1. aug 2012

@liliandax stale....🙂

svetlusska
2. aug 2012

@moni ahoj no moj maly tiez sa obcas zlosti na prsniku a chce pit ale ako vravis musi tahat tak mu dam prsnik druhy a je po probleme, ked uz vidim ze sa hra aj s tym po urcitom case vezmem necham odgrnut dam dudu a vacsinou zaspinkame...inac ja som tiez nechcela davat dudu ale po tyzdni doma co chcel stale byt len na prsniku ma uz tak boleli nielen bradavky ale aj dvorce som mala pocit ze este horsie ako ked som zacinala som dala dudu a teraz si kojenie uzivam...on chcel totiz nieco cucat a moje bradavky to zial tak dlho nevydrzali..a teraz zaspinka v pohodke niekedy bez dudky niekedy z dudkou ale nieco cumle...tak skus mozno ze neni az tak hladny ako ked chce nieco cumlat...teda pokial nebude dudu s placom vyhdzovat vtedy viem ze je hladny...tak mu dam...

moni
2. aug 2012

@svetlusska Oliver dudel odmieta, napina ho z neho. cmula si palec 🙄 vtedy ked zaspava, a ked sa potrebuje ukludnit. ale momentalne to neriesim

svetlusska
2. aug 2012

@moni aha tak to je ina vec

beton
3. aug 2012

@svetlusska
@moni
odporucat cumlik, ked nam ide o napravu dojcenia a zvysenie tvorby mliecka je dost "odvazne". cumlik kazi prisatie, babatko sa nehlasi dostatocne casto na dojcenie, intervaly sa tak predlzuju. potom vznika kombinacia nespravneho prisatia a nedostatocneho prikladania, ktora vedie k znizeniu tvorby mliecka. niektore deticky dokazu cumlik kombinovat s dojcenim bez problemov, ale su to skor vynimky. spravidla dochadza neskor k strajku prsnika, hnevanie, odtrhanie, dietatko nie je ochotne cakat na spustaci reflex. zradne je, ze sa to deje s odstupom niekolkych mesiacov a mamicka si to casto nespoji, lebo "ved doteraz cumlik nerobil problem" . moze ho narobit neskor. najma z tychto dovodov je cumlik s dojcenim nezlucitelny. este k tvojim bolestiam, dojcenie nesmie boliet, ani keby dieta bolo prisate 24/7. ak nieco boli, zanmena to, ze prisanie nie je spravne a treba ho s laktacnou poradkynou na mieste opravit. to len pre buducnost, ked este planujete :o))

boka79
3. aug 2012

@beton
@svetlusska
@moni
inak musim potvrdit z vlastnej skusenosti, co pise beton, ja som si az teraz uvedomila, ze moja velka teraz uz sa odstsvila v 10 mesiacoch koli dudlu, som vtedy nevedela, ze deti sa take male neodstasvia a stale som si vravela, ze mammalo mlieka. teraz viem preco ... Mala ked bola nekludna, a bolo to skor ako 2 hod. po kojeni, dala som jej cumel V noci, ked mala tych 10 mes., dala som jej cumel. bohuzial nevzdelana.Preto teraz tuto chybu neurobim.. Ona uz potom o prsnik zaujem nemala, lebo mala cumel. A pritom chcela len mna ☹ Ale uz nezmenim, len som tym chcela povedat, ze ako pise beton vela mamickiek povie na dlzku kojenia : Ja som muela prestat, lebo som nemala mlieko, musela som prestat, lebo mala sa hnevala na prsniku a nechcela ho pre ukoncenim 1. roka. Vsetko kamaratky, co davali cumel. Mam ôen dve kamosky, co dojcili dlhsie ako rok a pol a ich deti cumel nepoznali, nemoze to byt nahoda, ci?

boka79
3. aug 2012

@moni inak aj co sa tyka palca, nam sa to podarilo, maly si uz necmula, iba ohryza rucku, ale uz aj vnoci sa ozve na prsnik. Ja s nim ale aj zaspavam a ked ma tendenciu ist ruckou do pusy, tak necmulapalcek a ja mu tu rucku jemne chytim a on potom zaspinka, ja si myslim, ze uz aj v tomto veku sa to moze premenit na zlozvyk. Na noc som dala rukavicky, uz nepotrebueje. Drzim palce, aby ste sa toho zbavili

svetlusska
3. aug 2012

@beton nooo ono bolelo a dost kedze maly chcel neustale len cumlat bradavku ked uz mal dost tak nevzal cely dvorec, a ked mu tieklo mliecko tak sa zlostil a natahoval mi ju jak zuvacku....a to robil cely den, teda okrem vynimky ked som uz nevladala a dala ho do kocika a isli sme na dve hodinky na prechadzku...a tak stale dokola...on sa prisaval dobre, kebyze nie tak nepribera pekne aj som citila ze sa pekne prisal a tahal o dusu, ked pustil prsnik ale este hladal som mu dala este raz a ked nechcel tento som mu dala druhy...kus potahal a potom sa zacal vyslovene ze hrat, nebol prisaty na celom dvorci ale iba na bradavke.a ked aj pil pekne z prsnika tak potom vsetko vyvratil lebo to uz bolo vela...no a ked mi cely den zuzle bradavku tak boli uz take bolave ze len ked som sa ich dotkla nie to ked sa mal prisat....a ked som mu vzala prsnik ze sa nebude hrat tak si mala vidiet aky spustil rev a nic nepomahalo ale napapany bol lebo mal take velke brusko ze och, ako nejaky pivar...ale cumliku som sa branila neviem teraz ci tyzden alebo dva, som ho skryla aj pred mojou mama lebo mu ho chcela dat...ale nakoniec som mu dala len kvoli tomu ze chcel neustale cucat... akedze som chcela dalej kojit...no a rucky som mu nechala cmulat raz tak si spravil cucfleky...no a druhe planujeme 🙂 ale az o par rokov, kedze drobec ma este len 10 tyzd.

svetlusska
3. aug 2012

@boka79 no ja ked sa zobudi napr. po pol hodke alebo niekedy aj po desiatich minutach tak mu dam prsnik aby sa napapal kebyze je este hladny cumel mu dam len ked vidim ze uz nechce papat a je odgrgnuty, vypisany a vykakany a chce si len cmulat...a on troska pocmula v tomto pripade a vypluvne ho sam po par minutach...a niekedy ked je napapany a nechce sa mu spat a ked nechce cumel tak ked mu ho davam zacne narabat s jazykom ze nene a viem ze ho nechce tak mu ho nedam, tak sa s nim hram, unavim troska a dokojim a spinka, to neze nasilu mu ho davam..fakt len vtedy ked vidim ze uz chce spinkat ale potrebuje nieco cmulat a na prsnik sa zlosti a vypluva lebo mu tecie mliecko...a rucku som mu nechala raz cmulat tak si spravil cucflek :D a este ked nechce cumlit tak ho vypluvne alebo vyberie z pusy :D ale to je zatial iba moj nazor a skusenost kedze moj maly ma len 10 tyzd., mozno potom budem nadavat neskor fakt neviem.

chichinka
3. aug 2012

ahojte babulky, chcela by som vas poprosit o radu...temu zvyknem citat cez mobil, ale zatial som nenasla odpoved na moju otazku, aj ked sa to tu uz mozno riesilo.. (ak ano, ospravedlnujem sa 🙂)

mam 10 mesacneho syna, je kojeny, cez den 3-5x, v noci asi 3x, prikrmy ukazkovo papa.. Jedine co ma trapi je (a mozno uz pisem prineskoro) ze od jeho 8 tyzdnov, ked sme mali problem s kojenim a dostal 1x flasu s UM jeho sympatie k lavemu prsniku rapidne klesaju 😀... vzdy mu ho nukam ako prvy, bolo tam doteraz vzdy dostatok mlieka, ale on si chvilku pocuca a napriek tomu ze potom aj mlieko same vyteka sa zacne odpajat a az ked ho dam na pravy prsnik je spokojny a krasne sa nakoji. Taktiez zaspava len pri kojeni, ale jedine na pravom prsniku. Ked mu vobec neponuknem pravy a chcem aby sa zasytil z laveho, tak nula bodov.. asi sa s tym uz neda nic robit, ze?

A tiez som sa chcela spytat, odkedy maju vase dietky zuby, neboli vas kojenie? Mam pocit ze je maly dobre prisaty, v jeho 2 mesiacoch kontrolovala laktacna aj prisatie a povedala ze vyborne... ale skratka odkedy ma zuby, je to dost neprijemne 😅

vopred za akukolvek radu dakujem! krasny den maminky 🙂

moni
3. aug 2012

@beton ja som vobec cumlik neodporucala (aj ked tu kde zijem sa ani pediatri ani LP k nemu tak kategoricky nestavaju), mne vadi aj ten palcek, ale zatial bojujem neuspesne
@boka79 super ze sa vam to podarilo! Oliver cuca len ked sa uspava - na prsniku ho uspavam len vecer, pocas dna zaspava sam v postielke (a cuca). v noci vobec. cize podla mna si tym nikdy neoddaluje jedenie, len sa ukludnuje, co na prsniku nevie - jemu ked proste netecie tak odmieta byt vodorovne a taha sa do sedu.

didiky
3. aug 2012

Ahojte.Je normálne že som najprv mala prsia naliate až až a dnes akosi ani náhodou?sú také ako keby mi ich malinký práve vypapal.. a vôbec sa mi nejak nenalievajú..ked začne papať tak vidím že ide čosik ale určite málo lebo sa mi stále budí a stále cca každú hodku pýta jesť a vôbec nepapá tak dobre ako predtým..čo sa mohlo stať?a čo s tým?ďakujem za každú radu..

katkapresov
3. aug 2012

ahojte baby..kojim este len treti den a chcem sa informovat o spravnosti kojenia..kojite tak ze jedno kojenie jeden a druhe druhy prsnik??ja mam jeden prsnik naliaty viac ako druhy..mam z neho davat malemu cadtejsie pit,alebo je to tak zr cim viac bude z neho pit tak tym sa viac naleje?? dakujem za kazdu radu... 🙂

boka79
3. aug 2012

@katkapresov

ahoj, davaj mu pit, ked chce, teda na poziadanie, ked je nekludny, aj ked chce spinkat a je nekludny, proste, ked nevies, co je.. Aj keby to malo byt kazdu pol hodinku. To ci mu jeden prsnik staci, to ti da najavo spokojnostou, alebo nespokojnostou, musis dbat na jeho signal. Ked pije z oboch, tak pri dalsom kojeni ponuknes ten, co pil pri prvom kojeni ako druhy, lebo ho celkom nedopil, striedat prsniky a ono sa ta tvorba upravi.
My kojime, raz jeden, niekdy oba, podla toho, ako maly chce, a niekedy aj kazdu hodinu. Pocuvaj rec babatka, ono ti povie ako na to...

boka79
3. aug 2012

@didiky

ahoj, aj u mna to tak bolo, ten prvotny mliecny nalev sa vytratil a prsia zmakli, to ze pyta kazdu hodku je ok, aj normalne, kolo 10 teho dna babatka zvyknu pytat viac, som citala a u nas to aj tak bolo, takze ho len prikladaj aj kazdu hodku a ono sa prisposobi jeho potrebam. Mozno sa nbudi len na papanie, ale mozno mu je len smutno a cucne si trosku a to ho upokoji. Ked si casto cucne a sa to zrata, tak vypije urcite dost. Ziaden strach, ked prikladas pofdla potrieb - cize bez dudlika, tak je to ok a malo mliecka nebude. prisatie je predpokladam v porodnici skontrolovane,. Vela stastia

strapco13
3. aug 2012

@didiky
@katkapresov skontaktujte sa osobne s laktacnou poradkynou www.mamila.sk ..skontroluju dojcenie, vysvetlia ako dojcit aby bola laktacia dostatocna, ako si zistite ci dieta pije dostatocne
niektore info najdete aj v mojom fotoblogu claok myty a pravdy o dojceni

strapco13
3. aug 2012

@liliandax tak ked sa budi v noci..nadojci ho ho hlavne z toho co odmieta, zintentzivnit kontakt ..nejd mu zubky?

strapco13
3. aug 2012

@chichinka dieta sa hneva vacsinou pre tok mliecka http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/hnevan...

liliandax
4. aug 2012

@strapco13
ahoj
robim to tak v noci, ze mu dam ten co odmieta, v noci mu je to jedno, potiahne parkrat a spi.
zubok uz mame jeden a kazdu chvilu aj druhy.. verim, ze to ma vplyv na dojcenie, ale my takto bojujeme od zaciatku.. zacinam to brat tak, ze to je jeho ritual - vyrevat sa az pokial vladzem a potom sa nacucnut.
nervozny je najma vtedy, ked sa mu nepodari na 1 x chytit bradavku a uz robi cirkus.. 🙂

didiky
4. aug 2012

@strapco13 @boka79 dakujem za rady dúfam že je to v poriadku.v nemocnici papal dosť to aj doktorka povedala že aj moc na jeho vek ale teraz sa trochu bojím ked nemám tie prsia také naliate ako predtým..

zuzkaamato
4. aug 2012

kocky ja ma len jeden dotaz. existuje nejaka stranka, kde su ukazane spravne polohy pri dojceni? ja malu dojcim vacsinou po leziacky to mi je najpohodlnejsie. ked ju drzim v naruci, mam pocit, ze jej to nie je pohodlne. dakujem za rady 🙂

boka79
4. aug 2012

Ahojte, mate niekotr skusenosost s ockovanim a pitim? Maly bol vo stvrtok prvy krat ockovany a odvtedy nechce zasa poriadne pit,pritom mlieka je dost.Myslim, ze ockovanie je dovod, teda dufam. Dakujem

luba41
4. aug 2012

@boka79 vid. príbalový leták vakcíny- nechutenstvo patrí medzi najčastejšie nežiadúce reakcie 😒