Zastavenie laktácie

8. okt 2022

Ahojte. Dopredu vás prosím aby ste sa zdržali komentárov, že treba kojiť a pod… viem, že materské mlieko je najlepšie… ide o to, že nemám moc mlieka a aj to čo mám malej nestačí a aj tak ju dokrmujem Nutrilonom. Laktácia mi nerobí dobre, keď to tak mám povedať “bije mi mlieko na hlavu”. Necitim sa dobre, som nervózna, nesvoja, neviem sa vyspať, menia sa mi nálady z ničoho nič, nechuti mi jesť. Došlo to na mňa ako som začala mať mlieko. Prvé 2 dni som mala dokonca horúčky a bola som ako mŕtvola. Keď som nervózna, automaticky je nervózna a nesvoja už aj malá a to ja nechcem. Viem, ze Nutrilon nie je žiadna vyhra, ale chcem aby sme boli spokojné obe.
Otázka znie - Ktorá doktorka mi vie a môže predpísať lieky na zastavenie mlieka? A pod akými podmienkami? Stači toto na to alebo ma bude prehovárať ku kojeniu aj tak?

luccija
8. okt 2022

Gynekolog

hruska91
8. okt 2022

Gynekológ- povedz proste že nechceš už kojit (je to tvoja vec dôvodom môžeš mať milión keď spomeniem že proste psychická nepohoda predpise ti lieky ) volajú sa bromokryptin/medokryptin take niečo. Mne gynekológ zastavil laktaciu kvôli poporodnej depresii (presne ako píšeš bilo mi mlieko do hlavy a ešte horšie) nikto sa nič nepýtal iba ja som sa kvôli tomu trápila

autor
8. okt 2022

@hruska91 ďakujem za info. Myslím že mi to dosť pomôže. A hlavne malej. Keď už existujú tieto Nutrilony a pod. Dnes som si aj poplakala a už som sa neovládla a zapálila si cigaretu… to tiež nechcem dávať malej také mlieko, keď budem fajčiť, jasne že nie v jej prítomnosti.

lorin29
8. okt 2022

Buď zájdeš za gyn alebo ja som si kúpila homeopatiká na zastavenie laktacie a viazala som si prsia

autor
8. okt 2022

@lorin29 skúsim zájsť za gyn. Ak nebude súhlasiť budem viazať, nechcem trápiť ani malú ani seba. Už keď si to dnes všimli všetci doma, že niesom na tom dobre. Tak viem že mlieko udiera do hlavy dosť veľmi

lorin29
8. okt 2022

Ja som sa tiež strašne trápila.. Malá mi odmietala prsník prikladala som ju čo to išlo ale nedalo sa inak začala tak plakať že prestala dýchať a to som psychicky nedávala..plakala som denne asi aj 10x a mala som zápal za zápalom tak som povedala ze sa trápime obe a radšej som dala UM a boli sme obe spokojnesie ale malá má teraz rok a vyčítam si to doteraz že som ju nekojila aj keď som sa snažila
Takže ta úplne chapem

mia_von_prag
8. okt 2022

Nie si jediná, ktorá má takéto pocity po pôrode. Je fajn, že si situáciu uvedomuješ a hlavné teraz je, aby si bola v pohode a mala veľa sily starať sa o dieťa a budovať si pekný vzťah.
Lieky ti predpíše gynekológ,ale možno by si to zvládla aj sama. Ja som mala mlieka málo a keď som prestala prikladať, do týždňa zmizlo úplne
Na zastavenie laktacie pomáha aj šalviovy čaj 2 x denne na max 2 týždne.

lucka_1998
8. okt 2022

Mne ich predpisovali ešte v nemocnici a vola sa to Medocriptin uziva sa to asi 2 tyzdne,len trosku mi z toho bolo nevolno bola som náladová a točila sa mi hlava

autor
8. okt 2022

@lorin29 ja som mala problém aj s tým že mal sa mi nevedela prisat lebo som mala ploche bradavky
Ja plačem len nech pomyslím na niečo s tým spojené a úplne som mimo z toho s zo všetkého

autor
8. okt 2022

@mia_von_prag ja som si najskôr myslela, že si to namýšľam a že to je len v mojej hlave, ale keď mi to už rodina a muž začali hovoriť, že nevyzeram najlepšie a spomenuli mi to “udretie mlieka” tak mi bolo jasne kde je chyba. Ďakujem veľmi za pochopenie a veľmi mi pomáha aj to, že niesom sama. Skúsim ale aj ten čaj. Ďakujem

autor
8. okt 2022

@lucka_1998 to mám aj ja teraz, takže myslím že to bude najmenej. V nemocnici ma tlačili do kojenia, že to sa upraví, že je normálne mať zmeny nálad lebo je to niečo nové a pod.

alexandramb
9. okt 2022

Autorka najhorisi je ten nátlak, ktory robí väčšinou okolie ,,musíš kojiť, toto pi, toto jedz,také vitamíny" atď. Sama som to zažila pri synovi, mlieka som mala celkom dosť ale postupne odchdzalo a sním prichádzalo čoraz viac nátlaku. Tiez už som z toho bola na prášky. Syn bol od mesiaca čisto na umelom mlieku a čuduj sa svetu, je zdravy dokopy nebol poriadne chorý asi nikdy. A až teraz po 3 rokoch života s nástupom do škôlky dostal prvé antibiotiká. Takže vôbec si nerob hlavu z toho ze teraz tvoj dcérka bude pit niečo horšie ako ostatné deti, nebude. Tie mlieka sú už tak vyvinuté ze určite nebude o nič okrátená. Akurát budete mat psychickú pohodu obidve, čo si myslím ze je na nezaplatenie. Spokojná mamička, spokojne babatko. Ja som teraz znovu tehotna a dúfam ze nebudem kojiť vôbec, nechcem kojiť. Najradšej by som bola keby mi rovno dali tabletku alebo sa nevytvorilo mlieko vôbec. Nechcem si prejsť tým istým trápením a zufalostou ako pri synovi.

lorin29
9. okt 2022

@alexandramb presne.. Ten nátlak okolia je strašný.. Aj do mňa furt niekto.. Koj Koj Koj prečo chceš dať umelé keď máš mlieko... Až som z toho bola už na prášky a tiež som po pár týždňoch dala umelé a boli sme obe spokojnejsie

hruska91
9. okt 2022

@alexandramb Presne to isté aj u nás neskutočne dlho som sa trápila s tým že nie som dosť dobrá. Lebo som nedokázala deti kojiť kvôli liekom ktoré som musela brať - ja som mala take psychco stavy že som chcela odísť z domu, myslela som že novorodenec ma nemá rad, ale manžel stal pri mne že to nie je ok a teraz spätne to vidím že to boli len preludy z mlieka/hormónov nič reálne.
A takisto dcéra 3r berie teraz prvé antibiotiká keď nastúpila do škôlky. To strašenie, že nerobíš dosť pre svoje dieťa a že mu zničia život tým, že ho nekojila je dnes veľmi rozšírené- kojit je naj, to vie každý, ale keď to nejde svet sa nezrúti. ❤️

andrea_prestastna
9. okt 2022

Medicriptin ti zastavi laktaciu, salviovy, matovy cas, studene obklady, obviazat prsia

autor
9. okt 2022

@alexandramb presne ten nátlak je najhorší, hlavne keď mi hovoria ako keby som mala kojiť aj cez mŕtvoly, ved predsa na to sú tie mlieka, aby ich deti pili. A chorľavieť dieťaťa podľa mňa nezávisí na kojení alebo umelom mlieku ale hlavne od genetiky a imunity. Ale staršia generácia asi trvá na tom, že je to aj o kojení.

autor
9. okt 2022

@hruska91 presne tie stavy mávam aj ja. Že malá ma nemá rada, že prečo je pri mužovi kludna a pri mne nervózna a nesvoja. Keď mi stav prejde si uvedomím, ze to je tým ze aj ja som nervózna a nesvoja. Presne toto počúvam, ze keď mám mlieko, prečo nebojím, ze čo by dali iné ženy za to keby mali mlieko a pod. Ako keby ja môžem teraz za to, ze iné ženy nemajú mlieko a mne z mlieka prepína na hlavu. Mňa muž našiel v kuchyni varit s plačom. Ja už som bola zúfalá, normálne ako kôpka nešťastia. Vtedy povedal, ze dosť, nech mi predpise doktorka lieky a nech mlieko odíde. Lebo aj veľa krát som podráždená a vybrechnem na neho bez dôvodu. Mne je to potom ľúto, ale našťastie ma chápe a podporuje.

alexandramb
10. okt 2022

Autorka ja som toho názoru ze keď sa dá nech žena koji, keď jej ide, ale keď nejde, tak načo sa trápiť. Bábätko hladom neumre mame toľko mliek od vymyslu sveta, ze určite neostane hladné. Všetky moje kamosky co kojili aj tak vraveli, ze bábätka ich videli len ako cicok a ze boli ako také dojne kravy. A ze ani nikde ísť nemohli ist, lebo nie každému je príjemné sa na verejnosti vyzliecť a kojiť. Tak len doma sedeli. A my matky ktoré mame deti na umelom odchovane, sme mohli ísť hocikde, mlieko máš v odmerke, termosku nachystanu a ideš. Vraj ze je to nepohodlné, ale mne toto príde pohodlnejšie zaliať len mlieko ako sa vyzliekať niekde alebo hľadať miesto kde sa schovať a nakŕmiť dieťatko. Treba začať vnímať tieto pozitíva umelého mliečka a nie sa trápiť. Nie si zla matka za to ze nekojis. Uvidíš ako budete na umelom úplne aká pohodicka nastane a uzijes si s dcérkou krásne obdobie materstva. 😊

alexandramb
10. okt 2022

A hlavne, môžeš aj otecka zapojiť do kŕmenia a ty si pripadne pospat ak to je v noci, alebo oddýchnuť len čo nie je tiež na škodu nikdy 🙂

autor
10. okt 2022

@alexandramb presne aj nad týmto som rozmýšľala, že bude to aj jednoduchšie ak niekde pôjdeme. Zoberiem vodu a UM do nádobky a idem, ako sa vyzliekať hocikde a chovať ju.

autor
10. okt 2022

@alexandramb muž mi veľmi pomáha, ak som unavená, v noci si pospím a on ju ma na starosti v noci.