15-mesačný syn nevie vysloviť hlásku

petik515
25. máj 2021

Ahojte, náš syn má 15 mesiacov preč a dnešného dňa nevyslovil žiadnu hlásku, nikdy nedzavotal. Nenapodobni žiadny zvuk ani hlásku. Rozumie však úplne všetkému, nový výraz si zapamätá okamžite. Jemná aj hrubá motorika je úplne v poriadku. Zatiaľ iba vokalizuje a používa eeeee, aaaaa a nejasne si pohmkava, vykrikuje a intonuje. Je dôvod na obavy?

nelca0510
25. máj 2021

@petik515 co dr, predovšetkým osetrujuci pediater sa k tomu musí vyjadrit

zuzkaa1991
25. máj 2021

@petik515 moja lekarka neriešila to moja zacala rozprávať 3mes. Pred 3r. Dovtedy len hmkala....jasne ze po 2r. Zacala napodobňovať zvieratká Auta, atd postupne baba mama tata Dovtedy vôbec nic tiež som sa bala ale vzdy sme s ňou rozpravali jak keby rozpravala... a to doteraz robíme kedze pred 2mes. Zacala suvisle vety aj ekd veľakrát nerozumieme všetko ale snaha je aspon a to ma 3r.

michellia
25. máj 2021

A na to ti doktorka nic nepovedala? Lebo pokial nevie nic povedat moze mat recovu vadu a cim skor to riesit tym lepsie

petik515
autor
25. máj 2021

@nelca0510 odporučila brat eyeQ, počkaj, na jeseň ísť na neurologiu

nelca0510
25. máj 2021

@petik515 tak počkaj alebo skus na vlastnú päsť vyhľadať odborníka

kacena4
25. máj 2021

co chces od rocneho dietata? aby uz recitoval basnicky? chce to cas ak sa to nezlepsi do 2-3 rokov potom treba riesit ale vacsinou sa deti casom rozrozpravaju

petik515
autor
25. máj 2021

@kacena4 prirodzenou súčasťou vývinu reči je tzv. pudovy džavot, nasleduje fáza opakovania zvukov. Väčšinou táto fáza absentuje u nepočujúcich detí. Neuraz sa, ale nikde som nenapísala, že chcem, aby recitoval básne, tak nevidím dôvod na Tvoje uštipačné otázky.

kacena4
25. máj 2021

@petik515 saka si si odpovedala ako sa ma rec vyvijat, nebolo to myslene ustipacne, predpokladam ked vies o pudovom dzavotani... a nepocujucich tak to mate vybehane u lekara a dieta pocuje... takze coho sa obavas? kto ti na MK odpovie na tuto otazku? treba sa obratit na lekara nie na MK

petik515
autor
25. máj 2021

@kacena4 možno niekto, kto mal podobný problém? ☺️