Ako naučiť 5 ročné dieťa hovoriť písmeno r?

písmeno R - máte dobrú radu, ako naučiť 5-ročné dieťa hovoriť R, už som vyskúšala asi všetko

maja2039
20. júl 2015

nijako nasa automaticky zacala v prvom rocniku dovtedy nepomohlo nic ani logoped tam do nej hustili TD vraj z toho bude R, tak sme ju prestali trapit a prislo to 🙂 🙂 🙂

jasminet
20. júl 2015

logoped logoped logoped - pocuje aj to, co sa rodicovi zda normalne, nenauci dieta zlemu navyku v rozpravani cohokolvek..., usmerni, ukaze kam polozit jazyk aby to slo lahsie

veronikax
20. júl 2015

Tak isto sa priklanam k TD .. TD ... TDnka ... TDnka ... a casom bude z toho Trnka ;) Ale nie je ani ziadna hamba ist k logopedovi 🙂 U nas mam mamku logopedicku ;)

patkaza
1. nov 2015
Používateľ patkaza je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od patkaza.

nepáči sa mi ako často odporúčajú všetci ísť k logopedovi ... ved on vám ajtak nič nepovie akurat dá zoznam slovíčok ktoré si musí dieťatko precvičovať a prípadne mu vysvetlí čo má robiť s jazykom a ústami pri hovorení http://akoapreco.com/ako-naucit-dieta-hovorit/

ingrida123
1. nov 2015

My sme chodili k logopedovi cvicili sme od 4 rokov,aj tak nic pekne r nam nabehlo presne mesiac pred 7 narodeninami z nicoho nic a to sme boli uz prvaci neboj ono to pride samo len treba tomu trocha pomahat....

ivanakal
1. nov 2015

Moj 4,5 rocny tiez nevie povedat R, logopedicka sa zatial sustredi na ď, ť, č, š.. čo sice povedat vie, ale iba ked chce.. povedala ze na R prejdeme neskor, lebo do tych 5tich rokov to niektore deti pochytia v skolke. A dalej mi dala radu, nech ho nasilu na to r neucime sami doma (ako napr. moja svokra, furt len ŔŔŔ, tŕŕdlo, trrrraktorrrrr.. lebo mu to moze viac uskodit ako pomoct... radsej tak ze td td, namiesto r...

amima
1. nov 2015

Necitala som celu diskusiu,ale my mame teraz knizku od Daniela Heviera Hovorníček ☺a tam su take vesele basnicky na nacvik spravnej vyslovnosti,aj na R. Odporucam ☺

margarita
1. nov 2015

ja som za navstevu logopeda, mysleli sme si, ze nasa nevie povedat iba R, ale na prvej navsteve logopedicka odhalila, ze je to preto, ze ma kratsiu uzdicku, co som si od porodu osobne nevsimla, a ze preto zle vyslovuje aj L, a nedokaze povedat R. Ale stacilo cca 10 mesiacov, cca 14 sedeni a od ukazkoveho L sme presli na ukazkove R.
takze nesuhlasim tu s niektorymi tvrdeniami, ze staci opakovat tdtdtd alebo stiahnut cvicenia z netu....

tymto stylom sa aj vy naucite cudzi jazyk sami, ved naco chodit na kurz, nie, alebo si sama vyberiem slepak podla navodu z netu 😀 😉

katka1981
1. nov 2015

Nie je pravda, ze 5 rocne dieta uz musi vediet R. Nasa dcera mala 5 rokov a 3 mesiace, ked mali logopedicku v skolke a cakala som, ze bude mat zle hodnotenie, ale nechala odkaz, ze dieta je uplne v ramci normy, ked tak o 3 mesiace kontrola. Pritom boli tam na listocku aj ine moznosti, cakala som ze bude zakruzkovane nieco horsie, lebo R nevedela vobec. Nic sme nerobili a ked mala 5,5 roka sama zacala hovorit R a tak sa jej to pacilo, ze stale hovorila R ako ruka, R ako ryba, dokonca aj R ako mucha 😀 😀 😀

lauricka
1. nov 2015

zeby u logopeda?

iinuska
1. nov 2015

a ja tiez neviem dobre vyslovovat R,. Ked som bola mala chodila som k logopedicke, ale akosi nevydalo. A som tu 😀 😲 😲 😲

86
25. máj 2017

@adulka82 prosím vás ako sa to robí s tou lyžicou? My máme tiež problém s r chodíme aj na logopediu ale dcéra keď sa jej to nedarí nechce cvičitva už som z toho smutná

plutvonozec
25. máj 2017

Ahojte. Môžem pridať moju skúsenosť. So synom som chodila od 4 rokov na logopédiu (zodpovedne sme cvičili) a ešte v prvej triede nevedel R. Potom som zmenila logopedičku a tá ho naučila R touto technikou veľmi rýchlo. Vlastný ukazováčik si položil pod jazyk a pri slovách ako trnka, traktor, tráva ....... jazyk troška rozkmital😉

86
25. máj 2017

@plutvonozec ďakujem za vašu skúsenosť a radu,my chodíme tiež od 4 rokov nevedela l a r. L len jeden som ju upozornila sama ho používať nevedela,to sa nám už dosť zlepšilo,už si to začína sama uvedovat kde na byť l. No žiaľ ešte to nešťastne r musíme sa naučiť. Dcérka je smutná z toho že jej to dobre nejde( nám logopedicka kázala vatovou tyčinkou kbitat jazyk,ale dcérka to vadí a tak mi to dovolí len pár krát spraviť). A potom je tu tlak okolia že 4,5 ročná a nevie r keď niektoré 3 ročné deti ho vedia.

margarita
25. máj 2017

@86
na tlak okolia sa mozes vykaslat, moj syn teraz chodi na logopediu kvoli sykavkam, ale R vedel od malicka sam od seba ukazkove....kazdy ma iny problem, a logo mi vravela, ze mnoho deti sa do tych cca 4 rokov to R nauci aj spontanne,ak nie, potom najneskor rok pred skolou je to nacase riesit.

bonnie2
4. júl 2017

Prosim vas ohladom toho triku s lyzickou alebo prstom...kde a ako ju dat aby dieta rizvibrovalo ten jazycek?

lilibili
4. júl 2017

Ak ste z okolia Nových Zámkov viem dať kontakt na výbornú logopedičku...

bonnie2
4. júl 2017

@lilibili nie sme...

takaakoty
17. apr 2018

@lilibili Ja by som si ho prosila ☺

lilibili
18. apr 2018

@takaakoty Zdravím, poslala som číslo do správy

astaar
10. júl 2018

prosím Vás, je tu niekto koho dieťa sa naučilo r až v neskoršom veku? Malý má 8 rokov a stále mu to nejde, pojde do tretej triedy po prázdninách. Skúšali sme už všetko, logopedička mínusová, my sme sa mu veľa venovali a stále venujeme. Nechceme to vzdať aby sa mu deti vo vyšších ročníkoch nesmiali. Vie niekto poradiť? Ďakujem

veronikax
10. júl 2018

@astaar dobrý deň ;) Skúšali ste aj : tdn ? Tdnka ? Poslednú dobu si všímam,že toto logopedicky nepoužívajú.

astaar
11. júl 2018

@veronikax skúšali aj to, snáď už úplne všetko

kparimuchova
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
maribell
12. jan 2022

@astaar ahoj prosím ťa ako to dopadlo po rokoch? Naučil sa syn r? Náš má akurát 7 a ešte to nevie. Teda aby som bola presnejšia, vie urobiť trrrr drrrr ale bez týchto dvoch pismenok (Tr, Dr) pred R to nevie povedať, tak isto nevie vysloviť R ak je na začiatku slova 😞😞 cvičíme stále