Ako pomôcť synovi prekonať strach zo škôlky?

suz2
4. sep 2015

Žienky moje, môj Miško začal od stredy chodiť do škôlky... hotová katastrofa. Celé ráno plač, aj v škôlke plač, ani sa nezapája do hier, len si pomrnkáva "maminka moja kde si", doma je apatický, nechce sa so mnou ani hrat, ani nic, co predtym sme sa spolu nahrali a nasmiali..... Večer nechce ani zaspinkať, aby nebolo ráno. Vždy som mu o škôlke pekne rozprávala, boli sme sa tam pozrieť, keď bol doma so mnou, tak som ho dávala na 4 hod týždenne do súkromných jasličiek a tam to celkom zvládal...ale teraz je to strašné, srdce mi trhá...on sa nehnevá, ale strašne smúti... a už aj keď ho mám na rukách, tak opakuje kde je moja maminka a potom sa spamätá... vychovávam ho so všetkou láskou, má určené aj hranice, ale je na mňa veľmi naviazaný. aj ja na neho... neviem, ako to zvládať. v noci sa mi budí s plačom, že nechce ísť do škôlky...snažím sa byť pred ním silná, pozitívne motivujem, rozprávam o škôlke len pekne, aj keď tieto dni sa snažím len opýtať čo robil v škôlke a potom ju už nespomínať...ale neviem ako ďalej... ked mi place, ze sa boji o moj zivot ked nie som pri nom...ze sa boji, ze sa mi nieco stane...neviem, kde na to prisiel...ale je velmi rozumny. Vysvetlujem trpezlivo, niekedy aj obraciam na zart...neviem ako dalej, ako mu pomoct... pomooooc

modrofuzik11
5. sep 2015

kolko ma rokov? ak ma 2 mozno este nie je dostatocne zrely. ak je starsi, bolo by skvele, keby si sa dohodla s pani ucitelkou, aby mu pomohla s adaptaciou. mozno tvoj syn je horsie adaptibilny. to sa stava. aj nas kubko je taky. popros pani ucitelku, aby sa mu venovala, nosila ho na rukach, ked moze, postiskala ho. mozno mu v skolke nieco nesadlo. ak by si mala pochybnosti prave o pani ucitelkach, tak skolku radsej vymen... oni su pre neho najdolezitejsie. len vdaka nim ziska istotu.

suz2
autor
5. sep 2015

No mame tu este jednu skolku, vlastne patri pod tuto nasu skolku, ale sydli na inej ulici a to je zmiesana trieda ale tam nas nechceli dat... No skusim sa este riaditelky opytat, ci by nas nemohli preradit, kedze tam maju oddelenu miestnost na spanie od herne, ze ked je aj taky problem so spinkanim, ci by to nebolo lepsie riesenie.. Len, zial, nemam znamosti... A tam su vraj uzasne ucitelky...

tatiana1985
5. sep 2015

Učiteľky majú s deťmi činnosť ráno do ôsmej, potom s nimi cvičia, sa im venujú. Potom je hlavne "zamestnanie "kde znova s deťmi pracujú, hrajú... A potom idú von a znova by mali mať činnosť aj na dvore (pobyt vonku sa ale väčšinou odbucha a nie vždy aj tu sa individuálne venujú deťom)... Nechápem tie posledné otázky tu, že čo sa deje za zatvorenými dverami 😲 myslíte že tam kávu pijú,čítajú časopisy a kašľu na deti?

suz2
autor
5. sep 2015

@modrofuzik11 ved to, ze by Misko potreboval niekoho, s kym moze pokecat... Nase hry boli prevazne o rozpravani... Je velmi zvedavy, chapavy... Potrebuje diskutovat... V oktobri bude mat 3 rocky. Mam nachystanu uz aj cokoladu pre ucitelky, ze ich poprosim, aby mali trpezlivost... Ale cosi hlboko vo mne mi vravi, ze to nie su spravne ucitelky... A to zatvorenie do kumbalu mi to zatial len potvrdilo....

lola911
5. sep 2015

@suz2 najlepsie by bolo ak si napises pisomnu ziadost, na ziadost ti musia odpovedat pisomne a ak ti z akeho kolvek dovodu povedia ze nie tak sa mozes odvolat, ak tam len zavolas alebo sa opytas ustne tak sa nemas ako odvolat.

suz2
autor
5. sep 2015

@tatiana1985 no ja som vo stvrtok prisla pre Miska, deti boli von, vacsinou sa pekne hrali. Moj Misko stal pod stolom, uplne bezradne opakoval toto : " neviem co mam robit. Maminka pride" a nikto nimto si ho nevsimol. Pozorovala som to asi 5 min. Dufala som, ze ho niekto aspon pohladi po hlavke. Dlhsie som sa uz nemohla divat... Ale ako zareagovat? Poziadat ucitelku aby mala stdce? Viem, ze tam je vela deti. Ale ked vidim, ze ostatne sa hraju a jedno ma evidentne problem, puka mu stdiecko, tak ho neprituli? Viem, ze to vnimam citlivo, lebo sa jedna o mojho syna, ale vec kazda matka by aj cudzie dieta utesula, nie? Ci?

modrofuzik11
5. sep 2015

vacsinou sa zle adaptuju prave deti s vyssim iq. to, ze ho zavreli do kumbalu si misko zapamata. to mu z hlavy uz navymazes. myslim, ze teraz sa bude bat, ze aj ked ho das do novej skolky, ze sa stane to iste. popravde, ja by som skolku vymenila. zisti si referencie a najdi skolku, kde preferuju individualitu dietata pred pristupom "dieta, ktore drzi hubu a krok, je dobre dieta". to uz je prezitok. velmi ti drzim palce. je srdcervuce vidiet svoje dieta v takom stave...

suz2
autor
5. sep 2015

Ospravedlnunem sa za preklepy, pisem z mobilu a este aj MK mi nejak blbne. @modrofuzik11 dakujem za podporu. Dufam, ze sa nam podari najst take pani ucitelky, ktore maju srdce... Ved najblizsie 3 roky budu v obrovskej miere ovplyvnovat zivot Miska... Ach, tak ma to trapi

tatiana1985
5. sep 2015

@suz2 tak jasne že pohladenie, pritulenie je niečo o čom sa ani nediskutuje. To je v škôlke dúfam samozrejme ..ale neviem, podľa mňa sa nedá tulit a mojkat celú svoju smenu jedno dieťa... Šla by som za uckou a porozprávala s ňou, pýtala sa čo máš robiť, čo ona nech skúsi.... Škôlka je estelen tri dni, treba tomu dať čas 😒 😅 🙂

jeennyv
5. sep 2015

@suz2 Skolka je sukromna ako jaslicky, ci statna? sesterkina dcera mala napr. problem pri prechode zo statnej do sukromnej skolky, rozdiel bol v prostredi, pristupe uciteliek atd. tiez dlhu dobu plakavala, dokonca sa aj pocikavala...mozno mu nevyhovuje pristup uciteliek alebo nieco podobne, niektore deti sa velmi tazko adaptuju...

lola911
5. sep 2015

@suz2 hento keby som videla, to by bol pre mna dostatocny dovod sa stazovat, poslat tam kontrolu,,,, hned na mieste si si to mala s nimi vybavit ako je to mozne ze sa mu nikto nevenuje, ze si ho nikto nevsima a chcela by som vysvetlenie od nich od coho su tam???? ja som sa starala o deti ktore boli problematicke, agresivne ktore pouzivali nadavky, niektore deti boli na tom psychicky tak zle ze nedokazali rozpravat v 4 rokoch a dokazala som ich zvladnut prave individualnym pristupom.... podla mna sa o tvojho miska tam nikto nestara, myslim si ze keby sa mu venovali tak ako maju ze by nemal problem

prinzesz
5. sep 2015

moj syn tiez Misko nastupuje v pondelok, tiez je na mna velmi naviazany, hra sa s deckami v pohode ale len ked som pobliz ja, resp. na dohlad.. u nas je adaptacia, tz. prvy den som tam s nim a max hodinu, druhy den od tej 8smej do 10tej, cely prvy tyzden, druhy tyzden uz dieta v skolke zostava na cele doobedie, moze aj na obed, nemusi.. a tiez moze byt pritomny rodic, ale aj nemusi.. bojim sa toho ako cert kriza..
davala som ho teraz v lete na adaptaciu do detskeho centra aby si zvykal byt bezo mna.. no po pravda bol tam len 4x lebo som to prosto nezvladala.. a Misi brutalne plakal a prosil ma aby sme tam nesli.. a tiez mi povedal, ze ho teta Dominika ked tolko plakal postavila na chodbu a povedala mu, ze ma porozmyslat ci chce plakat alebo sa s nimi hrat? ... rozhodol sa hrat a siel teda k nim, ale predstavila som si to ako sa chuda mohol citit.. ad1 smuti za maminkou a ad2 este ho aj v skolke odstrcia.. inac tymto "treningom" som docielila len toho, ze sa odo mna nehol.. nechce zostat s nikym sam.. ani u jedne babky.. (nieze by sa o neho trhali) predtym bol v pohode... takze som zvedava co bude.. tiez je moje dieta extra citlive, rozumne, chape suvislosti.. je mudry (po tatovi a tvrdohlavy, tiez po tatovi 😀)

erickatt
5. sep 2015

@suz2. Skus na cas opatrovatelku. Dajaku milu babicku. Mozno to za tie peniazky stoji.

suz2
autor
5. sep 2015

@erickatt zial , nemozem si to dovolit... Keby sa dalo, isto by som uvazovala aj o sukromnej skolke, ale nie je za co.
Uvidim, v pondelok sa porozpravam s ucitelkami a uvidim ich reakciu... Kazdopadne napisem aj ziadost o prelozenie do tej druhej skolky so zmiesanou triedou. Len ak nevyhoveju, neviem ako dalej. 15.9. Nastupujem do prace a to uz bude casovo nenormalne narocne, bo nemame tu nikoho, muz v robote od vidim do nevidim a ja taka pracovna doba, zd to bude na prasky... A ak ma by Misko este aj v skolke v strese, tak amen... Viem, su to len 3 dni, ale prave preto by ucky mali byt, podla mna, viac poruke tym detickam... Ked i zvyknu na prostredie, na rezim atd, nech ich kludne nechaju na chvilu len tak, ale zo zaciatku by im mali byt napomocne...

erickatt
5. sep 2015

@suz2 ziadna teta suseda?

zara0201
5. sep 2015

@suz2 Ja len chcem povzbudit. Nas maly pred rokom nastupil a presne to iste ako Vy. Mal 2 r 8 m. Slovo skolka sa nesmelo ani spomenut, rev, nespavost, nocne mory, apatia, nechutenstvo. Trvalo 2 tyzdne. Potom z nicoho nic obrat o 180 stupnov a v juni ked koncila skolka tak plakal ako mu bolo luto ze idu prazdniny a bude doma. Vydrzat, nevzdavat.Velmi rychlo prisiel na to, ako je v skolke fajn, prechadzky, aktivity, deti, ine hracky. Zo zaciatku je to pre deti sok, jednak su medzi defacto cudzimi ludmi a odkazane same na seba- sami sa najest, obliect, zaradit sa, nik ich neobskakuje. ale to aspon nemaju cas rozmyslat nad rodicmi.JA som prve dva tyzdne mala hrozne, bolo mi ho luto a bola som presvedcena ze sa nezaradi, ale prislo to. Niektore deti rano v satni plakavali aj cely polrok.

monikasun
5. sep 2015

@suz2 mali sme velmi podobny problem,tiez sme si nechceli znepriatelit ucitelky,nosili cokolady a pod,kazdy vravel ze si zvykne a trvalo to od septembra do maja,kym sme sa neodhodlali objednat k psychologicke mysliac si,ze je chyba v nom...ta nam ale len potvrdila ze nema ziadnu separacnu uzkost,ale asi nejaky konflikt s ucitelkami alebo ho blokuje nieco v prostredi a ze ked to trva rok a sa to zhorsuje,mame zmenit skolku... mali sme taku koznost a tak sme zmenili a od 2.9. je v novej a zatial klop klop klop...
az teraz vidime ake bloky si so sebou doniesol z povodnej skolky. ze moze lezat len so zaveetymi ockami ci spi alebo nie,ze musi zjest vsetko ci vladze ci nie,ze nemoze ist piskat ked uz lezi a pod...
a my sme ho tahali k psychologicke ci je chyba v nom a pritom staci iny pristup...
nam psychologicka odporucila to co zienky pisu,nadviazat kontakt s detmi aj mimo skolky,vyuzivat tzv.filialnu terapiu (terapiu hrou) pri nej sa aj vela dozvies... v kazdom pripade nenechaj ho dlho takto sa trapit,ries to s ucitelkami,psychologickou, ...

ajuscha
5. sep 2015

@suz2 v prvom rade sa skús s učiteľkami porozprávať...ja som síce nezažila plač mojich detí, ale syn "trucoval" inak...v prvé dni nespolupracoval...tiež som ho našla samého sedieť za stolom alebo chrbtom od všetkých detí...pani učiteľka mi však vysvetlila, že musí iba prekonať svoj hnev na maminu, že ho tam nechala...nie že by sa ho učiteľky neskúšali zapojiť do hry a tak, ale on na to reagoval zle..tak ho proste chvíľu nechali, nech si poprotestuje po svojom 🙂 nie, že by mi nelámalo srdce, keď som ho videla takého smutného, ale skrátka som vedela, že nie je prvý ani posledný a vedela som, že to nakoniec zvládne a že sa musí naučiť byť bezo mňa...pani učiteľky mi tiež od samého začiatku hovorili, že čím kratšie lúčenie s dieťaťom v šatni, tým väčšia je pravdepodobnosť prežiť deň bez sĺz....tak sme sa naučili s oboma deťmi dávať si ráno jednu pusinku, jedno objatie, jedno pohladenie po vláskoch a potom rýchlo šup do triedy...myslím, že aj toto dosť pomáha...sama som to odsledovala....zostávala som v šatni a sledovala rodičov 🙂 tým rodičom, ktorí mali lúčenia rýchlejšie, deti plakali menej, alebo neplakali vôbec, tí ktorí deti v šatni prosili, choď už do triedy neplač, kúpim ti čokoládu, autíčko, bábiku a potom nasledovalo milión objatí a pusiniek a zasa dookola sľuby, slzy, tým deti naozaj plakali alebo sa aj hádzali o zem...ja som asi po dvoch týždňoch pochopila, že pani učiteľka mala pravdu...syn sa každé ráno rozbehol do triedy a pani učiteľka ho objala, povedala zakývaj mamine a ja som spokojná odchádzala 🙂 a neviem, či sa potom ešte niekedy stalo, že som ho našla poobede samého 😉 a čo sa týka obedného spánku, tu som skôr mala problém s dcérkou...do škôlky nastupovala ako 2,5 ročná a doma nespávala od 2 rokov, teda nespala potom ani v škôlke, ale mali úžasnú pani učiteľku, starú a veľmi múdru, s rokmi praxe 🙂 tá ju vždy uložila na lehátko a keď všetky deti pospali, tak moju dcéru držala za rúčku a hrávala sa s ňou "prstové" hry...aspoň oni dve to tak volali 🙂 treba sa však hlavne rozprávať s učiteľkami, komunikácia veľmi pomôže...teraz môžeš mať pocit, že si učiteľky tvojho syna nevšímajú, ale možno mu iba dávajú čas, aby prekonal hnev, že ho mamina nechala v škôlke samého 🙂 neboj za mesiac sa tomu budeš smiať...zatiaľ nerieš inú škôlku, tvoj malý by mohol byť z toho zmätený, veď sama uvidíš, ale nevzdávaj to po troch dňoch 🙂 vždy si povedz, že v tom nie si sama....ja mám známu, ktorej sa syn v tieto dni hádže v škôlke o zem a kope a vrieska a ona vie, že to jej syn aj tak dá 😉 tak ako milión ďalších detí a ich utrápených maminiek 😉

leeenka26
5. sep 2015

@suz2 ja by som to urcite nebrala na lahku vahu neverim ze toto si dieta vymysla. Ja osobne si pamatam na vela praktik este ako decko a co nam robili ucitelky to bola ina lekcia do zivota. Psychopatky svinske. A k tej predlzenej materskej. Mne to dr vravela ze je taka moznost. Uvadza sa to v ziadosti o predlzenu matersku ako dlhodobo nepriaznivy zdr stav a je to normalne platena rd. Skus ked sa maly nezklimatizuje. Bude to chiet pravdepodobne aj psychol. Posudok ale poviem ti ze ak je to pravda ze ho zavrelo do kumbala tak to su riadne hyeny hnusne a maly moze mat fakt z toho este ine problemy. Nedovol to lebo sa ti zacne pocikavat povracavat a neviem co. Zakroc co najskor. A ze si ich tam znepriatelis? Na ich mieste by som sa bala aby si oni neznepriatelili teba. Syn je vzdy pravdovravny?

suz2
autor
6. sep 2015

@monikasun a k psychologicke bolo pptrebne nejake odporucenie od pediatricky, ci ste sa len objednali? Bo zas sa mi celu celu noc budil, zebsa boji, ci ideme rano do skolky..

suz2
autor
6. sep 2015

@leeenka26 myslim, ze urcite Misko hovori pravdu. Povedal, co v tej moestnosti videl. Ze metly a wc a vedra. A ze tam bol uplne sam. Ze stal a plakal. A ze mu povedala, ze ak bude este zly, tak ho zatvori pod strechu, ze tam je uplna tma. Hnusoba hnusna. Hlavne, ze sa s nou kazdy den rozpravam, ona povie, ze Misko cely den placka, nechce si dat nic povedat a ani spinkat a budi deti... Za to ho tam isto zavrela. Ake ked som sa ho pytala, co robili ostatne deticky ked bol zatvoreny, pivedal, ze papali

peneloppe
6. sep 2015

@suz2

Chudatko malicke. Vymenit skolku. Tie ucitelky sa mi vobec nepacia z toho co pises. Ved oni s tym musia ratat ze deti potrebuju nejaky cas, musia byt na to pripravene a aj patricne reagovat. Nie zatvarat deti do kumbalu! Nemam slov.
Bude sa bat aj inej skolky ale ked tam budu mile pani ucitelky tak sa mu iste zapaci a zvykne si.

My sme mali tiez tazke zaciatky a tiez sa mi ucitelky zdali take neackne, nevedeli ani rano ako ho uputat, ale moj bol mensi, nemal ani 2 roky ked zacinal.
Nakoniec sme menili skolku a bolo uplne super. Takze od skolky zalezi a od pani uciteliek.

timea7
6. sep 2015

@tatiana1985 som učiteľka v škôlke a viem, že väčšina učiteliek sa s deťmi hrá, venuje sa im, ale bohužiaľ viem, že sú aj také, ktoré sedia ako knedle za stolíkom, píšu si to, čo si majú robiť inokedy, nie keď pracujú s deťmi 😠 😠 😠 😠 oni na nich dávajú pozor, ale nehrajú sa s nimi na koberci, nerozprávajú sa s nimi pri hrách....práve v piatok mi volala kamarátka, že má takú kolegyňu, že je z nej na nervy a strihá meter do jej odchodu do dôchodku - to je v decembri...takže tu niektoré mamičky chápem.

timea7
6. sep 2015

@suz2 to by som riešila v škôlke veľmi rázne! To už čo má byť?! Je hádam normálne, že deti v septembri plačú, že sa stane, že jedno zobudí ostatné, lebo si spomenie na mamičku. Sú deti, ktoré sú veľmi citlivé, veľmi na mamičku naviazané, plačú, aj keď sa im učiteľky venujú, ale je ich máličko, väčšinou zaberie, ak dieťa zistí, že učiteľka mu s čímkoľvek pomôže, či už nakŕmiť, utrieť nosík, obuť topánky, že sa s ním pojaší, pohrá....ale zatvárať niekde dieťa? Sú normálne? Potom sa nečuduj, že sa v noci budí a vykrikuje. 😖 😖 😖 😖 Nie je pre dieťa dobré, ak by si po pár dňoch menila škôlku, ale v tomto prípade by som sa o to pokúsila, len či bude miesto....Ešte som chcela, že tvoj synček cíti, že ty máš obavy, on ich má o to väčšie, má "senzory" ktorými vycíti, že mama sa bojí, potom sa bojí aj on. Psychologičku by som teraz vôbec neriešila, bude to ďalšia pre neho cudzia osoba, skús tú druhú škôlku, ak sa nepodarí, nabehni za riaditeľkou a spýtaj sa, ako je možné, že v rámci adaptačného procesu je dieťa zatvárané do kumbálu....ak ti malý opísal, čo v ňom je, tak ho ním minimálne museli postrašiť, že ho tam dajú 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠

timea7
6. sep 2015

@ajuscha presne si to popísala - čím dlhšie lúčenie, tým dlhší žiaľ za mamičkou. Vyzerá to drsne - objať dieťa, dať pusu a šup do triedy, ale je to najlepšie riešenie.
Ale v ostatnom nie som celkom stotožnená s tým čo píšeš, som učiteľka, ale som aj mama, veľmi by som spozornela, keby mi dieťa opisovalo, čo videlo v kumbále a hovorilo, že ho tam učiteľka zatvorila. Dieťa nemá odkiaľ vedieť, ako to tam vyzerá, už len z toho dôvodu, že kumbál by mal byť zamknutý, lebo sú v ňom zrejme čistiace prostriedky, teda chemikálie. Chápem, že niekedy to môže vyzerať, že sa učiteľka nevenuje všetkým deťom dostatočne, ak tíši jedno a rozplačú sa ďalšie dve, nie je to jednoduché. Tiež niektoré dieťa ukľudní objatie učiteľky, to, že si ho vezme na kolená, ale niektoré nechce takýto kontakt, je to predsa len preň cudzia osoba. Môže to potom vyzerať, že si ho nevšíma, ale nie je to tak. Ale aby si dieťa na škôlku zvyklo, malo by v prvé dni poznať, že je tam príjemné prostredie, láskavé učiteľky, pekné hračky, zaujímavé činnosti, nie kumbál s metlami.... 😒 😒 😒 😒 😒 😒 😒

leeenka26
6. sep 2015

@suz2 toto uz podla mna nie je normalne ze ma dieta z toho takyto des. Asi ho fakt traumatizovali aj tym pristupom a ak ho teda ozaj zavreli comu ja verim do toho kumbálu tak to musel byt prenho zazitok ze amen. No v pondelok tam.nabehni a ries to co ti povedal syn a ze ako zle to preziva. Neboj sa ich mozno zrejme podla vsetkeho bude nutny bud prestup alebo ine riesenia.

leeenka26
6. sep 2015

@timea7 presne. Vyborne napisane.

leeenka26
6. sep 2015

@suz2 a chod priamo za riaditelkou a taky bordel tam narob ze ta budu pocut az neviem kam. Toto ja kebyze sa dozviem tak asi idem.sediet. Moje decko aby toto mu robili?

peneloppe
6. sep 2015

@timea7
Ty musis byt taka zlata ucitelka! 🙂

peneloppe
6. sep 2015

@leeenka26

Suhlasim, treba ist rovno za riaditelkou a ziadat vysvetlenie!

@suz2

Nedaj sa odbit ziadnymi recami ze maly si to asi vymyslel alebo take nieco, stoj si za svojim a nech ti to pekne krasne vysvetlia co sa tam deje. A ignoruj staznosti ze tvoj syn budi ostatne deti bla bla bla, to s tym nema nic spolocne a na to su tam oni aby toto vyriesili, aby ho upokojili a naucili ho na skolkarske prostredie.
Daj nam vediet ako to dopadlo. Drzim palce!