Ako sa hrať s 8 mesačným bábätkom ?

24. nov 2019

Ahojte. Mam veľmi aktívneho syna, hra sa sám, vystrája, chodí okolo gauču, postieľky atd
Keď sa s ním hrám tak ho to absolútne nezaujíma, začne sa hrať , ukazujeme si zvieratká, púšťame pesničky ale on nič. Proste max 5 minút s koniec. Otočí sa a zaujme ho aj obyčajná špinka na zemi, čokoľvek iné. K hráčkam jo neprinútim. Ako sa hráte s deťmi vy ? A najhoršie je že maly nevraví nič, ledva povie mama. Zaujímajú ho tak akurát fľaše a vsetko ostatne len nie hračky. 🤔 môže ti potom nejako súvisieť s rozvojom reči alebo kvázi so správaním ? Fakt ma má to dieťa na háku. Aj keď niečo rozprávam nevníma ma. Len sedí a berie hračky a hneď to skončí a uteká za všetkým možným. Fakt už neviem čo mam robiť a ako sa s ním hrať 😏

dskjhfdlkdjhl
24. nov 2019

Je to male dieta, neudrzi este dlho pozornost, s tym treba pocitat. A deti zvycajne zaujimaju uplne ine veci, ako si maminky myslia. Niektore deti rabuju kuch. linku, ine chodia rabovat do skrin s oblecenim. A rozpravanie-v 8-mesiacoch- deti este nezvyknu debatit, jedine tak vo svojej cinstine. Treba vydrzat.

sanssa
24. nov 2019

Je to normalne, pozornost proste neudrzi, chce vsetko vediet, poznavat. Musis to len vydrzat, ono sa to zacne unormalnovat.

autor
24. nov 2019

Ďakujem za odpovede. No ono ja sa mu moc nestíham venovať priznám sa, niekedy je sám hodinu v postieľke lebo som na neho sama a musím aj variť a upratať. Je hore veľmi veľa, spi raz na deň 2 hodiny s druhýkrát 15 minút. Ale keď je hore snažím sa s ním hrať, rozprávať, chodiť von, nosiť sa. Ale niekedy mam pocit že som najhoršia matka na svete keď ho dám do postieľky a ja si vyložim nohy v obývačke na 15 minút zatiaľ čo maly je v postieľke s hračkami v izbe vedľa

silvike
24. nov 2019

Inak presne som si ja predvcerom povedala ake vlastne aktivitky a hry by som s mojim mala v tomto obdobi robit....Ja mam 8 mesacneho synceka, je celkom pohodovy, kludny, ale teda ani nahodou zeby rozpraval "mama" ako vyslovene na mna alebo cokolvek ine, ako max. povie "bababa..mamamama...dadadada..." ani teda vobec nechodi ani sa sam nepostavi v postielke dokonca ani doklakosedu este nejde, akurat uz pomaly sa zacal davat sam do sedu aj to este take tarbave ze hned spadne...tak ja neviem ja sa s malym vobec este tak nejako nehram ze mu aktivne ukazujem zvieratka a vysvetlujem , mne moj pripada ze vobec este nie je v takom uciacom stadiu...samozrejme ked zasvietim svetlo tak ukazem poviem "svieti" zhasnem "nesvieti"...a take podobne veci ale urcite si neukazujeme este obrazky v knizke, nase hranie je valanie sa spolu, tulenie, tancovanie a inak mu dam hracky, hrkalky, hrazdicku a este take ze "tapi tapi tapusky" alebo "hijo hijo na konicku" ked je na kolienkach a s nim trosku ponatriasam 🙂 "baran baran buc"...No ja neviem, my sa teda nijak extra este nehrame, ale je pravda, ze ja mam tri deti a veru ten cas musim riadne delit a vsetko tak menezovat ze niekedy mam z toho jak sa u nas povie "hlavu tvardu" (rozumej tvrdu hlavu 🙂🙂 cize mam toho fakt dost... 🙂

carduelis
24. nov 2019

Matka sa nemá dieťaťu neprestajne venovať. Hovoril o tom aj psychológ Marek Herman, dieťa sa musí naučiť zahrať sa a robiť si program samo. Je fajn sa mu povenovať, ukázať mu nové veci, rozprávať sa s ním, ale program mu robiť naozaj netreba. Je dobré ho zapájať do fungovania domácnosti, nechať ho pri sebe keď varíš, pratáš...

mogaa
24. nov 2019

A čo chceš aby v 8.mesiacoch recitoval Dostojevského? alebo ti tancoval balet? Ďalšia premotivovaná mamička......Deti majú čas s chodením do 18.mesiacov, rovnako je normálne ak začne dieťa rozprávať ako 2,5-ročné, takže mamička nestresuj.....Rovnako je normálne že nerobí to čo chceš ty, ale to čo chce ono samo a to potrvá dlho😉

autor
24. nov 2019

@mogaa akože prepáč ale premotivovana určite nie som. Nemôžem za to že je veľmi aktívny, sám vie prejsť popri postieľke aj posteli, gauči. Tak čo ho mam uviazať nech to nerobí ? Veď som sa len normálne pýtala lebo mi príde zle sa mu nevenovať. Momentálne stojí pri vysávači a točí kolesami. No a ? Môžem za to ? Mojej kamošky syn má 10 mesiacov s vie pomenovať zvieratká. Preto som sa pýtala. Lebo môj nevie ani poriadne povedať mama.

autor
24. nov 2019

@silvike tak tvardu hlavu mam aj ja zo všetkého 😂 úplne chápem. No ten môj fakt vystrája veľmi, keď je voľne na zemi tak stačí pár sekúnd a už je bordel alebo ťahá psa za uši atd😂😂

yanni
24. nov 2019

Mooooje nervy. Co pre pana jana chces od 8 mesacneho? Asi mas vela casu, ked sa vobec zaoberas takymito vecami. Nechaj dieta zit. Vela chodi s nim von, rozpravaj sa s nim ale nemusis mu robit program na cely den a zaplnit kazdu minut. Nechaj ho sameho objavovat svet. A nestrkaj ho do postielky za mreze. Co ti to dieta urobilo, ze ho davas do "basy"? S dietatom sa vsetko da, aj varit, aj upratovat aj aj aj. mam tiez (okrem ineho)10 mesacnu dceru, ktora uz zacina robit sama prve kroky. Ani jedno z nasich deti nebolo odlozene. Postielku ma vo svojej izbe na poschodi len na spanie. Nemame a nikdy sme nemli ohradku, choditko a podobne zbytocnosti. Vzdy som vsetko robila a robim popri detoch. Ked spia, vylozim si nohy a nerobim nic. Vlastne ano, polhodku si pocvicim a vypijem kavu. Dieta mi spi raz za den 1,5-2 hodiny. A ano, v tom veku deti robia bordel. Rozhadzuju, prenasaju, neobsedia. Nasa je tien taky kamikadze. A co? Tak sa deti ucia. Dnes so mnou upratovala kupelnu/zachod. Bola nadsena ako voda "uteka" do diery. No co, tak som jej 3 krat splachla. Skoda vody ale co uz. Pokym som ja vyriadila umyvadlo, ona vyhadzala vsetky topanky. a? mala zabavku. Tak sme tie topanky spolu poupratovali.
A Prosit ta.Neporovnavaj. Kazde dieta je ina a kazde sa vyvija inym tempom.

mogaa
24. nov 2019

Ale rozumieš čo som ti napísala? Že je uplne normálne ak začne dieťa rozprávať okolo 3roku a rovnako je uplne normálne ak začne chodiť v 18.mesiacoch....To že niektoré dieťa začne robiť niečo skôr neznamená že je inteligentnejšie......To nemá s inteligenciou nič spoločné....Takže moja rada - neporovnávaj....čo sa týka hrania - deti sa začínajú naozaj hrať s niekým až okolo 2-3roku, skôr sa hrá dieťa samo, skúša, objavuje, vymýšla,"robí zle".....ak mu niečo ukážeš a zaujme ho to, bude to opakovať ale nečakaj že bude robiť čo chceš ty😀😀😀výborné hračky sú práve tei "nehračky" - kolíky, hrnce, varechy...každé dieťa je iné a baví ho niečo iné - ale okolo roka až dvoch - vyhrávajú asi u všetkých detičiek kamienky🙂z hračiek môžeš vyskúšať tie poháriky čo sa ukladajú na seba ako veža, kocky, to najväčšie lego....

autor
24. nov 2019

@yanni tak tu sa tiež vyjadrím. V postieľke je preto lebo v stoličke mi plače, keď je pri mne. Ďalej, keď ho nechám vychádzať topánky pritom spadne, a je krik. Nezaplnam každú minútu. Len som chcela vedieť čo všetko robíte s deťmi keď sú v tomto veku. Viem že neobsedia. Ale takéto odpovede som fakt faaaaakt nemyslela. V postieľke je spokojný hra sa. Nie Žeby som ho tam “odložila” lebo si chcem vyložiť nohy. Teda hej vylozim keď pijem kávu. Niekedy fakt nemám čas byt pri ňom vkuse keď je hore. A keď behá po byte treba byt pri non vkuse. Mam prvé dieťa a 18 rokov, som na neho vkuse sama čiže prosím nepíšte mi takéto veci že ho dávam za mreže.

yanni
24. nov 2019

Pre mna su to meze. Nedala som ani prve a nedametiyle ani toto posledne. A a o, deti padaju a budu este padaaaat. My mame velky dom a pohybuje sa volne . Vzdy je tam, kde som ja. Varım, zavriem devre na kuchyni a je so mnou v kuchyni. A preco by mal sediet v stolicke? Ved ho daj na zem, daj mu hrniec a varechu a bude mat zabavku.
A este, ktora matka s dietatom v tomto veku, nie je na dieta cele dni sama? Ja som sama aj tyzdne, ked muz je mimo. Ved pockaj este, ked bude vediet chodit.

yanni
24. nov 2019

@mogaa hihi teraz citam. Predbehla si ma s hrncami a varechami hihi

h_petra
24. nov 2019

Chcem vidiet to genialne 10 mesacne dieta, ktore vie POMENOVAT zvieratka 😁😁😁
Fyziologicky je to nemozne.

h_petra
24. nov 2019

Dopraj mu skumat to, co ho zaujima. Hracky zaujimaju najma rodicov. Dieta je prieskumnik, spoznava svet okolo, tak mu to umozni tak, ako to chce on.
A hlavne necakaj, ze osem mesacne dieta si s tebou pokonverzuje 😁.

yanni
24. nov 2019

@h_petra Tiez si myslim, ze to az tak pravda nebude. Aj ked, moja starsia dcera vedela v 10tich mesiacoch povedat havo. Ale to bolo jedine zviera. ale ona je naozaj genialne dieta. Ma teraz 4 roky. Zato nas treti zacal rozpravat az mesiac po 3tich narodeninach. Teraz je 4tak a uplne normalne dieta.

yanni
24. nov 2019

@h_petra hihi, ze pokonverzuje. A najlepsie v japoncine 😀

mogaa
24. nov 2019

A práve to ej tá nevýhoda detí čo začnú skoro chodiť😉stále padajú a treba na nich stále dávať pozor hlavne aby si neblížili....chvalabohu, naša začala chodiť okolo nábytku v roku a do priestoru sa pustila až v 14-15mesiacoch...Doktorka hovorila že ak dieťa začne chodiť neskôr, už je rozumnejšie a "opatrné" . U našej to platilo na 100%😉ak chcela niekam prejsť v momente bola na štyroch a už jej nebolo🙂bude mať 2roky a chvalabohu je to dieťa čo sa prehrá samo a nepotrebuje aby sa jej človek venoval 24hodín denne🙂najlepšia hračka ostali kamienky - vonku jej uplne stačia kamienky na zemi a bačorina vody😉to je radosti že môže dávať kamienky do vody a plaču keď musí ísť domov😅tam to už pozná, ale stačí jej povedať či mi urobí kávu alebo čaj😉 a všetky riadiky z izbičky sú hneď v kuchyni a "kávičkujeme"😀

h_petra
24. nov 2019

@yanni 🙂 trosku nieco o vyvine detskej reci viem. A cakat, ze 10 mesacne dieta pri prezerani knizky bude veselo pomemovavat obrazky v nej je ozaj sci-fi 😁

mogaa
24. nov 2019

@h_petra hold keď väčšina dnešných mamičiek je presvečená buď že má geniálne dieťa alebo sa mu snažia vyplniť každú minútu.....a keď bude mať 4, tak sa budú čudovať že sa nevie sám zahrať a len sa "nudí"

yanni
24. nov 2019

@h_petra To urcite nie a uz vobec nie riadne pomenovat. nasa vedela havo ale len koli tomu, ze susedovci mali psa a kazdy bozi den sme sa vonku stretavali. Tato nasa najmladsia zase na vtaky vravi pipi ale tiez asi len koli tomu, ze ich tu vidi od narodenia a su tu fakt stale. V palmach im je dobre. Ale ze by ako 10 mesacne alebo aj chalani, ked mali tolko, povedali sliepka alebo zajac. Haha

yanni
24. nov 2019

@mogaa co nudi, uz 2 rocnym strich mobil alebo tablet do ruky a maju o zabavku postarane. Ja mam doma 4 rocnu a ta, okrem toto ze je v skole, tak len beha po vonku a nudist sa este v zivote nenudila. A telka ci mobil su u nas no go.

otazka1
24. nov 2019

Uspokoj sa teda s tym, ze ked sa mu mozocek sustreduje na rozvyjanie pohybu, nema cas na rec. Ale vazne, su deti, ktore su šikovné a vedia miau, bee, hau ale nepomenuju v 10 mesiacoch vsetky zvieratka. Ked nevieš ako sa s nim hrat, tak mu ukazuj knizky, plysakov a rob zvuky,kym sa on mota,lebo jeho bavi teraz toto. Ak chce a ma predpoklady, tak zacne aj skoro hovorit. ak nechce a ma ta v pazi, akurat sa s tymto pristupom zrutis . Btw, na deti sme vsetky cele dni same, nase mamy chodia do dôchodku o 10 - 15 rokov neskor ako kedysi 😉

autor
24. nov 2019

Vedel povedať havo, cip, tacik atd. Nevravím že vedel povedať pekne s všetko. Ale vedel aspoň trochu. Keď ste sa už toho tak chytili.

yanni
24. nov 2019

@mogaa nie je to tak celkom pravda, co pises o tom chodeni. kazde dieta je ine a zalezi aj od temperamentu.Tiez kazde dieta je v tom ktorom veku inak vyvinute ci fyzicky ci po rozumovej stranke.Ja ma doma vzorku 5 deti. kazde zacalo chodit v inom veku. A predstav si, ze prave ten co zacal chodit na poslednu chvilu v 18. mesiacoch a treti, ktory zacal chodit v 13tich mesiacoch padali najviac. Jeden behal uz Ako 10 mesacny a starsia dcera ako 12 mesacna a nepadali. Pekne sa spustili na kolena. Takto to robi aj najmladsia. Ma 10 m a krasne si to uz nacvicila. Myslim si, ze najneskor o mesiac uz bude poriadne behat.

autor
24. nov 2019

@yanni áno, môj maly má 8, postavi sa, pusti, keď sa nestihne chytiť niečoho tak spadne. Ale padá na zadok stále, len sa zľakne.

otazka1
24. nov 2019

Jaj a nasu zacali zaujimat hracky neskor, dovtedy len plastove flase, kamene, piesok a zem jest, topanky oblizovat, hrnce, dozy, vysavac, mop a takto by som mohla pokracovat.......

yanni
24. nov 2019

@anonym ale ved to je normalne. To nie je padanie ako take. Tu je myslene padanie uz chodiacich deti. On este nechodi. Taha sa hore. Musi spevnie, svaly, ruky, nohy, mat sprain drzanie tela, kladenie noh, nauci sa sam aka sa peine pustit na kolienky a nie bac na zadok. Nie nepredbiehaj. Vsetko ma svoju postupnost.

yanni
24. nov 2019

@otazka1 to je take krasne. To su najlepsie "hracky". Nasa starsia dcera prisla po tretom takmer po 6tich rokoch, cize take tie baby hracky sme uz nemali. A do roka ani nijake hracky nemala. ja som jej do malych plastovych flias dala ryzu=mala hrkalku. Tupper su tiez velmi vdacne objekty na zabavku. Kos plny pradla. Vysavac. Tiez topanky. To miluju asi vsetky deti. My sme nijake hracky nekupovali. Nieco sme casom dostali ale to zapadalo prachom.

cica8
24. nov 2019

@h_petra to veru aj ja, ako nič proti ale 10 mesačne???